Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить Україну та весь світ від хворих фантазій, на яку московія страждає з часів Середньовіччя. В тому числі, демонтаж імперії звільнить десятки поневолених народів, які створять або відродять власні національні держави. Тому головним завданням цього напрямку наразі є створення та напрацювання шляхів і практик, які зроблять демонтаж росії найменш кривавим і важким, а майбутнє національних держав – демократичним і перспективним. Національно-визвольні рухи на росії, на які ще три роки тому багато хто дивився з великою іронією та скепсисом, сьогодні набирають обертів і поступово набувають конкретних і прагматичних форм. Один з цих, дуже багатьох рухів, – Дипломатична рада Чувашії-Волзької Булгарії, яка методично та цілеспрямовано розбудовує підвалини та архітектуру майбутньої республіки.
Співрозмовник КиївВлада – Мішші Орєшніков, учасник Дипломатичної ради Чувашії-Волзької Булгарії, консул республіки. Один з ключових ідеологів і практиків демонтажу російської федерації на низку незалежних національних республік.
В Чувашії Мішші Орєшніков брав активну участь в антикремлівських рухах, через що неодноразово піддавався тортурам і отримав термін. Влітку 2014 року, через підтримку Революції Гідності та засудження анексії Криму, Мішші залишив рф і приїхав в Україну, де попросив політичний притулок. Маючи часткове українське походження, в 2016 році він отримав український паспорт. Що через чотири роки врятувало його від російської катівні – на запит рф Орєшнікова було затримано в Індонезії, але завдяки втручанню вітчизняного МЗС його було повернуто в Україну.
Цифрова республіка Чувашія-Волзька Булгарія
КВ: Ти створив чуваську криптовалюту BulCoin BLC. З якою метою?
Мішші Орєшніков: Чувашія є одним з найбільш айтішних, якщо не найбільш айтішний регіон так званої росії. В мене теж була своя айті-компанія в Чебоксарах.Чуваші – творчий народ, найменш зрусифікований з поневолених народів рф. Зараз чуваська національна культура переживає ренесанс. І навіть зараз, доки Чувашія ще не звільнилась з-під гніту москви, це можна і треба монетизувати. Звісно, через національну криптовалюту – булкойни.
Ба більше, зараз цю крипту можна використовувати на підтримку проєктів, спрямованих на розвал рашки. Згодом, коли рашку буде розвалено, в Чувашії-Волзькій Булгарії буде приватизація, яка відбуватиметься через цифрові аукціони без участі чиновників, на базі смарт-контрактів BulCoin BLC – булкойни.
Таким чином, інвестуючи зараз в булкойни, ми вкладаємось в нашу майбутню незалежність та економічний розвиток. І ті, хто зараз вкладуться в незалежність більше – більше й отримають в незалежній Чувашії-Волзькій Булгарії. Про приватизацію на базі булкойну вже оголошено Дипломатичною Радою Чувашії-Волзької Булгарії – на рівні законодавчого акту.
КВ: Булкойни можуть купувати всі, хто забажає?
Мішші Орєшніков: Так.
Зараз завдання – інтегрувати булкойн в ринок і створити альтернативний росії ринок. Наразі цікава ситуація: за два тижні рубль впав, а булкойн виріс на 80%.
Прим. КВ. Згідно з повідомленням Telegram-каналу Blockchain Чувашия – BulCoin BLC, адреса криптогаманця “Приватизаційний фонду Чувашії-Волзької Булгарії” зараховано 20 000 000 000 000 BLC (для заморозки), які будуть автоматично розподілені між гаманцями громадян Чувашії-Волзької Булгарії в момент визначення Дипломатичною Радою початку приватизації через BulCoin-BLC і смарт-контракт. Адреса гаманця “Приватизаційний фонду Чувашії-Волзької Булгарії”: UQBdxYCr6Nh2-Shd4rIAuN4v2siWlWvmfjpMm3Vvov17Yin_
КВ: Не бачу сенсу щось порівнювати з рублем, бо ми ж не порівнюємо життя з моргом.
