Годинами висиш за комп’ютером і любиш читати в темряві? Пора зав’язати з цими звичками! Твої очі точно не в захваті від таких навантажень. Хочеш знати, як зберегти відмінний зір? Тоді запам’ятай ці підказки, які я дізналася від лікаря-офтальмолога Анатолія Андрієнка.
Матеріал створено в рамках Проекту “Юн-Пресс-KV”
Читаючи або виконуючи будь-яку письмову роботу, дотримуйся відстань до тексту: вона повинна складати не менше 35 см (довжина руки приблизно від пальців до ліктя). Намагайся робити короткі (5-10 хвилин) перерви кожні 40-50 хвилин, в цей час можна провітрити приміщення і розім’ятися. Читати книжку в громадському транспорті, звичайно, цікаво і набагато приємніше, ніж дізнатися рекламу в салоні автобуса або на стінах вагона, але для очей це одне з табу. Під забороною читання лежачи в потемках, а також книги з дрібним нерозбірливим шрифтом. Важливо стежити за поставою в той час, коли ти сидиш. Якщо ти сутулишся, горбишся, утикаючись носом в книжку або монітор, короткозорість тобі забезпечена. Крім того, скелет отримує додаткове навантаження. Правильне положення – спина рівна, голова злегка нахилена вперед, плечі паралельно краю столу. Повір, це реальне керівництво до здорової поставі та чіткому зору. Головні правила за комп’ютером: освітлення повинно бути приглушеним, центр монітора – на рівні очей, відстань до них – близько 50-60 см. Якщо користуєшся електронною книгою, то лікар рекомендує обирати шрифт більшим й частіше відводити погляд від екрана.
Корисне меню
Запам’ятай класний вислів: “ти – то, що ти їси”. Ось і підтримай зір продуктами, багатими вітамінами А, В2 і С. Вітамін А найбільше в яйцях, молоці, вершковому маслі, сирі. Вітамін В2 міститься в сирі, грибах, гречці, бородінському і житньому хлібі. А ось вітаміну С в надлишку в чорній смородині, шипшині, червоному перці, зеленій цибулі, апельсинах, лимонах, квашеній капусті. Не обійтися і без каротину – важливого провітаміну, який міститься в моркві, томатах, зелені, абрикосах. Гостра нестача вітаміну С може викликати світлобоязнь, сильну сухість очей і навіть “курячу сліпоту”.
Те, що потрібно знати від лікаря
1) носити чужі окуляри категорично заборонено! Тільки офтальмолог може підібрати відповідні саме тобі.
2) Якщо збираєшся носити контактні лінзи (навіть просто кольорові), обов’язково проконсультуйтеся з фахівцем. Він обстежує на наявність очних захворювань, при яких їх носіння не рекомендується, і підкаже, які вибрати і як за ними доглядати.
3) Вибираючи сонцезахисні окуляри, уникай яскравих неприродних відтінків лінз – вони спотворюють картинку і пропускають шкідливі ультрафіолетові промені.
4) Якщо щось потрапило в око, не три його (особливо брудними руками!), Смітинка швидше вийде зі сльозами.
Гори-гори ясно
Не забувай про якісне висвітлення робочої зони. Гострота зору найбільш висока при природному світлі і низька – при штучному. Отож, коли ти виконуєш домашнє завдання, читаєш, малюєш або вишиваєш, обов’язково включай додаткове світло (світильник, бра). Здорово, якщо настільна лампа має гнучку ніжку – з нею можна без проблем міняти кут освітлення. Намагайся не сидіти в напівтемряві – так доводиться напрягати очі, і вони втомлюються швидше. Відкрита лампочка не повинна потрапляти в поле нашого зору і вже тим більше зліпити або змушувати мружитися.
Матеріал створено в рамках Проекту “Юн-Пресс-KV”