Лежачого не б’ють: оренда житла в Києві стрімко здешевіла, чи буде зростання?

Лежачого не б'ють: оренда житла в Києві стрімко здешевіла, чи буде зростання?

За інформацією Держприкордонслужби, всього в Україну з 24 лютого по 24 травня в’їхало 2,2 млн українців, і тенденція останніх тижнів щодо збільшення кількості громадян, які повертаються до України, за даними Служби, зберігається. За добу 22 травня прибули майже 38 000 українців. Не оминає хвиля повернення людей і  Київ, хоча багато киян ще досі залишаються за кордоном та в західних областях України. Разом з тим, здебільшого люди повертаються у власне житло. А от ринок орендного житла поки залишається в не надто доброму стані. 

Про те, які сценарії відновлення ринку та чого очікувати найближчі місяці, KВ розпитала експертів столичного ринку нерухомості. 

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Співзасновник ЛУН Андрій Міма зазначив в середині травня, що кількість оголошень про оренду квартир у Києві зросла втричі, а попит – впав удвічі. 

Команда Flatfy надає такі дані медіанної ціни оренди в Києві, в гривнях, динаміка 24 квітня – 24 травня, орендна ставка за місяць:

Трикімнатні квартири: 51 000 грн – 26 000 грн, зниження майже вдвічі, -49%

Двокімнатні: 18 000 грн – 13 000 грн, -28%

Однокімнатні: 9000 грн – 8 000 грн, -11%

Як бачимо, найбільш “ходові” помешкання втрачали в ціні помітно менше від квартир з більшою кімнатністю.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Зауважимо, що порівняно з березнем ціни знизились помітніше. Медіанна ціна оренди на 24 березня на трикімнатні складала 63 100 грн/міс., двокімнатні – 26 000 грн/міс., однокімнатні – 15 000 грн/міс.

У відсотках,  в травні до березня, оренда знижувалась так: в трикімнатних впала на 59%, в двокімнатних – на 50%, однокімнатних – на 47%.

Динаміка медіанної ціни оренди в Києві, грн, квітень-травень 2022 р.

Лежачого не б'ють: оренда житла в Києві стрімко здешевіла, чи буде зростання?

Джерело: https://birdrent.com/dashbird 

За спостереженнями експертки з нерухомості Слави Вігурської, ціни на ринку оренди з початку весни знизились в середньому на 30-40% “Сьогодні в столиці можна орендувати 1-к квартиру за 8 000-10 000 грн в будинку з гарним розташуванням, – каже експертка. – Цьому чимало сприяло суттєве збільшення пропозиції квартир на ринку через:

  • Відтік орендарів з початком бойових дій до Західної України або до країн Європи і відповідно звільнення суттєвої частини орендної нерухомості, яка вже наприкінці березня – на початку квітня потрапила на ринок.

  • Збільшення пропозиції на ринку нерухомості через виставлення на оренду квартир, власники яких також переїхали у більш безпечні місця

  • Поповнення ринку оренди квартирами, які були виставлені на продаж і не знайшли нових власників до початку бойових дій.

  • З іншої сторони, і обсяг попиту катастрофічно впав через відтік українців із столиці”.

Ти не менш, за спостереженнями Олега Приходька, генерального директора девелоперської компанії GREENOL, на кінець третього тижня травня динаміка цін на оренду житла у Києві стабілізувалася. Основними причинами того, що ринок Києва стало трусити є, звичайно, війна, яка спричинила відтік киян з міста, а також знищення житлової нерухомості у містах-сателітах столиці. 

“Страх та паніка обвалили орендні ціни. Різке збільшення вільних квартир змусило власників орендної нерухомості обрізати свої апетити, – каже Олег Приходько. –  Досконало невідомо скільки саме, але точно, що така кількість, яка вплинула на ціноутворення орендарів, перемістилися із Бучі, Ірпеня, Ворзеля і інших міст у Київ”. Ця міграція, з одного боку, надала Києву споживача, який замінив тих орендарів, що покинули місто, а з іншого – створила попит на більш дешеве житло.

