Столична міськрада протягом п’яти років не може вирішити долю земельної ділянки на вул. Фрометівській, 2. Цю землю ПрАТ “Вищий навчальний заклад “Міжрегіональна академія управління персоналом” (“ВНЗ “МАУП”) ще в 2005 році отримало собі в оренду для будівництва адміністративно-навчального корпусу та гуртожитку, але в 2018-му вирішило переоформити оренду на “користування” (ймовірно, щоб заощадити на оплаті за землю). МАУП на сьогодні навіть вже має дозвіл на будівництво, але у вересні 2022 року термін оренди ділянки закінчився, а постійне користування землею ніяк не оформлюється. Проти виступають і окремі депутати Київради (зокрема, закликають виставити ділянку на аукціон, але вже після війни) і мешканці Голосіївського району – місцева громада побоюється, що заради забудови буде знищено місцеву “родзинку” – парк Трипільської культури.
Як стало відомо KВ, 20 червня 2023 року Київрада не підтримала проєкт рішення щодо надання земельної ділянки на вул. Фрометівській, 2 в Голосіївському районі у постійне користування ПрАТ “ВНЗ “МАУП” (№08/231-2126/ПР від 25 червня 2018 року).
У сесійній залі для погодження цього документу не вистачило шести голосів – за нього проголосували 55 депутатів.
Зазначимо, на розгляд столичної міськради даний проєкт рішення де-юре подали Департамент земельних ресурсів Київської міськдержадміністрації (КМДА), який на той час очолював Олексій Поліщук, і тепер вже ексзаступник голови КМДА Олександр Спасибко. Зважаючи на те, що обидва посадовці більше не працюють в столичній мерії, можна припустити, що свої підписи під цим документом у якості його суб’єктів подання вже поставили їхні “наступники” – діючий директор вищезгаданого департаменту Валентина Пелих та “профільний” заступник голови міськдержадміністрації Петро Оленич.
Згідно з проєктом рішення, йдеться про ділянку площею 0,4 га, яка може використовуватися “для будівництва, експлуатації та обслуговування адміністративно-навчального корпусу” (кадастровий номер – 8000000000:79:078:0008). Цю землю Київрада передала в оренду “МАУП” терміном на 1 рік ще в 2005 році. Потім через суд академія примудрилась подовжити термін оренді на 15 років – до 25 вересня 2022 року. В проєкті рішення уточнюється, що дана ділянка вільна від капітальної забудови і, відповідно до Генплану Києва, за функціональним призначенням належить до території громадських будівель та споруд.
Ділянка на карті
Ще 20 лютого 2020 року управління правового забезпечення діяльності Київради повернуло вказаний документ без погодження. У своїх зауваженнях юристи міськради вказали на те, що, згідно з Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності”, для передачі цієї ділянки в постійне користування, вона повинна або входити в межу затвердженого Детального плану території (ДПТ – документ, який уточнює положення Генплану міста), або на ній повинні бути розміщені певні споруди, які належать потенційному користувачу. А через те, що обидві умови невиконані, юристи впевнені, що даний землевідвід здійснювати не можна.
Проти затвердження цього проєкту рішення у сесійній залі виступив голова фракції “УДАР” Дмитро Білоцерковець. Він наголосив на тому, що даний документ повинен розглядатися лише у присутності мешканців Голосіївського району, які виступають проти забудови вказаної землі. А тому, у зв’язку з відсутністю активістів на пленарному засіданні, Білоцерковець запропонував перенести це питання на “більш сприятливі часи”.
“Це скандальне і проблемне будівництво. Активісти, які захищають цю ділянку від забудови, не знали, що це питання буде сьогодні обговорюватися [в сесійній залі міськради]. Я хочу нагадати, що у нас і на погоджувальній раді проговорювалося, що питання “МАУП” буде переноситися на післявоєнний період. Але, на жаль, я бачу, що деякі колеги хочуть, щоб його розглянули”, – наголосив Білоцерковець. Називати прізвище тих, хто зацікавлений у затвердженні проєкту рішення, він не став.
В чому проблема
Підготовку до забудови вказаної ділянки “МАУП” розпочала близько десятиріччя тому. Так, ще 7 травня 2014 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав цьому навчальному закладу містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування будівництва адміністративно-навчального корпусу. Даний документ відсутній у відкритому доступі, а тому встановити заплановані параметри майбутніх будівель наразі проблематично. Втім, особливої ролі цей факт наразі все рівно не відіграє, адже з невідомих причин реалізувати зазначені плани “МАУП” не змогла, і в подальшому академія змінила свій погляд на те, як має освоюватися ця земля.
Улітку 2019 року “МАУП” звернулася до Окружного адмінсуду Києва (ОАСК, нині ліквідований) із позовом стосовно визнання неправомірною бездіяльності Київради у питанні передачі вищезгаданої ділянки у постійне користування цьому вишу та щодо зобов’язання міськради прийняти відповідне рішення.
