“Депутатський дерибан”: Нацполіція розслідує обставини привласнення комунальної будівлі у Києві

“Депутатський дерибан”: Нацполіція розслідує обставини привласнення комунальної будівлі у Києві

Столичні правоохоронці вивчають факти можливих порушень законодавства при здійсненні приватизації комунальної будівлі на просп. Академіка Глушкова, 1, літ. 65. За інформацією Нацполіції, посадовці Департаменту комунальної власності КМДА незаконно здійснили відчуження даного об’єкту, дозволивши зробити це в обхід аукціону в системі Prozorro.Продажі – шляхом проведення діючим орендарем т.зв. “невід’ємних поліпшень”. При цьому, слідчі вважають, що вартість цих поліпшень “на папері” була завищеною на 602,6 тис. гривень. Нещодавно суд наклав арешт на це майно, і вже найближчим часом, схоже, “полетять перші підозри”. Вочевидь, переживати щодо результатів цієї справи варто і депутатам Київради від “Європейської солідарності” Володимиру Прокопіву (на колажі праворуч), Людмилі Ковалевській та Ользі Чайці – саме вони мають пряме або опосередковане відношення до благодійної організації, яка була орендарем цієї будівлі та в подальшому приватизували її, і  ТОВ “Паркпоінт”, якому вона належить наразі.

Як стало відомо KВ, столичні правоохоронці розслідують чергове кримінальне провадження за фактами можливих порушень законодавства з боку посадовців Департаменту комунальної власності Київської міськдержадміністрації (КМДА).

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42023102090000175, яке було відкрито Солом’янським управлінням Нацполіції Києва ще 14 вересня 2023 року. Попередньо фігурантам цієї справи інкримінується вчинення злочинів, передбачених чотирма статтями Кримінального кодексу (КК) України:

  • ч.5 ст.191 – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, якщо вони вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою;

  • ч.5 ст.27, ч.5 ст.191 – пособництво у вчиненні вищезазначеного правопорушення;

  • ч.2 ст.364 – зловживання владою або службовим становищем, якщо воно спричинило тяжкі наслідки;

  • ч.2 ст.367 – службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки.

В рамках цієї справи слідчі вже встановили, що чиновники вищезгаданого структурного підрозділу столичної мерії зловживали службовим становищем “шляхом підготовки та підписання документів про передачу нерухомого майна територіальної громади Києва в оренду, затвердження виконаних невід’ємних поліпшень або викупу орендарем такого  майна за заниженою вартістю, що у свою чергу спричиняє ненадходження до бюджету міста коштів в особливо великих розмірах”. 

Тобто, йдеться про те, що орендарі комунального майна здійснюють різні ремонтні роботи в будівлях та приміщеннях, але в документах, ймовірно, відображаються завищені суми стосовно вартості таких робіт. Відповідно, це дозволяє орендарям платити менше коштів до міського бюджету при викупі цих об’єктів. І при цьому, здійснення цих невід’ємних поліпшень дозволяє приватизувати комунальні будівлі та приміщення на позаконкурентних засадах – без безпосередньої участі в аукціонах в системі Prozorro.Продажі.

Зокрема, в ході досудового розслідування правоохоронцям стало відомо про такі факти при здійсненні приватизації будівлі на просп. Академіка Глушкова, 1, літ. 65 (Голосіївський район). За даними Нацполіції, вартість здійснення невід’ємних поліпшень у цьому об’єкті, яка була зафіксована в різних документах, є завищеною на суму 602,6 тис. гривень, а сама будівля була відчужена незаконно (без пояснення, чому саме. – KВ). 10 січня 2024 року Солом’янський районний суд Києва за клопотанням Солом’янської окружної прокуратури наклав арешт на вказаний об’єкт. Це було зроблено для того, щоб під час слідства його власник – ТОВ “Паркпоінт” – не міг продати цю будівлю, закласти її в іпотеку тощо.

Деталі справи

Як зазначено в судовій ухвалі щодо накладення арешту, 29 травня 2018 року між Департаментом комунальної власності КМДА, КП “Київжитлоспецексплуатація” і благодійною організацією (БО) “Благодійний фонд (БФ) “Фонд збереження історичної спадщини” було укладено договір оренди нежитлової будівлі загальною площею 168,0 кв.м на просп. Академіка Глушкова, 1, літ. 65 (термін оренди у відкритих джерелах не уточнюється. – КВ). У подальшому орендар звернувся до Департаменту комунальної власності КМДА Із заявою щодо здійснення невід’ємних поліпшень на вказаному об’єкті, на що чиновники листом від 4 травня 2020 року надали відповідну згоду. 

