Майже тисяча димерчан просять місцеву владу не звільняти з посади очільницю місцевої центральної лікарні. Відбувся конкурс на зайняття вакантної посади директора і димерці запевняють: він проходив під тиском влади та з низкою порушень. На їхню думку рішення є упередженим, адже при голосуванні кандидатур вирішальним став голос секретаря ради, як голови комісії, а ще конкурс відбувся без обговорення і залучення громадськості. Активісти Димера запевняють – таким чином влада просуває на керівні посади громади “своїх” людей. Незгоду із рішенням конкурсу, у свою чергу, голова громади порадив жителям оскаржувати вже в суді.
Як стало відомо KВ, мешканці Димерської селищної громади звернулися із колективним зверненням до голови ТГ Володимира Підкурганного. Вимога – залишити на посаді директора місцевої Димерської лікарні попереднього її очільника.
Ситуація
Як зауважено у листі, 11 липня відбувся конкурс на зайняття вакантної посади директора КНП “Димерська центральна селищна лікарня” за участі двох кандидатів – т.в.о. директора Тетяни Давиденко та Марії Нехаєнко, яку конкурсна комісія, шляхом таємного голосування, і визначила переможцем конкурсу.
Відповідне рішення із відеотрансляцією перебігу проведення конкурсу із заслуховуванням пропозицій та проведенням співбесід із конкурсантами згодом було опубліковане і на офіційному сайті громади із біографічною довідкою про нового директора закладу.
“Проте ми, мешканці Димерської об’єднаної територіальної громади, вважаємо, що проведений конкурс був нечесним та непрозорим, а результат конкурсу не об’єктивним, і таким, що суперечить громадській думці мешканців щодо керівника даного медичного закладу”, – йдеться у зверненні.
Зокрема, у зверненні зауважують на низку допущених порушень, а саме – недотримання постанови №1094 Кабміну “Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров’я”, на основі якої і був розроблений владою громади Порядок проведення відповідного конкурсу.
Так, під час проведення конкурсу та підрахунку голосів до складу комісії не було включено у рівній кількості представників органу управління, трудового колективу, галузевих профспілок, громадських об’єднань у сфері охорони здоров’я чи експертів (пункт 11 постанови КМУ). Як і не дотримано кількісного складу членів конкурсної комісії у складі дев’яти осіб (пункт 13).
Крім того, рішення конкурсної комісії мали би прийматися шляхом відкритого поіменного голосування і більшістю голосів її членів, присутніх на засіданні (п.п. 22, 23). І найголовніше – конкурс відбувся без залучення до участі представників тергромади.
Обурення з приводу такого рішення мешканці висловили і під постом громади у Facebook. У коментарях більшість димерців наголошували, що проведення конкурсу відбувалося під тиском влади.
І лише низка коментарів підтримували відповідне рішення, аргументуючи свою позицію необхідністю впровадження змін для розвитку лікарні.
За словами місцевого активіста Димера Євгена Чепкова, вже із викладених відео на офіційному сайті про результати конкурс, зрозуміло, що конкурс був непрозорим і проводився під тиском.
“Усе відбувалося в турборежимі. Громада обурена, бо не була поінформована і не залучена до обговорень, як і громадські організації. Згідно з Положенням, інформацію про конкурс мали оголосити публічно, аби більше мешканців мали змогу взяти участь у його проведенні. Ні в соцмережі, ані в місцевій районній газеті, цього не відбулося. У результаті від громадськості був один представник, як він сам себе окреслив. Хоча громада ці повноваження йому не делегувала. І, з рештою, висловлював не думку громади, а свої особисті якісь образи. Складається враження, що конкурс хотіли провести тишком-нишком, аби просунути “свого” представника. У Положенні про конкурс чітко прописано, що не повинно бути рівної кількості голосів. На конкурсі ж були лише представники від ради: секретар, секретар виконкому і ще одна особа. Голоси розділилися три на три. За рівною кількістю визначальним став голос секретаря ради, який був за кандидата від ради, а не лікарні. Це говорить про заангажованість конкурсу. Адже не зрозуміло, як обиралися і члени комісії і на яких підставах секретар ради стала головою комісії”, – розповів він у коментарі KВ.
І додав, згодом мала відбутися сесія ради, де на порядку денному стояло одне питання – представлення нового головного лікаря. Проте за чотири години до сесії, переможця вже представили творчому колективу. Не відбулося жодного обговорення і на сесії, не почули і побажання громади, яка завітала на засідання із колективним зверненням.
“Після конкурсу, коли громада з рештою дізналася про нього, на підтримку Давиденко було адресовано звернення до голови та депутатів ради. Громада наголошувала, що процедура відбулася непрозоро і просила скасувати конкурс. Під зверненням підписалось більше 800 осіб не лише з Димеру, а й інших сіл, які обслуговуються в лікарні. Звернення мала би попередньо розглянути регламентна комісія і далі на сесії запропонувати раді рішення. Саму ж сесію планували провести в кабінеті голови. Обурені мешканці почали збиратися біля ради, тож зрештою сесію перенесли на 2 години, а місце проведення – до клубу. Рада нервувала, чи буде кворум, бо багато депутатів просто не прийшли, розуміючи, який порядок денний, до якого додали згодом ще одне питання”, – говорить активіст.