Мішші Орєшніков: Згоден. Але це відповідь скептика, які критикували наш проєкт, а зараз усі замовкли і спостерігають. Деякі учасники визвольних рухів на росії думають, як повторити наш булкойн у своїх республіках.
КВ: Що саме мається на увазі під створенням ринку булкойну?
Мішші Орєшніков: Найближчий етап – запуск Mini App додатку в Telegram, щоб забезпечити максимальне охоплення аудиторії. Для залучення школярів запускаємо гру з преміями в вигляді булкойнів. Це має залучити першу хвилю користувачів, які будуть передавати це посилання друзів і таким чином їх теж долучати. Перевага в тому, що булкойн вже торгується.
Водночас ми достатньо швидко будемо вводити оновлення, яке дозволить цим людям заробляти за рахунок лайків, репостів, коментарів. Так ми отримаємо трафік від додатку, який ми конвертуємо в додатковий трафік для просування наших ідей і концепцій. Звісно цей трафік можна буде й монетизувати для додаткового фінансування наших проєктів.
КВ: В якості платформи передбачається саме Telegram?
Мішші Орєшніков: Так, бо в Telegram, як не дивно, дуже невисокий рівень контролю за додатками. Точніше, в Telegram взагалі не проводять такого контролю, його подкудаи робить Apple. Але Mini App легко переноситься на будь-яку інше платформу.
Наступний етап більш цікавий. Це втілення фріланс-функціоналу з можливістю створювати людям інші завдання – створення сайту, банеру, написання тексту – за оплату в булкойнах. Це вже створення живого ринку булкойну, що стане майданчиком для будь-якої підприємницької діяльності в обхід російського рубля та російських податків.
Тобто, ми створюємо багаторівневу систему – від рівня “пограйся” до рівня “живи й заробляй”.
В подальшому, коли ми зберемо достатню суму, плануємо підвищувати планку. Наприклад, коли отримуватимемо орієнтовно 50 тисяч доларів на місяць, що цілком реально, зможемо запустити на ці гроші чуваську-булгарську футбольну команду в Болгарії.
КВ: Сучасні болгари якимось чином ототожнюють себе з середньовічними булгарами?
Мішші Орєшніков: Ну, прем’єр Болгарії подарував же Зеленському меч хана Кубрата.
Прим. КВ. Історія середньовічної України (Русі) та Великої Булгарії, пращура сучасної Чувашії, дуже тісно сплетені. Так, наприклад, за сталою версією, могила фундатора Великої Булгарії хана Кубрата, який був християнином грецького обряду та ромейським (візантійським) патрицієм, знаходиться в Полтавській області, біля села Мала Перещепина. На початку цього року прем’єр-міністр Болгарії Ніколай Денков подарував Президенту Володимиру Зеленському репілку меча хана Кубрата, що підкреслює спільну історію України та Чувашії.
В Болгарії добре знають про Чувашію й позитивно до нас ставляться. То чом би не створити футбольну команду, щоб спочатку грати в Болгарській Лізі, а потім виходити в Європейську Лігу. У нас є гарні футболісти, непогана футбольна школа. Але головне, що це буде підвищувати статус булкойну та нашої держави.
За суттю, ми створюємо всі необхідні інструменти, які дозволять обходити систему рф – фінансову, підприємницьку, судову – третейські та приватні суди. А також систему громадянства Чувашії-Волзької Булгарії.
КВ: Систему громадянства?
Мішші Орєшніков: Якщо спрощено, через систему блокчейн людина може обрати та отримати громадянство Чувашії-Волзької Булгарії. Звісно, в нашій системі до такої людини, суто репутаційно, буде більше довіри. Через блокчейн буде записана вся історія людини – майнова, в судах тощо. Це цифровий нотаріат, за суттю.
