Колишній парламентар та лідер партії “За Майбутнє” на Київщині Ярослав Москаленко та чинний перший заступник губернатора області Олександр Скляров, що став депутатом Київоблради від “Слуги народу”, не змогли зібрати необхідну кількість голосів для обрання спікером колегіального органу столичного регіону. Родзинкою цього засідання став демонстративний вихід із зали президентської партії і “тимошенківців” та кольорові ручки, які роздали представникам вищезазначених фракцій для голосування за спікера.
Як передає кореспондент KV, у середу 25 листопада продовжилося перше засідання Київської обласної ради (КОР) 8 скликання. На засіданні були присутні 81 з 84 депутатів.
Нагадаємо, у першому засіданні новообраної ради, яке відбулося 20 листопада, було оголошено перерву, під час якої фракції мали узгодити технічні питання та висунути кандидатуру на посаду голів та заступників КОР.
Згідно з порядком денним, на цьому засіданні мали обрати склад лічильної комісії, секретаріату ради, визначитися із головою КОР та розміром оплати його праці і заступниками.
Лічильну комісію обрали у складі 8 депутатів:
-
голова – Роман Титикало (фракція “Європейська солідарність”)
-
заступник голови – Олександр Леляк (фракція “За майбутнє”)
-
секретар – Станіслав Семергей (фракція “Слуга народу”)
-
члени комісії – Володимир Тимофійчук (“Слуга народу”), Віталій Карлюк (“Європейська солідарність”), Олександр Мартиновський, Олег Притуляк (ВО “Батьківщина”), Олег Корбан (ОПЗЖ).
Кандидати на голову
Кандидатів на посаду голови обласної ради висунули лише дві фракції. Кандидатом від “Слуги народу” став депутат КОР від партії Володимира Зеленського, заступник голови Київської ОДА Олександр Скляров, від “За майбутнє” – депутат Ярослав Москаленко.
Після того, як головуюча на засіданні Тетяна Семенова від “ЄС” зачитала біографії кандидатів, претенденти на посаду отримали змогу звернутися до сесійної зали.
“Я працюю заступником голови Київської обласної ради, і за цей рік область досягла певних успіхів. На сьогодні стан виконання дохідної частини бюджету 95%, наша область друга в Україні за темпами приросту фактичних надходжень до загального фонду місцевих бюджетів. За 10 місяців показник збільшився на 1 млрд 113 мільйонів від запланованого. Ми розгорнули 2170 ліжок для хворих на коронавірус і вже обладнали точками подачі кисню 1458 ліжок.
…Ми всі прийшли сюди з певними обіцянками виборцям. Маємо виправдати очікування людей та виконати їх усі. Із нагальних задач у нас попереду: затвердження дієвого бюджету на 2021 рік, протидія коронавірусу, питання медицини, будівництво доріг, якісна освіта дітей, соціальна підтримка, екологія, ліквідація стихійних сміттєзвалищ, будівництво сміттєпереробного заводу в області, підтримка агросектор.
Наша з вами діяльність кардинально відрізнятиметься від попереднього складу ради, адже із січня багато коштів переходить до ОТГ. Переконаний ми усі маємо спільну мету… Налаштований на конструктивну співпрацю з усіма фракціями та партіями”, – звернувся до присутніх Олександр Скляров.
Не один десяток раз я звертався з різних питань з цієї трибуни, як голова райради, як представник виконавчої влади, як обласний депутат і декілька разів – як депутат Верховної Ради. Сьогодні для мене особливий день – я прийняв для себе рішення балотуватись на голову обласної ради, оскільки це область, у якій я народився, навчався, працював, формувався як політик. Область, у якій я багато чого пройшов, йдучи в ногу з часом, та переживаючи проблеми своїх земляків. Сьогодні моя особиста відповідальність зробити все від мене залежне, щоб люди, які прийшли працювати на благо Київщини та України, які йшли сюди з вірою у серці та світлими думками, знайшли своє місце і комфорт у роботі нашої облради. Місяць тому жителі Київщини здійснили своє волевиявлення та делегували кожному з присутніх у цій залі право управляти справами обласної громади. Кожен з нас йшов до людей, представляючи певну політичну силу з конкретною програмою дій, подекуди з різними баченнями вирішення тих чи інших проблем. Та сьогодні є те спільне, що об’єднує нас, незалежно від партійної приналежності чи політичних переконань. Це серйозні виклики, які постали перед нашою державою загалом, а також перед кожною територіальною громадою. Ми повинні усвідомити персональну відповідальність за долю Київщини. Нагадаю, що місцеві вибори відбулись на основі нового адміністративно-територіального устрою. Він передбачає укрупнення районів та створення нових районних державних адміністрацій і ліквідацію існуючих. Лише минулого тижня парламент ухвалив закон, який визначає відповідну процедуру. Фактично цей процес розпочнеться з 1 січня 2021 року або ж певний час ми будемо працювати в умовах відсутності чіткого розмежування повноважень виконавчої влади та місцевого самоврядування. Це все накладається на загрозу виникнення соціально-економічного колапсу, викликаного можливим локдауном через стрімке поширення коронавірусу. Ми прийшли до влади у надзвичайно складні часи, які ставлять перед Україною суцільний ряд викликів: економічна криза, війна, пандемія. Водночас певен, що тут зібрались ті, хто готовий брати на себе відповідальність. Я вірю, що спільними зусиллями ми зможемо подолати усі виклики, гарантувати Київщині економічне зростання, а людям – комфортні умови проживання.
