Беззахисна історія: КМДА та “Батьківщина” хочуть передати землю під садибою XIX століття компанії із орбіти забудовниці Молчанової

Беззахисна історія: КМДА та “Батьківщина” хочуть передати землю під садибою XIX століття компанії із орбіти забудовниці Молчанової

У Київраді поки що не знайшлося необхідної кількості голосів для передачі земельної ділянки на вул. Михайлівській,18, 18-В в оренду ТОВ “Столиця”. Але це, мабуть, лише справа часу. Дана компанія на папері планує отримати землю для обслуговування своїх будівель, серед яких – об’єкт культурної спадщини “Садиба міська” (була зведена в XIX столітті). При цьому, у КМДА навіть не змогли пояснити депутатам, чи уклав власник цієї споруди охоронний договір на неї, а раніше проти цього землевідводу виступали представники громадськості, на думку яких,  ділянка насправді буде використана для нової забудови. Переконати своїх колег по депутатському корпусу проголосувати за ризиковий землевідвід намагалися у фракції “ВО “Батьківщина”. І це, вочевидь, не випадково: один із співвласників ТОВ “Столиця” Іван Молчанов є сином одіозної  забудовниці Владислави Молчанової (на колажі), яку раніше називали “фінансовою доноркою” київського офісу партії Юлії Тимошенко. 

Як стало відомо KВ, під час пленарного засідання Київради, яке відбулося 20 червня 2023 року, депутатський корпус не підтримав проєкт рішення щодо передачі земельної ділянки на вул. Михайлівській,18, 18-В у Шевченківському районі в оренду ТОВ “Столиця” (№08/231-3819/ПР від 22 жовтня 2021 року).

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Суб’єктами подання відповідного документу виступили заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Петро Оленич і Департамент земельних ресурсів КМДА. У сесійній залі за його затвердження проголосували лише 54 депутати міськради.

Йдеться про ділянку площею 0,31 га (кадастровий номер – 8000000000:82:013:0006), яку ТОВ “Столиця” планує отримати в оренду на 10 років для експлуатації та обслуговування двох нежитлових будівель. Цільове призначення даної землі – “для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов’язаною з отриманням прибутку”, вид використання – “для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель”. Згідно з Генпланом Києва, за функціональним призначенням ця ділянка відноситься до території житлової середньо- та малоповерхової забудови. Також в проєкті рішення уточнюється, що на цій землі знаходяться два нежитлових будинки загальною площею 2,4 тис. кв.м., власником яких є саме потенційний орендар. 

Беззахисна історія: КМДА та “Батьківщина” хочуть передати землю під садибою XIX століття компанії із орбіти забудовниці Молчанової

Ділянка на карті

Варто зазначити, що 28 вересня 2022 року управління правового забезпечення діяльності Київради повернуло цей проєкт рішення без погодження. Причиною цього стало те, що і земельна ділянка, і будівлі на ній мають охоронний статус.

Так, юристи міськради вказали на те, що 13 вересня 2021 року Міністерство культури та інформаційної політики повідомило столичному муніципалітету, що вказана земля розташована в історичному ареалі Києва, на території буферної зони Всесвітньої зони об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО “Київ: Собор Святої Софії і прилеглі монастирські споруди, Києва-Печерська лавра” і на території пам’ятки археології національного значення “Культурний шар “Міста Ярослава”. 

Читайте: Буряк vs Кличко: чи побудують готель та діловий центр на київських горах в центрі столиці

Також в Мінкульті зазначили, що будівля на вул. Михайлівській, 18 перебуває на обліку як щойно виявлений об’єкт культурної спадщини – відповідно до наказу Головного управління охорони культурної спадщини КМДА від 25 червня 2011 року. У зв’язку з цими фактами, на переконання управління правового забезпечення, будь-які роботи на цій території, серед іншого, повинні здійснюватися після погодження з органами охорони культурної спадщини і за умови інформування Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Серед іншого, юристи Київради зазначили, що Департамент охорони культурної спадщини КМДА у листі щодо цього проєкту рішення уточнив, що на вказаній землі знаходиться об’єкт культурної спадщини Києва “Садиба міська”. До його складу входять будинок прибутковий (вул. Михайлівська, 18), в якому в 1873-1877 роках розміщувалося Київське реальне училище, а також флігель житловий (та ж адреса) та флігель службовий (вул. Михайлівська, 18-Б). 