КВ: З блокчейном зрозуміло – це сучасний аналог системи Торренса. А третейські та приватні суди в цифрі – це що?
Мішші Орєшніков: Зараз обробляємо первинні версії на базі репутаційних і політичних позовів всередині нашої спільноти. Після чого буде сформовано Асоціацію третейських та приватних судів. Звісно, такі суди не зможуть забезпечити фізичне виконання своїх рішень і вироків, але визначатимуть винних осіб та обсяг покарання. Вже були переговори з різними підпільними організаціями в росії, які проводять акції прямої дії. Ці організації готові визнавати рішення таких судів і діяти як їхні виконавці.
Для українців тут фішка в тому, що вони зможуть звертатись в ці суди з позовами проти громадян рф, винних в агресії та завданні шкоди й збитків.
КВ: Смертна кара передбачається?
Мішші Орєшніков: Якщо особа, визнана винною, продовжує злочинні дії і відмовляється компенсувати збитки та завдану шкоду – так. І ці вироки неможливо відмінити, бо вони також базуються на блокчейні.
КВ: Мені подобається. На якій правовій базі працюватимуть такі суди?
Мішші Орєшніков: Правову базу визначатиме Рада Чувашії-Волзької Булгарії. Депутати цієї Ради будуть обиратися так само – на блокчейні. І кожен виборець може відкликати свій голос у будь-який момент, якщо він не задоволений діями свого депутата. Так члени Ради будуть більш зав’язані на волю виборця, а не як зараз.
Наразі це ще в процесі, існує на рівні установчого документу. Та ми встановили, що суди діють на базі природного права (безпека, справедливість тощо) та прецедентного права.
Мова йде про пряме право в електронній формі.
КВ: Це все звучить дуже класно. Але держави та право створюються та виборюються не в електронній/віртуальній реальності, а в фізичній.
Мішші Орєшніков: Тут дійсно найцікавіше. Коли громадяни Чувашії, в тій чи іншій формі інтегровані в електронній формі, захочуть відстояти свою незалежність, вони зможуть подавати позови проти російської федерації. І почнеться фізичне двоєвладдя, в тому числі – правових систем.
У нас переваги: економічна, правова, технологічна, ідеологічна. Переваги росії, поки що, кількісні. Але кількість – це аудиторія, якою можна керувати за допомогою різних маркетингових і політичних інструментів. Головний інструмент – це прямий вихід на суб’єкта.
КВ: Це зрозуміло. Та наведу наш приклад часів Революції Гідності, коли Янукович навіть ще був в Києві. Навіть тоді було зрозуміло, що коли Янукович втече, то все одно залишаться десятки, сотні тисяч міліціянтів, прокурорів, суддів, податківців, митників тощо, які охоче обслуговували злочинний режим, і які чудово мімікрували під постмайданну владу та й добре почуваються зараз. Що ви з цими плануєте робити?
Мішші Орєшніков: У нас ситуація краще. В Чувашії міліція давно не дозволяє собі застосовувати насилля. В мене особисто був випадок в 2007 році. Мене привели в відділок, як скінхеда – я тоді ще був скінхедом – і бачу, як в сусідньому кабінеті міліціянт допрошує якогось зека. А зек кидає папірці в обличчя міліцянту, а міліціянт просить його не кидатись папірцями. Бо якщо б він застосував силу, то сам би сів. В Чувашії з якоїсь причини нормально працювала прокуратура, в тюрмах навіть були відділення для міліціянтів.
Так само в Чувашії дуже поодинокі випадки вироків для чиновників. кремль навіть не зміг посадити першого та другого президентів Чувашії, коли воював з ними – нічого не знайшли. Врешті решт першого президента (Миколу Федорова, – КВ) довелось підвищити до міністра сільського господарства, а другого (Михайла Ігнатьєва, – КВ) вбили “Новачком” (улюблена отрута кремля, – КВ).
