Питання про відкликання депутата може бути порушено повторно у будь-який час та без обмеження кількості таких процедур

Любов Гребелюк
Любов Гребелюк

Адвокат, керівник юридичного відділу Київської обласної організації політичної партії "За майбутнє"

Перший рік депутатства для деяких обранців стає особливим періодом, часом, коли можна поринути в ейфорію можливостей, забути передвиборчі обіцянки та почати виконувати самостійні “виступи” у власних інтересах.

Проте, законодавець продумав інструмент, яким можна легко приборкати депутата, нагадати про депутатські обов’язки, примусити чути виборців, таким інструментом є імперативний мандат.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Трохи детальніше.

Право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради мають:

– місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутата;

– громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.

Внесення пропозиції про відкликання виникає не раніше ніж через 1 рік з моменту набуття депутатських повноважень.

Підставами для відкликання депутата можуть бути такі:

1) порушення депутатом положень Закону України, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили;

2) пропуск депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов’язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;

3) невідповідність практичної діяльності депутата основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом, чи програмі політичної партії, від місцевої організації якої його обрано;

4) невиконання депутатом зобов’язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними;

5) невходження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний, або припинення членства депутата місцевої ради у фракції.

Процедура відкликання політичною силою є максимально простою:

1. Рішення про відкликання депутата організацією політичної партії приймається на зборах (конференції). Таке рішення приймається не менше ніж двома третинами голосів. Про дату, час і місце проведення зборів (конференції) політсила повідомляє ЗМІ.

2. У триденний строк організація партії повідомляє територіальну виборчу комісію (ТВК) про факт проведення зборів (конференції) та їх результати. В свою чергу ТВК повідомляє Вищий керівний орган політичної партії.

3. Вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення ТВК, приймає рішення про відкликання такого депутата або про відмову в задоволенні цієї пропозиції та передає таке рішення до ТВК.

4. На підставі рішення вищого керівного органу політичної партії ТВК зобов’язана визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Процедура відкликання виборцями є дещо складніша:

1. На зборах виборців у відповідній кількості приймається рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата. У разі прийняття на зборах виборців позитивного рішення, утворюється ініціативна група для збирання підписів.

2. Далі представник ініціативної групи для збирання підписів виборців повідомляє ТВК про факт проведення зборів та їх результати. ТВК на наступний день інформує депутата та місцеву раду.

3. Далі відбувається збирання підписів на підтримку пропозиції.

Для депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрано підписи в кількості, що перевищує кількість голосів, поданих за нього на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний депутатом. Для депутата, обраного у єдиному багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрана така кількість підписів, що є більшою за виборчу квоту, яка була визначена під час проведення виборів, за результатами яких він був обраний депутатом.

Ініціативна група має право виготовляти будь-яку кількість підписних листів.

Збір підписів триває:

– для депутата сільської, селищної, міської ради – десять днів;

– для депутата районної, міської, районної в місті ради – двадцять днів;

– для депутата обласної, Київської міської ради – тридцять днів.

4. Після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, заповнені підписні листи передаються до ТВК, що встановила результати відповідних місцевих виборів.

5. Далі ТВК проводить перевірку. Якщо при ініціюванні відкликання депутата дотримано Закону, ТВК приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до політичної партії.

6. Вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення ТВК та приймає рішення про відкликання такого депутата або про відмову в задоволенні цієї пропозиції. Далі таке рішення передають до ТВК.

7.На підставі рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, відповідна ТВК зобов’язана визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.

Важливо! Питання відкликання депутата може бути порушено повторно у будь-який час та без обмеження кількості таких процедур.

Кожен депутат має працювати в інтересах своєї громади, і громада має мати прямий вплив на того, кому вона віддала свої голоси.

Крім того, імперативний мандат – це можливість для політичної сили нести відповідальність перед виборцями за своїх депутатів. Якщо партія висуває певного кандидата, який пообіцяв йти на виборах під програмним засадами партії, то й відповідальність за нього має нести партія. Тому логічно мати важелі впливу, за допомогою яких партія може вимагати від депутата виконання покладених на нього зобов’язань, запобігати безвідповідальності чи корупційним схемам.

Любов Гребелюк, адвокат, керівник юридичного відділу Київської обласної організації політичної партії “За майбутнє”

КиевVласть

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
09:00 Генпрокуратура через суд намагається повернути державі земельну ділянку площею 5,69 га на просп. Академіка Глушкова, 65 (територія НПП “Голосіївський”). У 2022 році право…
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
Banner
QlU7mDx4