Київрада збирається передати Суркісам землю під стадіоном “Металіст” для будівництва житлової багатоповерхівки

Київрада збирається передати Суркісам землю під стадіоном “Металіст” для будівництва житлової багатоповерхівки

Столична міськрада може вже найближчим часом передати земельну ділянки площею 3,44 га на вул. Академіка Каблукова, 26 в оренду ТОВ “КУА Мтір Ессет Менеджмент” – компанії із орбіти відомих бізнесменів та політиків Ігоря та Григорія Суркісів. Передбачається, що земля, на якій знаходиться занедбаний стадіон “Металіст”, буде забудована – на ній зведуть житловий будинок з різними “супутніми” закладами. Юристи Київради виступили проти цього (навіть натякнули, що землі рекреаційного призначення потрібні киянам для відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів), але в профільній комісії міськради такий правовий висновок відхилили. Керівництво міста “не чує” й депутатів, які кажуть, що  столиці більше потрібні місця для заняття спортом, ніж чергові “багатоквартирні свічки”. 

Як стало відомо KВ, найближчим часом Київрада може розглянути питання щодо передачі ділянки на вул. Академіка Каблукова, 26 (житловий масив Відрадний, Соломянський район) в оренду ТОВ “КУА Мтір Ессет Менеджмент”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідний проєкт рішення №08/231-1267/ПР було зареєстроване в столичній міськраді ще 13 квітня 2021 року. Суб’єктом подачі документу виступили заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич і Департамент земельних ресурсів КМДА. 

Зазначимо, даний проєкт рішення Київрада планувала розглянути під час пленарного засідання, яке було заплановане на 13 жовтня 2022 року. Проте, це засідання не відбулося саме через претензії окремих депутатів до деяких питань порядку денного.

Згідно із вказаним документом, мова йде про ділянку площею 3,44 га (кадастровий номер – 8000000000:69:287:0011), яка знаходиться під стадіоном “Металіст”. На даний момент ця земля має цільове призначення “для експлуатації та обслуговування стадіону та спортивних будівель і споруд”, проте Київрада планує змінити його і дозволити використання ділянки “для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної, ринкової інфраструктури та дошкільним навчальним закладом”. Відповідно, планується змінити категорію землі – з “землі рекреаційного призначення” на “землю житлової та громадської забудови”. Документом передбачено, що після таких змін нормативна грошова оцінка даної землі зросте з 29,3 млн гривень до 808,1 млн гривень.

Київрада збирається передати Суркісам землю під стадіоном “Металіст” для будівництва житлової багатоповерхівки

Орієнтовне місцезнаходження ділянки

Згідно з початковим варіантом проєкту рішення, термін оренди цієї ділянки має скласти 5 років. Але комісія Київради з питань містобудування, архітектури та земельних відносин вже рекомендувала збільшити його до 15 років. Кінцевий вердикт у даному випадку буде винесено депутатами Київради під час пленарного засідання.

Як зазначено в проєкті рішення, відповідно до Генерального плану Києва, дана ділянка за функціональним призначенням відноситься до території громадських будівель та споруд. При цьому, в проєкті рішення повідомляється, що згідно з Детальним планом території (ДПТ), до якого входить ця земля і який було затверджено рішенням Київради №423/1288 від 21 квітня 2015 року, дана ділянка має дещо інше функціональне призначення – “територія житлово-громадської забудови”. Примітно, що зазначеним ДПТ було запроєктовано розміщення в межах вказаної ділянки дошкільного навчального закладу, адміністративної будівлі стадіону “Металіст” та багатоповерхових житлових будинків.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Також в документі по цьому землевідводу повідомляється, що дана ділянка входила до Програми розвитку зеленої зони Києва, проте станом на 1 січня 2021 року термін дії даної програми закінчився. Тобто, до зеленої зони, на думку столичної влади, дана земля більше не входить. Нагадаємо, столична влада досі не затвердила нову програму, через що чимало міських озеленених територій найближчим часом можуть бути забудовані.

Читайте: Зеленое решето: в КГГА форсируют принятие “программы уменьшения зеленых зон”

У проєкті рішення зазначено, що ТОВ “КУА Мтір Ессет Менеджмент” є власником комплексу будівель та споруд стадіону “Металіст” загальною площею більше 15 тис. кв.м. (включно з площею футбольного поля. – КВ). Ці об’єкти компанія придбала у липні 2012 року. Хто був попереднім власником стадіону, в документі не уточнюється, але можна припустити, що ВАТ “Футбольний клуб (ФК) “Динамо” Київ” – саме ця компанія орендувала в столичної громади ділянку під вказаним спортивним об’єктом з 2006 по 2016 роки. Примітно, що на деяких вивісках, які розміщені на стадіоні “Металіст”, досі вказано, що на ньому функціонує учбово-тренувальна база “Відрадний” футбольного клубу “Динамо”.

