Хитке крісло: влада Фастова пересварилися через податки та посади

Хитке крісло: влада Фастова пересварилися через податки та посади

Попри війну, люті морози і ракетні обстріли, Фастів живе бурхливим політичним життям. Депутати саботують сесії, сварять мера та його команду, вимагають відставок. Доколотилися до того, що ледь не позбавили місто міжнародних грошей на лікарню і очисні споруди. Чому депутати заявляють про корупцію у виконкомі, а мер міста натомість ветує рішення ради, захищає свою першу заступницю та закликає позбавити міських обранців мандатів – розбиралася КВ.


Як дізналася KВ, 3 січня голова Фастівської міської ради Михайло Нетяжук (обраний від  партії “Національного егоїзму”) наклав вето на рішення ради від 31 грудня щодо звільнення з посади першої заступниці мера з питань діяльності виконавчих органів ради Олени Зикової. Посадовиця мала допрацювати місяць і полишити крісло вже 30 січня 2024 року.

У своєму пості в Facebook Нетяжук роз’яснив, що одержав на підпис незавершене рішення, а отже – розпорядження про звільнення, видане на підставі такого рішення, буде незаконним і має усі шанси бути оскарженим у суді. 

Хитке крісло: влада Фастова пересварилися через податки та посади

“Залишається відкритим питання, навіщо депутати надали на підпис міському голові завідомо незаконне рішення: чи просто для того, щоб […] створити “шкандаль” та “зраду”, чи свідомо підставити міського голову під персональну відповідальність за неналежне виконання обов’язків”, – резюмував він. 

Історія зі скандалом 


Під кінець року, 31 грудня, на позачерговому засіданні міськради депутати, крім звільнення заступниці, погодили два інфраструктурних рішення, суперечки навколо яких точилися у місті місяцями. 

Мова йде про проєкти реконструкції каналізаційних очисних споруд КП “Фастівводоканал” та капремонту головного корпусу Фастівської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування. Депутати проголосували “за” те, аби саме виконком ради виступив замовником будівництва, розпорядником коштів, кінцевим бенефіціаром із впровадження цих двох проєктів.

Останній скандал навколо цих проєктів спалахнув 16 листопада минулого року. Тоді на погоджувальній раді, депутати висловили недовіру виконкому ради. 

Зокрема, депутатка міськради Мирослава Смірнова (“Європейська солідарність”) обурилась, що мер міста не з’явився на засідання, хоча знає про важливість проєктів і ризик втрати містом коштів на їх фінансування. У свою чергу, фракція політичної партії “Слуга народу” висловила недовіру виконкому та його структурним підрозділам через неефективну роботу по низці будівельних питань і забажала звільнення першої заступниці мера Олени Зикової, яка керує питаннями будівництва та землевідведення.

 

Але сесія на якій кадрові питання мали розглядатися в купі з інфраструктурними, так і не відбулася через відсутність кворуму. Тож, мер залишився з чинною командою, а місто без рішення про лікарню і очисні споруди. 

Між тим, непроведення сесії – це проблема, адже не ухваливши відповідних рішень, Фастівська громада ризикувала залишитися без міжнародної підтримки та фінансування цих проєктів. 

Справа в тому, що 400 млн на лікарню і очисні споруду Фастів здобув з-поміж проєктів інших громад за результатами відбору фахівцями Мінрегіону, ПРООН, МОЗ, Мінфіну та Європейського Інвестиційного Банку (ЄІБ). Усі тендери і договори погоджуватиме Мінінфраструктури та ЄІБ, а сам виконком не одержуватиме кошти. Це означає, що громада не може передати кошти на інші напрямки, оскільки проєкт цільовий. 

18 листопада 2023-го Фастів знову спробував скликати сесію, щоби протягнути таки рішення по лікарні й очисним, але кворуму знову не набралося, адже 19 фастівських обранців на засідання колегіального органу міста не прибули (всього рада Фастівської громади складається із 38 депутатів, – KВ).

За словами Нетяжука, сесію проігнорували п’ять депутатів від “Європейської солідарності” – Андрій Абрамов, Олександр Бойко, Станіслав Онищук, Яна Хрустальова та Андрій Яременко; п’ять депутатів від “Батьківщини” – Юрій Балашев, Сергій Барановський, Сергій Воронов, Віктор Грек і Сергій Павловський; сім депутатів від “Слуги народа” – Віктор Герасимчук, Тетяна Герасимчук, Віталій Зубко, Віталій  Кушнір, Вадим Оберемок, Ольга Пурдик, Олена Смольницька; та ще по одному депутату від “Партії національного егоїзму” Наталія Єриш та “За Майбутнє” – Ігор Собко. 

Читайте: Мер Фастова звинуватив депутатів у шантажі


Ще одна невдала спроба провести сесію відбулася 27 грудня – і знов те саме – відсутність кворуму.

