Щороку напередодні Дня Незалежності в суспільстві виникають гострі суперечки щодо того, чи потрібний Україні військовий парад. Політики, своєю чергою, підживлюють дискусію, рахуючи, скільки грошей витратила держава та яка від цих трат користь українському суспільству.
Як думаю я? Військовий парад потрібний і державі загалом, і кожному українцю зокрема. Жодних суперечок щодо цього бути не може. Не все у світі вимірюється грішми. Є речі важливіші. Особливо якщо йдеться про боєздатність армії та демонстрацію всьому світові здатності держави захищати свої кордони.
В умовах сучасної війни замало вести успішні бойові дії. Україна має обов’язково перемагати на ідеологічному фронті. Щороку Росія витрачає на пропаганду власної воєнної могутності мільярди доларів. І військові паради – один із потужних інструментів ідеологічної боротьби. Чому ж Україна має в цьому плані програвати?
Останніми роками нам удалося суттєво реформувати Збройні сили. За незначний час українська армія перетворилася на одну з найсильніших у Європі. До того ж у нас є суттєва перевага над Росією, яка поступово стає ізольованою від усього світу. Тимчасом Україна – навпаки. Участь у параді військових із понад 10 країн-членів НАТО є яскравим доказом єдності нашої держави з Європою, реальних перспектив входження у світовий простір. Ми не раз демонстрували свою цивілізаційність та незмінність обраного курсу. Україна підтвердила, що хоче бути із Заходом, а не Сходом. Врешті-решт, отримавши унікальний бойовий досвід, Україна навчилася протистояти російській воєнній машині та підтримувати світову безпеку.
Ми маємо розуміти, що військовий парад потрібний також і Президентові України, який під час виборів обіцяв покласти край воєнному конфлікту за лічені місяці. Адже він змушений відзвітувати з високої трибуни перед українцями, куди витрачаються величезні кошти з оборонного бюджету держави. З такого погляду парад можна назвати показухою. Адже всі ми бачимо, як насправді розкрадаються мільярди гривень, які мали б піти на розвиток нашого війська та оборонки. Факти є фактами: від закупівлі непридатних для подальшої експлуатації американських “Хамерів” до більш ніж відвертої афери під назвою “Стіна”. Але, з іншого боку, попри усі корупційні прояви, саме прагнення демонструвати міць українського війська, безумовно, йде на користь Україні.
А ще я б радив переглянути формат проведення військових парадів. Адже, окрім демонстрації техніки та іншого оборонного потенціалу, держава має щиро дякувати тим, хто три роки тому став на її захист. У параді мають брати участь ветерани АТО, які воювали під Іловайськом, Синельниковим, відбивали у ворога стратегічні висоти. Вони заслуговують іти окремою “коробкою”. Багато доводиться чути від ветеранів АТО, що військовий парад – не їхнє свято, адже їхніх імен навіть не згадують. Колишні воїни глибоко ображені байдужістю до себе. Таке ставлення держави до своїх захисників вкрай ганебне!
Пройти Хрещатиком мають і волонтери. Саме завдяки їхній допомозі українська армія вистояла на Сході в найскрутніші часи на початку війни. Тобто, військовий парад варто трансформувати. Протокольне дійство має наповнитися більш глибоким змістом: об’єднанням українського суспільства, вихованням почуття гордості та поваги кожного з нас до захисників Батьківщини.
Адже, якщо нація не поважатиме власної армії, її змусять поважати чужу.
Читайте: Ще одна “світова зірка менеджменту” випала з України
Андрій Карпенко, лідер об’єднання “Сила Громад”