За його словами, Тетяна Давиденко пропрацювала у місцевій лікарні 30 років. У період окупації Димера, залишилася на своєму робочому місці, організовувала робочий процес під тиском рашистів, які мали блокпост поруч з лікарнею. Незважаючи на все, продовжувала лікувати поранених, приймати роди, нікому не відмовляючи. І тут така резонансна ситуація, яка не могла не викликати обурення з-поміж громадськості.
“Під час сесії Підкурганний прикривався, що це не його рішення. Хоча всі розуміють, що без докладання його рук нічого в громаді не відбувається. Він говорить, конкурс і призначення відбулося, не до вподоби – до суду. На змогла відповісти на запитання і секретар, чому у неї виникло саме таке бачення, що лікарню має очолити цей кандидат. А на питання, чи розуміє, що її дії є незаконними, скерувала до правоохоронних органів”, – резюмував він.
На відео: трансляція 27 позачергової сесії Димерської громади від 18 липня
Позиція
Як розповіла KВ ексочільниця КНП “Димерська центральна селищна лікарня” Тетяна Давиденко, тимчасові обов’язки директора вона виконувала з грудня 2021 року до моменту проведення конкурсу. За її словами, причиною для проведення конкурсу стали озвучені на словах голови, скарги від працівників та населення.
“Якщо надходять скарги, їх має розглянути керівник і надати відповідь. Таких скарг я не одержувала. І на прохання озвучити причину скарги, голова наголошував – мені телефонували. Сам конкурс теж проводився із порушеннями. По-перше, рада створила своє положення, яке не відповідає затвердженому Кабміном №1094 від 17 грудня 2017 року. До складу конкурсної комісії мали входити в рівній кількості представники громадськості, спеціалісти у сфері охорони здоров’я, представники від влади і лікувального закладу. Конкурсна комісія була сформована “три на три”: представники від органу управління і лікарні. Дата і час проведення конкурсу оприлюднені не були. До суду звертатись не планую, тому що це не дасть жодного результату. Голова громади у минулому – суддя Вишгородського районного суду, люстрований. Тож це – абсолютно програшний варіант”, – розповіла лікарка.
Ще із однією із причин “усунення” з посади, на її думку є те, що як керівник, вона не замовчувала і відстоювала проблеми колективу.
“Колективний договір, який дає право виплат заробітної плати і додаткових надбавок, відпусток пролежав у раді рік і так і не був розглянутий виконкомом. Це неповага, перш за все, до людей, які там працюють. Раніше у нас був дружній співпрацюючий колектив. За 32 роки своєї діяльності вперше бачу таку нездорову атмосферу. При жодному голові Димера ще не було такої плинності кадрів, як зараз. Люди просто щомісяця звільняються. В його команді залишаються ті, хто як і він, плете інтриги. Зараз під питанням посада директора однієї із Димерських шкіл. Аналогічна історія: начебто, є колективне звернення – скарга від батьків та учнів. Та скарги цієї ніхто і не бачив. Складається враження, що він прибирає з дороги тих, хто залишався в громаді працювати під час повномасштабного вторгнення. Адже сам голова на зв’язок не виходив, з’явився лише пару разів, а потім знову десь переховувався. Із представників селищної ради залишилася лише я. Відповідно, люди йшли до мене з усіма питаннями. Але ж пам’ять людську не зітреш”, – зауважила вона.
Громада
KВ намагалася дізнатися позицію голови громади Володимира Підкурганного (“Слуга народу”) щодо цієї ситуації, проте на телефонні дзвінки очільник громади не відповідав.
У свою чергу, секретар ради та депутат від “Слуги народу” Людмила Іванова, яка очолювала відповідну конкурсну комісію, зауважила виданню, що це питання голова обговорював із ініціативною групою, колективне звернення розглядалося, а мешканці мали змогу поспілкуватися з керманичем з приводу ситуації.
“Ініціативній групі голова порадив, якщо вас щось не влаштовує, якщо ви вважаєте, що конкурс було проведено неправильно і були порушені чиїсь права, подавайте до суду. Звертайтеся, подавайте всі докази. На це кожний має право. Це все було оприлюднено офіційно й обговорено на сесії, на якій були присутні мешканці”, – розповіла Іванова.
Точка зору
Ексдепутатка Димерської громади Ірина Побідаш (“Громадянський рух “Хвиля”):
“З приводу цього конкурсу хочу зауважити, що під час прямої трансляції на цій сесії були присутніми не всі депутати. Та і з-поміж них залишилися одні “шістки”, які завжди “лягають” під владу, коли необхідно проголосувати якісь необхідні питання. Я склала депутатські повноваження разом зі своїми колегами на знак протесту, що мешканці прийняли назад владу, яка втекла під час окупації. Після цього у раді не залишилося жодної опозиції. Проблема ще в тому, що мешканці взагалі не цікавляться тим, як виписуються документи, як голосуються питання, які приймаються положення, як і щодо цього конкурсу. А Підкурганний всі ці положення хитро-гарно робить під себе і я не думаю, що там вдасться віднайти якісь порушення, крім морально-етичних. Якщо голоси розподіляються порівну, то голос голови конкурсної комісії є вирішальним. А голоси розділилися порівну і голос секретаря ради все визначив”.
Нагадаємо, як раніше повідомляла КВ, у серпні 2022 року у громаді розгорівся скандал: троє депутатів від партії “Громадянський рух “Хвиля” заявили про складання повноважень, неприйняття чинної влади та її дій. Також обранці громади звинуватили її голову у боягузстві та втечі перед загрозою окупації.
Читайте: У Димері при обладнанні дитячого майданчика привласнили понад 980 тисяч гривень
Фото: колаж КВ