Кримінальний капремонт: Нацполіція розслідує “оновлення” столичного кінотеатру “Краків”

Кримінальний капремонт: Нацполіція розслідує “оновлення” столичного кінотеатру “Краків”

Правоохоронці вивчають факти можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів при здійсненні капітального ремонту кінотеатру “Краків” у Дніпровському районі столиці. У Нацполіції зазначають, що ТОВ “Ж.О.К”, яке займалося цими роботами з 2020 року, виграло відповідний тендер на сумнівних підставах, що було зафіксовано Держаудитслужбою. Слідчі переконані, що в цьому компанії посприяли посадовці КП “Київський культурний кластер” (раніше – КП “Київкінофільм”), яке було замовником цього капремонту. Наразі достеменно невідомо, скільки коштів могла втратити міська скарбниця в результаті таких порушень – точний розмір збитків ще мають встановити судові експертизи. Втім, керівнику вказаного КП Денису Хомичу (на колажі), схоже, вже варто почати переживати, адже для правоохоронців він точно не є недоторканим – про це свідчить обвинувальний акт стосовно цього посадовця по справі щодо звільнення від сплати орендної плати орендаря кінотеатру “Київ”.

Як стало відомо КВ, наразі Подільське управління Нацполіції Києва в рамках кримінального провадження №42021102070000265 від 12 листопада 2021 року вивчає факти можливих “бюджетних розпилів” при проведенні капітального ремонту столичного культурного кластеру (до 2023 року- кінотеатру) “Краків” на Русанівській набережній, 12 (Дніпровський район).

Дане слідство здійснюється за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 Кримінального кодексу (КК) України – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб.

Що встановили в Нацполіції

В ході досудового розслідування правоохоронці встановили, що посадовці чотирьох компаній, засновником яких є одна і та ж особа, систематично перемагають у публічних закупівлях, замовником яких виступає КП “Київський культурний кластер” (до весни 2023 року це підприємство мало назву “Київкінофільм”). Назви цих суб’єктів господарювання і вказаного громадянина в судових ухвалах по даній справі приховані, але, наймовірніше, йдеться в тому числі про ТОВ “Ж.О.К”. При цьому, слідчим стало відомо, що такі перемоги їм забезпечують посадовці ще однієї неназваної в ухвалах суду структури (ймовірно, йдеться про чиновників столичної мерії. – КВ).

Так, 2 серпня 2018 року між КП “Київкінофільм” і ТОВ “Інтеграл Буд-Стандарт” було укладено договір на здійснення капітального ремонту будівлі кінотеатру “Краків”. Вартість робіт за цією угодою мала скласти 71,3 млн гривень, а розрахований цей договір був на термін до 31 грудня 2019 року включно. Надалі, 8 листопада 2018 року, сторони підписали додаткову угоду, якою було встановлено, що у тому ж році “Київкінофільм” має сплатити своєму підряднику 9,4 млн гривень, а решту коштів компанія мала б отримати цитуємо, “в наступних періодах за умови відповідного бюджетного фінансування”. Врешті решт, ТОВ “Інтеграл Буд-Стандарт” не судилося завершити реалізацію вказаного договору – за час його виконання компанія отримала від згаданої КПшки 10,08 млн гривень. 

Надалі “Київкінофільм” провів новий тендер на визначення компанії, які здійснюватиме капремонт цього кінотеатру. У результаті було визначено нового підрядника – 28 лютого 2020 року було укладено відповідний договір між вказаним КП і ТОВ “Ж.О.К”. Вартість робіт за цією угодою мала скласти вже 114,2 млн гривень. Примітно, що участь у цьому тендері взяли чотири компанії, в тому числі – вищезгадане ТОВ “Інтеграл Буд-Стандарт”. 

При цьому, як встановили правоохоронці, з метою забезпечення перемоги ТОВ «Ж.О.К» службові особи КП «Київкінофільм», всупереч вимог Закону України «Про публічні закупівлі», відхилили пропозиції інших учасників тендеру. Вказаний факт, за даними слідства, підтверджується висновком про результати моніторингу закупівлі, який проводив Північний офіс Державної аудиторської служби України.

