КМДА проти правоохоронців: як розслідується справа директора столичного Департамента ЖКІ Дмитра Науменка

КМДА проти правоохоронців: як розслідується справа директора столичного Департамента ЖКІ Дмитра Науменка

Директор Департаменту ЖКІ КМДА Дмитро Науменко (на колажі) наразі знаходиться під слідством за фактом можливої розтрати бюджетних коштів в особливо великому розмірі. За інформацією Нацполіції, очолюваний ним підрозділ незаконно перерахував ТОВ “Саб Ентерпрайз” фінансування за частину робіт з будівництва водопроводу на вул. Зрошувальній, через що міському бюджету було нанесено збитки на суму 1,19 млн гривень (підрядник не завершив роботи з благоустрою та асфальтування, але підписав акти і отримав за це кошти). Що цікаво, раніше правоохоронці вважали, що вказані фінансові ресурси були привласнені посадовцями згаданого департаменту. Тобто, Науменку могли висунути і більш жорстке обвинувачення. При цьому, в КМДА заявляють, що поліція, займаючись цим слідством, перешкоджає “нормальній роботі столичної влади”, а суд, відправивши Науменка під домашній арешт, взагалі “зриває” підготовку міста до опалювального сезону.

Як стало відомо KВ, наразі правоохоронці розслідують факти можливих зловживань з боку директора Департамента житлово-комунальної інфраструктури Київської міськдержадміністрації (ЖКІ КМДА) Дмитра Науменка.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42023100000000174, яке було відкрито 23 березня 2023 року Головним управлінням Нацполіції Києва. Вказаний посадовець  підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 Кримінального кодексу (КК) України – розтрата бюджетних коштів в особливо великому розмірі (максимальне покарання – до 12 років позбавлення волі). Офіційно про підозру правоохоронці повідомили Дмитру Науменку 26 червня 2023 року, а 29 червня Голосіївський районний суд за клопотанням слідчого застосував до цього чиновника запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту строком на два місяці.

Що інкримінують Науменку

9 листопада 2020 року між Департаментом ЖКІ КМДА і ТОВ “Саб Ентерпрайз” було укладено договір підряду щодо будівництва водопроводу для підключення житлових будинків на вул. Зрошувальній, 3-Б, 4, 10, 14 та дитячо-юнацької спортивної школи “Атлет” (вул. Зрошувальна, 4-А) у Дарницькому районі Києва. Згідно з угодою, вартість цих робіт мала скласти 17,9 млн гривень, а завершити їх вказана компанія повинна була до 31 грудня 2021 року. За інформацією системи Prozorro, в подальшому ТОВ “Саб Ентерпрайз” декількома платежами отримало обіцяні йому кошти.

Вже під час слідства правоохоронцям стало відомо, що Департамент ЖКІ КМДА не мав права здійснювати одну із проплат по вказаному договору. Йдеться про те, що 28 грудня 2021 року вказаний підрозділ столичної мерії перерахував ТОВ “Саб Ентерпрайз” 2,09 млн гривень відповідно до акту приймання виконаних робіт з відновлення тротуарів та автодороги, хоча вартість та обсяги цих робіт не відповідали проєктно-кошторисній документації. За результатами судової економічної експертизи правоохоронцям стало відомо, що “внаслідок недотримання вимог Державних будівельних норм і Державних стандартів України, що виражається в неякісно виконаних роботах по вказаному договору, Департаменту ЖКІ КМДА була завдана майнова шкода на суму 1,19 млн гривень”.

За інформацією слідства, таке порушення сталося через те, що директор вищезгаданого департаменту Дмитро Науменко мав злочинний умисел, “спрямований на розтрату бюджетних коштів в інтересах ТОВ “Саб Ентерпрайз”. На переконання слідчих, для цього чиновник залучив керівника вказаної компанії та інженера технічного нагляду ТОВ “ІК “Стратегія” (компанія, що здійснювала технічний нагляд за вказаними роботами згідно з відповідним договором. – KВ). Разом з тим, наразі у відкритих джерелах відсутня інформація стосовно того, чи “взялися” правоохоронці за керівника компанії-підрядника та інженера технічного нагляду. А це є дуже важливим моментом, адже за “законом збереження корупційних коштів”, якщо десь є розтрата фінансових ресурсів, то десь повинно бути і їхнє привласнення.

КМДА проти правоохоронців: як розслідується справа директора столичного Департамента ЖКІ Дмитра Науменка

Скріншот ухвали по кримінальному провадженню

Що цікаво, до вручення підозри Дмитру Науменку правоохоронці повідомляли про більшу кількість порушень при реалізації вищезгаданого проєкту. І при цьому у Нацполіції припускали, що розкраданням бюджетних коштів займалися саме посадовці Департаменту ЖКІ КМДА. Але чи розслідуються такі зловживання станом на сьогодні, поки невідомо. 

