Суди поставили крапку в питанні правомірності будівництва клубного будинку (КД) “Podilsky” на на вул. Лук’янівській, 19 в Києві. Служителі Феміди підтвердили, що Департамент з питань Держархбудконтролю при КМДА на законних підставах скасував видані забудовникам дозволи на будівництво та введення об’єкта в експлуатацію. Одна із головних причин – замовник робіт ТОВ “Скайфорт” не отримав необхідні погодження органів охорони культурної спадщини, які б легітимізували це будівництво на горі Щекавиця. Таким чином, в столиці з’явився черговий “сірий” житловий комплекс – його побудовано, в ньому вже розпродані всі квартири, але офіційно його не існує.
Як стало відомо KВ, нещодавно суди остаточно визнали незаконність будівництва КД “Podilsky” на на вул. Лук’янівській, 19 (Шевченківський район Києва).
На даний момент цей 5-поверховий будинок вже збудований, а квартири в ньому розпродані (девелопер проєкту офіційно не заявлений. – KВ). Згідно з даними порталу про нерухомість “ЛУН”, усього в цьому житловому комплексі налічується 36 квартир. Але незважаючи на завершення у 2020 році будівельних робіт, офіційно цей об’єкт не введено в експлуатацію.
Місцерозташування КД “Podilsky”
Проти будівництва клубного будинку “Podilsky” ще в 2018 році активно виступала Київська міська організація “Українського товариства охорони пам’яток історії та культури” (КМО УТОПІК).
Так, охоронці пам’яток історії вказували на те, що будівництво даного об’єкта проводилося на земельній ділянці, яка не передбачена для зведення багатоповерхового будинку – її цільове призначення “для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку та господарських споруд” (кадастровий номер – 8000000000:91:119:0030, площа – 0,09 га).
Також КМО УТОПІК повідомляла, що забудовники не отримали погодження на проведення будівельних робіт у органів охорони культурної спадщини. На думку пам’яткоохоронної організації, це було потрібно зробити, бо об’єкт будівництва розташований у Центральному історичному ареалі Києва, на території пам’ятника археології національного значення “Культурний шар городища (Щекавиця гора)” та пам’ятника ландшафту та історії місцевого значення “Історичний ландшафт Київських гір та долини річки Дніпро”.
Також в КМО УТОПІК вказували на те, що забудовники не сповістили громадськість про заплановане будівництво, чим порушили вимоги розпорядження Київської міськдержадміністрації (КМДА) №817 від 12 травня 2006 року “Про захист історико-культурного середовища та припинення хаотичної забудови історичної частини Києва”.
Читайте: Киевская гора Щекавица задыхается от застройки
KВ вирішила проаналізувати історію будівництва цього об’єкта.
Боротьба за дозволи
Земельна ділянка на вул. Лук’янівській, 19 з лютого 2000 року належить фізичній особі Людмилі Горбайчук. Саме тоді між нею та Київрадою було укладено договір купівлі-продажу землі, яка до того часу знаходилася в комунальній власності столичної громади. Тоді цільове призначення цієї землі було “для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку та господарських споруд” (звичайна садиба.- KВ), і з тих пір воно не змінювалося. У подальшому, 22 жовтня 2015 року право забудови цієї ділянки отримало ТОВ “Скайфорт” – на підставі договору суперфіцію, який було укладено між вказаною компанією та власницею землі.
7 вересня 2016 року ТОВ “Скайфорт” отримало від Департаменту містобудування та архітектури КМДА містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування будівництва на вказаній ділянці житлового будинку. На даний момент повна версія цього документу відсутня у відкритому доступі, тому більшість вихідних даних, на які мав орієнтуватися забудовник при проведенні робіт, невідомі. Проте, в публічних джерелах уточнюється, що, згідно з цими МУО, на ТОВ “Скайфорт” серед іншого було покладено зобов’язання подати проєкту документацію на розгляд та погодження до органів охорони культурної спадщини та “Українського товариства охорони пам’яток історії та культури”.
Між тим, навіть без такого погодження, 23 березня 2018 року ТОВ “Скайфорт” зареєструвало в реєстрах ДАБІ повідомлення про початок будівельних робіт з будівництва житлового будинку на вул. Лук’янівській, 19. Цей документ також наразі відсутній у відкритому доступі, але різноманітні відкриті джерела повідомляли, що забудовник у цьому документі вказав, що клас наслідків цього об’єкта – С1 (незначні наслідки, дозволяється перебування в будинку до 50 осіб, органи держархбудконтролю реєструють такі дозволи в автоматичному режимі, без перевірки вихідних даних будівництва. – KВ). При цьому, ЗМІ писали, що в цьому будинку заплановано облаштування 36 квартир.