Крім того, у правовому висновку зазначається, що “як вбачається із матеріалів проекту рішення, на будівлях вже були проведені роботи, за результатами яких площа будівель змінилася”. Що саме таким чином могло порушити ТОВ “Столиця”, юристи не уточнили – ймовірно, це може бути пов’язано з тим, що чиновники нараховували на цій землі три будівлі, а в проєкті рішення зазначено лише дві. Як би не було, але даний фактор також став одним із тих, через які профільне управління відмовилося погоджувати цей проєкт рішення.

Проти затвердження цього документу в сесійній залі виступила депутатка Ксенія Семенова (фракція “Слуга народу”). Вона, зокрема, вказала на те, що в цьому документі немає інформації про те, чи збирається власник будівель займатися їхньою реставрацією (саме так в столиці часто оформлюється фактично нове будівництво.- KВ). Крім того, депутатка повідомила про відсутність даних стосовно того, чи уклало ТОВ “Столиця” охоронний договір на ці будівлі з органами охорони культурної спадщини. Йдеться про документ, яким власник такого об’єкта та чиновники “фіксують на папері” особливості режиму використання пам’ятки, види і терміни виконання в ньому реставраційних, консерваційних, ремонтних робіт тощо.

“Цей проєкт рішення дає можливість власнику будівлі далі продовжувати її руйнувати. Від руйнування будівлю зі статусом захищає підписаний охоронний договір. Це не складно [укласти таку угоду]”, – зазначила Ксенія Семенова.

Примітно, що ні голова комісії Київради з питань містобудування, архітектури та земельних відносин Михайло Терентьєв (фракція “УДАР”), ні директор Департаменту земельних ресурсів КМДА Валентина Пелих не змогли надати відповідь Семенової стосовно наявності чи відсутності вищевказаного договору. При цьому, Терентьєв заявив, що цей проєкт рішення було погоджено листом Департаменту охорони культурної спадщини від 2021 року. Ймовірно, це була маніпуляція – він мав на увазі саме документ, який згадували юристи міськради і на який вони посилалися у своїх зауваженнях.

У свою чергу, про підтримку цього землевідводу заявив депутат Київради Денис Москаль (фракція “ВО “Батьківщина”). Його аргументи були досить простими: мовляв, будівлі не загрожує руйнування, і до того ж оформлення орендних відносин дозволить наповнювати міський бюджет.

“Я часто гуляю в тому районі. Я не знаю, чи є там [охоронний] договір, чи немає – мене це особисто не стосується. Але приміщення знаходиться в зразковому стані. Воно не руйнується. І якщо підприємці готові платити орендну плату в 4 млн гривень [щорічно], ми маємо їх на руках носити, а не створювати штучні перешкоди”, – висловився Денис Москаль.

Врешті-решт, голосування по даному проєкту рішення було провалено. При цьому, Михайло Терентьєв закликав депутатський корпус повернутися до розгляду цього питання, але така пропозиція не набрала необхідної кількості голосів народних обранців.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Зазначимо, напередодні розгляду цього землевідводу в сесійній залі проти його затвердження виступила ГО “Мапа Реновації”. Зокрема, активісти цієї організації вказали на те, що земля може бути використана саме для “будівництва та обслуговування адмінбудинків”, а не їхньої “експлуатації та обслуговування”.

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Столиця” було зареєстроване у Києві у жовтні 2002 року. На даний момент компанія “прописана” саме на вул. Михайлівській, 18. Її керівником є Сергій Горецький, засновниками – ТОВ “КУА “Бізнес-Гарант” та кіпрські компанії “Елакол Девелопментс Лімітед” та “Сі.Джі Столиця Лімітед”. Кінцевими бенефіціарами ТОВ “Столиця” зазначено киянина Івана Молчанова і трьох громадян Литви – Агне Рузгиєне, Раймондаса Туменаса і Марину Познякову.

У системі Youcontrol зазначено, що ТОВ “Столиця” входить до групи компаній “BT INVEST” і “Групи родини Владислави Молчанової”

Так, перша група об’єднує більше сотні українських підприємств, які зайняті в сфері управління девелоперськими та роздрібними проектами. В Україні BT INVEST керує мережею роздрібних магазинів “Novus”, компанією “Best Imports”, яка імпортує продукцію для вищезгаданої мережі, а також девелоперською компанією “Stolitsa Group”. Ключовими особами даної групи є згадані вище Туменас, Познякова та Рузгієне.