На цей раз мер не просто виголосив прізвища “ухилянтів від засідання”, а і назвав причину зриву. На думку Нетяжука, вимоги опонентів щодо кадрових ротацій – зокрема увільнення першої заступниці мера Зикової – це, скоріш за все, “ширма”. Насправді ж представники фракцій “Європейська солідарність” та “Слуга народу” навмисно “затягують процес”, адже мають бажання  “безконтрольно і беззаконно розпоряджатися землею” міста, а тому шантажують громаду. 

На додачу мер спробував скласти повноваження, аби депутати самі взяли на себе відповідальність, але і ця заява не знайшла підтримки. 

У результаті Михайло Нетяжук публічно ініціював початок процедури відкликання депутатів за народною ініціативою і зажадав повного перезавантаження місцевої ради.

Чи-то злякавшись розпуску, чи-то ще чогось, але вже 31 грудня колегіальний орган таки підтримав врешті-решт реалізацію в громаді проєктів реконструкції очисних та капремонту корпусу лікарні. Крім цього, необхідну кількість голосів отримало і кадрове рішення про звільнення заступниці Нетяжука Зикової. Щоправда, попри мажорний передноворічний акорд, цей політичний скандал вирує і не вщухає.

Позиція влади


У коментарі KВ голова Фастівської міської ради Михайло Нетяжук крім вже виголошених раніше на адресу певних депутатів “земельних звинувачень”, заявив, що конфлікт глибший. Мер міста каже, що низка обранців ухиляється від сплати податків, а усі намагання фастівської влади змусити їх ці податки платити – наштовхуються на політичний опір. Крім цього, Нетяжук стверджує, що блокування депутатами важливих інфраструктурних проєктів – це підрив авторитету держави, а тому “тими, хто блокує”, мають займатися відповідні органи.

Хитке крісло: влада Фастова пересварилися через податки та посади“У громаді системна робота, щоб податки сплачували всі: без обраних у частині депкорпусу – і це їм дуже не подобається. Як мінімум, п’ятеро депутатів не в повному обсязі сплачують податки або мають порушення по земельному законодавству.  […]. 

Ми маємо показати, що можемо якісно реалізовувати проекти у співпраці з європейськими партнерами. Тож готую звернення до правоохоронних органів з цього приводу, бо є політика, а є державні задачі”, – розповів Нетяжук. 

Перша заступниця мера Олена Зикова відмовила КВ прокоментувати ситуацію щодо блокування роботи сесії і причини своєї відставки через ці процеси, проте, на думку мера, депутатам було принципово звільнити людину, яка відповідає за наповнення бюджету та контролює земельну сферу.

“Олена Зикова неодноразово озвучувала, що не тримається за посаду. Заява була написана, але депкорпус навіть не спромігся належним чином підготувати проєкт рішення про її звільнення. Рада проголосувала за це, як і я. І вже, коли мені дали на підпис це рішення, то виявилося, що воно сформульовано так, що його будь-коли можна оскаржити через суд. Тому вимушений був накласти вето”, – говорить він.

Депутати з Facebook

У свою чергу опоненти Нетяжука із міськради стверджують, що саме мер, об’єднавши кадрові та інфраструктурні проєкти, збурив ситуацію і призвів до того, що депутати відмовлялися брати участь у сесіях, які з подачі виконкому перетворювалися на фарс. 

У Facebook-групі “ФМР депутати” місцеві обранці заявили, що міський голова уперто відмовлявся ставити у порядок денний питання про звільнення першої заступниці Зикової та ніяк не реагував на інформацію про її можливу причетність до неоднозначних закупівель за бюджетний кошт.

Хитке крісло: влада Фастова пересварилися через податки та посади

При цьому відмову звільняти першу заступницю, попри її заяву і проголосоване рішення, депутати називають догоджанням корупціонерам. Стверджуючи при цьому, що саме вони ініціювали передноворічну сесію, на якій було ухвалено інфраструктурні проєкти.

Хитке крісло: влада Фастова пересварилися через податки та посади

У дописі ж, до якого прикріплено прокоментоване розпорядження мера щодо призупинення дії рішення щодо звільнення Зикової, позицію Нетяжука називають “нікчемною”. 

“Ми вважаємо, що така нікчемна відповідь на рішення більшості ради, це знущання над законом, над підлеглими та мешканцями громади. Ветувавши раніше 12 разів, рішення ради, мер лише демонструє бажання приймати одноосібно рішення. Та обґрунтування цих ветувань не витримують жодної критики”, – йдеться у дописі.

Хитке крісло: влада Фастова пересварилися через податки та посади


Земля, корупція і кадри

Депутат та голова фракції “Батьківщина” Сергій Воронов розповів КВ, що першопричиною скандалу послугували порушення земельного законодавства, що призвели до чисельних збитків у бюджеті громади. 

Хитке крісло: влада Фастова пересварилися через податки та посади“У 2021 році тимчасова контрольна комісія, яку я очолив, виявила низку порушень земельного законодавства, що завдали мільйонних збитків бюджету. Деякі підприємці по 20 років не платили за оренду землі в центрі міста. Ми звернулись до голови з пропозицією виправити їх і звільнити відповідальних, а саме – першого заступника, яка керує цими питаннями в виконкомі. На жаль, мер не реагував довгий час”,  – розповів він.