18 травня того ж року між БО “БФ “Фонд збереження історичної спадщини” і ТОВ “Науково-виробниче підприємство “Укрстрой” було укладено договір генерального підряду на виконання робіт з капітального ремонту нежитлової будівлі на просп. Академіка Глушкова, 1, літ. 65 з підсиленням основ і фундаментів. Вартість робіт була оцінена в 974,5 тис. гривень. Надалі, 4 серпня 2020 року, благодійна організація уклала договір на виконання капремонту вартістю 430,2 тис. гривень ще з однією компанією – ТОВ “Маркем Груп”.

30 жовтня 2020 року Департамент комунальної власності КМДА своїм наказом №86/1-ПР (відсутній у відкритому доступі. – KВ) прийняв рішення про приватизацію вказаної будівлі. А вже 5 листопада того ж року благодійна організація звернулася до вказаного структурного підрозділу столичної мерії з листом, в якому поінформувала про проведення невід’ємних поліпшень в орендованому нею об’єкті на суму, що перевищує 25% його ринкової вартості. Вочевидь, це було зроблено саме для того, щоб викупити будівлю дешево за “позааукціонною процедурою”.

23 листопада того ж року КМДА видав наказ №67/5-ПР (також відсутній у публічному доступі. – KВ) про проведення незалежної оцінки, в якому зазначив встановити дату оцінки даної будівлі на 30 листопада 2020 року. 24 грудня 2021 року ТОВ “Оціночна компанія “Місто” затвердило звіт про незалежну оцінку цього об’єкта. Згідно з цим документом, було встановлено, що ринкова вартість будівлі на просп. Академіка Глушкова, 1, літ. 65 становить 3,3 млн гривень (без ПДВ), з яких 2,3 млн – частка територіальної громади Києва, а 1 млн – частка орендаря (вартість тих самих невід’ємних поліпшень. – КВ). Тобто, ні про який ремонт, вартість якого на 25% перевищує вартість самої будівлі, не могло бути й мови.

12 жовтня 2022 року між Департаментом комунальної власності КМДА та БО “БФ “Фонд збереження історичної спадщини” було укладено договір купівлі-продажу вказаної нежитлової будівлі. Цим документом було встановлено, що частка територіальної громади Києва в даному об’єкті складає 2,7 млн гривень з ПДВ (це та сума, яку мала сплатити благодійна організація. – KВ), а частка орендаря – 1,2 млн гривень. Вже 21 грудня 2022 року БО “БФ “Фонд збереження історичної спадщини” реалізувало вказаний об’єкт нерухомості на користь ТОВ “Паркпоінт”, яке, за інформацією правоохоронців, “продовжує незаконно володіти ним на даний час”.

Хто орендував і приватизував

За даними аналітичної системи Youcontrol, столична БО “БФ “Фонд збереження історичної спадщини” була зареєстрована у лютому 2017 року. Її керівником вказано Ярослава Пітька, засновниками та кінцевими бенефіціарами – киянку Інну Бугаєнко, мешканця села Віта-Поштова Фастівського району Київщини Євгена Чугаєва та харків’янина Олексія Гусакова.

Що цікаво, з вересня 2020-го по січень 2023 року співзасновницею даної благодійної організації була депутатка Київради Людмила Ковалевська (фракція “Європейська Солідарність”). Крім того, з грудня 2021-го по січень 2023 року серед співзасновників “БФ “Фонд збереження історичної спадщини” також значилася її колега по фракції – депутатка Ольга Чайка. Наразі остання разом з нинішнім співзасновником даної БО Євгеном Чугаєвим є співзасновниками БО “Благодійний фонд Віри Прокопів” – дружини секретаря Київради минулого VIII скликання, а нині депутата Київради від тієї ж “Європейської Солідарності”, заступника голови КМДА Володимира Прокопіва.