В обґрунтування своїх вимог у академії зазначили, що “МАУП” має право на отримання цієї землі в постійне користування, адже така норма передбачена в законодавстві для вищих навчальних закладів. При цьому, юристи заклада-позивача вказали на те, що відповідний проєкт рішення вже зареєстрований у Київраді, але столичний муніципалітет так і не розглянув його – мова йшла саме про той документ, голосування по якому було “провалено” на крайньому пленарному засіданні.
10 червня 2020 року ОАСК повністю задовольнив позовні вимоги “МАУП”. 2 вересня того ж року Шостий апеляційний адмінсуд відмовив Київраді у задоволенні її апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції та залишив такий вердикт у силі. Втім, надалі, 16 червня 2021 року, Касаційний адмінсуд частково задовольнив касаційну скаргу міськради – згідно з відповідною постановою, із рішення ОАСК від 16 червня 2020 року було прибрано пункт про те, що “Київрада зобов’язана прийняти рішення щодо передачі землі в постійне користування “МАУП”. Тобто, фактично мова йшла про те, що служителі Феміди визнали бездіяльність Київради протиправною та зобов’язали її розглянути проєкт цього землевідводу, але у столичному муніципалітету залишилося право приймати такі рішення, які вона вважатиме за потрібні.
При цьому, 12 лютого 2021 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав “МАУП” нові МУО на проєктування будівництва на вул. Фрометівській, 2 – згідно з цим документом, крім адміністративно-навчального корпусу, академії дозволили проєктувати на цій ділянці ще й “будівлю для тимчасового розміщення (проживання) викладачів та студентів”. Відповідно, “старі містобуди” чиновниками були скасовані.
У нових МУО, зокрема, зазначається, що вказана ділянка частково знаходиться в межах історичного ареалу, у зв’язку з чим проєктну документація повинна розроблятися з урахуванням положень Закону України “Про охорону культурної спадщини”, а проєкт архітектурних перетворень має бути погоджено з органами охорони культурної спадщини.
Серед іншого, у профільному департаменті також зазначили, що ця земля потрапляє в зону акустичного впливу аеропорту 75-80 дБА і в зону обмеження забудови за умов безпеки польотів. Через це на “МАУП” було покладено зобов’язання “передбачити санітарно-технічні заходи по зменшенню несприятливого впливу наднормативних рівнів шуму” і при проєктуванні врахувати вимоги Повітряного кодексу України в контексті особливостей здійснення будівництва на приаеродромних територіях.
Надалі, 7 вересня 2021 року, Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) надала академії дозвіл №ІУ013210827761 на будівельна роботи з будівництва адміністративно-навчального корпусу з будівлею для тимчасового розміщення (проживання) викладачів та студентів на вул. Фрометівській, 2. Генеральним підрядником цих робіт було зазначено ПП “Енертехмаш”. Вказаним документом було передбачено, що “МАУП” може побудувати 9-поверхову будівлю загальною площею 6,4 тис. кв.м. (загальна площа забудови має скласти трохи більше 1 тис. кв.м.). При цьому, більшість інших техніко-економічних показників майбутнього будівництва у дозволі не зазначалися.
У цей же період вищезгаданий проєкт рішення про відведення ділянки на вул. Фрометівській, 2 у постійне користування “МАУП” активно обговорювався у Київраді. Тоді проти його затвердження виступала низка депутатів із фракції “Слуга народу” та нині неіснуючої фракції “Опозиційна платформа за життя”. Серед іншого, народні обранці вказували на те, що вільні від забудови ділянки можуть відводитися лише через аукціон.
У свою чергу, одним із лобістів цього питання був голова комісії Київради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин Михайло Терентьєв (фракція “УДАР”). Наприклад, у лютому 2021 року одним із його аргументів на користь цього землевідводу були позитивні для “МАУП” рішення судів по вищезгаданій судовій справі (на той час касаційний суд ще не розглянув дане провадження. – KВ). І саме Терентьєв під час одного з засідань земельно-містобудівної комісії в тому ж місяці наполягав на відхиленні негативного правового висновку щодо цього проєкту рішення і після невдалого голосування по даному документу пропонував повернутися до його розгляду.
У січні 2022 року “МАУП” повідомила про плани щодо будівництва на вказаній ділянці нового дев’ятиповерхового гуртожитку, а також адміністративної будівлі. В академії уточнили, що ці будівлі займатимуть площу 10 соток, а на інших 30 сотках буде створено зону відпочинку як для студентів, так і місцевих жителів. Зокрема, в “МАУП” пообіцяли відновити парк Трипільської культури (створений у 2003 році музей під відкритим небом, де встановлені збільшені копії пам’яток вказаної історичної доби), який знаходився на цій території. На переконання керівництва навчального закладу, реалізація цього проєкту “позбавить студентів вишу проблем з пошуком житла в Києві, а також спростить їм сам процес навчання, адже їх житло знаходитиметься безпосередньо біля навчальних корпусів “МАУП”.
