Київрада затвердила новий Порядок отримання бюджетних коштів громадськими організаціями

Київрада затвердила новий Порядок отримання бюджетних коштів громадськими організаціями

Столична міськрада затвердила новий Порядок проведення конкурсів, в рамках яких громадські організації (ГО) зможуть отримувати бюджетні кошти на реалізацію своїх проєктів (до 85% від кошторису проєкту). Головною зміною у порівнянні зі “старим” Порядком стало те, що столична влада вирішила “диджіталізувати” такі відбори: планується розробити спеціальну інтернет-платформу “Е-конкурс”, через яку ГОшки будуть подавати свої заявки, а кияни голосувати за ті проєкти, які їм сподобалися. Також міськрада розширила кількість напрямків таких проєктів та затвердила максимальний розмір фінансової допомоги (150 тис. гривень та 500 тис. гривень в залежності від напрямку). Усі ці та інші нововведення повинні сприяти підвищенню прозорості процесів виділення та освоєння бюджетних коштів. Не секрет, що протягом останніх років громадські активісти і депутати Київради мали обгрунтовані претензії до того, як керівництво Києва фінансує громадські об’єднання.

Як стало відомо KВ, 5 жовтня 2023 року Київрада затвердила Порядок проведення в конкурсів з визначення проєктів, розроблених інститутами громадянського суспільства, для реалізації яких надається фінансова підтримка. 

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Суб’єктом подання відповідного проєкту рішення №08/231-381/ПР від 29 березня 2023 року виступив Департамент суспільних комунікацій Київської міськдержадміністрації (КМДА). У сесійній залі його підтримала мінімальна необхідна кількість депутатів – 61 народний обранець.

Згідно з прийнятим рішенням, столична влада планує виділяти різним інститутам громадянського суспільства (громадські організації (ГО), громадські об’єднання тощо) фінансування з міського бюджету на реалізацію різних проєктів, переважно семінарів, конференцій, круглих столів та інше, за різними напрямками. 

Зокрема, йдеться про проведення такими організаціями заходів з формування активної громадської позиції та національної свідомості; на підтримку волонтерського руху; на популяризацію та утвердження здорового й безпечного способу життя; щодо національно-патріотичного виховання молоді та ін. Також грошові кошти можна буде отримати на проєкти з фізичної та спортивної реабілітації осіб з інвалідністю, з комплексної реабілітації та спеціалізованого консультування дітей та молоді з інвалідністю тощо.

Відповідно до затвердженого рішення, максимальні розміри бюджетного фінансування таких проєктів становитимуть 150 тис. гривень (для проєктів у сферах суспільних комунікацій, молодіжної політики та спорту) та 500 тис. гривень (для проєктів у сфері соціальної політики), але за умови, що отримані з міської скарбниці кошти становитимуть не більше 85% кошторисів таких проєктів.

Визначення отримувачів такої фінансової допомоги планується проводити за конкурсною процедурою. Організаторами відповідних конкурсів столична влада “призначила” три структурні підрозділи КМДА (Департамент суспільних комунікацій, Департамент молоді та спорту і Департамент соціальної політики), а також районні в Києві державні адміністрації (РДА). 

Задля цього при вказаних структурах будуть створюватися спеціальні конкурсні комісії, які мають складатися не менше ніж з 5 осіб та які очолюватимуть представники цих департаментів та РДА. Крім них, до складу комісій дозволено включати представників Громадської ради при КМДА, депутатів Київради, представників державних органів та органів місцевого самоврядування, “які мають відповідний досвід роботи”, тощо.

Переможці таких конкурсів визначатимуться шляхом голосування членів конкурсних комісій, а також шляхом електронного голосування “усіх бажаючих” (бали будуть підсумовуватися за спеціальним алгоритмом. – КВ). Таке голосування буде проводитися у спеціальній електронній системі “Е-конкурси”, яку столична влада планує створити на базі сайту “Платформа інститутів громадянського суспільства Києва”, більш відомого як “VCENTRI”. Держателем даної платформи та технічним адміністратором є комунальне некомерційне підприємство (КНП) ”Центр комунікації”. Через цю ж систему ГОшки і мають подавати свої конкурсні пропозиції та усі документи, необхідні для участі в конкурсах.

При цьому, рішенням Київради передбачено, що до впровадження вказаної електронної системи конкурси повинні проводитися відповідно до спеціального Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1049 від 12 жовтня 2011 року.

Як повідомляється в пояснювальній записці до затвердженого проєкту рішення, метою його прийняття є “підвищення рівня прозорості та відкритості процесу організації та проведення конкурсів проєктів, розроблених інститутами громадянського суспільства, а також рівня довіри громадськості до процесу фінансування відповідних проєктів шляхом унормування процедури проведення таких конкурсів з використанням цифрових технологій”.

Зазначимо, даним рішенням Київрада визнала таким, що втратив чинність, Порядок відбору громадських об’єднань для надання фінансової підтримки з бюджету Києва (затверджений рішенням міськради №89/89 від 11 лютого 2016 року). Відповідно до нього міська влада також “роздавала гроші ГОшкам” на реалізацію різних проєктів в рамках міської цільової програми “Соціальне партнерство”.

