Відновлення Київщини після російської окупації триває. Встановлюються тимчасові модульні містечка, аби надати хоча б тимчасовий прихисток тим, хто втратив житло внаслідок бойових дій. Бородянська громада стало першою, де змогли запустити таке містечко. Нині в ньому можуть розмістити 352 особи, потреби же у житлі куди більші. Лише попередньо зареєстровано понад 3 тисячі заяв на відновлення зруйнованого майна.
Як передає кореспондент KВ, 1 червня Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький разом з Міністром розвитку громад та територій України Олексієм Чернишовим відкрили у селищі Бородянка перше тимчасове модульне містечко на Київщині.
Як зауважують у Мінрозвитку громад, це містечко, як і попередні, що встановлені у Львові, передані Україні Урядом Польщі безкоштовно, включно з доставкою, збіркою та меблями.
Перша ластівка
Тимчасове модульне містечко у Бородянці складається з чотирьох моноблоків, до складу кожного з них входить 40 модулів для проживання.
“Це тимчасове житло, поки вирішується питання викупу або побудови нових будинків. Розмір модуля для проживання 6 метрів на 2,5 метра”, – зауважив волонтер модульного містечка.
На фото: розміщення їдальні та кухні
На фото: загальний вигляд містечка
Кожен модуль містить житлові та санітарні модулі (душові та туалет для чоловіків та жінок), пральню, їдальню, ігрові та адміністративні зони. Забезпечене воно й освітленням, опаленням та повністю мебльовано.
На фото: розміщення санвузлів
На фото: розміщення спальних блоків містечка
Містечко розташоване на території місцевого стадіону і розраховане для тимчасового проживання орієнтовно 352 осіб. У містечку вже розміщують жінок та дітей, яких загарбники залишили без даху над головою.
“Ми з чоловіком тут живемо вже майже тиждень. І наразі мені все подобається, все влаштовує. Враховуючи, що свого нічого не лишилося, дякувати Богу, що є дах над головою. Умови чудові, як і організація з урахуванням всіх побутових потреб. Якщо чогось не вистачає, ми сказали дівчатам-волонтерам – вони все приносять. Наприклад, у мене від квартири залишилися тільки 2 чашки, а в багатьох тут, навіть, цього не було. Так, дівчатка наступного дня дві коробки чашок привезли. Загалом всі намагаються піклуватися та допомагати. Крім нас, тут є також сім’ї з дітками. У блоці живе по чотири особи, але якщо живе сім’я і є вільне місце, то нікого чужого не підселяють”, – поділилася враженнями одна з перших мешканок модульного тимчасового містечка Лілія.
Нагадаємо, що внаслідок бойових дій у Бородянці частково або повністю зруйновані 552 приватних будинки та 24 багатоквартирні будинки, дві школи та всі адміністративні будівлі.
Читайте: У Бородянці відкрили модульне містечко (фото)
На відео: KВ подивилась як виглядають модульні будинки в Бородянці зсередини
За житлом – у чергу
У коментарі KВ т.в.о. голови Бородянської селищної ради Георгій Єрко (“За Майбутнє”) розповів, що на території громади створено гуманітарний штаб, працює ЦНАП, які допомагають мешканцям пройти процедуру щодо питань розселення. Першочергове право на одержання тимчасового житла надають спочатку пільговим категоріям, а далі вже у порядку черги.
“Першочерговість надається незахищеним верствам населення – це людям, які втратили житло повністю, це багатодітні сім’ї, сім’ї інвалідів та військовослужбовців. А далі вже по списку йдуть люди, які втратили житло і якщо мають бажання, то ми їм надаємо місце для тимчасового проживання. Мешканці подають ЦНАПУ довідки, що їхнє житло дійсно втрачене, їх беруть на облік, вони розселяються. Потім виконком затверджує їхнє місце перебуваня. І нехай проживають допоки не відбудується їхнє житло і не нададуться квартири чи будинки. Загалом від людей, які втратили житло, ми почали приймати заявки ще у квітні, одразу після деокупації. Відпрацьована черговість. Є мешканці, які при собі нічого не мають, при втраті житла, коли воно було розбомблено, у більшості були втрачені і відповідні документи. Пишуться заяви на згоду обстеження зруйнованого житла, всіх ідентифікуємо з допомогою сусідів, житлово-комунального господарства”, – говорить Єрко.
Про те, як загалом відбувається розселення мешканців у модульному містечку розповіла KВ спеціаліст відділу з питань житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Алла Касьяненко. Вона зауважила, що до відділу звернулося понад 270 сімей з тим, що втратили власний дім і потребують мобільне житло.