Рендер гуртожитку на вул. Фрометівській, 2 (з сайту “МАУП”)
В академії уточнили, що зведення гуртожитку відбувається “на виконання Концепції Державної цільової соціальної програми відновлення та розбудови мережі гуртожитків для проживання здобувачів освіти закладів вищої освіти на 2022-2026 роки, яка була ухвалена урядом України 26 серпня 2021 року”.
Із такими заявами “МАУП” не погоджується чимало мешканців Голосіївського району. Зокрема, місцеві громадські активісти висловлюють сумніви, що академія збереже парк Трипільської культури на даній ділянці. При цьому, громадяни впевнені, що це треба зробити – у тому числі з тих причин, що мешканці сусідніх будинків свого часу допомагали облаштовувати цю зелену зону, висаджуючи там фруктові дерева. Крім того, місцеві мешканці вказували на те, що частина ділянки на вул. Фрометівській, 2 фактично є прибудинковою територією розташованого на просп. Валерія Лобановського, 117 будинку інвалідів по зору Українського товариства сліпих (УТОС), а тому забудова цієї землі, мовляв, може призвести до різних незручностей.
Що цікаво, 12 січня 2022 року КП “Київблагоустрій” і відділ контролю за благоустроєм Голосіївської районної в Києві державної адміністрації (РДА) винесли у відношенні академії два приписи щодо порушення Правил благоустрою міст Києва. Підставою для цього послугувало те, що заклад встановив на вищезгаданій ділянці будівельний паркан, не маючи контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою, яку мав видати Департамент міського благоустрою КМДА. Згідно з приписами, зокрема, “МАУП” повинна була протягом трьох днів надати вищевказаним КП і РДА дозвільну документацію на проведення робіт на цій території, а у разі невиконання цієї вимоги – самостійно демонтувати огорожу.
У відповідь “МАУП” пішла до суду. Позов ще не розглянуто по суті, проте, 17 січня 2022 року академія добилася того, що ОАСК заборонив КП “Київблагоустрій” самостійно демонтувати будівельний паркан. Така міра забезпечення позову діятиме до того часу, поки по цій справі не буде винесено остаточне рішення суду. Вказане КП спільно з Департаментом міського благоустрою КМДА намагалися оскаржити вказаний “тимчасовий мораторій” в судах апеляційної та касаційної інстанцій, але в них нічого не вийшло.
Дійові особи
За даними аналітичної системи Youcontrol, ПрАТ “Вищий навчальний заклад “МАУП” було зареєстроване у січні 1992 році, але фактично академія веде свою історію з 1989 року, ставши одним із перших недержавних вишів на території нашої держави. Засновником та головою наглядової ради “МАУП” є Георгій Щокін (на колажі), президентом – його син Ростислав Щокін (на двох вони володіють 98,5% акцій цього акціонерного товариства), ректором – Михайло Гончаренко.
ПП “Енертехмаш” (генеральний підрядник будівництва) було зареєстроване у березні 2008 року в Полтаві, але з 2021 року компанія має київську “прописку”. Її керівником є Геннадій Присяжнюк, засновниками та кінцевими бенефіціарами – кияни Олег і Марія Лебедєві.
Як неодноразово повідомляла KВ, у Києві гостро стоїть проблема забудов, замовниками яких виступають різні навчальні заклади та наукові установи.
Наприклад, забудовники з орбіти “КСМ-Груп” активно ведуть будують житло на ділянках, які перебувають у користуванні НАН України та підпорядкованих академії структур. Зокрема, йдеться про територію в районі місцевості Феофанія (Голосіївський район столиці). Реалізація забудовниками цих проєктів супроводжується скандалами, протестами з боку громадськості, та судовими розглядами. Серед останніх прикладів – у січні 2022 року близькі до “КСМ-Груп” компанії задля будівництва багатоповерхівок знесли гуртожиток НАН України на вул. Метрологічній (Голосіївський район), де все ще мешкають люди. Під час однієї з акцій протесту проти цієї забудови навіть відбулося силове протистоянням між місцевими мешканцями та деякими людьми, яких громадські активісти назвали “тітушками”.
Читайте: Апелляционный суд решит судьбу застройки Академгородка новым высотным жильем
Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА – головного архітектора Києва з 1 листопада 2016 року займає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює вищезгадана Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). Раніше, з 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич. Останній з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.
Департамент міського благоустрою КМДА з 24 травня 2023 року очолює Михайло Буділов, який до цього, з квітня поточного року, виконував обов’язки директора цього структурного підрозділу. На цій посаді він формально змінив Тимура Ткаченка, який керував Департаментом міського благоустрою КМДА на правах “в.о.” з 1 січня 2021 року по 21 квітня 2023 року. Роботу даного департаменту контролює заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.
Фото: колаж КВ