Увага, викрали авто! – поради юриста

Станіслав Куценко
Станіслав Куценко

Експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві

Олексій довгих 5 років накопичував кошти для здійснення мрії дитинства – чорної Audi. Проте одного дня, виходячи з роботи, на узбіччі улюбленої машини не виявилось. Спочатку подумав, що переплутав місце, проте її ніде не було.

Тож, якщо Ви не знайшли свого автомобіля там, де його залишили, – на рахунку кожна хвилина. Саме від оперативності Ваших дій залежатиме, наскільки швидко Ви його знайдете.

Звісно ж, ніхто не хоче опинитися жертвою викрадення транспортного засобу, але сьогоднішня статистика говорить про те, що в нашій країні особливо останнім часом досить часто спостерігаються випадки викрадення рухомого майна.

За даними Національної поліції України, тільки за 2017 рік було викрадено майже 4 тисячі автомобілів, більшість злочинів скоєно саме у Києві – близько 700.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Якщо у Вас викрали автомобіль, головне – не панікувати, зосередитись і починати рішучі дії, які допоможуть відновити справедливість. Пам’ятайте про те, що шанси є завжди, тому відразу ж опускати руки не варто. Крім того, авто можуть Вам повернути і самі зловмисники на певних умовах, про що також не слід забувати.

Згідно зі статтею 289 Кримінального кодексу України незаконне заволодіння транспортним засобом карається штрафом від однієї тисячі до однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від 3 до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк, але ця санкція статті не наводить страх на крадіїв машин.

За даними міжнародних організацій, у світі кожні 10-20 секунд викрадають автомобілі, або близько 3 млн на рік.

Тому, не знайшовши своєї автівки на тому місці, де Ви її залишили, моя Вам порада – відразу телефонуйте до Національноїполіції. Для початку Вам потрібно дізнатись, чи немає Вашого автомобіля у списку евакуйованих – можливо, Ви залишили його у неналежному місці. Якщо диспетчер не знайшов номера в базі, імовірніше, найгірші побоювання підтвердяться, але потрібно зберігати спокій і чітко виконувати наступні дії, які прискорять пошуки Вашого авто:

1. Розкажіть диспетчеру, де саме Ви залишили машину, колір та особливі відмітки, кількість бензину в баку на момент викрадення. Це допоможе скласти повну картину та негайно розпочати пошук. Далі Вас попросять залишатися на місці та чекати на поліцію.

2. Під час очікування не марнуйте часу та пошукайте, де могла би розташовуватися камера зовнішнього спостереження. Зазвичай, камери є в кафе, ресторанах, банках і магазинах поблизу. Запитайте в персоналу закладу, чи не охоплює їхня камера потрібної вам території. Якщо так – повідомте про це поліцейських, вони зможуть отримати відеозапис.

3. Поговоріть із персоналом прилеглих закладів – можливо, хтось бачив крадіжку. Пам’ятайте: чим більше інформації Ви зберете, тим більша ймовірність повернути автомобіль.

4. Якщо машина обладнана системою супутникової сигналізації, зв’яжіться з диспетчером і повідомте про викрадення авто.

5. Якщо Ваш автомобіль застрахований (а інакше й бути не може), зателефонуйте до страхової і також повідомте про його викрадення. Оператор має роз’яснити, як Вам діяти далі та які збирати документи, щоб отримати страховку в разі, якщо авто не знайдуть.

Тому не залишайте страхові документи в бардачку автомобіля – це ускладнить процес отримання компенсації.

6. Коли приїде поліція, детально опишіть ситуацію та розкажіть усе, що вдалось з’ясувати.

7. Після первинних оперативно-слідчих заходів Вас, швидше за все, направлять до найближчого відділення поліції для складання офіційної заяви. З’ясуйте, хто буде розслідувати цю справу та візьміть у співробітника поліції контрольний талон.

Офіційна заява послужить своєрідною гарантією того, що страхова компанія не відмовить у виплаті відшкодування.

8. У заяві Вам потрібно вказати контактні дані (прізвище, ім’я, по батькові, адресу), реєстраційний номер, марку й колір викраденої машини.

Також у заяві потрібно уточнити деякі деталі:

• коли, де і в кого Ви придбали авто;

• хто, крім Вас, мав право керування машиною, тобто, чи була оформлена довіреність на іншу людину, в кого знаходилися дублікати ключів;

• пробіг автомобіля та кількість палива в баку на момент зникнення;

• чи втрачали Ви коли-небудь документи на машину;

• яка сигналізація встановлена, якщо встановлена взагалі;

• мітки (якщо такі є) на основних деталях і агрегатах: де й коли їх наносили.

Також до особливих прикмет відносять марку та модель автомагнітоли (колонок, підсилювачів), аерографію, подряпини та інші пошкодження кузова, його ремонт (фарбування, видалення вм’ятин). Крім того, важливо згадати, які речі або предмети знаходилися в салоні та багажнику.

9. Потім із довідкою про факт звернення до поліції та ключами від автівки вирушайте до страхової, щоб скласти заяву.

Необхідно зробити це якнайшвидше. Якщо поліція не знайде Ваш автомобіль протягом кількох місяців та закриє справу, Вам буде відшкодовано компенсацію, згідно з Вашим страховим полісом.

Підсумовуючи, хочу зазначити, що всі ці кроки є дуже важливими, щоб знайти власне майно або, у гіршому випадку, отримати компенсацію від страхової компанії.

Тому не тільки як юрист, але й як досвідчений автомобіліст, хочу дати кілька порад, як зберегти власне авто від рук крадіїв:

1. Обладнайте автомобіль не тільки сигналізацією, але й механічним засобом проти крадіжок, наприклад, блокуванням перемикання коробки передач чи блокуванням керма. Стовідсоткової гарантії це не дасть, але ступінь ризику знизить, бо ускладнить зловмиснику крадіжку і забере більше часу.

2. Обов’язково придбайте страховий поліс на випадок крадіжки.

3. Перепишіть та зберігайте при собі максимально повні дані своєї автівки, зокрема, заводські номери двигуна й кузова,щоб не шукати і не згадувати при оформленні факту викрадення.

4. Користуйтеся послугами гаражів та стоянок під охороною, не паркуйтеся під будинком та біля під’їзду.

5. Не залишайте авто без нагляду відкритим та не провокуйте злочинців цінними речами, залишаючи їх у салоні.

Захищайте свої права разом із Мін’юстом! Якщо крадія все-таки вдалось знайти та Вам потрібна правова консультація і послуги безкоштовного адвоката, звертайтесь до правопросвітницького проекту “Я МАЮ ПРАВО!” т. 0800 213103.

Читайте:

Обережно, злий пес: хто відповідатиме за домашніх тварин

Якщо потрапили у дорожньо-транспортну пригоду через стан доріг…

Як це працює – зміна імені

Якісне харчування відтепер не буде розкішшю

Щоб не битись за межу…

Кожен має право на життя без насильства

6 лютого вступає в силу Закон щодо посилення відповідальності за несплату аліментів

У мін`юсті відзвітували про результати роботи у 2017 році

Чи законно не пускати дітей до школи через те, що вони не щеплені?

Поліцейські на дорогах: як відстояти свої права?

Станіслав Куценко, експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві

KиевVласть


Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4