Так, ще у травні 2023 року Нацполіції мала дані, що неправдива інформація стосовно обсягів виконаних робіт була внесена до двох актів приймання виконаних робіт, які в подальшому були профінансовані, а не до одного, як вважають слідчі наразі. Втім, про яку попередню суму збитків йшлося, правоохоронці не зазначали. У той же період слідчі уточнювали, що підрядник не виконав роботи з озеленення 1,5 тис. кв. м. території, не відновив асфальтове покриття, а бордюри, які передбачені документацією з будівництва, були відсутні. Також правоохоронці вказували на те, що під час цих робіт чавунні труби “Electrosteel” (виробництва Індії) були змінені на труби “Samsun Makina Sanayi” (Туреччина), які за своїми властивостями та якістю є гіршими. 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Публічний конфлікт 

Після того, коли правоохоронці офіційно заявили, що Дмитро Науменко “знаходиться у них на гачку”, в КМДА стали на його захист. 

Так, у день, коли чиновнику було повідомлено про підозру, на сайті столичної мерії вийшла публікація, в якій повідомлялося, що за вказаним договором “вже виконані всі необхідні інженерні роботи, що дало змогу забезпечити водопостачанням мешканців житлових будинків (гуртожитків), які залишились без життєво необхідних послуг внаслідок недбалості приватного підприємства, яке мало забезпечити водопостачання (про яке підприємство йшлося, КМДА не вказала. – KВ)”. 

При цьому, уточнювалося, що насправді роботи з благоустрою та асфальтування території продовжуються, тобто вони ще не завершені, і кошти за ці роботи виконавцям перераховані не були. Крім того, у КМДА зазначили, що вказана підозра “не містить фактичної наявності завданої шкоди, а експертиза була проведена без належного дослідження проєктної документації, наочного огляду об’єкта тощо”. Також у мерії вказали на те, що “такі дії [правоохоронців] перешкоджають нормальній роботі столичної влади і можливості завершення будівельних робіт”, і що Департамент ЖКІ КМДА “розраховує на об’єктивне, неупереджене та всебічне розслідування”.

Надалі, після обрання директору Департаменту ЖКІ запобіжного заходу, на офіційному веб-порталі КМДА був розміщений ще один матеріал зі схожою риторикою. У ньому керівництво столиці, серед іншого, фактично звинуватило суддю Юрія Мазура в тому, що він “унеможливив виконання Дмитром Науменком службових функцій у період, коли місто готується до нового опалювального сезону”, адже “координацією цієї роботи”, мовляв, займається саме вказаний посадовець.

КМДА проти правоохоронців: як розслідується справа директора столичного Департамента ЖКІ Дмитра Науменка

Дмитро Науменко під час вручення підозри (фото столичної прокуратури)

Якщо Голосіївський районний суд залишив заяви КМДА без реакції, то в столичній прокуратурі, яка здійснює процесуальне керівництво по цьому провадженню, із відповіддю не забарилися. Серед іншого, правоохоронці назвали “дивним” повідомлення столичної мерії про те, що роботи з благоустрою та асфальтування тривають, оскільки акти виконаних робіт вже підписані, а бюджетні кошти за них перераховані в повному обсязі ще у грудні 2022 року. 

Також в прокуратурі зазначили, що “незрозуміло, на підставі чого, міська влада, не маючи у розпорядженні документів слідства, категорично стверджує, що експертиза нібито проведена “без належного дослідження проектної документації та наочного огляду”. З огляду на ці та інші обставини правоохоронці назвали вищезгадані публікаціїї КМДА “спробами столичної влади у маніпулятивний спосіб піддати сумніву обґрунтованість підозр, які вручаються посадовцям”.

Скандальні фігуранти

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Саб Ентерпрайз” було зареєстроване у квітні 2011 року в місті Вишневе Київської області. З квітня 2023 року керівником цієї компанії є Володимир Пащенко – він змінив на даній посаді Віталія Явтушенка, який очолював це ТОВ з 2016 року. У свою чергу, засновником та кінцевим бенефіціаром “Саб Ентерпрайз” з квітня 2018 року є мешканець Вишневого Микола Стаднік. Раніше, з 2016 року, власником цієї компанії був Віктор Білоус.

ТОВ “Саб Ентерпрайз” є активним учасником тендерів, які проводять різні державні та комунальні структури України (переважно – Києва та Київської області). Так, за час свого існування компанія підписала 16 договорів щодо виконання різних робіт на загальну суму близько 158 млн гривень. Серед її основних клієнтів – ПрАТ “АК “Київводоканал”, з яким було укладено три контракти на суму більше 18 млн гривень. При цьому, дана компанія не вперше фігурує в “кримінальних хроніках за фактами можливих бюджетних розпилів”. 

Наприклад, Білоцерківське управління Нацполіції Київської області з червня 2021 року розслідує факти можливого привласнення посадовцями ТОВ “Саб Ентерпрайз” бюджетних коштів при здійсненні капітального ремонту школи №3 в місті Тетіїв на Київщині. У жовтні 2022 року правоохоронці повідомили про відповідну підозру керівнику проєктів ТОВ “Саб Ентерпрайз”, і наразі слідство по цьому провадженню продовжується. Ще раніше, у червні 2020 року, вказана компанія згадувалася правоохоронцями у переліку підрядників, які допомагають посадовцям Гостомельської селищної ради Київської області, цитуємо, “розкрадати бюджетні кошти при проведенні капітальних ремонтів об’єктів інфраструктури”. Але відповідне слідство, схоже, наразі “заглохло”. 