При цьому, БО “БФ “Фонд збереження історичної спадщини” є співзасновником компанії, яка наразі володіє будівлею на просп. Академіка Глушкова, 1, літ. 65 – ТОВ “Паркпоінт”. Крім неї, засновниками даної ТОВки зазначено мешканців Києва Анну Крамаренко і Олександра Поштарюка. Керівником “Паркпоінту” є Віталій Рокочий.

Система Youcontrol відносить ТОВ “Паркпоінт” до т.зв. “групи родини Поштарюк”, яка об’єднує близько 15 компаній, зайнятих у сферах нерухомості, будівництва, фінансових послуг, торгівлі та виробництва електроенергії. Ключовими особами даної групи є екс-заступник голови Бородичанської райдержадміністрації (РДА) Івано-Франківської області Василь Поштарюк, а також його сини Олександр і Андрій.

Про зв’язки між “колишнім” і “нинішнім” власником скандального об’єкта нерухомості свідчать відразу декілька фактів. Наприклад, вищезгаданий Олександр Поштарюк є ще одним із співзасновників БО “БФ Віри Прокопів”. Крім того, депутатка Людмила Ковалевська у своїй декларації за 2020 рік вказувала, що вона разом зі своїм чоловіком Дмитром Ковалевським того року мали право на проживання в квартирі площею 77,3 кв.м., яка належить тому ж Олександру Поштарюку. 

Крім того, як раніше повідомляла КВ, родина Володимира Прокопіва, який сам родом із Івано-Франківської області, мала тісні бізнес-зв’язки з родиною Поштарюків. Наприклад, Віра Прокопів є співвласницею ТОВ “Афени”, директором якого свого часу був Олександр Поштарюк. Він же в 2016 році протягом нетривалого періоду значився співзасновником ТОВ “ВП Сервіс”, власником якого того ж року став і наразі залишається тесть Володимира Прокопіва Андрій Штурмай.

Читайте: Перешел на бюджет. Секретарь Киевсовета Прокопив закрывает благотворительный фонд и уже переписал бизнес

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Як повідомляла KВ, правоохоронці і раніше звертали увагу на факти явних “маніпуляцій” при здійсненні оцінки невід’ємних поліпшень у комунальних об’єктах, що  дозволяло їхнім орендарям викупляти їх за заниженою вартістю.

Наприклад, в рамках вищезгаданого кримінального провадження №42023102090000175 Нацполіція також вивчає можливі порушення при приватизації будівель і тенісних кортів на просп. Повітрофлотському, 63. За даними слідства, при продажу цих об’єктів міський бюджет втратив близько 47 млн гривень внаслідок їхньої некоректної оцінки – у документах про виконання невід’ємних поліпшень були зазначені недостовірні відомості про кількість побудованих тенісних кортів. Нещодавно підозри у скоєнні цих правопорушень отримали п’ятеро осіб. Серед них – директор Департаменту комунальної власності КМДА Андрій Гудзь (на колажі ліворуч) і керівник ТОВ “Уміда Інвест” (ексорендар і ексвласник майна), яке, вочевидь, входить до орбіти Ігоря Кононенка – екснардепа, бізнес-партнера та політичного соратника 5-го президента України. 

Читайте: Кримінальна приватизація: “тенісна партія Гудзя-Кононенка” могла коштувати бюджету Києва 47 млн гривень

При цьому, нагадаємо, що протягом останнього року “з гаком” столична прокуратура направила до суду обвинувальні акти по приблизно шести епізодам злочинів, які, ймовірно, були скоєні Андрієм Гудзем та його першим заступником Олегом Шмуляром. За інформацією правоохоронців, ці посадовці незаконно звільнили орендарів низки комунальних об’єктів, у тому числі будівлі кінотеатру “Київ”, від необхідності сплачувати до міського бюджету орендну плату. В результаті таких дій чиновників, за попередніми даними, столичній скарбниці були нанесені збитки на суму близько 24 млн гривень. Ці кошти обвинуваченим доведеться відшкодувати в разі доведення їхньої вини. 

Читайте: Системна корупція: Гудзю та Шмуляру “світить” до 5 років позбавлення волі 

Андрій Гудзь очолює Департамент комунальної власності КМДА з 5 листопада 2014 року. З червня 2022 року здійснення повноважень КМДА у галузі управління комунальним майном та приватизації забезпечує депутат Київради від фракції “УДАР”, заступник голови КМДА Владислав Андронов

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4