Визначні місця Києво-Святошинського району. Малютянка

Александр Тигов
Александр Тигов

Глава ОО “Рух территориальных громад”

В 2017 році Києво-Святошинському району виповнилося 80 років. До цього ювілею хочу запропонувати мешканцям столичного регіону невеличку серію нарисів про визначні місця нашої малої Батьківщини. В першу чергу хочу розповісти про Малютянку, село в Києво-Святошинському районі, розташоване в мальовничій місцевості серед лісу. 

Село Малютянка відоме ще з далекого 1565 року як Малі Глевахи або Малютки. Походження назви до кінця не визначене. Залізнична платформа, що знаходиться поруч з селом, носить назву “МалютІнка”, хоча географічно-адміністративна назва – “МалютЯнка”, правильно говорити – “МалЮтянка”, з наголосом на “ю”.  

Село перебувало у власності Михайлівського Золотоверхого монастиря, що в Києві, а в XVIII ст. після секуляризації церковних земель Малютянка стала державним селом.

Серед навколишніх хуторів виділилося тим, що тут Видубицький монастир поставив водяний млин, внаслідок чого поселення укрупнилося, і поступово стало домінуючим, приєднавши до себе інші. Пишуть, що в селі не було кріпаків, а воно завжди відносилося до так званих монастирських земель, основу села складали декілька сімей, які близько 150 років тому як поселилися при перших часах монастирського хутора. 

В Малютянці народилися: Герой Праці – Мельник Яків Іванович, Бойчун Юрій Олександрович – майор Збройних сил України, тут живе і працює Микола Малишко – заслужений художник України, скульптор-монументаліст. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Історія села пов’язана з ім’ям видатного українського художника Миколи Корниловича Пимоненка,  академіка живопису, що прикрашає сузір’я найталановитіших людей України. Його життя – це приклад надзвичайного працелюбства, без якого будь-яке обдарування тьмяніє. Картини художника вражають реалістичним спрямуванням, такі полотна, як “Чистий четвер”, “У розлуці”, “Художник”, “Весілля в Київській губернії”, “Засватана”, “Жертва фанатизму”, “Страсний четвер”, “Перед грозою”, “Гопак” та інші. 

Народився майбутній художник 9 березня 1862 року на околиці Києва (Пріорці) в родині Корнила Даниловича Пимоненка. Шлях художника в мистецтво був визначений уже з дитячих років – коли він ходив з батьком-іконописцем селами Київщини, допомагаючи виконувати замовлення для маленьких церков. Можливо, і призначено було йому продовжити батьківську справу, якби не зустріч із Миколою Мурашком, засновником Київської малювальної школи. Побачивши талановитого хлопчика, “старий учитель” пообіцяв зробити з нього “не богомаза, а справжнього художника”. 

У стінах школи (1879-1882) відбулося його знайомство з Іллею Рєпіним. Якось відомий майстер, узявши в руки палітру й пензель, дописав образ Христа, над котрим трудився юнак. Для художника-початківця це стало своєрідним благословенням.

Визначні місця Києво-Святошинського району. Малютянка

Навчався в Петербурзькій Академії мистецтв (1882-1884). За малюнки з натури був нагороджений двома малими та однією великою срібними медалями Петербурзької Академії мистецтв, орденом Святої Анни II і III ст. Але закінчити Академію через хворобу не зміг. Далі повернення до Києва, робота в малювальній школі Мурашка, потім – у художньому училищі, викладання малюнка в політехнічному інституті, брав участь у розписах Кирилівської церкви разом з Праховим і Врубелем, експонував картини в академічних та пересувних виставках. У 1900 році був прийнятий у члени Театрального товариства, оформляв оперу Лисенка “Наталка Полтавка” і, звісно, щоденна праця у своїй майстерні – ось складові творчої біографії Пимоненка. На щастя, слава до майстра прийшла ще за життя. Він став академіком, членом різноманітних художніх товариств Парижа, Мюнхена, Берліна – міст, де з успіхом експонувалися твори художника. Полотна майстра були придбані Луврським музеєм. До нього тяглася молодь, котра мріяла про мистецтво. Серед неї був і майбутній основоположник супрематизму Казимир Малевич: “Я їду до Києва. Знайомлюся з Пимоненком. Велике враження справили на мене його роботи… Багато мольбертів, на кожному картина, яка зображує життя України…”. 

Визначні місця Києво-Святошинського району. Малютянка

Збереглася фотографія Миколи Пимоненка в інтер’єрі його майстерні. Перед ним на мольберті стоїть значних розмірів полотно “Гопак” із зображенням танцюючої дівчини. Такою — веселою, темпераментною “увірвалася” українська селянка в світ рафінованого паризького життя. Картина з успіхом експонувалася на виставці в паризькому Салоні (1909), і її придбав музей Лувру. 

Визначні місця Києво-Святошинського району. Малютянка

Для Пимоненка селянська тема ставала синонімом національної самобутності мистецтва. Але він відходить від соціальної проблематики, що визначала підвалини передвижництва, і створює ліричний образ України з її чарівними пейзажами й життєрадісним народом. Як же так вийшло, що городянин зумів так точно проникнути в суть селянських тем і образів? Очевидно, потяг до них був закладений в його корінні, яке йде від діда-кріпака Данила. Та й саме життя на Приорці, околиці Києва, своїм побутом більше нагадувало село, ніж місто. Була в його долі ще й Малютянка, де він допомагав батьку оформляти місцеву церкву, куди повернувся поправляти здоров’я після холодного Петербурга. Сюди ж привозив на етюди Орловського. Пізніше, узявши в оренду хату, він прибудував до неї велику світлу майстерню. Малютянка, де художник проводив із родиною все літо, стала для нього невичерпним джерелом натхнення, побут села підказував теми, а його колоритні мешканці виступили прообразами багатьох полотен. 

Визначні місця Києво-Святошинського району. Малютянка

Не стало чудового майстра пензля 25 березня 1912 року, поховано художників поруч на Лук’янівському кладовищі в їхньому рідному Києві. Вражений смертю одного з найталановитіших своїх учнів, Ілля Рєпін написав: “Він був істинним українцем, не забудеться краєм за свої правдиві і милі, як Україна, картини…”.

Визначні місця Києво-Святошинського району. Малютянка

Ось така визначна особистість, як майстер живопису – Микола Корнилович Пимоненко, деякий час жив, творив на просторах славного Києво-Святошинського району, у мальовничій Малютянці.

Олександр Тигов, екс-голова Києво-Святошинської районної ради, ініціатор громадського об’єднання  “РУХ територіальних громад” 

КиевVласть

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Київ виділив 10 млн гривень громадам області (на що пішли гроші)
Київ виділив 10 млн гривень громадам області (на що пішли гроші)
16:00 Цьогоріч дві громади Київщини – Козинська селищна та Феодосіївська сільська – вчергове отримали зі столичного бюджету по 5 млн гривень в якості компенсації…
Справи насущні: скільки та на що у червні 2024-го витрачало Рокитне
Справи насущні: скільки та на що у червні 2024-го витрачало Рокитне
09:00 Протягом червня 2024 року Рокитне Білоцерківського району Київщини здійснило публічних закупівель на 2,33 млн гривень. Найбільшою покупкою селища став модульний будинок, де цілодобово…
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
09:00 Правоохоронці розслідують факти порушень законодавства при будівництві житлових будинків на більш ніж 6,9 га землі столичного Академмістечка. Мова йде про забудову на земельних…
Banner
QlU7mDx4