Столична міськрада знов внесла зміни до своїх ключових фінансових документів – бюджету Києва на 2022 рік та Програми економічного та соціального розвитку на 2021-2023 роки (в частині фінансування на поточний рік). Зокрема, за клопотанням Київської міськдержадміністрації (КМДА) депутати знову наповнили статутні капітали КП “ФК “Житло-Інвест” та комунальних керуючих компаній (загальна сума – більш ніж 571 млн гривень), компенсували своїм комунальним перевізникам – “Київпастрансу” і “Київському метрополітену” – різницю в тарифах на проїзд (на суму 651,7 млн гривень), а також збільшили видатки на реконструкцію ліфтового господарства (на 40 млн гривень) і технічне переоснащення полігону твердих побутових відходів (ТБВ) у селі Підгірці (на 60,7 млн гривень). При цьому, фінансування деяких інфраструктурних проєктів було суттєво “урізано” або й зовсім відмінено – цей факт чиновники пояснили необхідністю підготовки до важкої зими в умовах російської агресії.
Як стало відомо KВ, 24 листопада 2022 року депутати столичної міськради без обговорення внесли чергові зміни до бюджету Києва на 2022 рік та Програми економічного і соціального розвитку Києва на 2021-2023 роки.
Відповідні проєкти рішень №08/231-1555/ПР (суб’єкти подачі – міський голова Києва Віталій Кличко і Департамент фінансів КМДА) і №08/231-1554/ПР (субєкти подачі – Віталій Кличко і Департамент економіки та інвестицій КМДА) були зареєстровані в Київраді 18 листопада 2022 року.
Згідно з ухваленими під час засідання Київради змінами, депутати встановили, що доходи бюджету Києва у 2022 році мають становити 68,6 млрд гривень (після останніх коригувань, здійснених міськрадою у жовтні, цей показник майже не змінився), а витрати – 72,5 млрд гривень (у порівнянні з сумою, встановленою при вказаних вище коригуваннях, даний показник виріс на 410 млн гривень). Таким чином столична влада визначила, що міська скарбниця за результатами поточного року матиме дефіцит у розмірі близько 3,8 млрд гривень.
Читайте: Київрада “переписала” Програму соцекономрозвитку і бюджет Києва на 2022 рік
В рамках нових коригувань бюджету керівництво Києва збільшило фінансування деяких напрямків видатків, в першу чергу за рахунок перерозподілу коштів між такими напрямками.
Так, Київрада погодила виділення коштів КП “Фінансова компанія (ФК) “Житло-Інвест” на суму 421,4 млн гривень у якості внеску громади в статутний капітал цього підприємства. Як повідомляла KВ, ці грошові кошти підприємство планує направити на “реалізацію своїх статутних завдань і на участь у виконанні деяких заходів, визначених Міською цільовою програмою забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на 2022-2024 роки”. Ще у вересні поточного року Київрада запланувала виділити вказаному КП на такі задачі 2 млрд гривень і наразі свої обіцянки столична влада виконала: раніше, у жовтні 2022 року, в рамках згаданих вище коригувань бюджету, КП “ФК “Житло-Інвест” отримало на це 1,6 млрд гривень.
Ще 150 млн гривень у якості внесків до статутних капіталів отримають усі 10 районних комунальних керуючих компаній з обслуговування житлового фонду – дане фінансування вони мають витратити у тому числі на підготовку до опалювального сезону (їм виділено по 15 млн гривень). Нагадаємо, ще у вересні поточного року Київрада вирішила збільшити статутні капітали кожної вказаної компанії на 50 млн гривень (усього було вирішено “накинути” їм 500 млн гривень), а в жовтні, в рамках коригувань бюджету, дані комунальні підприємства отримали на це “перші транші” у розмірі 20 млн гривень (усього – 200 млн гривень). Таким чином, столичній владі, схоже, потрібно віднайти в бюджеті ще 150 млн гривень.
Також депутати міськради погодили виділення коштів у сумі 651,7 млн гривень “на регулювання цін на послуги місцевого автотранспорту і метрополітену”. Фактично мова йде про компенсацію столичною владою тих “збитків”, які КП “Київпастранс” (йому було виділено 151,7 млн гривень) і КП “Київський метрополітен” (отримає 500 млн гривень) зазнають через “надмірно низькі тарифи на проїзд” та на які постійно скаржаться ці комунальні перевізники. При цьому, якщо раніше такі видатки хоча б обговорювалися депутатами на предмет того, яким чином та за якими розрахунками вони формуються, то у даному випадку народним обранцям вистачило того, що про виділення цих коштів їх попрохав Департамент транспортної інфраструктури КМДА.
Читайте: Всеобщее подорожание или долги перед олигархами: с чем связано повышение тарифа на проезд в Киеве
Крім того, столична влада вирішила надати Департаменту муніципальної безпеки КМДА “додаткові” 150 млн гривень. Ці кошти чиновники зможуть витрачати на матеріально-технічне забезпечення сил оборони столиці в рамках програми “Захисник Києва на 2022-2024 роки”, на реалізацію якої столична влада протягом останніх декількох місяців неодноразово збільшувала видатки (наразі кошторис її виконання дорівнює 1,05 млрд гривень).