За його словами, мер вже не вперше накладає вето на рішення щодо висловлення недовіри першій заступниці. Згодом місто мало одержати майже півмільярда субвенції для реконструкції лікарні і очисних, після чого питання звільнення зама для депутатів стало ще гострішим.

“Для нас було принципово спочатку вирішити наявні корупційні питання до того, як ці кошти зайдуть в громаду, адже рада мала визнати розпорядником цих грошей саме виконавчий комітет. Ми заявили, що не дамо дозвіл на використання цих грошей виконкомом, поки в ньому працюватиме перший заступник. Голова впирався”, – говорить він.

За його словами, і коли вже постало питання, що ці гроші взагалі можуть не потрапити в громаду, консенсус, начебто, був знайдений: Зикова таки звільниться.

“Голова вийшов з дивною своєю заявою щодо відкликання. Ми зрозуміли, що ніяких рухів не буде, не хотіли втрачати ці гроші”, – додав він. 

На його думку, міський голова, прикриваючи свою заступницю, готовий ризикувати півмільярдними інвестиціями і мільйонними податками до бюджету, а всі звинувачення у бік депутатів – є надуманими.

“Почались вигадки про підприємців-депутатів, які мають якусь землю в Фастові, шукали якісь приводи. Та і процес відкликання депутатів безперспективний. У законі написано – це має відбуватись не під тиском влади, ініціатором має бути саме народ”, – резюмував депутат. 

Депутат від “Слуга народу” Вадим Оберемок, який очолює земельну комісію в раді зауважив КВ, що депутати проти того, щоб і на цих європейських коштах збагачувалися корупціонери. 

Хитке крісло: влада Фастова пересварилися через податки та посади“Зикова 2017 року перебуває в діючому реєстрі корупціонерів, це визнав офіційно суд. По кожному потужному будівництві відкриті кримінальні справи і саме перший зам займається питаннями будівництва і землі. Депутати також знайшли оборудки за участю Зикової, тож не хочуть, щоб офіційний корупціонер очолював проєкт на 440 млн гривень”, – заявив депутат. 

І додав, що у відповідь на відставку Зикової, Нетяжук вимагав і його, як голови земельної комісії. Мер, за його словами, декілька разів писав через це на нього та ще чотирьох депутатів заяви в НАЗК.

“І причини вказані сміхотворні. Зикова прозвітувала вперше за дев’ять років. І в звіті озвучила моє прізвище і депутатів з “Батьківщини”, “Європейської Солідарності”, бо ми не підтримуємо її звідти. Нетяжук звернувся до НАЗК, вказавши, що ми хочемо її звільнення, бо мстилися, що вона згадала у звіті наші прізвища в поганому контексті. Та ми довели, що ці вимоги були озвучені набагато раніше. Мер просто шукає якісь підстави, аби змусити мене покинути головування в комісії”, – говорить Оберемок. 

Наслідки

Суперечки у владі обурюють громаду, люди впевнені: загралися в маніпуляції з обох сторін. 

Хитке крісло: влада Фастова пересварилися через податки та посади

Хитке крісло: влада Фастова пересварилися через податки та посади

Зрештою, думки розділилися. Одні активно засуджують дії депутатів, а інші — владу, звинувачуючи у бажанні збагачення.

Хитке крісло: влада Фастова пересварилися через податки та посади

Варто зауважити, що питання звільнення Зикової піднімалося і громадськістю ще у 2017 році. 

Нагадаємо, що Фастівська громада мала намір подати судовий позов проти видання “Слідство. Інфо”. Видання оприлюднило інформацію, що розслідування ЗМІ стало на заваді проведення радою закупівлі п’яти несертифікованих антидронових рушниць “Спис компакт М” на понад 2 млн гривень. 

Читайте: Фастівська громада спростовує заяву про можливість закупівлі несертифікованих антидронових рушниць, – Нетяжук


Фото: колаж KВ

КиївВлада

Автор:
Інна Міхно
Рекомендуємо до перегляду
В Києві затвердили стратегією розвитку міста до 2027 року
В Києві затвердили стратегією розвитку міста до 2027 року
18:00 Найближчі три роки столична влада теоретично повинна буде працювати над виконанням “Стратегії розвитку Києва до 2027 року”. Розробити цей документ, як стверджують у…
Роман Смик тимчасово очолив Обухівський район: що про нього відомо
Роман Смик тимчасово очолив Обухівський район: що про нього відомо
15:19 25 листопада до виконання обов’язків голови Обухівського районної державної адміністрації Київської області приступив Смик Роман Петрович, який до цього обіймав посаду першого заступника…
“Битва за 16 га”: прокуратура судиться з оточенням Рябікіна-Вавриша за землю в Дарницькому лісгоспі
“Битва за 16 га”: прокуратура судиться з оточенням Рябікіна-Вавриша за землю в Дарницькому лісгоспі
09:00 Столична прокуратура в судовому порядку добивається скасування державної реєстрації ділянки площею майже 16 га на території Дарницького лісгоспу та права користування нею компанією…
Banner
QlU7mDx4