Зазначимо, що зростає і кількість внутрішньо переміщених осіб із східних і південних регіонів країни. Всього на 25 квітня тільки офіційно зареєстровано, за даними КМДА, понад 26 000 внутрішньо переміщених осіб, які покинули свої домівки через повномасштабне російське вторгнення. Звичайно, далеко не всі переміщені люди можуть орендувати житло – хтось живе у родичів, знайомих. Але деяка частка людей житло знімає.  І дуже бажано і по-людськи – не за всі гроші світу. 

“У власників нерухомості стало питання: отримувати половину від вчорашніх орендних цін або нуль. Звісно, доходи перемогли у цьому протистоянні, – розказує KВ Олег Приходько. – З дати відсунення воєнних дій від столиці пройшло вже достатньо часу, і орендні ціни тимчасово відійшли від шоку та стабілізувалися на короткий проміжок часу”. При цьому експерт слушно зазначає, що орендний ринок нерухомості переважно знаходиться у тіні, тому реальне падіння цін не відображене. Як правило, офіційно знімали житло іноземці, іноземні компанії для своїх співробітників та орендарі, які були зацікавлені у реєстрації свого місця перебування. Такі квартири знаходилися у середньому та преміум ціновому сегменті. І саме ці квартири показали подвійне падіння орендних ставок. 

Зараз, на кінець травня, за даними Слави Вігурської, ситуація стабілізується і з попитом – він поступово зростає через повернення в столицю українців, які повертаються додому, а також за рахунок біженців з інших регіонів, які приїжджають в столицю у пошуках роботи.

В попиті буде дешеве житло

Спрогнозувати більш-менш достовірно і динаміку цін, і попит, за слушним зауваженням обох експертів, неможливо. Ринок оренди буде реагувати на події на війні, на зниження ділової активності компаній, наявність роботи на ринку праці та наявні грошові “запаси” населення, які тануть із зростанням цін на продукти та ін. 

Олег Приходько вважає, що на даний час перспективи тривожні, і це вказує на те, що орендний ринок надалі буде знижувати свої ціни. Схема оренди квартири у Києві, за його даними, така: комунальні + 100 дол. США, і вона є абсолютно робочою. 

“Орендний ринок житла  – це вторинне питання. Первинним є  наявність роботи у столиці. Навіщо людям з інших міст і населених пунктів їхати у столицю, винаймати там житло, не маючи роботи? 

Найбільшим попитом, за його даними, користуються найдешевші квартири з прийнятним транспортним сполученням до них. “Квартири для оренди кімнати у багатоквартирній оселі чи на двох-трьох подружок теж будуть мати свого клієнта, – прогнозує експерт. – Найбільш дорогі квартири, відповідно, найбільше втратять у ціні, та саме на них максимально знизиться попит у найближчий рік”.

Слава Вігурська зазначає, що найбільш поширеною ситуацією сьогодні є фіксація поточного рівня оренди на 3-6 місяців з подальшим переглядом суми. Тому, за її словами, можна прогнозувати:  у вересні можна буде спостерігати стрибок орендних цін в межах від 10-20%. Орендарі намагатимуться відновити довоєнний рівень оренди.

У першу чергу орендний ринок будуть формувати особи, що повертаються у місто. “Особливо відчутні хвилі тих, хто повертаються, будуть напряму залежати від відновлення роботи бізнесу, – ще раз акцентує увагу на важливості робочих місць для мешканців столиці Олег Приходько. – Звісно ж що просування російських військ зі сходу України спричинить черговий потік біженців та внутрішньо переміщених осіб, що в свою чергу збільшить кількість клієнтів ринку орендної нерухомості”. 

У зоні ризику відтоку мешканців у більш безпечні міста, на думку експерта,   знаходяться великі міста, такі як Дніпро, Запоріжжя, Харків та інші. Однак при значному успіху України на фронтах сходу, буде прослідковуватися потік на повернення мешканців у свої рідні міста, що у свою чергу забере у Києва і західних міст орендарів. Цей процес, з одного боку, знизить попит на орендну нерухомість переселенців, а з іншого – дасть посил, що можна повертатися до роботи тим людям, що раніше виїхали з міст середньої частини України.

Читайте: Київрада збирається легалізувати будівництво скандального ЖК “Life Story” на вулиці Метрологічній

КиївВлада

Автор:
Тетяна Шульга
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4