Валентині Гінзбург, яка з вересня 2017 року очолює Департамент охорони здоров’я Київської міськдержадміністрації (КМДА), міське керівництво майже рік шукає заміну. Можливо, найближчим часом такого фахівця буде знайдено, й скандальну чиновницю буде звільнено.
Директорка Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург неодноразово піддавалася жорсткій критиці – як з боку столичних медиків, так і з боку депутатів Київради.
Наприклад, в вересні минулого року тимчасова контрольна комісія (ТКК) Київради з питань перевірки видатків бюджету Києва під час воєнного стану рекомендувала Віталію Кличку звільнити Гінзбург. Крім того, тоді депутати мали намір звернутися до правоохоронних органів із заявою про перевірку наявності складу кримінального правопорушення у “діях відповідних посадових осіб”. Буквально через тиждень стало відомо, що ця ж ТКК виявила масштабні зловживання при проведенні реконструкції Київського міського клінічного шпиталю ветеранів війни, через що депутати опозиційних фракцій знов озвучили вимогу до мера звільнити Гінзбург з посади керівниці Департаменту охорони здоров’я.
Детальніше: Мільярди на медицину: у Київраді прийняли нову програму і висунули вимогу щодо відставки Гінзбург
Але Кличко не звільнив Гінзбург, бо Київрада виключила з попереднього звіту ТКК відповідну рекомендацію.
Бо, як сказало на правах анонімності джерело КВ, дотичне до проблем столичної медицини, “на той час… здати її, означало б перекласти весь цей скандал на мера та профільного заступника, тому все зам’яли, чи не з боєм”.
До речі, всі співрозмовники КВ, які зголосились говорити про відставку Валентини Гінзбург, зробили це виключно на умовах анонімності. Бо ніхто, цитуємо одне з джерел, “не хоче конфлікувати з нею відкрито”.
Проте, за словами ще одного співрозмовника КВ, усвідомивши проблему, керівництво КМДА почало шукати заміну Гінзбург ще на початку 2024 року. Спочатку, каже джерело, “була ідея когось призначити до неї першим заступником, щоб передати йому після звільнення Гінзбург повноваження – спочатку в статусі в.о., а згодом як повноцінного директора”. Зазначимо, це поширена практика у виконавчій владі, бо КМДА, всупереч розповсюдженій думці, що це виконком Київради, в першу чергу є місцевим представництвом Уряду – як будь-яка ОДА.
Той задум очільників міської влади не склався. Бо, як з гірким сміхом зазначив співрозмовник КВ, “дурних не знайшлося”: “Ніхто не хотів, навіть тимчасово, бути першим заступником у людини, подібної до Гінзбург».
Всі співрозмовники КВ, дотичні до столичної медицини, суголосно підтверджують, що питання заміни Валентини Гінзбург не просто назріло – воно перезріло.
«Вона повністю втратила береги. Якщо раніше можна було говорити про авторитарний стиль управління Департаментом і медициною міста, то зараз – повний волюнтаризм при абсолютно неадекватних рішеннях. Когось з кимось зливають. Щось про бульдога з носорогом. Десь йдуть призначення, що не узгоджені ні з ким. Десь навпаки. Є пряма команда: «Призначити», а наказу від Департаменту немає», – так оцінює роботу керівниці Департаменту охорони здоров’я КМДА ще одне джерело КВ.
Та й це далеко не всі претензії до Валентини Гінзбург.
«Вона керується виключно своїм особистим ставленням до того чи іншого керівника закладу охорони здоров’я: цьому дам, а цьому – не дам. Це стосується практично всього. Починаючи від ремонтів чи закупівлі медичного обладнання, що фінансуються бюджетом міста, закінчуючи потрібними від департаменту документами на НСЗУ (Національну службу здоров’я України, яка відшкодовує лікарням кошти за лікування пацієнтів, КВ)”, – каже джерело КВ в медичних колах.
Співрозмовник КВ з Київради додає: “Це неприйнятно, коли керівник Департаменту просто не хоче розмовляти з депутатами. «Діалог» будується чи не на лайці”.
Всі співрозмовники КВ підтвердили або допустили, що керівництво міста готове замінити директорку Департаменту. Але наразі немає на кого.
“Проблема не у тому, що Микола Поворозник (перший заступник голови КМДА, курує медичний напрямок, – КВ) не хоче замінити Гінзбург. Проблема у тому, що він не знає на кого її замінити», – каже джерело КВ в КМДА.
В це можна повірити, зважаючи на стан охорони здоров’я та медичної сфери в Києві, яка за сім років господарювання Валентини Гінзбург майже розвалена. Є виключення, але тільки тому, що ці виключення не залежать від профільного Департаменту КМДА. До цього додається війна, складність політичного моменту та величезна відповідальність, яка ляже на того, хто прийде замість Гінзбург.
Втім, окремі співрозмовники КВ припускають, що є “останній можливий варіант” – призначити директором Департаменту охорони здоров’я когось з керівників міських лікарень. Але, як підкреслюють ці джерела, таку людину прийдеться чи не вмовляти. “Занадто багато проблем і можливих негативних наслідків для того, хто ризикне прийняти цю ношу”, – сказало одно з джерел з медичної сфери.
Втім, наголошують майже всі співрозмовники редакції, іншого рішення проблем столичної медицини (та й репутації Кличка й Поворозника, – КВ), крім звільнення Валентини Гінзбург і призначення нового керівника Департаменту, вже не залишилось.
Чотири з половиною роки тому: Під петицією про звільнення голови Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентини Гінзбург зникли 4 тисячі голосів
Фото: КМДА
КиївВладаАнтон Подлуцький