Партія Юлії Тимошенко “Батьківщина” вирішила перетрусити депутатські корпуси в радах громад столичного регіону. Під зачистку потрапили фракції політсили в Ірпені, Тетієві та Ржищеві. Наприкінці 2021 “тимошенківці” відкликали свого ірпінського депутата Дениса Лавровського, а ближчим часом планують позбавити мандатів депутаток Віолетту Кременчук-Дворнікову (Ірпінь) і Тетяну Кушніренко (Ржищів) та члена Тетіївської міськради Валерія Непомнящого. Офіційна причина – голосували за рішення рад наперекір політиці “Батьківщини”. В свою чергу, потенційні вигнанці запевняють: з ними просто зводять особисті рахунки.
Як стало відомо KV, 1 лютого на засіданні бюро Київської обласної організації політичної партії ВО “Батьківщина” прийняли рішення про скликання та проведення конференції, на якій буде розглянуте питання щодо відкликання трьох депутатів.
Йдеться про депутатку Ірпінської міської ради Віолетту Кременчук-Дворнікову, депутатку Ржищівської міської ради Тетяну Кушніренко та депутата Тетіївської міської ради Валерія Непомнящого.
Ірпінські ігрища
Віолетта Кременчук-Дворнікова прославилася в Ірпені своїм голосуванням у 2021 році. Тоді вона підтримала забудову заплав біля Романівки та Стоянки, забудову табору “Восток”, а також голосувала за зміну статусу лісу й перетворення його на ландшафтний парк “Потоки”, що передбачає забудову. Крім цього, за даними місцевих ЗМІ, голосувала за придбання за завищеною ціною нежитлового приміщення у забудовника, який наближений до ексмера Ірпеня Володимира Карплюка.
Депутатка не вперше в Ірпінській міськраді. Вона також була депутатом 7-го скликання, потрапивши до депутатських лав під прапорами партії “Нові обличчя”. За даними “Чесно”, 19 грудня 2018 року проголосувала за дерибанний генплан “всліпу”, без оприлюдненого документу. В серпні 2019-го після програшу Карплюка на парламентських виборах, брала участь в “сходці” чиновників-корупціонерів, яку той організував у місті Варшава. Зоозахисники звинувачували Дворнікову у толеруванні жорстокого поводження з тваринами.
Також ЗМІ писали, що нібито у 2017 році разом з теперішнім секретарем міськради Андрієм Літвиновим, а також Анастасією Попсуй, Максимом Плешком та його дружиною і журналістом прокарплюківських ЗМІ Василем Чернявським, танцювала під прокуратурою на підтримку Володимира Карплюка, коли на нього були відкриті кримінальні справи за перевищення службових повноважень.
Сама Віолетта Кременчук-Дворнікова розповіла у коментарі KV, що не порушувала політики партії. Натомість запевняє, що її хочуть “прибрати”, бо вона заважає голові міського осередку Олександру Пікулику потурати особистим амбіціям.
“Тут причина одна – особисті амбіції голови міського осередку партії. Його не цікавлять інтереси громади, тому ми не можемо працювати разом. Існує імперативний мандат, який діє один рік. Після цього партія може відкликати депутата зі своїх причин. І неважливо, скільки він зробив для виборців. Це несправедливо. Ніби демократична країна, але через таку систему депутат не має права висловити власну думку у питаннях, що стосуються громади. Гадаю, потрібно дочекатись конференції. “Батьківщина” – це доволі потужна партія із чудовою лідеркою. Якщо мені дадуть можливість виступити на конференції і показати все, що я зробила за рік, можливо, правда переможе”, – каже вона.
Нагадаємо, наприкінці 2021 року “Батьківщина” вже відкликала депутата Ірпінської міської ради Дениса Лавровського. Сам Лавровський, коментуючи рішення, називав схожі причини.
KV він розповів, що кожного місяця в ірпінської “Батьківщини” змінювалися приорітети – від опозиції до влади до лояльності.
