У травні 2018 року у Голосіївському районі столиці собака напала на чотирьох людей та звірськи покусала. Ситуація сталася поблизу приватного будинку.
І, що прикро, кусають людей в основному домашні улюбленці, власники яких або не припильнували за ними, або ж не мають впливу на свого пса.
Де і як саме власники мають вигулювати своїх улюбленців, чи передбачена кримінальна відповідальність господаря за дії своєї собаки?
Українське законодавство дозволяє вигулювати тварин, зокрема, собак, у загальних дворах або на вулиці, але при цьому обов’язковою умовою є те, що, проявляючи турботу про безпеку інших людей, власники повинні виводити свого пса на короткому поводку й у наморднику.
Якщо знехтувати цією нормою законодавства, то це, відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб – від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Щоправда, це не стосується собак дрібних порід, про що має бути відмітка в реєстраційних посвідченнях до них.
За законом, можна вигулювати своїх тваринок на пустирях, задніх дворах та в інших спеціальних місцях, відведених житлово-комунальними організаціями або виконавчими комітетами місцевих рад народних депутатів.
Власникам тварин забороняється приводити собак і котів у приміщення магазинів, їдалень, на дитячі майданчики, бульвари, пляжі, в парки, сквери, сади та інші місця загального користування.
Сьогодні заборона на прогулянки з собаками у парках та скверах фактично не діє. Про це як мінімум свідчать спеціальні таблички та сміттєві урни, призначені для прибирання за собаками.
До речі, Кабміном затверджено вичерпний перелік потенційно небезпечних порід собак. Серед них – різні породи вівчарок, бульдоги, пітбулі й мастифи, а також хаскі й далматини. Національним законодавством ці породи собак визнаються тільки небезпечними, а от у ряді країн Європи санкції щодо утримання певних порід собак більш категоричніші, ніж в Україні. Наприклад, у Данії не можна утримувати деякі різновиди стаффордшир-тер’єрів та мастифів. Такі заборони поширюються на території усіх країн ЄС. А от в Америці, щоб завести песика, треба сплатити податок. До того ж за утримання у квартирі податок вдвічі більший, ніж за утримання у приватному будинку. Штрафи за порушення правил у Європі теж в рази перевищують наші – 300 євро у порівнянні з майже 2 євро.
Та найважливішим сьогодні є питання: “Яку відповідальність нестимуть власники собаки, якщо їхній домашній улюбленець заподіяв шкоду?”. За те, що ваш пес заподіяв шкоди здоров’ю людей або їхньому майну, чи ви так само повторно протягом року вчинили одне з зазначених вище порушень, на вас можуть накласти штраф від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. До того ж у вас конфіскують тварину. Для посадових осіб – штраф від чотирьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Якщо собака когось покусала або загризла до смерті, його власника можуть притягнути до кримінальної відповідальності. Але що саме на нього чекає?
Так, якщо собака серйозно покусала людину, це підпадає під дію статей Кримінального кодексу України (КК), що передбачають покарання за злочин, вчинений з необережності. У першому випадку передбачається відповідальність за заподіяння тяжкої або середньої тяжкості тілесного ушкодження, вчиненого з необережності. А в іншому – відповідальність за серйозніший злочин – вбивство з необережності.
Однак ці норми вкрай рідко застосовуються, оскільки правоохоронці воліють кваліфікувати діяння недобросовісних господарів, не виходячи за межі адміністративної відповідальності. Але чому це так?
Наприклад, якщо внаслідок укусу тварини були заподіяні тілесні ушкодження середньої тяжкості, це буде кваліфіковано відповідно до норм КУпАП, а не КК України.
Пояснення просте: у КК України відсутня спеціальна норма, яка б передбачала відповідальність за такий злочин, а в КУпАП вона виписана чітко в окремій статті.
Цивільна відповідальність власників собак також виписана окремо у Цивільному кодексі (ЦК). Насамперед ним службові собаки та собаки бійцівських порід віднесені до джерел підвищеної небезпеки, тож власники таких псів несуть відповідальність за їхнє утримання.
Якщо доведено, що інцидент із собакою приніс людині моральні страждання, то потерпілий має право на відшкодування грішми, майном чи в будь-який інший спосіб. Передбачено й вiдшкодування моральної шкоди, завданої калiцтвом, iншим ушкодженням здоров’я або смертю фiзичної особи.
Отож, перш ніж заводити собі “джерело підвищеної небезпеки” у вигляді собаки, потрібно достеменно ознайомитися не тільки зі своїми правами, як власника пса, але й і з обов’язками, які на вас покладаються.
Читайте:
Якщо потрапили у дорожньо-транспортну пригоду через стан доріг…
Якісне харчування відтепер не буде розкішшю
Кожен має право на життя без насильства
6 лютого вступає в силу Закон щодо посилення відповідальності за несплату аліментів
У мін`юсті відзвітували про результати роботи у 2017 році
Чи законно не пускати дітей до школи через те, що вони не щеплені?
Поліцейські на дорогах: як відстояти свої права?
Новації парламентарів. Як заживе український бізнес?
Станіслав Куценко – експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві