Рахунок в російському “Сбербанку”: кому Міноборони віддає 13 млрд гривень

Павло Федосенко
Павло Федосенко

журналіст

Наприкінці січня громадськість збурила стаття “Тилові пацюки Міноборони під час війни “пиляють” на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя”. І хоча голова відомства Олексій Резніков назвав матеріал маніпулятивним, невдовзі в МОУ “полетіли голови”, а дехто з чиновників отримав підозри. Було багато сказано про реформування системи закупівель, але дуже мало – про щасливчика, який отримав чи мав отримати ті самі 13 мільярдів.

Тендер на організацію харчування військових частин у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській і Черкаській областях був підписаний 23 грудня 2022 року. Отримала його ТОВ “Актив Компані”. Заснована вона була в кінці грудня 2015 року. Першим бенефіціаром була Тетяна Шеремет. Раніше вона була директором дочірнього підприємства “Одеський військторг” зі структури Міноборони. В кінці 2022 року керівником став Валерій Мелеш, колишній директор ДП “Білоцерківський військовий торг”. Однак це не єдиний зв’язок “Актив Компані” з силовиками.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Opendatabot знаходить цілих 14 тендерів, в яких перемагала “Актив Компані” майже всі вони – на поставку м’ясних консервів або м’яса. Майже всі замовники та учасники скриті: після початку вторгнення такі заходи безпеки почали застосовуватися до тендерів, пов’язаних з оборонкою.

За даними системи Сlarity-project, з кінця 2019 року компанія отримала чотири тендери від Національна академія Державної прикордонної служби та Національного університету цивільного захисту. До того ж фірма намагалася стати постачальником Львівського державного університету безпеки життєдіяльності та Національної академії Служби безпеки України. Але куди більш цікаві документи, які компанія подавала для участі в тендерах. Почнемо з банківського рахунку.

Наприкінці 2018 року “Актив Компані” для участі в тендері подає стандартну довідку, де вказує вартість своїх активів – 30 тис. гривень (що само по собі цікаво, але про це згодом). В шапці документа вказаний рахунок в “Ощадбанку”. А ось вже влітку на документах для участі в тендері на поставку повсякденних наборів сухих пайків комерсанти вказують вже розрахунковий рахунок… “Сбербанку”. Так-так, того самого, російського. Можливо, це помилка? На жаль, ні.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

24 січня 2022 року. Тендер на закупівлю яловичини, свинини та курячого філе від Кагарлицької міської ради. На кону – 600 тис. гривень. Дивимося будь-яку довідку, яку компанія подала разом зі своєю пропозицією, – і знов бачимо той самий рахунок. Тобто, рівно за місяць до повномасштабного вторгнення “Актив Компані” мала рахунок в російському банку (на той час він змінив назву на “МР Банк”). Більш того: відкрила вона його вже після 2014 року, коли користуватися послугами російського банку було щонайменше дивно.

Цікаво також прослідкувати, як компанія зростала. В коментарі “Укрінформу” посадові особи “Актив Компані” запевнили, що сьогодні в компанії працевлаштовано 187 осіб, вона володіє понад 2000 м² складських приміщень та керує автопарком з понад 70 спеціалізованих вантажівок. Але так було не завжди.

Наприклад, 20 вересня 2017 року майбутній переможець тендерів орендував цілих 17 квадратів у компаній “Автобудконтракт”. Щодо штату фірми, то на початку 2018 року він нараховував сім працівників, з них двоє – це директор і вантажник. А вже наприкінці того ж року штат скоротився до директора та двох менеджерів.

Тобто, якщо бізнес і зробив потужний ривок, сталося це після 2018 року. Коли саме – сказати важко, бо, згідно з даними Оpendatabot, в 2020 році “Актив Компані” отримала чистий прибуток в розмірі 41 тис. гривень при доході в 13,4 млн гривень. Тобто, рентабельність бізнесу склала близько 0,3%.

Можливо, поворотним став наступний рік? Напевно, ні, бо 1 жовтня 2021-го компанії анулювали свідоцтво ПДВ через “відсутність поставок та неподання декларацій”. До тендеру на 13 млрд гривень залишалося трохи більше року.

Якщо рішення віддати 13 мільярдів в руки “Актив компані” все ще не здається вам сумнівним, то ось ще один факт: в 2019 році компанію звинуватили у підробці документів для участі в тендері. Більше того: у відкритому доступі немає жодної інформації про те, що карна справа була закрита. Згідно з даними порталу “Судова влада”, перше та єдине засідання відбулося в Шевченківському районному суді Києва 12 червня 2019 року. При цьому в “Реєстрі судових рішень” взагалі немає жодного документа по цій справі.

Так в чому ж звинувачують “Актив Компані”? На думку слідчих, компанія для участі у закупівлі “Блок м’яса на кістках (яловичина) першого сорту” підробила два акти від: №10-13.2.1-09/62-А та 20.12.2018 №13-02. Як нам вдалося з’ясувати, мова йде про тендер “Генеральної дирекції Державної кримінально-виконавчої служби України” вартістю 136 млн гривень. В документах, які подала компанія, дійсно є обидва акти.

Нам вдалося зв’язатися з однією з посадових осіб Білоцерківського управління Держпродспоживслужби, чий підпис стоїть на документі. На жаль, наш співрозмовник не зміг згадати, чи взагалі проводив ту перевірку, але вказав на те, що акт з тендеру не відповідає встановленій формі та містить розділ “Загальна характеристика підприємства”, якого там бути не повинно.

І наостанок. Всі перелічені факти ще рік тому навіть не викликали би жодного здивування, бо такі вже правила тендерних ігор “на межі” в нашій країні. Все, що викликає обґрунтовану підозру, але напряму не порушує закон, – дозволено. Але такий підхід точно не підходить для воєнного стану, тим більше – коли на кону 13 млрд гривень, призначені на харчування військових. Хотілося б вже побачити наочно ту саму прозорість та демонополізацію ринку, про яку так багато говорять в Міноборони.

Павло Федосенко, журналіст

КиївВлада

Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4