Затяжний перерозподіл влади у Бородянській громаді спричинив колапс. Зупинилися всі процеси життєдіяльності і відбудова теж. І це – посеред опалювального сезону. Причина – безкінечні судові процеси, відсутність голови та секретаря. У розпал конфлікту частина депутатів від політичної партії “Нові Обличчя” вирішила спробувати взяти керування громадою під свій контроль. Народні обранці та відсторонене керівництво громади закидають депутатам, що це схоже більше на захоплення влади та її узурпацію.
Як дізналася KВ, 26 жовтня в Бородянській селищній раді мала відбутися сесія ради за ініціативи депутатського корпусу з приводу обрання нового секретаря ради. Що і послугувало приводом для розгортання у громаді скандалу.
Нова криза
Сам скандал почав набирати обертів ще напередодні засідання, коли до депкорпосу ради у соцмережі Facebook звернулася нардепка від “Слуги народу” Ольга Василевська-Смаглюк (округ 96, Київщина). Вона закликала їх не допустити проведення “фейкової сесії” і “не брати участь у цьому свавіллі”.
“…фейкова сесія, де спробують обрати секретаря селищної ради від партії Карплюка “Нові обличчя”. “Нових облич” у Бородянці достатньо, але не достатньо, щоб проводити поза законом фейкові сесії, узурпувати владу і прийти до корита з мільярдною відбудовою, яку і так досі не розпочали”, – йдеться у зверненні.
Згодом у прямій трансляції депутатка роз’яснила, що послугувало причиною для зібрання депутатів. За її словами, рішення апеляційного суду про відновлення на посаді Олександра Сахарука проіснувало недовго, адже вже екссекретар Георгій Єрко подав касацію і суддя Верховного суду касаційної адміністративної ланки ухвалив проміжне рішення про відсторонення Сахарука з посади.
“У раді – колапс. Хотіли організувати сесію, збирали голоси під Захарченко, представницю “Нових облич” на секретаря селищної ради. Завдяки пильності громади цього не відбулося. Я не розумію, в Ірпені закінчилась вже робота для “Нових облич”, і треба переходити на інші громади, чи як? В Ірпені вже все зробили, відновили?.. Я нічого не маю проти прозорого відновлення, але я проти захоплення влади і її узурпації”, – наголосила депутатка.
На її думку, на цьому депутати від “Нових облич” не полишать спроб “проштовхнути” свого кандидата.
“Чула, що навіть замотивували одну з членкинь із фракції “Слуга народу” теж голосувати аби отримати посаду керуючої справами. Сподіваюся, що такої синергії не відбудеться… […] Крім сміттєвих королів і віконних магнатів, всі проти і хочуть бачити легітимну владу”, – додала Василевська-Смаглюк.
О, Фемідо!
Під час розмови із кореспондентом KВ знову відсторонений голова Бородянської громади Олександр Сахарук (самовисуванець) зауважив, що саме десять депутатів від “Нових облич” виявили бажання скликати сесію, обрати головуючого і поставити питання щодо обрання секретаря, який би надалі здійснював повноваження виконуючого обов’язки голови.
“У своєму клопотанні вони заклали проєкт рішення, щоб депутати проголосували саме за кандидатуру “Нових облич” Ірину Захарченко. Сесія не відбулася. Звернувся до нацполіції щодо розгляду правомірності скликання цієї сесії і отримання пояснення від депутатів щодо їх намірів. Сподіваюсь, поліція з’ясує всі обставини. Я ж це розумію, що йде свідоме захоплення влади групою осіб, маніпулюючи громадською думкою та законодавством. В офіційному зверненні зауважив, що безпосередньо мною не видавались розпорядження про схвалення сесії та розгляд питань порядку денного. Я не вбачаю в позиції депутатів законних підстав для її скликання. Рада і секретаріат не надсилали жодних запрошень щодо скликання сесії”, – розповів він.
Він, зауважив, що депутати до нього не зверталися щодо проведення сесії. Та і через правову колізію він не має фізичної змоги її скликати, адже 12 жовтня, до остаточної ухвали, суд усунув його від виконання повноважень голови.
“Проти судді, яка веде цю справу, люди збирали народне віче, зверталися до Президента, Вищої ради юстиції, народних депутатів, ДБР з приводу того, що своєю дією суддя, на підставі заяви Єрка, як третьої особи, фактично ухвалою виконала вже судове рішення, визнавши запобіжним заходом призупинення двох рішень суду, які набрали законної сили. Я вже відпрацював після більше 100 днів і навіть відзвітувався перед громадою. Були запущені всі самоврядні процеси, наразі це все зупинено. Громада в підвішеному стані, відбудова зупинена. Я не отримую заробітну плату, але щодня присутній на роботі, нарадах, щоб хоча би забезпечити життєдіяльність громади, адже йде опалювальний сезон”, – резюмував він.