“У квітні, коли відновився робочий процес після деокупації, у нас був пошкоджений інтернет, техніка, тож вся робота відбувалася у ручному режимі виключно за зверненнями мешканців. Відпрацьовували на початку такий алгоритм: що в кожний такий тимчасовий будинок заселяємо незалежно від віку, статі чи сімейного положення. Але, зрозуміли, що переселення мешканців триватиме не день, не місяць, а можливо, й до зими. Уряд Польши надав громаді 88 житлових кімнат. На сьогодні заселено вже три модулі, людей забезпечили всім необхідним для життя. Житло передбачає кімнату на чотирьох мешканців. Тому вирішили, що сьогодні розселення таки відбуватиметься посімейно. Три чи чотири людини в сім’ї, навіть, якщо це дві людини в сім’ї, ми також ставимо питання про те, що підселення до таких родин не відбуватиметься. Проте, якщо житло потребуватиме одна особа, а на території є багато одиноких людей різного віку, ми попереджаємо, що до такої людини буде підселення. Ми маємо використовувати кожну кімнату функціонально. Але ми будемо намагатися підселяти людину по статі та по віку, за інтересами тощо. На сьогодні ми заслели людей-одинаків, але поки що ще підбираємо контингент, який би дозволив зробити співжиття комфортним та цікавим”, – говорить Касьяненко.
За її словами, не заселеним залишається поки що лише один модуль на 22 сім’ї. Підготовчі роботи в цьому в процесі тривають. Орієнтовно віднайти тимчасове житло тут зможуть ще приблизно 65 осіб вже до кінця цього чи наступного тижня. Загалом же до містечка вже вдалося заселити понад 150 осіб, із них і шість сімей військовослужбовців ЗСУ.
Проте, зауважила вона, до громади надходило і продовжує надходити дуже багато заявок, і багато саме від незахищеної категорії населення. Всіх, хто втратив житло, наразі ставлять на облік, щоб розуміти загальну ситуацію, хто і що потребує і відпрацьовується пріоритетність в наданні житла. Щоб тим, хто вирішить повернутися, вже було місце для тимчасового поселення. Адже є як ті, що повернулися в Україну, як і набагато більше тих, що нині ще перебувають за кордоном. Але, додає, є різні ситуації і випадки, коли таке тимчасове житло не влаштовує жителів громади через певні життєві обставини.
Також вона зауважила, що при потребі, може розглядатися можливість підвезення ще додаткових модульних гуртожитків, є для цього на території громади і ділянка для їх розміщення.
Читайте: У Бородянці вже монтують модульне містечко для постраждалих від війни
Як одержати тимчасове житло
Також KВпоцікавилася, як бородянцям, що втратили житло, здобути помешкання у новому модульному будинку, куди звертатися і який пакет документів необхідно мати при собі.
Як роз’яснила у коментарі начальник відділу Центру надання адміністративних послуг Бородянської селищної ради Світлана През, щоб стати на облік в загальному реєстрі і одержати право на тимчасове житло замість зруйнованого, першочергово постраждалим мешканцям необхідно звернутися безпосередньо до ЦНАПу, який наразі розташований та приймає відвідувачів у приміщенні ліцею (2 кабінет) за адресою: Бородянка, вул. Паркова, 5.
Звертаючись до ЦНАПу, при собі необхідно мати оригінали документів, що посвідчують особу (паспорт та ідентифікаційний код). Також необхідно буде написати заяву, в якій зазначається, де саме людина проживала, якщо у неї зруйноване нерухоме майно. Решта правоустановчих документів на квартиру, чи у разі приватної садиби – на будинок та земельну ділянку, надаються по можливості, якщо такі документи збереглися. У разі їхньої відсутності – це також фіксується.
“Бувають випадки, коли людина не власник житла, а мешкала в квартирі, тоді, якщо ми бачимо, що вона там дійсно зареєстрована, надаємо відповідну довідку. І тоді така особа має право одержати тимчасове помешкання. У багатьох, в кого зруйноване майно, немає правоустановчих документів, причини різні: не встигли забрати, знищені чи згоріли тощо. Також ми приймаємо заявки про зруйноване та пошкоджене майно. У такому випадку, звертається власник або один із співвласників та подає паспорт, код, а також правовстановлюючий документ на квартиру або житловий будинок і технічний паспорт. Ці дані ми заносимо в реєстр. Потім це житло або будуть відбудовувати та надавати, або надаватиметься компенсація. Але це питання вирішуватиметься саме на державному рівні. На даний час ми зареєстрували 3013 заяв про пошкоджене та зруйноване майно. І це враховуючи, що ще багато мешканців не повернулося до громади”, – роз’яснила процедуру подачі документів начальник відділу.
Нагадаємо, як раніше повідомляла КВ, села, селища та міста Київщини, що пережили військову навалу рашистів, потихеньку оживають та відновлюються. Посеред населених пунктів лежали нерозірвані бомби, з-під завалів витягували тіла загиблих мирних українців, гуманітарна ситуація була вкрай складна і, якби не волонтери, була б ще гіршою. Але люди вірять в життя та роблять усе можливе, щоб повернутись до своїх домівок.
Фото та колаж KВ