Сьогоднішня рада унікальна тим, що ми почнемо з чистого аркушу. Саме нам вирішувати, якою буде Київщина, та з якими принципами чи правилами вона буде існувати не лише цю каденцію, а й майбутні 20 років, а може навіть і 100. Якою буде її територіальний устрій, економічний розвиток та соціальне благополуччя її мешканців. Для цього основою нашої роботи має бути відкрита та широка дискусія за участі всіх політичних сил, включаючи активне залучення громадськості. Саме тому я не проводив кулуарних домовленостей з жодною з політичних сил на предмет моєї підтримки, розподіляючи посади чи преференції на майбутнє. Я маю намір стати головою всієї ради, а не окремої групи людей. У той же час я дякую фракції “За майбутнє”, яка прийняла рішення підтримати мою кандидатуру. Так само хочу подякувати фракції “Європейська солідарність”, яка заявила про мою підтримку та ще раз хочу наголосити, що фракція “За майбутнє” готова була у повному складі підтримати кандидатуру від “ЄС”, якби вона стояла на сьогоднішньому голосуванні. Впевнений, що і надалі ми будемо працювати на результат як одна потужна команда. Не буду приховувати, що є люди, які бояться мого приходу на цю посаду і скажу відверто – правильно, що бояться. За мого керівництва усі політичні сили будуть у конструктивному діалозі і за круглим столом, а депутатські комісії розподілятимуться не за принципом “договорняків”. Я жодним чином не впливатиму на розподіл комісій. Пару слів хочу сказати від себе, без тексту. Я багато років віддав служінню області і багато чого пройшов у політиці. Не одні випробування, починаючи із “помаранчевого Майдану”, працював в “Партії регіонів”, голосував за диктаторські закони. 20 лютого один прийшов у парламент, далі ви знаєте. Я працював у парламенті, керував фракціям. Сьогодні прийняв рішення балотуватись на голову облради. Я радів у день прийняття присяги, тому що в цей день я подивився на світлі обличчя у цій залі людей, яких обрали представляти інтереси громад Київщини. Я радію і сьогодні, але є сумніви. Я сподівався, що у 2020 році ми можемо сказати, що все відійшло у минуле і ніхто не буде принижувати гідність депутатів значками, ручками, контролем. Але я радію, що у частині залу, де сидять фракції “За майбутнє” та “Європейська Солідарність” немає жодного контролю. Зі мною йде достойний кандидат – Олександр Скляров. Ми з ним спілкувались. Він досвідчена, мудра людина, старший за мене віком. Можливо має і більший за мене досвід. Чому мені боятись? Нехай переможе достойний, – заявив Ярослав Москаленко.
Голосування за голову
Після виступів кандидатів та роз’яснення процедури таємного голосування оголосили перерву на 10 хвилин, за яку депутати мали отримали бюлетені та здійснити волевиявлення.
Цікаво, в кулуарах КОР депутати активно обговорювали, що представники від фракції “Слуга народа” отримали для голосування кулькові ручки із зеленими чорнилами, а депутати від “Батьківщини” ручки із червоними чорнилами. В лічильній комісії KV підтвердили, що дійсно на частині бюлетенів були зроблені позначки червоними, на частині зеленими, а на решті – звичайними синіми чорнилами.
Відповідно до результатів голосування, 38 голосів депутати віддали за Олександра Склярова, 42 – за Ярослава Москаленка. Утім, для обрання голови кандидат мав набрати 43 голоси, тобто 50% депутатського складу плюс 1 голос. Участь у голосуванні узяли 80 депутатів із 84, хоча із самого початку на засідання зареєструвався 81 депутат.
Згодом з’ясувалося, що відмовився від голосування депутат від “ЄС” Олег Іваненко.
Демарш “Слуги” та “Батьківщини”
Після того, як стало зрозуміло, що депутати мають переголосовувати, депутатка Ганна Старикова (фракція “Батьківщина”) озвучила пропозицію зробити перерву до 27 листопада, але її підтримав лише 41 депутат, тобто не вистачило двох голосів. Після провалу рішення фракції “Батьківщини” та “Слуги народу” у повному складі залишили залу засідань, а Тетяна Семенова оголосила перерву у засіданні.
