Легальні документи для українців, які проживають на тимчасово окупованих територіях

Станіслав Куценко
Станіслав Куценко

Експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві

Україна переживає складний період, який визначається не лише соціально-економічними чинниками, але й необхідністю протистояти зовнішній агресії, що загрожує самому існуванню нашої незалежності. У такому конфлікті населення окупованих територій є об’єктом пильної уваги. Тому Мін’юст спільно з правозахисними організаціями розробив механізм, який дозволить спростити отримання документів із окупованих територій та надавати якісні послуги нашим громадянам.

При народженні дитини чи смерті близької людини виникає безліч турбот, одна з яких – встановити факт народження чи смерті. Для українців із тимчасово окупованих територій донедавна це було надзвичайно складно. Через тривалість процедури, їх затратність та перепони, пов’язані з в’їздом/виїздом із тимчасово окупованої території, це було майже неможливо.

Що маємо зараз?

21 лютого 2017 року почав діяти Закон України №3171 “Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованих територіях України”, яким передбачено спрощений порядок встановлення факту народження чи смерті, що сталися на тимчасово окупованій території.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Щоб отримати документи необхідно здійснити лише кілька дій:

1. Звернутися до будь-якого відділу РАЦС або центру безоплатної правової допомоги, де Вам нададуть консультацію та пояснять, що і за чим робити. Тут також вручать пам’ятку і зразок заяви до суду.

2. Заповнити заяву, додати всі наявні документи, що підтверджують факт народження чи смерті, та подати цей пакет документів до суду.

3. Суд невідкладно призначить розгляд справи і, пересвідчившись у правдивості відомостей, прийме рішення про встановлення факту та видасть його заявнику.

4. З цим рішенням треба знову звернутися до РАЦС і отримати відповідне свідоцтво.

Міністерство юстиції України розробило спрощену форму заяви до суду, примірники якої є у всіх без виключення відділах РАЦС та центрах надання безоплатної правової допомоги.  

Суди зобов’язані невідкладно розглядати такого роду справи. У більшості випадків це займе не більше 1-2 діб. Тож українцям, які проживають на окупованих територіях, достатньо один раз на кілька днів приїхати на територію, підконтрольну українській владі.

Так само Закон передбачає можливість звернення з такими заявами близьких родичів. При цьому суди приймають до уваги дуже широке коло доказів. Доказами, що підтверджують слова громадян у суді, можуть бути фотографії, показання свідків і родичів, у тому числі письмові, та будь-які документи.Після проходження цієї процедури жителі тимчасово окупованих територій матимуть на руках легальні українські документи про народження чи смерть.

Аби уникнути непорозумінь, які можуть призвести до затягування справи або необґрунтованої відмови у задоволенні прохання, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних та кримінальних справ надав роз’яснення щодо застосування положень цього Закону.

Закон є дуже серйозним інструментом для того, щоб українці могли отримувати легальні документи і відчували себе громадянами України навіть у тій складній ситуації, в якій вони опинилися.

Варто зазначити, що на сьогоднішній день понад 33 тисячі мешканців тимчасово окупованих територій отримали документи за спрощеною процедурою. Їм було видано:

15 772 свідоцтва про народження;

17 932 свідоцтва про смерть.

Загалом немає жодного регіону, де не було видано хоча б одного свідоцтва за спрощеною процедурою. Юстиція відкрита для людей!

Читайте:

Онлайн-сервіси Мін’юсту. Як онлайн зареєструвати чи ліквідувати ФОП в Україні?

Кожна дитина має право на якісне харчування

МАФи Vs Київ

Нове дихання судової системи України

Безкоштовна земля. Як отримати свої гектари?

Насильство в школі. Захист від психологічних та фізичних знущань

П’ять основних фактів, які слід знати про право поліції на огляд приватних речей

Як громадянин може отримати допомогу з депутатського фонду

Рейдери не зможуть забрати квартиру, занесену до реєстру

Чому українці мають не менше право на спокійний сон, ніж жителі інших країн Європи

Станіслав Куценко, експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у місті Києві

KиевVласть


Рекомендуємо до перегляду
Підозра іноземцю: на капремонті гуртожитка “Київпастрансу” могли вкрасти 1,8 млн гривень
Підозра іноземцю: на капремонті гуртожитка “Київпастрансу” могли вкрасти 1,8 млн гривень
09:00 Нацполіція розслідує справу щодо розкрадання 1,8 млн гривень столичного бюджету при здійсненні капремонту одного з гуртожитків КП “Київпастранс” на вул. Мрії (раніше мала…
Finita la Вирлиця: суд поставив крапку у справі щодо повернення столичній громаді берегів озера
Finita la Вирлиця: суд поставив крапку у справі щодо повернення столичній громаді берегів озера
09:00 Столична прокуратура спільно з активістами добилися повернення до комунальної власності ділянки площею 19,72 га в Дарницькому районі біля озера Вирлиця (фактично, водно-болотні угіддя).…
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачала Згурівка
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачала Згурівка
09:00 У серпні в Згурівці через Prozorro було зроблено замовлень на понад 11 млн гривень. Цей місяць відзначився укладенням двох “довгограючих” угод – на…
Banner
QlU7mDx4