Кожного Нового року в нас є традиція – підвищувати ціни на алкоголь. Тому Уряд хоче зробити українцям новорічний подарунок у вигляді підвищення акцизів на алкогольні напої з 1 січня. Цього року такий подарунок ми отримували вже двічі.
Запропонованими ще в липні змінами до Податкового Кодексу пропонується підвищити ставку акцизного податку на всі види спиртних напоїв на 11% за винятком сухого вина. Чому ставка на натуральне сухе вино складає 1 копійку за літр? Тому що ми беремо за приклад Європу, у якій таке вино має фактично 0% акцизного податку. Нагадаю, що з підвищенням ставки акцизу на пиво у вересні Україна має ставку більшу на 10%, ніж мінімальна в ЄС. У той же час підвищення цього податку завжди обґрунтовувалось угодою Україна – ЄС. Але відлік цього терміну навіть ще не почався, а ми вже маємо не те що рівні ставки, а часом навіть вищі за європейські.
Голова комітету ВР з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна заявила, що вона також проти підвищення податку саме через падіння надходжень до державного бюджету. Цьогоріч горілчана галузь, яка завжди була флагманом акцизного податку серед виробників та імпортерів алкоголю, демонструє стагнацію з надходжень. Буде добре, якщо вона перерахує стільки ж грошей до бюджету, скільки в 2016 році.
Це говорить лише про те, що тіньовий ринок зростає шаленими темпами. Для боротьби з тіньовим ринком й потрібно зробити мораторій на зростання акцизів на алкоголь, хоча б на рік. Лише з початку цього року виробництво горілки впало на 20%. Якщо держава зацікавлена в підвищенні надходжень до бюджету та добробуті громадян, то на 2018 рік не потрібно підвищувати акцизи на алкоголь. Уже зараз черга на самогонні апарати становить від 3 до 5 місяців. Тому в разі подальшого подорожчання алкогольних напоїв вона буде лише тільки збільшуватись.
Олексій Дорошенко, генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж