“Корупційний колумбарій”: слідчі вивчають “бюджетні розпили” за участі посадовців столичного СКП “Спецкомбінат”

“Корупційний колумбарій”: слідчі вивчають “бюджетні розпили” за участі посадовців столичного СКП “Спецкомбінат”

Нацполіція Києва розслідує факти можливого розкрадання бюджетних коштів при будівництві колумбарної стіни (місця для захоронення урн з прахом після кремації) на Лісовому кладовищі. Правоохоронці попередньо встановили, що посадовці СКП “Спецкомбінат”, яке виступало замовником цих робіт, могли розтратити частину з передбачених 11 млн гривень на користь свого підрядника – ТОВ “Данато Трейд”. Зокрема, за інформацією слідства, задля цього завищили об’єми сміття та ґрунту, які вказана компанія мала вивезти при підготовці до будівництва. Крім того, правоохоронці вважають, що для спорудження колумбарію використовувалося “сумнівне каміння” – “на папері” це мав бути граніт, але у тому місці, де його начебто добували, ніколи не було таких родовищ. Таким чином посадовці “Спецкомбінату” продовжують “колекціонувати неприємності”, адже нещодавно також стало відомо, що слідчі в рамках іншого кримінального провадження зацікавилися можливим розкраданням близько 19 млн гривень завдяки працевлаштуванню на цьому СКП “мертвих душ”.

Як стало відомо KВ, нещодавно столичні правоохоронці почали розслідування фактів можливих зловживань з боку посадовців ритуальної служби спеціального спеціалізованого комунального підприємства “Спеціалізований комбінат підприємств комунально-побутового обслуговування” (СКП “Спецкомбінат”).

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідне слідство здійснюється Деснянським управлінням Нацполіції Києва в рамках кримінального провадження №42023102030000105 від 30 травня 2023 року. Фігурантам цієї справи з числа службових осіб СКП “Спецкомбінат” попередньо інкримінується вчинення злочину, передбаченого ч.3 ст.191 Кримінального кодексу України – розтрата бюджетних коштів за попередньою змовою групи осіб.

Ще 1 серпня 2023 року Деснянський районний суд Києва, за клопотанням місцевої окружної прокуратури, надав прокурорам та слідчим дозвіл на проведення огляду території ділянки Лісового кладовища на вул. Крайній, 3 в Деснянському районі столиці (кадастровий номер – 8000000000:62:268:0001, загальна площа 112,1 га). Даний огляд необхідний правоохоронцям задля того, щоб здійснити обміри і заміри колумбарної стіни, яка була побудована там – в рамках слідства Нацполіція вивчає саме витрати бюджетних кошти при будівництві вказаного об’єкту. У подальшому за результатами цього огляду має бути проведена гемологічна експертиза – тобто, експертиза каміння, яке було використано при спорудженні цього колумбарію.

Що було встановлено слідством

2 грудня 2019 року між СКП “Спецкомбінат” і ТОВ “Данато Трейд” було укладено договір на будівництво колумбарної стіни на Лісовому кладовищі. Згідно з цією угодою, вказана компанія мала завершити роботи до 30 червня 2020 року, але в подальшому сторони погодили подовження “дедлайну” до 31 грудня 2021 року. Загальна вартість робіт за даним договором підряду мала скласти 11,18 млн гривень, але у зв’язку з тим, що 28 грудня 2021 року ця угода була розірвана за взаємною згодою сторін, ТОВ “Данато Трейд” отримало дещо менше передбаченого – 11,16 млн гривень.

У ході слідства правоохоронці встановили, що до вказаного договору підряду було внесено відомості, які “свідчать про штучне підвищення цін на певні товари”, необхідних для реалізації даної угоди, а до кошторису цього договору було включено неіснуючі роботи. Крім того, у Нацполіції з’ясували, що ТОВ “Данато Трейд” має ознаки фіктивності (в судових ухвалах по вказаному провадженню не уточнюється, у зв’язку з чим слідчі зробили такий висновок). На думку правоохоронців, завдяки вищезгаданим обставинам грошові кошти бюджету Києва, які були передбачені на реалізацію цього проєкту, могли бути розтрачені. 