Київрада збирається передати Суркісам землю під стадіоном “Металіст” для будівництва житлової багатоповерхівки

Київрада збирається передати Суркісам землю під стадіоном “Металіст” для будівництва житлової багатоповерхівки

Стадіон “Металіст” станом на червень 2021 року (фото – КМДА)

Варто зазначити, що 6 жовтня 2022 року комісія Київради з питань містобудування, архітектури та земельних відносин рекомендувала внести до проєкту рішення спеціальний пункт, який передбачає, що в Містобудівних умовах та обмеженнях (МУО) на проєктування забудови даної ділянки повинні бути дотримані вимоги вищезгаданого ДПТ та повинна бути “в першу чергу передбачена реконструкція і будівництво об’єктів спортивної інфраструктури та соціальної сфери”. Але, як показує практика, збудовники з легкістю обходять такі рекомендації. Нагадаємо, видачею МУО займається Департамент містобудування та архітектури КМДА, спеціалісти якого потім не контролюють виконання МУО, а в разі потреби юристи цієї структури ще й підігрують замовникам будівництва в судах.

Чи має столична міськрада повноваження регулювати забудову землі за такою процедурою та чи буде майбутній орендар виконувати вказані вимоги, наразі залишається під питанням. Депутати Київради раніше неодноразово наголошували, що рекомендації схожого плану є незаконними, а міська влада, замість закріплення таких вимог у своїх рішеннях, повинна контролювати дотримання забудовниками усіх норм Генплану Києва та ДПТ.

Також в проєкті рішення передбачено, що столична влада має намір стягнути з ТОВ “КУА Мтір Ессет Менеджмент” грошові кошти “за використання ділянки без правовстановлюючих документів” – тобто, за той період, коли компанія вже отримала стадіон у свою власність, але не сплачувала до міського бюджету грошові кошти за використання землі. Як раніше повідомляла КВ, у законодавстві України немає норм щодо стягнення міською владою грошових коштів у таких випадках, це є компетенцією виключно суду. Чиновники КМДА і раніше неодноразово пропонували Київраді дотримуватися такого алгоритму дій: у деяких проєктах рішень щодо передачі в оренду “самозахоплених” комунальних ділянок чиновники прописували норму про необхідність виплати цих грошових коштів, але зазвичай депутати відмовлялися її підтримувати.

Читайте: Чергова реформа: Петро Оленич запропонував Київраді новий Порядок регулювання земельних відносин

Примітно, що управління правового забезпечення діяльності Київради 3 жовтня 2022 року повернуло цей проєкт рішення без погодження. Юристи столичного муніципалітету, зокрема, нагадали, що, відповідно до Земельного кодексу України, до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів. Тобто, вони натякнули, що забудовувати такі ділянки житлом не можна. Втім, 6 жовтня поточного року “земельно-містобудівна” комісія Київради відхилила відповідний правовий висновок.

Зазначимо, невдовзі після реєстрації вказаного проєкту рішення проти цього землевідводу виступив депутат Київради Владислав Трубіцин (фракція “Слуга народу”). Він повідомив, що стадіон, незважаючи на запевнення потенційних забудовників про його “запущеність”, ще може послужити мешканцям Києва за своїм прямими призначенням. У свою чергу його колега по фракції Ксенія Семенова нещодавно назвала це “маркерним питанням для депутатів нашого (Солом’янського. – KВ) району і депутатів, які ніби-то вболівають за спорт”. 

При цьому, ще в червні 2021 року заступниця голови КМДА Олена Говорова за результатами інспекції стадіону “Металіст” заявила, що столична влада повинна зберегти територію цього об’єкта, щоб мешканці Києва могли займатися спортом. Тоді посадовиця пообіцяла, що Департамент містобудування та архітектури, Департамент земельних ресурсів та Департамент молоді та спорту КМДА проведуть спільну нараду із питань розвитку та реконструкції території стадіону. Чи було проведено цей захід та якими були висновки чиновників, наразі невідомо.

Хто отримає землю

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “КУА Мтір Ессет Менеджмент” було зареєстровано в липні 2005 року. Керівником цієї компанії вказано Володимира Ямнича, засновниками – шість компаній з Кіпру: Kirelma Enterprises, Listono Management LTD, Noresia Construction LTD, Otrenia Investments LTD, Vinsentio Holdings LTD, Merceno Holdings LTD. При цьому, в системі Youcontrol не вказано, хто є кінцевим бенефіціаром ТОВ “КУА Мтір Ессет Менеджмент” (тобто, отримувачем доходів).