Читайте: Столична влада більш ніж у чотири рази збільшила фінансування програми “Захисник Києва” на 2022 рік та Київрада погодила виплати матеріальної допомоги учасникам ДФТГ
При цьому, фінансування деяких напрямків Київрадою було суттєво “урізано”. Так, на 178 млн гривень було зменшено видатки на будівництво різних об’єктів житлово-комунального господарства, на 70,3 млн гривень – на організацію благоустрою Києва, на 30,3 млн гривень – на утримання та фінансову підтримку спортивних споруд, на 29 млн гривень – на утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури тощо.
У свою чергу, в рамках коригування Програми соціального та економічного розвитку на 2021-2023 роки столична влада перерозподілила і зменшила фінансування на проведення різноманітних капітальних ремонтів та будівництв, проведення яких було заплановано в поточному році (т. з. “капітальні вкладення”). У пояснювальній записці до відповідного проєкту рішення це обгрунтовується тим, що столична влада має забезпечити фінансування ліквідації наслідків воєнної агресії в енергетичному комплексі Києва, зокрема – провести невідкладні аварійно-відновлювальні роботи енергетичного обладнання Київської ТЕЦ-5, придбати генератори електроживлення та автономні обігрівачі для забезпечення пунктів обігріву тощо. Задля цього “зекономлені” кошти будуть направлені до резервного фонду бюджету Києва, що дозволить владі міста оперативно вирішувати проблеми без довгих бюрократичних погоджень.
Як зазначено в затвердженому Київрадою проєкті рішення, бюджетні асигнування на фінансування в 2022 році капітальних ремонтів було зменшено на 527,6 млн гривень (з 3,1 млрд гривень до 2,6 млрд гривень), а фінансування капітальних вкладень (будівництво та реконструкція різних об’єктів) було “урізано” на 306,8 млн гривень (з 3,7 млрд гривень до 3,4 млрд гривень).
Так, наприклад, столична міськрада зменшила обсяги фінансування у 2022 році робіт з реконструкції дамб мулових полів №1 і №2 Бортницької станції аерації (БСА) на 70,2 млн гривень (загальний кошторис на поточний рік було зменшено з 84,2 млн гривень до 14 млн гривень); на 80 млн гривень було зменшено фінансування в поточному році робіт з технічного переоснащення СП “Завод “Енергія” КП “Київтеплоенерго” в частині системи очищення димових газів (заплановані видатки на 2022 рік зменшилися зі 181 млн гривень до 101 млн гривень) тощо.
Також влада Києва повністю зняла з деяких своїх проєктів заплановане на 2022 рік фінансування. Серед таких – проєктні роботи для подальшого будівництва комплексів інженерно-технічних протизсувних споруд на трьох локаціях в Голосіївському та Печерському районах (2 млн гривень), будівництво інженерних мереж до громадських вбиралень на пляжі “Центральний” на Трухановому острові (17,7 млн гривень), продовження реконструкції парку “Наталка” в Оболонському районі (18,8 млн гривень) тощо.
Читайте: “Киевзеленстрой” мешает следствию определить размер хищений при реконструкции парка “Наталка”
При цьому, на реалізацію окремих проєктів столична влада вирішила збільшити обсяги видатків. Наприклад, Київрада погодила виділення додаткових 40 млн гривень на реконструкцію та модернізацію ліфтового господарства (кошторис таких робіт на 2022 рік виріс зі 176,2 млн гривень до 216,2 млн гривень), а видатки на реконструкцію і технічне переоснащення полігону ТБВ у селі Підгірці Обухівського району Київщини мають зрости на 60,7 млн гривень (загальний обсяг фінансування збільшено з 88,5 млн гривень до 149,2 млн гривень).
Читайте: “Киевспецтранс” отчитался о ходе рекультивации полигона ТБО №5 в селе Подгорцы
Як повідомляла KВ, бюджет Києва на 2022 рік було затверджено рішенням столичної міськради №3704/3745 від 9 грудня 2021 року. Тоді Київрада визначила, що дохідна частина бюджету має складати 68,9 млрд гривень, видаткова – 66,9 млрд гривень. Протягом поточного року столична влада 6 разів вносила зміни до цього фінансового документу (без урахування коригувань від 24 листопада 2022 року) – як в частині доходів та видатків, так і в частині напрямків розподілу бюджетного фінансування.
У свою чергу, програма економічного та соціального розвитку на 2021-2023 роки була затверджена рішенням Київради №23/23 від 24 грудня 2020 року. Вказаним рішенням було передбачено, на які саме проєкти міська влада має намір витрачати бюджетні кошти, а безпосередньо саме фінансування столичний муніципалітет закладає на кожен наступний рік, вносячи зміни до програми у кінці року.
Нагадаємо, і затвердження двох вказаних фінансових документів, і внесення змін до них майже як правило супроводжується скандалами: депутати Київради критикують КМДА за її бачення “пріоритетності напрямків розвитку міста”, точаться дискусії тощо.
Суттєві корективи в ці процеси внесла війна.
Департамент економіки та інвестицій КМДА з 16 лютого 2018 року очолює Наталія Мельник (на колажі лвіоруч). Департаментом фінансів КМДА з 2012 року керує Володимир Рєпік (на колажі праворуч).
Фото: колаж КВ