Пеня на роботодавця: як скоротити борг по зарплатам в Києві та всій Україні

Сергій Кондрюк
Сергій Кондрюк

Експерт з питань соціально-трудових відносин

Майже подвійне зростання заборгованості із заробітної плати на підприємствах Києва є надзвичайно тривожним сигналом як для влади і правоохоронців, так і для бізнесу та профспілок.

На 1 червня 2020 року загальна сума заборгованості перед киянами з виплати заробітної плати становила 297,4 млн гривень, з неї 247,5 млн гривень припадало на економічно активні підприємства столиці.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Ці гроші фактично були вкрадені у працівників і позбавили їх сім’ї можливості на оплату життєво необхідних товарів і послуг.

Динаміка заборгованості з виплати зарплати

на економічно активних підприємствах Києва у 2019–2020 роках

(на 1 число відповідного місяця)

Пеня на роботодавця: як скоротити борг по зарплатам в Києві та всій Україні

Ці сотні мільйонів гривень не попали в столичні магазини і ринки, вони не пішли на оплату комунальних послуг, з них не були сплачені податки до місцевого бюджету, з них не було сплачено внески і до Пенсійного фонду.

Заборгованість із виплати зарплати по районах Києва

на 1 червня 2020 року (за даними ГУ статистики в Києві)

Пеня на роботодавця: як скоротити борг по зарплатам в Києві та всій Україні

Не радісна картина і з зарплатними боргами по Київській області — на початок червня 1765 працівникам заборгували 153,4 млн гривень. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

В цілому по країні ситуація ще сумніша — за останніми даними Держстату загальна сума не виплаченої вчасно зарплати складає на 1 червня 3142,8 млн гривень і проти минулого року зросла майже на 400 млн гривень.

На зарплатну заборгованість слід подивитися з різних точок зору.

З точки зору ринкової економіки – це підрив основоположного принципу недоторканності приватної власності. Оскільки роботодавець дозволяє собі “користуватись” чужою зарплатою, так і працівник “отримує право покористуватися” їх бізнесом, власністю, прибутками. І катання місяць-другий на авто свого начальника виглядає і не таким вже протиправним.

З точки зору Конституції – це пряме попрання конституційного права на захист своєчасного отримання винагороди за працю. Парадокс ситуації у тому, що держава гарантує вкладникам збанкрутілого банку повернення депозитів через Фонд гарантування вкладів, а людині праці, якій заборгували потом зароблену зарплату, від держави майже ніякого зиску.

Більш того, у випадку затримки сплати за транспортування газу держава встановила пеню, як подвійну оплату за кожен день прострочення, а у випадку затримки зарплати – мова лишень про мізерну компенсацію інфляційного знецінення.

А от з морально-духовної точки зору зарплатний борг – це не просто непорядність роботодавця, це його смертний гріх, бо таким чином він позбавляє працівника і його сім’ю коштів на елементарне виживання.

Чи можна докорінно вирішити проблему заборгованості із заробітної плати? Напевно це майже неможливо, але захистити працівника, конституційне право якого на отримання зарплати порушується, можливо і вкрай необхідно.

Достатньо зробити так, щоб він за кожен день затримки зарплати отримував таку саму компенсацію, яку отримує банк за кожен день затримки з “простроченням” повернення йому кредиту. Ймовірно, що вже на третій день після оголошення такого рішення заборгованість по зарплаті буде скорочена в декілька разів.

На часі жорстка потреба змінити існуючи дискримінаційні норми “толерантного відношення” до зарплатних боржників і зарплатної заборгованості – та запровадити такі правила, за якими трудові доходи захищались би державою не менш завзято, ніж повна і вчасна сплата податків чи вчасна оплата транспортування газу.

На жаль парламент зволікає з прийняттям відповідних рішень, хоча вже півроку на розгляді у Верховній Раді перебуває законопроєкт №2650 “Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо посилення захисту конституційного права на вчасну оплату праці)”, який 20 травня навіть включено до порядку денного.

Читайте: Чи потрібне вам додаткове пенсійне накопичення?

Сергій Кондрюк, експерт з питань соціально-трудових відносин

КиевVласть

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Оцифрування та електронні замки: у Києві визначились з управлінням комунальною власністю до кінця 2027 року
Оцифрування та електронні замки: у Києві визначились з управлінням комунальною власністю до кінця 2027 року
09:00 Нещодавно столична міськрада ухвалила програму управління об’єктами комунальної власності, розраховану на період 2025-2027 років. Усього на її реалізацію планується витратити 251,3 млн гривень,…
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
09:00 В листопаді бюджетні замовники селища Баришівка на Броварщині уклали договорів на кругленьку суму – понад 26 млн гривень. Найбільше грошей спрямували на облаштування…
Бюджет Києва-2025: на що чиновники планують витратити 90 млрд гривень
Бюджет Києва-2025: на що чиновники планують витратити 90 млрд гривень
09:00 Столична влада ухвалила бюджет Києва на 2025 рік та внесла зміни до Програми економічного та соціального розвитку (ПЕСР) в частині видатків на наступний…
Banner
QlU7mDx4