ТОВ “ФК “Динамо “Київ” де-юре було створено в березні 2008 року. Дана компанія є правонаступником створеного в 90-х роках одноіменного відкритого акціонерного товариства (ВАТ), яке до 2016 року орендувала в столичної громади ділянкуна вул. Академіка Каблукова, 36. Наразі президентом і керівником вказаного ТОВ є Ігор Суркіс, який також є кінцевим бенефіціаром даної компанії та одним із її засновників. Іншими співзасновниками ТОВ “ФК “Динамо “Київ” вказано мешканців Києва Світлану Лобановську та Леоніда Кравчука, кіпрську компанію Alutsiana Commercial LTD, громадську організацію фізкультурно-спортивного товариства “Динамо” України, а також власника стадіона “Металіст” і потенційного орендаря землі під ним – ТОВ “КУА “Мтір Ессет Менеджмент”.

Система Youcontrol відносить ТОВ “КУА Мтір Ессет Менеджмент” і ТОВ “ФК “Динамо “Київ” до групи братів Суркісів, яка контролює кілька обленерго, концерн “Славутич”, “Акцент-банк”, футбольний клуб “Динамо” (Київ) тощо. Ключовими особами цієї групи є Григорій Суркіс (народний депутат кількох скликань, ексвіцепрезидент УЄФА, експрезидент Федерації футболу України) та Ігор Суркіс (президент футбольного клубу “Динамо”, бізнесмен, на колажі в центрі).

Зазначимо, згадана вище Світлана Лобановська є донькою нині покійного Валерія Лобановського – легендарного тренера ФК “Динамо” та збірної України з футболу. Ще один засновник ТОВ “ФК “Динамо” Київ” Леонід Кравчук – перший президент незалежної України (помер у травні 2022 року).

Як неодноразово повідомляла КВ, брати Суркіси мають численні інтереси щодо столичної землі та її забудови. Наприклад, ТОВ “КУА Мтір Ессет Менеджмент” прямо або через підконтрольні компанії виступило інвестором розробки відразу декількох проєктів ДПТ – наприклад, ДПТ частини житлового масиву Сирець та ДПТ вул. Науки та вул. Ягідної. Нагадаємо, забудовники в Києві фінансують розробку ДПТ саме для того, щоб ці документи давали їм право забудовувати певні території комерційною нерухомістю.

Нагадаємо також, що ТОВ “ФК “Динамо” Київ” довго і безуспішно боролося в судах за 1,48 га землі на Парковій дорозі, де зараз розташований КВЦ “Парковий” (об’єкт більш відомий як “вертолітний майданчик Януковича”). “Суперником” Суркісів у даному випадку виступало ТОВ “Амадеус Ко” – компанія із орбіти народного депутата VIII та IX скликань (у першому випадку обирався від “БПП “Солідарність”, у другому – безпартійним самовисуванцем) Максима Єфімова.

Читайте: Как “Динамо “Киев” проиграло борьбу за землю под “вертолетной площадкой Януковича”

Також варто зазначити, що одним із головних бізнес-партнерів братів Суркісів протягом останніх двох десятиліть є одіозний Віктор Медведчук – одіозний проросійський народний депутат (обирався від партії “Опозиційна платформа – За життя”), який наразі підозрюється у держзраді та якого нещодавно українська влада “відправила” до країни-агресора в обмін на захисників Маріуполя. Зокрема, за даними порталу “Наші гроші”, згадане вище ТОВ “КУА Мтір Ессет Менеджмент”, яке належить Суркісам, станом на 2020 рік було офіційним власником однієї з земельних ділянок в місті Українка Обухівського району Київщини, на якій знаходився маєток родини Медведчуків.

Читайте: Прокуратура судится за 35 га на берегу Стугны под Киевом, где продается особняк Медведчука 

Не треба забувати, що столична влада активно сприяє забудові спортивних обєктів Києва. Наприклад, у 2021 році Київрада передала ділянку площею 3,1 га під спортивним комплексом на бульв. Академіка Вернадського, 32  в оренду ТВО “Наука-Комфорт”. Слідом за цим КМДА видала цій компанії МУО на проєктування “реконструкції вказаного спорткомплексу під житловий комплекс з об’єктами соціального та громадського призначення”. Це традиційно супроводжувалося скандалами – громадські активісти та окремі депутати столичної міськради вказували на те, що мешканцям столиці не вистачає місць для занять спортом, тоді як житлової нерухомості у Києві “в надлишку”. 

Втім, ці заяви не мали ніякого результату. Цілком можливо, це було повязано з тим, що ТОВ “Наука-Комфорт”, ймовірно, входить до орбіти скандально відомого бізнесмена, депутата Київради VI скликання від “Блоку Леоніда Черновецького” Дениса Комарницького. Останнього неодноразово називали одним із “смотрящих по Києву” від очільника Офісу Президента Андрія Єрмака.

Читайте: На месте столичного спорткомплекса “Наука-Спорт” разрешили проектировать жилые высотки

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич (на колажі ліворуч), який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Комісію Київради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин з 8 грудня 2020 року очолює депутат від партії “УДАР”, директор КП “Інженерний центр” Михайло Терентьєв (на колажі праворуч). До складу цього органу входять 24 народних обранці, переважна більшість з яких завжди голосує так, як їм скаже керівництво КМДА. 

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4