Вікіпедія — п’ятий за популярністю вебсайт у світі. Станом на 2020 року містить понад 50 млн статей, що написані добровольцями з усього світу. Проте, на жаль, на просторах цієї онлайн-енциклопедії часто з’являються фейки та пропаганда. Зокрема і викривлене висвітлення історії України та подій, які відбуваються на теренах нашої держави сьогодні. Саме тому небайдужі кияни: бізнесмени, активісти та громадські діячі влітку 2020-го року заснували ГО “Вікіпедія Україна” аби давати відсіч російській пропаганді та розвивати проукраїнський інфопростір.
В ядро команди входить 20 волонтерів, які у вільний від основної роботи час, пишуть і перекладають статті. Це дуже різні люди із Києва, США, Канади, Південної Америки та далеких куточків України, які вже заробили на хліб з маслом, а тому мають час на інфо боротьбу, а що важливіше – розуміють важливість боротьби за правду у Вікіпедії.
Кібербійці Вікіпатруля відпрацьовують не лише військово-політичні теми, а й популяризують українських композиторів в англомовній Вікіпедії, публікуючи статті англійською про талановитих композиторів і музикантів родом з України. Координують роботу через групу у Фейсбуці.
Наша організація має 3 ключових проєкти:
1. Вікіпатруль. Кіберсолдати проєкту створюють статті про українське в основних Вікіпедіях світу. Українці вкидають українські теми, смисли та порядок денний в країни ЄС, США та навіть РФ. Зокрема, порушують і актуалізують проблематику війни на сході України, кібервійни, економічної блокади та ін. Окремим напрямком роботи є знищення російських ботоферм в Українській Вікіпедії.
Цей проєкт існує за підтримки українського бізнесу та діаспорян, які фінансують його через Patreon. Станом на серпень 2020 року уже 36 патронів жертвують щомісяця по $240 на розвиток української Вікіпедії. За останні 2 місяці Вікіпатруль створив десятки статей в основних Вікіпедіях світу: англійська, німецька, іспанська, французька, португальська і “братня” російська. Зокрема про:
-
Кіборгів Донецького Аеропорту (російською, англійською, іспансько і в процесі ще 5 мов)
-
Український Кібер-Альянс (російською, англійською і ще в процесі 2 мови)
-
Medical Battalion “Hospitaliers”
-
Міжнародна реакція на збиття Boeing 777 біля Донецька (російська вікі)
2. ВікіУкраїна. В рамках цього проєкту ми розповідаємо світу про Україну. Пишемо про українських композиторів та намагаємось відвоювати у росіян монополію на Гоголя та Малевича. Крім того, ми пишемо про напади на активістів та боротьбу з поліцейським свавіллям в Україні.
3. ВікіОсвіта. Ми вчимо маленьких українців писати історію. Цей проєкт важливий тим, що він робить уроки інформатики не такими нудними. Діти можуть писати статті на улюблені теми, а ми просто вчимо їх це робити в енциклопедійному стилі та з посиланнями на джерела. В житті їм це точно знадобиться.
Будь-хто може долучитись до команди ГО “Вікіпедія Україна” та розвивати проукраїнський інфопростір разом з нами. Для цього треба заповнити цю форму.
Артем Кривуля, член ГО “Вікіпедія Україна”