“Старим” Порядком була передбачена менша кількість напрямків проєктів (рішенням від 5 жовтня, серед іншого, було розширено кількість напрямків у сферах суспільних комунікацій та молодіжної політики); у ньому не було зазначено максимальні обсяги грошових коштів, які можуть отримати учасники; у ньому не було ні слова про будь-які “електронні системи” та “електронні голосування”; організатором таких конкурсів був лише Департамент соціальної політики КМДА.

Рішення про затвердження “нового” Порядку було прийнято міськрадою фактично без обговорення. Єдину претензію до цього документу висловив депутат Київради Ігор Кириленко (позафракційний). Він зазначив, що даний проєкт рішення розроблявся ще до того, коли у вищезгадану Постанову Кабміну №1049 від 12 жовтня 2011 року було внесено “крайні” зміни від 25 липня 2023 року, а тому, мовляв, запропонований столичною мерією Порядок потрібно “актуалізувати”. Втім, Київрада вирішила нічого не змінювати і затвердила проєкт рішення у такому вигляді, який пропонувала КМДА, з урахуванням правок комісії міськради з питань регламенту, депутатської етики та запобігання корупції.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Як повідомляла KВ, виділення коштів столичним ГОшкам за “старим” Порядком, прийнятим у 2016 році, неодноразово викликало питання у деяких їхніх “колег” та депутатів Київради. Вони неодноразово скаржилися на те, що міська влада направляє кошти на такі цілі за незрозумілою процедурою, без чіткої звітності щодо використання фінансових ресурсів тощо. При цьому, громадськість та депутатський корпус міськради звертали увагу, що бюджетні кошти отримують фактично одні й ті ж організації, яких нараховувалося близько десятка.

Врешті-решт, під таким тиском Департамент соціальної політики КМДА у 2017 році розробив нову редакцію Порядку з низкою змін, направлених на посилення прозорості цих процесів, а вже наступного року її було затверджено. Процедура погодження даного документу також супроводжувалася бурхливими дискусіями. Зокрема, окремі депутати Київради звинувачували вищезгаданий департамент КМДА у тому, що він навмисно “затягує” процес затвердження, щоб деякі громадські організації, “яким були обіцяні бюджетні кошти”, встигли отримати їх до введення чіткої процедури відбору.

Читайте: Юрий Крикунов поставил под вопрос финансирование общественных организаций Киева

При цьому, вже після прийняття рішення щодо затвердження “нової редакції старого” Порядку міська влада не поспішала виділяти фінансування громадським організаціям. Наприклад, у липні 2019 року стало відомо, що жодна ГОшка так і не отримала бюджетні кошти, що викликало бурхливі обговорення на Хрещатику, 36. Зокрема, деякі активісти вказували на те, що столичне керівництво, ймовірно, “спеціально руйнує систему громадських організацій”.

Читайте: Общественные организации Киева пока не финансируются по программе “Социальное партнерство”

Під час пленарного засідання від 5 жовтня 2023 року Київрада також затвердила Порядок проведення електронних консультацій з громадськістю. Цей інструмент планується впровадити у застосунку “Київ цифровий”, щоб допомогти столичній владі дізнаватися думку киян щодо стратегічних напрямів розвитку міста. Керівництво міста лише вирішило не вносити питання містобудівної діяльності в перелік тем, які можуть бути винесені на е-консультації – мовляв, обговорення таких проблем чітко регламентовано законодавством України.

Департамент суспільних комунікацій КМДА з 2 квітня 2019 року очолює Роман Лелюк (на колажі). Діяльність цього структурного підрозділу контролює заступниця голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Марина Хонда.

Фото: КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Витрачені в 2023 році на ремонт столичних парків “Орлятко” і “Юність” гроші могли бути розкрадені
Витрачені в 2023 році на ремонт столичних парків “Орлятко” і “Юність” гроші могли бути розкрадені
09:00 Нацполіція вивчає факти можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів при здійсненні капітальних ремонтів та реконструкцій парків “Юність” та “Орлятко” у Солом’янському районі Києва.…
“Київтеплоенерго” закупило 15 австрійських міні-ТЕЦ на рекордні 1,12 млрд гривень
“Київтеплоенерго” закупило 15 австрійських міні-ТЕЦ на рекордні 1,12 млрд гривень
09:00 КП “Київтеплоенерго” на 1,12 млрд гривень замовило півтора десятки когенераційних установок для виробництва тепла та електрики. Для такого обладнання ця вартість закупівлі є…
НАБУ в курсі: Вишневе заплатить 290 млн гривень фірмі соратника Кличка
НАБУ в курсі: Вишневе заплатить 290 млн гривень фірмі соратника Кличка
16:00 У Вишневому не на жарт вирішили зайнятися безпекою школярів – за 291 млн гривень замовлено будівництво укриттів у міській школі №1 та ліцеї…
Banner
QlU7mDx4