Як пояснила в коментарі KV Старикова, перерву необхідно зробити, аби провести ще раз переговори на рівні голів фракцій.
“Судячи з результатів голосування, депутати на сьогодні не були готові до прийняття рішення щодо обрання голови. Ми будемо проводити переговори на рівні голів обласних партійних організацій і узгоджувати позиції, і виходити до зали”, – заявила вона.
Присутній на засіданні Народний депутат від “Слуги народу” (94 округ, лідер президентської політсили на Київщині) Олександр Дубінський повідомив, що домовленостей у “слуг” з представниками інших фракцій стосовно голосування за Склярова не було. Але, вочевидь, така необхідність постала.
“У нас не було перемовин, голосування було відкритим. Рішення, на жаль, не було прийняте, але наступне засідання буде цієї п’ятниці. Ми будемо приймати рішення у форматі переговорів”, – розповів народний депутат журналістові KV.
Між тим, на думку депутата Романа Титикала (фракція “Європейська солідарність”), певні узгоджені дії між фракціями все ж прослідкувати можна.
“Виходячи з результатів голосування, бачимо, що “За майбутнє” та “Європейська солідарність” голосували за Москаленка, а за Склярова голосували “Слуга народу”, “Батьківщина” та ОПЗЖ. Хтось з них мав власну думку і якісь конкретні особи не проголосували – можливо, саме з ОПЗЖ. Хто конкретно – встановити неможливо – голосування було таємним. За перерву не було проголосовано, але оскільки “слуги” та “батьківщинівці” пішли, кворуму більше немає” – розповів у коментарі KV Титикало.
Тетяна Семенова, в свою чергу, вважає затягування із обранням голови КОР проджує для регіону певні ризики.
“Київщина заслуговує на те, аби депутати визначилися з головою і рада почала розглядати нагальні питання – бюджет, програму соціально-економічного розвитку та інші програми, які закінчуються 31 грудня 2020 року. Наголошую: 42 програми є чинними, але 24 з них закінчуються у грудні цього року. І я не кажу про голосування і затвердження, ні. Програми мають пройти комісії, які ще навіть не сформовані.
Я сьогодні побачила, що чотири нардепи стояли прямо біля урни і могли спричиняти тиск на депутатів, за кого ті мають проголосувати. Звичайно, голова ради – це політична фігура, але він має об’єднувати депутатів. У ЄС та “За майбутнє” всього 37 депутатів, що значить, що ще п’ятеро з інших фракцій зробили якісь для себе висновки і підтримали Москаленка”, – каже Семенова.
Як зазначили в пабліку партії “За Майбутнє”, позиція політсили в тому, що три фракції зірвали обрання голови із застосуванням тиску на депутатів.
“Це при тому, що 37 депутатів публічно висловили про свою підтримку кандидату на посаду голови облради, депутату від партії “ЗА МАЙБУТНЄ” Ярославу Москаленку. Однак, керівництво трьох фракцій застосувало тиск проти власних депутатів. Так, у фракції ОПЗЖ змусили своїх депутатів голосувати синіми ручками, у “Слузі народу” – зеленими, а “Батьківщина” роздала своїм депутатам червоні ручки. Таким чином, керівництво вказаних фракцій здійснювало контроль власних депутатів, щоб вони не проголосували за Москаленка. Внаслідок цього Ярослав Москаленко набрав 42 голоси підтримки при необхідних 43-х. А коли в облраді вирішили голосувати повторно, депутати вказаних трьох фракцій просто покинули залу засідань”, – йдеться в повідомленні.
Три фракції зірвали обрання голови Київської облради – «ЗА МАЙБУТНЄ»
Три фракції Київської обласної ради із…
Опубликовано Київщина ЗА Майбутнє Среда, 25 ноября 2020 г.
Ширка?
Як стало відомо KV, у 17.30 в кабінеті 703 будівлі Київоблради відбулося засідання тимчасової президії колегіального органу. На ньому було прийнято рішення продовжити пленарне засідання КОР у п’ятницю 27 листопада о 12.00.
У засіданні взяли участь представник “Слуги народу” – Олександр Поляруш, “Батьківщини” – Андрій Засуха та “ОПЗЖ” – Валерій Ксьондзенко. Натомість представниця “ЄС” Тетяна Семенова та представник “ЗМ” Ярослав Добрянський були відсутні.
“Медведчук-Бойко”, “слуги” і “Юля” ліплять ширку у стінах Київоблради і демонструють це. Чи отримали вони на це санкцію у партійних босів, чи це місцева ініціатива – питання відкрите. Формально у трьох фракцій є 45 голосів, а цього достатньо для обрання свого голови облради. Проте, сьогоднішнє голосування показало, що 45 голосів таки нема, як нема тотальної одностайності. Тож вже у цю п’ятницю буде гаряче”, – розповів KV співрозмовник у Київоблраді.
Фото: KV