Втім, законність цих робіт одразу викликали питання у профільних органів: протягом наступних декількох місяців вони провели на цьому об’єкті декілька перевірок. У ході таких перевірок було підтверджено, що забудовник при реалізації свого проєкту допустив ряд порушень.
Зокрема, у Держгеокадастрі встановили, що земельна ділянка де-факто використовується для будівництва багатоквартирного будинку, а не “звичайного” житлового будинку. У свою чергу, Департамент Державного архітектурно-будівельного контролю Київської міськдержадміністрації (ДАБК КМДА) з’ясував, що ТОВ “Скайфорт” перед початком робіт не отримало необхідні технічні умови на приєднання будинку до міських інженерних мереж, не погодило проведення робіт з органами охорони культурної спадщини, не отримало висновок Інституту Археології НАН України щодо наявності археологічного культурного шару і заходів з його збереження або дослідження тощо. Через це 16 серпня 2018 року згаданий департамент скасував право на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі згаданого вище повідомлення.
Керівництво ТОВ “Скайфорт” було незгодне з таким рішенням столичної влади, і вже в листопаді 2018 року подало позов до Окружного адмінсуду Києва (ОАСК) щодо скасування наказу Департаменту ДАБК КМДА про скасування права на початок виконання будівельних робіт. Одним із аргументів компанії було те, що відповідач – згаданий вище департамент – начебто порушив процедуру проведення перевірок, за результатами яких було видано оскаржуваний наказ. Втім, суди всіх трьох інстанцій відмовили ТОВ “Скайфорт” у задоволенні його вимог – заключна постанова Касаційного адмінсуду датована 20 липня 2022 року.
Скріншот рішення ОАСК за вказаним судовим спором від 31 липня 2019 року
Ще під час вказаного судового спору, 28 грудня 2019 року, ТОВ “Скайфорт” зареєструвало ще одне повідомлення про будівництво житлового будинку за вказаною адресою (схоже, з аналогічними вихідними даними. – КВ). А вже через три місяці, 19 лютого 2020 року, ця компанія зареєструвала декларацію про готовність цього об’єкта до експлуатації. Але вже 22 квітня того ж року всей той же Департамент ДАБК КМДА своїм наказом скасував обидва ці документи через порушення забудовником цілого ряду норм законодавства. Зокрема, чиновникам стало відомо, що в цьому будинку зареєстровано право власності різних осіб на 45 квартир (чому кількість квартир у різних джерелах відрізняється, наразі питання. – KВ), що є підтвердженням нецільового використання земельної ділянки (не призначена для будівництва багатоквартирних будинків. – KВ).
Забудовник і цього разу пішов до адмінсуду із позовом про скасування згаданого наказу. І цей судовий спір для ТОВ “Скайфорт” склався невдало: суди усіх трьох інстанцій були на стороні столичної влади. До слова, заключна постанова Касаційного адмінсуду по цьому провадженню датована 3 листопада 2021 року.
Дійові особи
Столичне ТОВ “Скайфорт” було зареєстроване у вересні 2013 року. Керівником, засновником та власником цієї компанії вказано мешканця міста Стрий Львівської області Романа Копка. Ця ж особа є офіційним керівником та кінцевим бенефіціаром ТОВ “Будівельна компанія “Арса”, яке виступало генпідрядником будівництва на вул. Лук’янівській, 19. Примітно, що Роман Копко в 2011-2012 роках був директором ТОВ “Капітал Ріелті”, що входить до орбіти впливу одіозного Анатолія Войцеховського – засновника будівельних компаній “Укогруп” та “Сіті-груп”, які залишили без житла і грошей більше десяти тисяч інвесторів.
Читайте: Строительная афера размером в шесть “Элита-Центров”
У свою чергу Людмила Бугайчук, у власності якої знаходиться ділянка на вул. Лукянівській, 19, відома як співвласниця ТОВ “БЦ Діамант Хол” – компанії, яка виступає замовником будівництва скандального торговельно-виставкового залу на вул. Круглоуніверситетській, 2/1. Нагадаємо, проти зведення цього об’єкта в 2015-2016 роках активно виступала столична громадськість, а проведення цих робіт теж супроводжувалося суперечками за участі контролюючих та правоохоронних органів.
Читайте: Департамент архстройконтроля КГГА аннулировал разрешение на стройку на Круглоуниверситетской, 2/1
Нагадаємо, посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич (на колажі ліворуч), який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.
Обов’язки директора Департаменту ДАБК КМДА з 13 січня 2020 року виконує заступник директора цієї структури Оксана Попович. На цій посаді чиновниця працює, поки офіційний директор даного департаменту Володимир Кузьменко перебуває у відпустці для догляду за дитиною (очолює цю структуру з 3 лютого 2017 року). Діяльність цього департаменту з 2018 року контролю заступник голови КМДА Вячеслав Непоп (на колажі праворуч).
Фото: колаж КВ