Кримінальний капремонт: Нацполіція розслідує “оновлення” столичного кінотеатру “Краків”
Судова ухвала по цьому провадженню від 3 вересня 2024 року

В подальшому рішення тендерного комітету КП “Київкінофільм” щодо визначення ТОВ “Ж.О.К” переможцем вищезгаданих торгів, а також сам договір та додаткові угоди до нього були визнані недійсними у судовому порядку. Так, 12 жовтня 2021 року таке рішення за позовом Київської міської прокуратури було прийнято Господарським судом Києва, і надалі, 13 вересня 2022 року, даний вердикт служителів Феміди залишив у силі Північний апеляційний господарський суд. Втім, у Нацполіції не вказали на той факт, що 28 червня 2023 року Касаційний господарський суд, за касаційними скаргами КП “Київкінофільм” і ТОВ “Ж.О.К”, відмовив столичній прокуратурі в задоволенні її вимог, про які мова йтиме нижче. 

Усього “Київкінофільм” перерахував ТОВ “Ж.О.К” за виконання робіт в рамках вищезазначеної угоди 112,6 млн гривень. Але на цьому капремонт не завершився – 11 жовтня між вказаним КП і тією ж компанією було укладено ще один договір на здійснення капремонту кінотеатру “Краків” на суму 34,9 млн гривень. І надалі ТОВ “Ж.О.К” отримало усі ці кошти.

В рамках даного провадження правоохоронці отримали від Подільського районного суду Києва вже декілька дозволів на проведення обшуків у КП “Київкінофільм” задля вилучення документації щодо проведення вказаних робіт. Наприклад, відповідні судові ухвали було винесено 21 вересня 2023 року і 2 вересня 2024 року. Ці “папірці” необхідні правоохоронцям “для проведення судових почеркознавчих, товарознавчих та судово-економічних експертиз, для виявлення осіб, причетних до здійснення протиправної схеми та допиту їх в якості свідків”. Вочевидь, саме через відсутність результатів експертиз слідчі поки що не називають приблизну суму збитків, нанесену бюджету в результаті виконання цих капремонтів – принаймні у публічній площині.

Передісторія

Нагадаємо, широкоформатний кінотеатр “Краків” на честь польського міста-побратима Краків було відкрито в Києві влітку 1968 року. З 2009 року там працював Муніципальний театр Київ. А вже 12 грудня 2016 року на засіданні Київради було ухвалено рішення №587/1591 “Про реорганізацію Державного комунального підприємства “Кінотеатр Краків” та організації на його базі КП “Європейський культурний центр Краків”. Наразі цей заклад називається саме так.

У 2018 році представники “Кракова” заявляли, що капремонт у будівлі кінотеатру було розпочато без погодження з ними, без документації та плану робіт. Також вони висловили побоювання, що після реконструкції будівля на Русанівській набережній, 12 їм не повернуть. А на початку 2019 року столичні активісти забили на сполох через стан кінотеатру “Краків”. За їхніми словами, будівля перетворилася практично на ковзанку, оскільки через демонтований з незрозумілих причин дах усередину затікала вода. Уся ця діяльність, зазначимо, здійснювалася в рамках цього самого ремонту, на який спершу було виділено понад 71 млн гривень.

Читайте: “Каток” за 71 млн гривен: кинотеатр “Краков” заливает водой из-за демонтированной крыши 

А у лютому того ж року вперше ремонтом кінотеатру “Краків” зацікавилися правоохоронці. Тоді Дніпровське управління Нацполіції Києва відкрило кримінальне провадження №42019100040000013 за фактом службової недбалості (ч.1 ст. 367 КК України) при проведенні цих робіт. Під час огляду кінотеатра у травні 2019-го слідчі  виявили незавершені роботи. Тоді правоохоронці зафіксували, що фасад будівлі кінотеатру знаходиться у неохайному стані, на стінах обвалена штукатурка, ремонтних робіт цієї будівлі виявлено не було. Враховуючи цей факт, слідчі дійшли висновку, що посадові особи ТОВ “Інтеграл Буд-Стандарт” (перший підрядник цих робіт) здійснили заволодіння бюджетними коштами.