KВ також поцікавилася вже в екссекретаря громади Георгія Єрка (“За Майбутнє”) підставами для скликання сесії та її законності.
“Збиралися обрати секретаря, щоб хоча би був підписант. Але вона не відбулася, бо не вистачило одного голосу. За законом, сесію має скликати секретар або голова. А коли ж нема ні того, ні іншого, як наголошують юристи, за ініціативи однієї третьої депутатів сесія цілком може бути скликаною”, – розповів Єрко.
Позиція
Також КВ звернулася прокоментувати ситуацію й озвучені звинувачення щодо “захоплення влади” місцевими депутатами від партії “Нові Обличчя” до лідера політсили Володимира Карплюка.
Зокрема, він зауважив, що тиск з боку народних обранців на позицію і рішення депутатів громад є неприпустимим.
“Депутатів Бородянської селищної ради обрали мешканці громади. І депутати діють згідно своїх самоврядних повноважень. Будь-яке втручання в процес призначення чи проведення сесії Бородянської селищної ради з боку народного депутата є протизаконним. Будь-який народний депутат може прийти на сесію, виступити на ній чи подати певне звернення. Але тиск на орган місцевого самоврядування з боку нардепа (а за моєю інформацією деякі депутати отримали смс з погрозами) є неприпустимим у здоровому суспільстві та має стати предметом розгляду відповідних парламентських органів, які займаються етикою поведінки народних обранців. Парламентарі зобов’язані поважати місцеве самоврядування і займатися своєю роботою у Верховній Раді, а не тиснути на місцевих депутатів, коли їм призначати сесію, а коли не призначати”, – розповів Карплюк.
Довідка КВ
Про Ірину Захарченко відомо, що вона є депутаткою ради від партії “Нові обличчя” та секретарем постійної комісії Бородянської селищної ради з питань соцекономічного розвитку. Народилася 17 березня 1977 року в селі Здвижівка на Бородянщині.
Закінчила Національний транспортний університет, а саме – факультет організації перевезень і управління на автомобільному транспорті.
Наразі працює менеджером з продажу навантажувальної техніки в ТОВ “Техно-Ассистанс”.
З 2015 року – депутат Бородянської селищної ради.
Нагадаємо, як раніше повідомляла KВ, 27 січня 2022 року депутати Бородянської громади ухвалили два рішення: достроково припинили повноваження селищного голови Олександра Сахарука. За таке рішення тоді проголосував 21 депутат. А, по-друге, повноваження в.о. селищного голови було покладено на секретаря ради Георгія Єрка.
Читайте: “Всіх, хто роздивлявся військових через тин, розстрілювали”: KВ дізналася, як живуть в окупації села Бородянської громади
Після деокупації Київщини, почалося відновлення території громад, які постраждали внаслідок російської агресії. Встановлювалися тимчасові модульні містечка, аби надати хоча б тимчасовий прихисток тим, хто втратив житло внаслідок бойових дій. Бородянська громада тоді стало першою, де змогли запустити таке містечко.
Читайте: Модульне містечко у Бородянці не може покрити потреби у тимчасову житлі для всіх місцевих потерпілих
У лютому вже цього року Окружний адміністративний суд Києва поновив на посаді відстороненого очільника Бородянської громади Олександра Сахарука. Рік тому 21 депутат віддав свій голос “за” дострокове припинення його повноважень. Голова з таким рішенням не погодився: розпочалися судові процеси, які через війну затяглися і лише цьогоріч суд таки став на бік позивача.
Читайте: Судові баталії: на Бородянщині поновилася боротьба за крісло очільника громади
У червні Шостий апеляційний адміністративний суд таки поновив на посаді очільника Бородянської громади Олександра Сахарука. Судові баталії щодо правомірності відсторонення останнього від своїх обов’язків тривали у судових інстанціях різного рівня півтора роки. Наразі обидві сторони, голова ради та секретар разом із депкорпусом, ухиляються від оцінок правомірності судових рішень, апелюючи одноголосно до того, що громаді вже не до політичних баталій, у той час як Бородянка потребує термінової відбудови.
Читайте: Фініта ля комедія: суд поновив на посаді очільника Бородянки Олександра Сахарука
Та вже 6 вересня на сесії Бородянської ради депутати зі скандалом звільнили секретаря ради Георгія Єрка (“За Майбутнє”), який до цього два роки керував громадою. І поки депкорпус визначається із новим секретарем, пристрасті довкола звільнення лише набирають обертів. Одні стверджують, що причиною для звільнення Єрка слугував провал у відбудові деокупованої громади та боротьба за владу, інші – що до ситуації причетні провладні політсили, які тиснуть на місцеву раду.
Читайте: Бородянка знову в епіцентрі політичного скандалу з перерозподілу влади
Фото: колаж КВ