Вчора, 4 липня 2022 року о 9 ранку у виданні КиївВлада відбулася важлива подія – ми випустили перший матеріал із циклу “Поранена Київщина”. Текст за номером один мав назву ”Хто, як і за скільки відновлює житло в Бородянці”. За 24 години він отримав тисячі прочитань і сотні реакцій у соціальних мережах.
Переповідати текст не буду, бо якщо маєте бажання можете ознайомитися із ним клікнувши ТУТ. Краще розкажу про що сам цикл і як буде побудована наша робота.
Основою циклу стане аналіз цифр офіційних розрахунків Департаменту регіонального розвитку (ДРР) Київської обладміністрації із підрядниками, які проводять ремонтні роботи на різних об’єктах області.
Вчора, наприклад, ми аналізували скільки отримав авансових коштів підрядник у Бородянці за заміну вікон у пошкоджених будинках. Повідомляли читачам адреси, по яких підрядник вже отримав аванс, розповідали про самого підрядника (у випадку з Бородянкою – це компанія, яка належить родині депутатів місцевої ради), говорили з місцевою владою… Словом класична журналістська робота.
Великі тексти циклу будуть виходити щопонеділка. На 11 липня можна анонсувати історію про місто Ірпінь. Ми вже знаємо хто там буде ремонтувати понівечені будинки і скільки він за це вже отримав грошей.
Чому ми взялися до цієї роботи?
Бо ми регіональне видання, яке багато років працює на Київщині і разом із її мешканцями щиро переживаємо наслідки війни. КиївВлада ні на день не припиняла своєї роботи, і тільки-но ворога вибили за межі області, наші кореспонденти вирушили у звільнені міста і села. Ми були майже всюди, де лютував ворог, і нам щиро болить від побаченого.
В умовах військового стану кошти платників податків можуть виділятися підрядникам без тендерів. Це факт. Але ми вважаємо корисним для суспільства говорити про деталі того, як на основі цього беззаперечного факту органи державної місцевої влади працюють із бюджетними коштами.
На прикладі заміни вікон, ремонтів житла та відновлення соціальної інфраструктури ми вже побачили певну закономірність. Вона полягає в тому, що по напрямку житло/вікна на один населений пункт здебільшого заходить всього один підрядник, визначає якого обласний ДРР. Такий самий принцип збережено і по напрямку відновлення галузевих об’єктів соціальної інфраструктури. Ближчим часом у нас буде текст про те, хто отримав замовлення на ремонти пошкоджених закладів охорони здоров’я Київщини. І, так, – по всій постраждалій області ремонтувати лікарні, ФАПи і амбулаторії буде також один підрядник, якому ДРР вже авансував кошти.
Ну і власне, ми вважаємо, що суспільство взагалі, а мешканці постраждалих територій – зокрема, мають чітко знати “хто, як і за скільки”, відновлює їх населені пункти.
Перша доба після публікації стартового тексту серії показала, що далеко не всі в області задоволені редакційною активністю. Через третіх осіб журналістам вже переказали “вітання” і натякнули, що наша зацікавленість процесом, м’яко кажучи, – “недоречна”.
Але це, скоріш за все, через нерви і одвічне українське шукання зради. Тож, не зважаємо, працюємо і сподіваємося на щирість і відкритість обласної і місцевої влади. А віра в це і у редакції, і у мене особисто є. І вона – велика.
Ігор Дармостук, шеф-редактор видання КиївВлада