Читайте: Как при ремонте столичного кинотеатра “Краков” испарился 71 миллион гривен

Втім, це слідство ні до чого не привело – остання судова ухвала по цій справі датована травнем 2019 року. 

А вже у жовтні 2019 року капремонт кінотеатру “Краків” знову опинився в полі зору правоохоронців – в рамках кримінального провадження №42019101040000146. Тоді правоохоронці встановили, що під час реалізації цього проєкту могла бути завищена вартість та обсяги виконаних будівельних робіт, що призвело до завдання матеріальних збитків КП “Київкінофільм”на суму понад 334 тис. гривень. Проте, і дане провадження не мало результатів – жоден з можливих фігурантів так і не отримав покарання, і наразі в рамках даного слідства правоохоронці займаються вивченням “розпилів” у інших столичних КП.

Спочатку столична влада планувала завершити капремонт кінотеатру “Краків” до кінця жовтня 2019 року. Проте, вже влітку 2019-го КП “Київкінофільм” почало шукати нового підрядника на зміну ТОВ “Інтеграл Буд-Стандарт”. При цьому спочатку у Київській міськдержадміністрації (КМДА) підставою для цього назвали те, що вказана компанія не виконує роботи у визначені терміни, а потім – необхідність коригування проєктно-кошторисної документації. Врешті-решт, у 2021 році у КП “Київкінофільм” повідомили, що загальна кошторисна вартість цього капремонту становить 167,9 млн гривень, а завершитися роботи мають до кінця того ж року.

Читайте: “Киевкинофильм” обещает к концу 2021 года завершить четырехлетний капремонт кинотеатра “Краков”

Що стосується вищезгаданого позову прокуратури до КП “Київкінофільм”, то підставою для його подання стало “неправильне”, на думку правоохоронців, визначення переможця тендеру на здійснення цього капремонту. Зокрема, в прокуратурі зазначили, що тендерний комітет неправомірно відхилив пропозицію ТОВ “Мостицький 2”, яка була більш економічно вигідною на суму 25,2 млн гривень – ця компанія погодилася виконувати роботи за 88,9 млн гривень, тоді як “майбутній” переможець ТОВ “Ж.О.К” оцінило свої послуги в 114,2 млн.

Так, підставою для прийняття даного рішення було те, що ТОВ «Мостицький 2» не надало підтвердження дотримання кваліфікаційних критеріїв до учасників», гарантійного листа про укомплектованість матеріально-технічної бази тощо. Втім, у прокуратурі вказали на те, що насправді компанія подала усі необхідні документи. Але якщо такі аргументи були сприйняті судами перших двох інстанцій, то у третій прокуратурі “не повірили”. 

При цьому, колегія судів касаційного суду зазначила, що “у випадку визнання договору недійсним КП “Київкінофільм” буде змушене компенсувати ТОВ “Ж.О.К.” вартість робіт, яка на дату відшкодування може бути навіть більшою, аніж на дату проведення тендеру. Крім того, служителі Феміди вказали на те, що у разі визнання договору недійсним КП “Київкінофільм” вже не зможе оголосити новий тендер і укласти договір на більш вигідних умовах, “оскільки роботи виконані і об`єкт реконструйовано”. Відповідно, на переконання служителів “Феміди”, таким чином, інтереси територіальної громади, на захисті яких наполягали в прокуратурі, не просто не будуть незахищені, а навпаки – створюється ризик їх подальшого порушення.

Про фігурантів

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Інтеграл Буд-Стандарт” було зареєстроване у березні 2017 року. Його керівником значиться Володимир Галинський, засновником та кінцевим бенефіціаром – мешканець урочища Пегетина Гора Бориспільського району Київщини Тарас Русінов. Останній став власником даної компанії у липні 2020 року, а до нього офіційним кінцевим бенефіціаром був Євген Синицин, який зареєстрований в окупованому Донецьку.

ТОВ “Ж.О.К” було зареєстроване у грудні 2017 року. Його керівником вказано Дмитра Манчеєва. Засновником та кінцевим бенефіціаром даної компанії з липня 2023 року зазначено громадянина Узбекистана Назара Ділмуродова. До нього ТОВ “Ж.О.К” володів киянин Сергій Хамбір.