Тому саме в Чувашії повальна русифікація та корупція почались буквально в 2020 році, це відносно неглибоке ураження імперськими хворобами.
Ще один парадоксальний плюс Чувашії – наш криміналітет, так звана “братва”, дуже свідомо національно орієнтовані. Для прикладу: в 2020 році від “братви” пішов наказ знищити всі наркотичні лабораторії. Був конфлікт з державним наркоконтролем, оскільки він “кришував” (опікувався та оберігав, – КВ) більшість цих лабораторій, але це не завадило знищити нарколабораторії.
Тому ми не бачимо великих проблем з очищенням від паразитів і побудови децентралізованої держави. Бо децентралізованість і мінімальні податки – це наша традиція від часів Великої Булгарії.
Наша мета – зробити Чувашію-Волзьку Булгарію найбільш інвестиційно привабливою державою Європи завдяки блокчейну та недоторканності власності, гарантованої третейськими та приватними судами.
КВ: “Децентралізованість і мінімальні податки” – звучить дуже заманливо. Але за умови тотальної децентралізації і фактичної відсутності податків неможливо, наприклад, створити власну армію. Хіба що дуже маленьку й на контрактній основі. А це, як бачимо на прикладі сучасних подій, не варіант.
Мішші Орєшніков: Тут можна застосувати досвід армії Швейцарії, подивитись на інші досвіди.
Плюс також є технологічне рішення, яке базується на тому, що за війну має відповідати лідер держави-агресора та його почет – аж до виконавців злочинних наказів. Для таких персонажів є міні дрони, вагою 70 грамів.
Ці міні дрони з вибухівкою за допомогою системи розпізнавання облич знаходять злочинця, за допомогою нейромереж обходять РЕБи – і знищують військових злочинців, яким винесено вирок. Ця технологія вже є, і скоро буде доступною для будь-яких фахівців, навіть посередніх.
Ми не будемо покладатись на умовну Гаагу. Суд виніс вирок, дрон полетів – і знищив агресора. Бо, на мою думку, більшість війн існують через те, що їхні ініціатори не несуть особистої відповідальності за вчинені злочини.
Я впевнений в цих рішеннях і дуже хочу, щоб українці також почали використовувати переваги електронної демократії та прямої дії права.
Про Сеспеля Мішші – поета Чувашії та України
КВ: Мені відомо про твої зусилля владнати проблему з похованням чуваського поета Сеспеля Мішші в Остері на Чернігівщині. Його планують перепоховати на цвинтарі та перенести пам’ятник – в рамках декомунізації нашого суспільного простору. Знаю, що Інститут національної пам’яті не хоче дослухатися до твоїх аргументів. Зараз ти можеш публічно ці аргументи озвучити.
Мішші Орєшніков: Для Чувашії Сеспель або Щещпель (Підсніжник) Мішші – це його псевдонім (Михайло Кузьмін, – КВ) – ключова поетична фігура. Коли в російській імперії відбувся більшовицький переворот і почалась громадянська війна, ще не було як такого розуміння – хто такі більшовики і до чого вони ведуть. Для поневолених народів вони асоціювались зі звільненням від колоніального гніту та тиску т.зв. росії, тому знайшли чимало прихильників серед окупованих народів. Серед них був і 18-річний Сеспель Мішші. Коли йому було 20 років, його включили до складу революційного трибуналу, через що він зараз опинився в списку на декомунізацію.
Проте за фактом, він перебував в складі ревтрибуналу близько 40 днів. Після чого його виключили зі складу ревтрибуналу да відправили за грати – через те, що він йшов проти рішень ревтрибуналу, проти політики більшовиків. Він доєднався до революційного руху заради справедливості і звільнення свого народу, а не задля того, щоб брати участь в більшовицьких злочинах.