Зокрема, слідство встановило, що в кошторисі було закладено витрати на перевезення 590 тонн сміття та 470 тонн ґрунту на загальну суму 191,9 тис. гривень. Разом з тим, за інформацією слідчих, фактичні об’єми сміття не відповідають закладеним об`ємам підготовчих робіт, які необхідно провести перед початком будівництва колумбарної стіни. Ймовірно, правоохоронці мали на увазі те, що при демонтажі бетонних плитних тротуарів, розбиранні дорожніх покриттів  та при здійсненні інших підготовчих робіт, передбачених угодою, просто не могло “утворитися” стільки сміття.

Також слідчі вказують на те, що кошторисом до цього договору була передбачена закупівля облицювальних плит із блоків граніту і прирівняних до нього порід на загальну суму 2 млн гривень. Однак, правоохоронці звернули увагу, що локальний кошторис та тендерна документація не містить роз’яснення поняття “прирівняні породи”, тобто – у цих документах не вказано, які саме породи, крім граніту, підрядник може закуповувати і використовувати при реалізації договору. Крім того, за інформацією Нацполіції, у чинному законодавстві України навіть відсутнє визначення поняття “прирівняні породи”.

Поза тим, правоохоронців зацікавив факт того, що у параметрах плит було вказано, що вони виготовляються з матеріалів, добутих у родовищі в селі Буки, але у документації по цій закупівлі не було уточнено, про який саме населений пункт йде мова. Справа в тому, що, за даними Нацполіції, лише у Київській та Житомирській областях є чотири села з такими назвами. Крім того, за інформацією слідства, на території України не існує офіційно зареєстрованого родовища граніту в будь-якому з сіл Буки – тобто, державні органи не видавали спеціальні дозволи на користування надрами у населених пунктах з такими назвами. 

Виключенням могло б бути село Буки Малинського району на Житомирщині, але там, як встановили правоохоронці, зосереджені родовища природного каменю габро, який є окремою гірською породою і до граніту не має жодного відношення.

Зазначимо, після відкриття вказаного кримінального провадження заява про можливе розкрадання бюджетних коштів при будівництві колумбарної стіни на Лісовому кладовищі надійшла і до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ). Заявником виступила громадська організація (ГО) “Нон-Стоп”, яка попросила детективів розпочати слідство за такими фактами. 

При цьому, у цьому ГО ще й повідомили, що за отримання місця у колумбарній стіні для урни з прахом “хтось” (хто саме, у відкритих джерелах не уточнюється. – KВ) змушує клієнтів платити 45 тис. гривень готівкою, тоді як до офіційної каси сплачується лише 650 гривень. Крім того, за твердженням заявника, керівництво СКП “Спецкомбінат” вимагає від осіб, родичі та близькі яких поховані на Лісовому кладовищі, грошові кошти у розмірі 10 тис. гривень на благоустрій, зокрема на бетонування доріжок.

Втім, у НАБУ не стали з цього приводу відкривати кримінальне провадження, через що ГО “Нон-Стоп” звернулася до Вищого антикорупційного суду (ВАКС) України зі скаргою на бездіяльність правоохоронців. Громадські активісти висунули служителям Феміди вимогу зобов’язати детективів НАБУ розпочати слідство. Але 17 липня 2023 року ВАКС відмовив ГО “Нон-Стоп” у задоволенні такої скарги.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Як “хоронять” бюджетні кошти

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Данато Трейд” було зареєстроване у листопаді 2015 року. Засновником, керівником та кінцевим бенефіціаром цього ТОВ є мешканець села Кутище Івано-Франківської області Василь Красняк. Інформації про цю особу у відкритих джерелах небагато. Серед іншого, відомо, що до 2018 року він був співвласником ще однієї київської компанії – ТОВ “Комплекс Груп Строй”.

