Нові антиросійські санкції Петра Порошенка, під які потрапили російські ІТ-компанії, – це не тільки крок назустріч інформаційній безпеці, а й шанс для розвитку української ІТ-індустрії.
Після заборони соціальних мереж “ВКонтакті” та “Однокласники” почалися розмови про потребу в новій мережі, орієнтованій на українців. Остаточно епоха нових соціальних мереж завершилася у 2010 році. Тому ми сумніваємося в успіху соцмережі для українців, яку планує розробити канадська компанія.
Однак, крім соціальних мереж, під заборону потрапили й інші сервіси: російські антивіруси Dr. Web і “Касперський” та аудиторські програми пакету 1С. Щодо антивірусів, то деякі “експерти” вказують, що це були єдині доступні російською такі програми. Є вже ціла низка як платних, так і безкоштовних антивірусів, які ще й перекладені українською мовою. Окремо варто згадати про український антивірус Zillya. На підтримку заборони російських антивірусних програм хочеться також додати, що ще у 2012 році Євген Касперський, автор відомого антивірусу, офіційно визнав, що його компанія давно співпрацює з ФСБ та що в них є свій куратор цієї служби. Саме тоді це слугувало офіційною причиною для заборони працювати компанії “Лабораторія Касперського” в Китаї, але Україна до цього дійшла тільки 2017-го.
З 1С теж не все так сумно, як дехто думає. Сама програма й далі може працювати в Україні, але санкції не дають оновлюватися в разі змін у законодавстві. Цей пакет програм частіше ставили через його традиційність, ніж через його прямі переваги. На ринку є як дешевші альтернативи, так і значно кращі. І в Об’єднанні “Сила Громад” ми впевнені в підприємницькій далекоглядності наших програмістів: вони зможуть найближчим часом задовольнити попит на український софт аудиторського напряму. А те, що 1С загрожувала економічній безпеці України, підтвердили фахівці відомого ресурсу “Миротворець”, які через діри в 1С витягли фінансову звітність терористичних організацій.
Нині українська ІТ-індустрія представлена ринком дешевої робочої сили для великих продуктів. Наприклад, відома програма онлайн-дзвінків Skype була розроблена українською командою на замовлення естонської компанії. Тепер, коли Президент прибрав з українського ринку низку великих гравців, українські компанії отримали шанс просувати свої продукти серед споживачів, а не перебиватися сторонніми замовленнями. А всі, хто донедавна використовував програмні продукти російських компаній, не тільки наражали себе на інформаційну небезпеку, а й фінансували державу-агресора. Об’єднання “Сила Громад” вважає, що ці санкції треба було ввести ще у 2014 році.
Читайте: Порошенко подписал указ о блокировании в Украине “ВКонтакте”, “Яндекс” и Mail.ru
Андрій Карпенко, лідер об’єднання “Сила Громад”