Коли його випустили з-за грат, він спочатку лікувався від туберкульозу в Криму, після чого в 1922 році поїхав в Остер на Чернігівщині розміщати біженців з Чувашії, де був великий голод. Це був перший Голодомор, який вчинили більшовики – і в Остері Сеспель побачив жахи, які робили більшовики з українцями, як вбивали їх голодом.
Мішші Сеспель віддавав власні пайки голодуючим, врятував від голоду місцевого поета, чия епітафія написана на надгробку Сеспеля.
Могила Мішші Сеспеля, фото: Вікіпедія
Коли в черговий раз Сеспель побачив голодуючу жінку з дитиною, він звернувся до начальника з проханням дозволити віддати їй свою продовольчу пайку. Начальник відмовив, обматюкав Сеспеля. Цього Мішші не витримав, написав прощального листа, в якому відкинув всю політику більшовиків й засудив їх – і звершив типшар.
КВ: Типшар – що це?
Мішші Орєшніков: У чувашів – це ритуальне самогубство з метою помсти ворогові або вказівки на власну невинуватість. Здебільшого – через повішення. В даному випадку – помсти більшовицько-комуняцькій владі. Мішші Сепспель повісився на воротах садиби, де мешкав той комуняка, що заборонив нагодувати голодну жінку з дитиною.
КВ: Для нас вельми дивна традиція. Єдина асоціація, яка виникає – з ритуальними самогубствами в буддизмі. Але ж чуваші – не буддисти.
Мішші Орєшніков: Ні. Але в нас є багато моментів, близьких до буддизму. В нас є вірять в перевтілення, є розуміння механізмів карми.
КВ: Тобто, проблема з Мішші Сеспелем в тому, що Інститут національної пам’яті недоінформований про реальну позицію цієї людини щодо більшовизму та його роль у зв’язках між Україною та Чувашією?
Мішші Орєшніков: Саме так. На його пам’ятнику написано, що він засновник “чувашской совєтской поезії”. Що, формально, так. Але, знаючи реальні мотиви поета, це взагалі не так!
Це така ж узурпація комуністами, а тепер російськими імперцями, нашого культурного спадку. Вам же теж це знайомі приклади, коли на українських діячів того періоду росіяни ліпили, та й досі намагаються поставити імперське тавро?
КВ: Знайомі і добре відомі.
Мішші Орєшніков: Тому ми просимо Інститут національної пам’яті знайти індивідуальний підхід до поховання нашого національного поета. Сеспель для нас – як Шевченко для вас, настільки ж неоціненне. А зараз, коли відбувається відродження національної чуваської культури, багато музичних гуртів використовують поезії Мішші за основу для своєї творчості, малюють мурали, базовані на його творчості.
І головне, повторюся, він для нас – фундаментальна фігура.
Та що ще головніше – він завжди любив Україну та українців. За суттю, він є мостом між Україною та Чувашією, який започаткував традицію перекладати чуваською українських поетів.
І зараз, коли йде війна проти московії, досить дивно зносити цей міст між українцями та чувашами, які – в міру власних сил – борються з імперією.
КВ: Але ж ти маєш розуміти, що коригувати декомунізацію – це слизька практика.
Мішші Орєшніков: Звісно. Але в цьому випадку, і ми це пропонуємо Інституту національної пам’яті, проблему можна вирішити дуже просто – прибрати з пам’ятника все, що хоч якось пов’язує Мішші Сеспеля з більшовицьким режимом. Він – поет – точно б це схвалив.
І це стане великою запорукою союзницьких відносини між нашими народами і державами. А не нікому не потрібною, крім кремля, дурнуватою історією. Бо кремль у нас, в Чувашії, вже намагається качати історію, що нібито “українці знищують пам’ять про вашого поета”.
Цілком зрозуміло, на чому грає кремль. А нащо це нам – Україні та Чувашії-Волзькій Булгарії?
Одна з версій постросійської реальності
Головне фото: надане Мішші Орєшніковим
КиївВладаАнтон Подлуцький