За інформацією Clarity-Project, обидві компанії є активними учасниками тендерів, які проводять різні комунальні та державні структури України, переважно Києва та Київської області. Так, на рахунку ТОВ “Інтеграл Буд-Стандарт” 174 договори на загальну суму 801,9 млн гривень, а на рахунку ТОВ “Ж.О.К” – 33 договори на 908,2 млн. При цьому, перша компанія уклала з КП “Київський культурний кластер” 9 угод на суму 139,4 млн гривень, а друга – 6 угод на 437,3 млн.

ТОВ “Ж.О.К” і раніше фігурувало в різних кримінальних провадженнях щодо можливих зловживань при проведенні в столиці ремонтних робіт. Наприклад, у жовтні 2021 року правоохоронці повідомили екскерівниці цієї компанії про підозру у пособництві в розтраті чужого майна (бюджетних коштів. – КВ) та у внесенні завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів. 

На переконання слідчих, такі правопорушення були скоєні цією громадянкою при благоустрої ділянки між будівлями 21 та 23 на Андріївському узвозі у напрямку фунікулера та реконструкції будівлі дошкільного навчального закладу компенсуючого типу (санаторного) № 151 Подільського району м. Києва на вулиці Маршала Гречка, 10А, які виконувало саме ТОВ “Ж.О.К”. Зазначалося, що наслідком цього стало нанесення бюджету Києва збитків на суму понад 1,2 млн гривень – внаслідок завищення вартості робіт та матеріалів, які використовувалися при їх проведенні. Втім, станом на сьогодні відсутня інформація щодо притягнення цієї особи до відповідальності. Зазначимо, що вказані роботи проводилися на замовлення Управління капітального будівництва, архітектури та землекористування Подільської районної в Києві державної адміністрації (РДА). 

КП “Київський культурний кластер” з 1 лютого 2016 року очолює Денис Хомич. Цей посадовець наразі є обвинуваченим у рамках справи щодо неправомірного звільнення від сплати орендної плати орендарі комунальної будівлі кінотеатру “Київ”. Разом з ним офіційними фігурантами відповідного кримінального провадження є директор Департаменту комунальної власності КМДА Андрій Гудзь та перший заступник останнього Олег Шмуляр. Найближче засідання Шевченківського районного суду по цій справі заплановане на 24 вересня поточного року.

Читайте: Преступная щедрость: расследование дела об аренде кинотеатра “Киев” почти завершено

Вказане підприємство в своїй діяльності підпорядковане Департаменту культури КМДА, яким з з 2 серпня 2022 року керує Сергій Анжияк. Роботу даної структури з 2018 року контролює заступник голови КМДА Валентин Мондриївський.

Фото: колаж КВ

Іван Кулик

КиївВлада
Рекомендуємо до перегляду
Кримінальний капремонт: Нацполіція розслідує “оновлення” столичного кінотеатру “Краків”
Кримінальний капремонт: Нацполіція розслідує “оновлення” столичного кінотеатру “Краків”
09:00 Правоохоронці вивчають факти можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів при здійсненні капітального ремонту кінотеатру “Краків” у Дніпровському районі столиці. У Нацполіції зазначають, що…
З-під окупації – у нове життя: як фермер з Приазов’я відновив свою справу з вирощування часнику на Київщині
З-під окупації – у нове життя: як фермер з Приазов’я відновив свою справу з вирощування часнику на Київщині
13:00 За даними ФАО, понад 150 тис. фермерів безпосередньо постраждали від війни та були змушені мігрувати. У складному становищі найбільше опинилися аграрії, які займалися…
Відновлення туризму: Київрада затвердила цільову програму на 2025-2027 роки
Відновлення туризму: Київрада затвердила цільову програму на 2025-2027 роки
09:00 Київрада затвердила міську цільову програму відновлення та розвитку сфери туризму столиці на 2025-2027 роки. На виконання відповідних заходів міська влада планує витратити з…
Banner
QlU7mDx4