У свою чергу, групи компаній Владислави Молчанової входить більше восьми десятків суб’єктів господарювання, що працюють у сфері будівництва і нерухомості. Головним активом цієї групи система Youcontrol називає  вищезгадану девелоперську компанію “Stolitsa Group”, співзасновницею якої є Молчанова. На зв’язок ТОВ “Столиця” з цією групою натякає простий факт – співвласник вказаної компанії Іван Молчанов є сином Владислави Молчанової. Нагадаємо, раніше різноманітні джерела називали останню ключовим фінансовим донором столичного офісу партії ВО “Батьківщина”.

Як повідомляла KВ, “Stolitsa Group” є одним із найбільших забудовників Києва, який, до того ж, готується до освоєння нових великих столичних територій. І така активність компаній нерідко призводить до скандалів.

Наприклад, 18 травня 2023 року Київрада затвердила детальний план території (ДПТ) реконструкції частини промрайону Воскресенський у Дніпровському. Таким чином міська влада погодила “переформатування” забудови на 115,9 га землі, серед іншого – дозволивши будувати на ній житло. У цьому, зокрема, зацікавлене саме оточення Владислави Молчанової, яке планує звести вісім багатоповерхівок на території металобази “Київметал”. 

Під час обговорення цього питання в сесійній залі депутатський корпус продемонстрував незвичну байдужість, що може натякати на наявність певних “підкилимних домовленостей”.  За невеликим виключенням більшість народних обранців не стали висловлювати свою думку щодо цієї історії, хоча раніше вона викликала значний суспільний резонанс. Таким чином в столичному муніципалітеті фактично погодилися з очевидним поглибленням транспортних проблем і дефіцитом соціальної інфраструктури у даному мікрорайоні, які стануть можливими в найближчій перспективі і на ймовірності яких раніше наголошували фахівці та громадські активісти.

Читайте: “Будмайданчик Молчанової”: Київрада затвердила скандальний ДПТ промрайону Воскресенський

Нагадаємо також, у Києві питання знищення старовинних будівель заради житлової та комерційної забудови стоїть особливо гостро. Адже міська влада відверто ігнорує подібні факти, а забудовники не надто зацікавлені у збереженні історії.

Наприклад, столична громадськість вже кілька років намагається захистити від знищення споруди колишнього заводу “Червоний гумовик” та броварні Шульця (побудовані наприкінці XIX століття) на Деміївці. На їхньому місці планується зведення ЖК “Riverdale” та Ісламського культурно-просвітницького центру. Потенційні забудовники, які входять до оточення народного депутата Дмитра Ісаєнка (обирався від “ОПЗЖ”) та голови Фонду держмайна Рустема Умерова відповідно вже встигли демонтувати частину будівель. У КМДА розводять руками: вказують на те, що у них навіть немає можливості потрапити до цих будівель, щоб зафіксувати порушення. Більше того – у випадку з броварнею ситуація є ще більш складною, адже де-юре вона не є об’єктом культурної спадщини, і на неї лише розповсюджується формальний мораторій Київради щодо недопустимості реконструкції. А тому наразі доля цих споруд фактично “повисла на волосині”.

Читайте: Відношення до історії: столичні активісти вимагають зберегти будівлі заводу “Червоний гумовик” та броварні Шульця

Валентина Пелих очолює Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). Раніше, з 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував вищезгаданий Петро Оленич. Останній з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Обов’язки директора Департаменту охорони культурної спадщини КМДА з 10 червня 2023 року виконує заступниця керівника цієї структури Ірина Черненко. Раніше, з 7 вересня 2018 року по 9 червня 2023 року, цей департамент очолював Олександр Никоряк. Його було позбавлено цієї посади на фоні гучного скандалу. Так, нещодавно журналісти помітили Никоряка біля одного зі столичних ресторанів, де він святкував день народження дружини, уже під час комендантської години, а тому Віталій Кличко вирішив, що цей чиновник має нести політичну відповідальність у вигляді звільнення. Де-юре міський голова звільнив Олександра Никоряка “за угодою сторін”. 

Діяльність Департаменту охорони культурної спадщини КМДА з початку 2021 року контролює заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Володимир Прокопів (екссекретар столичної міськради, депутат діючого IX скликання Київради від “Євросолідарності”).

Читайте: Забути історію: Київрада і КМДА пробачили забудовнику знищення “Садиби” XIX століття на вул. Лабораторній, 9-Б 

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
09:00 Генпрокуратура через суд намагається повернути державі земельну ділянку площею 5,69 га на просп. Академіка Глушкова, 65 (територія НПП “Голосіївський”). У 2022 році право…
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
Banner
QlU7mDx4