Як народжувався законопроєкт про фейковий захист інвесторів в нерухомість

Георгій Могильний
Георгій Могильний

експерт з аналізу конфліктних забудов

Вчора ВР в першому читанні 322 (!) голосами підтримала законопроєкт 5091, який його автори, на кшталт Олени Шуляк, подають, як захист інвесторів у будівництво житла.

Я свого часу писав статтю із досить детальним аналізом, чому захист інвесторів цим законопроєктом – це фейк, бо законопроєкт інвесторів не захищає, проте ще більше розв’язує руки недобропорядним забудовникам (посилання на статтю в кінці цього допису).

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Серед принципових недоліків законопроєкту нагадаю лише два, що необхідні для подальшої моєї розповіді.

1. Законопроєкт прямо не забороняє продаж по будь-яким іншим схемам, крім жорстко врегульованої законом. А приватним особам дозволено все, що прямо не заборонено.

2) Законопроєкт не встановлює мінімальний розмір так званої “гарантійної частки” площ, продаж яких заборонений до завершення будівництва, а перекладає це питання на Кабмін. Реально потрібно для Києва десь 30%, а в регіонах ще більше, а наразі торги йдуть навколо 10% і тому ВР взагалі вирішило зняти з себе відповідальність.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

А тепер я розповім маловідому, але дуже показову історію, про те, як народжувався цей законопроєкт, і в процесі народження захист інвесторів поступово став фейковим.

На першому скріншоті – авторський колектив першої редакції цього законопроєкту, зареєстрований ВР під номером 7084 ще в минулому скликанні ВР у вересні 2017 року.

Як народжувався законопроєкт про фейковий захист інвесторів в нерухомість

Серед авторів: Олексій Гончарук, Альона Бабак, Денис Малюська (тоді у ВР ще навіть не знали, як його фамілію треба писати) та Олена Шуляк.

І цей законопроєкт було автоматично відкликано у перший день ВР IX скликання.

В цей самий день, 29 серпня 2019 року, ці люди стали:

– прем’єр-міністром;

– міністром регіонбуду;

– міністром юстиції;

– заступником голови фракції Слуга Народу.

Якби цей зоряний склад авторів мав бодай найменше бажання захистити інвесторів, вже 29.08.2019 законопроєкт був би знову зареєстрований Оленою Шуляк, що гарантувало прийняття в режимі “шаленого принтера” ще осінню 2019 року. До речі, Шуляк так робила з деякими іншими законопроєктами попереднього скликання, співавтором яких являлася.

Чому цього не зробили? “через “незручність” документа для забудовників”. Якщо що, це я Олену Шуляк процитував. Посилання на її власну статтю із цим твердженням.

Старий 7084 за своїм підходом аналогічний нинішньому 5091, але він мав дві принципові відмінності.

Законопроект 7084:

1) прямо забороняв продаж по будь-яким іншим схемам, крім жорстко врегульованим законом;

2) встановлював “гарантійну частку” в розмірі 25% при наявності страхування строків будівництва і 28% при відсутності страхування.

Тобто, Законопроєкт 7084 був позбавлений двох основних недоліків 5091. Але це пішло у смітник, бо для забудовників такий законопроєкт незручний…

Реінкарнація відбулася після падіння пірамід Укрбуду та Аркади.

Доопрацьований Оленою Шуляк законопроєкт оприлюднюється для обговорення на сайті Мінрегіону 5 жовтня 2020 року. Цей проєкт:

1) прямо забороняв продаж по будь-яким іншим схемам, крім жорстко врегульованим законом, так саме, як попередній законопроект 7084;

2) але гарантійна частка площі вже зменшена у понад два рази – до 10 (13) відсотків в залежності від наявності (відсутності) страхування відповідальності забудовника по строках будівництва.

Проте, до реєстрації у ВР в лютому 2021 року доходить Законопроєкт 5091 від тої самої Олени Шуляк, що вже не забороняє забудовникам вигадувати будь-які нові методи залучення коштів приватних інвесторів, вимоги до яких жорстко не врегульовані законодавством, а мінімальний розмір гарантійної частки Законом вже не планується встановлювати взагалі, передавши це вкрай важливе питання Кабміну.

Як бачите пані Олена дуже чудово розуміє важливість прямих заборон на використання неврегульованих схем, і необхідний розмір гарантійної частки в 2017 році вона також добре розуміла, щоб ця частка була не фікцією, а бодай якоюсь гарантією можливості добудови в разі проблем з забудовником.

Але якщо робити все правильно, то забудовникам буде незручно, а робити незручно забудовникам – це не для служки будівельної мафії.

Ну і в завершення допису, раджу прочитати стенограму виступу лицемірної Олени Шуляк під час презентації законопроекту 5091 перед голосуванням (скріншот додаю). Посилання на стенограму.

P.S. Посилання на мою статтю із аналізом 5091: https://zn.ua/…/promy…/ihri-budivelnikh-prestoliv-2.html

Георгій Могильний, експерт з аналізу конфліктних забудов

КиевVласть

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
09:00 Генпрокуратура через суд намагається повернути державі земельну ділянку площею 5,69 га на просп. Академіка Глушкова, 65 (територія НПП “Голосіївський”). У 2022 році право…
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
Banner
QlU7mDx4