Столичне ТОВ “ІК Стратегія” було зареєстроване у вересні 2013 року. Його керівником з липня поточного року є Олександр Мільто, а до цього, з 2020 року, компанія тричі змінювала директорів – ними почергово були Ірина Заброцька, Сергій Винник та Сергій Чорноіван. Засновником та кінцевим бенефіціаром “ІК Стратегія” з листопада 2020 року є киянин Павло Тройніков, а до нього, з моменту заснування компанії, її власницею була Катерина Кізіменко.

Вказана ТОВка також активно співпрацює з різними “бюджетними структурами” України, надаючи їм інженерно-консультаційні послуги, послуги з технічного нагляду тощо. На її рахунку – більш ніж півтисячі договорів на суму близько 69 млн гривень. Серед клієнтів ТОВ “ІК Стратегія” – КП “Київпастранс”, КП “Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях Києва”, а також різні комунальні підприємства з Донецької та Луганської областей.

Дмитро Науменко очолює Департамент ЖКІ КМДА з 17 липня 2017 року. Раніше він протягом двох з половиною років, у 2015-2017 роках, керував вищезгаданим КП “Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях Києва”. До цього Науменко тривалий час працював у різних приватних компаніях, зайнятих у сфері житлово-комунального сервісу та будівництва.

Раніше прізвище цього чиновника особливо не фігурувало в гучних корупційних скандалах – переважно Дмитру Науменку “діставалося” від депутатів Київради і керівництва столичної мерії за неякісну підготовку муніципальних програм з розвитку житлово-комунального господарства (ЖКГ), за ігнорування звернень громадян тощо. Разом з тим, в епіцентрі уваги правоохоронців та інших контролюючих структур регулярно опиняються підлеглі Науменка – керівники комунальних підприємств, які підпорядковані Департаменту ЖКІ КМДА.

Наприклад, з 2019 року Нацполіція розслідує факти зловживань з боку посадовців спеціалізованого КП “Спецкомбінат” – підприємства, що надає у столиці ритуальні послуги та є балансоутримувачем усіх кладовищ. Попередньо слідство встановило, що “комунальники” спільно з “дружніми” підприємцями налагодили здирництво хабарів за поховання тіл померлих на закритих та напівзакритих цвинтарях Києва. 

Серед більш “свіжих” прикладів – конфлікт між КП “Київтеплоенерго” і Держаудитслужбою України. Як повідомляла КВ, нещодавно аудитори з’ясували, що вказане підприємство за 3 з половиною роки наробило порушень і недоліків на рекордні 20,28 млрд гривень, із яких було остаточно втрачено 3,26 млрд гривень. У “Київтеплоенерго” з такими претензіями не погодилися, у зв’язку з чим КП ініціювало судовий спір з оскарження результатів відповідних перевірок.

Читайте: Порушень на 20 мільярдів: результати державної перевірки КП “Київтеплоенерго”

Нагадаємо також, що столичне ЖКГ з вересня 2014 року курує заступник голови КМДА Петро Пантелеєв, якого раніше звинувачували у “дивному” виборі підрядників у цій сфері. Серед іншого, у серпні 2019 року ГО “Кияни об’єднуємось” повідомила про те, що у цього чиновника є “ручна фірма” (ТОВ “Енерго-Інвест”), на рахунках якої регулярно “осідають” бюджетні кошти, виділені на будівництво фонтанів, закупівлю підземних сміттєвих контейнерів, озеленення території тощо.

Читайте: Кумовство и “ручные фирмы”: почему Петр Пантелеев попал в центр коррупционного скандала

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Нацполіція розслідує розкрадання бюджетних коштів при ремонтах “Київміськсвітлом” мереж зовнішнього освітлення
Нацполіція розслідує розкрадання бюджетних коштів при ремонтах “Київміськсвітлом” мереж зовнішнього освітлення
09:00 Головне управління Нацполіції Києва розслідує факти можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів при проведенні капітальних ремонтів мереж вуличного освітлення на 13 вулицях в…
Безкарність в дії: столичний суд звільнив від відповідальності “за розтрати” чергового посадовця КП “Плесо”
Безкарність в дії: столичний суд звільнив від відповідальності “за розтрати” чергового посадовця КП “Плесо”
09:00 У столиці звільнено від кримінальної відповідальності чергового посадовця КП “Плесо”. Нещодавно суд закрив справу щодо службової недбалості з боку інженера технагляду Олександра Нудьги…
Махінація на 282 мільйони: фігуранти справи щодо привласнення майна “Київміськбуду” постануть перед судом
Махінація на 282 мільйони: фігуранти справи щодо привласнення майна “Київміськбуду” постануть перед судом
09:00 ДБР спільно з Офісом Генпрокурора пробують притягти до відповідальності осіб, які можуть бути причетними до заволодіння майном ПрАТ “ХК “Київміськбуд” на суму 282,5…
Banner
QlU7mDx4