Зазначимо, що обидві компанії брали і беруть активну участь у тендерах, які проводять різні державні та комунальні структури Києва та Київської області. Зокрема, на рахунку ТОВ “Данато Трейд” 13 договорів підряду на загальну суму 16 млн гривень, а ТОВ “Комплекс Груп Строй” – 14 угод на суму 5,6 млн гривень. При цьому, одним із головних клієнтів цих компаній є саме СКП “Спецкомбінат” – між цим підприємством і вказаними двома ТОВками було укладено 28 договорів на загальну суму 18,4 млн гривень.

Правоохоронці раніше вже цікавилися співпрацею “Спецкомбінату” і “Данато Трейд”. В рамках кримінального провадження, яке було відкрито у грудні 2019 року, столична Нацполіція вивчала факти можливого привласнення бюджетних коштів посадовцями вказаного СКП спільно з керівниками низки компаній, які виконували для “Спецкомбінату” різні будівельні та ремонтні роботи, і до цього “розстрільного списку” потрапив і тоді ще “майбутній” підрядник будівництва колумбарної стіни на Лісовому кладовищі. Втім, жодних результатів це слідство не принесло.

Як неодноразово повідомляла KВ, сфера поховання людей та надання ритуальних послуг вважається однією з найкорумпованіших у Києві. Однак через те, що влада та “силовики” всіляко приховують і покривають порушення, а також через делікатність цієї теми, ЗМІ дуже рідко повідомляють про зловживання в цій сфері.

Разом з тим, ще у серпні 2019 року Нацполіція розпочала слідство за фактом того, що посадовці СКП “Спецкомбінат” спільно з “дружніми” підприємцями налагодили “здирництво” хабарів за поховання на закритих та напівзакритих цвинтарях Києва. Тоді повідомлялося, що вартість одного місця стартує від 3 тис. доларів, а роль “посередників” виконували саме підприємці. Наприкінці червня 2021 року правоохоронці провели обшуки у фігурантів справи (у тому числі й директора згаданого СКП Олександра Голуба), після чого було вручено кілька підозр у хабарництві – зокрема, одному із замдиректорів “Спецкомбінату” та декільком “посередникам”. У липні 2022 року стало відомо, що обвинувальні акти стосовно фігурантів цієї справи направлені до суду для розгляду по суті, але наразі немає достовірних даних, чи був хтось із потенційних хабарників притягнутий до відповідальності.

Читайте: Взятки, обыски и подозрения: Нацполиция расследует аферы столичной “похоронной мафии”

А у липні 2023 року Київська міська прокуратура повідомила про розслідування фактів заволодіння бюджетними коштами на суму орієнтовно 19 млн гривень посадовцями СКП “Спецкомбінат”. За даними правоохоронців, ці фінансові ресурси розкрадалися за дуже простою схемою: керівництво “Спецкомбінату” “працевлаштовувало” на підприємстві осіб зі свого близького оточення, які по факту не працювали, а у подальшому – отримували за цих “мертвих душ” їхню заробітну плату. В рамках відповідного кримінального провадження правоохоронці вже провели низку обшуків. За даними прокуратури, “після проведення відповідних судових експертиз буде вирішено питання про повідомлення про підозру особам, причетним до злочинної діяльності”.

Читайте: У Києві посадовців ритуальної служби підозрюють у мільйонних розкраданнях бюджету

Нагадаємо, Олександр Голуб очолює CКП “Спецкомбінат” з 16 вересня 2014 року. Підприємство підпорядковане Департаменту житлово-комунальної інфраструктури (ЖКІ) КМДА, яким із 17 липня 2017 року керує Дмитро Науменко (на колажі праворуч). Останній, нагадаємо, наразі знаходиться під слідством за фактом можливої розтрати бюджетних коштів на суму 1,19 млн гривень при будівництві водопроводу на вул. Зрошувальній. Сферу ЖКГ столиці, в тому числі те, що стосуєтьмя поховань, дуже давно курирує заступник голови КМДА Петро Пантелеєв (на колажі ліворуч).

Читайте: КМДА проти правоохоронців: як розслідується справа директора столичного Департамента ЖКІ Дмитра Науменка

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4