“Серед своїх колег на виборах по округу я набрав найбільше голосів. Пройшов не за списком, мене підтримали виборці. І такий нонсенс – одним рішенням партії мене позбавили мандату. Все через недосконалість виборчої системи. А причина цьому одна – голова Пікулик, який з’явився у “Батьківщині” перед виборами. Ми були в одній команді і планували бути опозиційними депутатами. Але за рік я зрозумів, що справа темна. По-перше, він є одним із найкрупніших забудовників Ірпеня та дуже багатою людиною. Навіщо йому бути в опозиції, якщо його бізнес залежить від міської влади? По-друге, коли ми почали працювати по громаді, питання, які виносились на сесію, заздалегідь взагалі не розглядатись. Просто ставили завдання – за це ми будемо голосувати, за це – ні. Без пояснення причин. Останні півроку це диктаторство посилилось. Відправною точкою до позбавлення мене мандату стало голосування на земельній комісії за зняття Пікулика, як голови комісії. У проєкті рішення я бачив, що він залишиться у складі комісії, тому проголосував за. В результаті його звідти взагалі прибрали. Через це його “перемкнуло”, бо я, такий негідник, підтримав його зняття. Насправді ж земельні питання є дуже важливими для жителів громади. Він взагалі половину засідань не відвідував. Тому я вирішив, що не потрібно таким чином соромити нашу (вже їхню) “Батьківщину”. Було також багато інших питань, які я підтримував, бо вважав за потрібне. Тому тепер я не маю мандату”, – говорить він.
Денис Лавровський теж не новачок у ірпінській політиці. У 2015 році він брав участь у виборах до Ірпінської міської ради в списку партії “Наш край”. Він є власником компанії “Євротрейд 3000” (надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна), ПП “Заїр+” та директор ТОВ “Комплекс відпочинку “Заїр”, одним з власників якого є ексрегіонал Ігор Борзило. Був радником мера міста Вишневе, депутата Київської обласної ради, голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації, а також радником мера міста Ірпінь.
За словами джерела KV у міськраді, що побажало залишитися інкогніто, виключення депутатів з лав “Батьківщини” справді відбулося через голосування не за лінією партії.
“Коли після виборів “утрясали” питання опозиції, призначення секретаря та інше, Віолетта переметнулась на інший бік, бо там був її чоловік – заммера Ігор Дворніков. На початку ЄС топила за призначення свого секретаря, але в останній момент всередині партії “не порішали” за кандидата і не домовились за голоси. Тоді з другої спроби із голосом Віолетти вистачило на секретаря зі “Слуг”. Через це “Батьківщина” та ЄС втратили коаліцію. Домовились, що за рік спробують все переграти та поставити іншого секретаря. Весь рік “Батьківщина” з ЄС були у торгах із Карплюком, одна з партій залізно давала голоси під його договірняки. Причому ЄС це робила тишком-нишком, а “Батьківщина” хоча б нам казала – вибачте, але тут ми голосуємо ось так. Пікулік найчастіше або взагалі не приходив на такі голосування, або під час них кудись зникав, щоб не натискати кнопку.
Лавровський також працює керуючим на заводі, який належить Пікулику, Карплюку та екс-регіоналу Борзилу. Тобто – підлеглий Пікуліка не лише за “Батьківщиною”. І коли Пікуліка не без участі Лавровського викинули із земельної комісії, той запам’ятав образу. Лавровський казав, що нібито йому гарантували, що Пікулік у комісії залишиться. Сам Пікулік на те голосування не прийшов. Спочатку за імперативним мандатом хотіли прибрати Віолетту. Але вона досить сильна і за неї є комусь замовити слово. Пікуліку треба було когось прибрати, і він викинув слабшого Лавровського. Таким чином, він показав, що готовий йти проти своїх. Гроші в нього є, домовився із Костею Бондарєвим, Дениса зняли швидко”, – розповіло джерело.
Політичний спротив
Кандидатурою на відкликання в Тетіївській міськраді став депутат Валерій Непомнящий. Він був обраний депутатом на місцевих виборах у 2020 році, отримав 60 голосів виборців та йшов третім і останнім у списку “Батьківщини”. Працює приватним підприємцем.
Цікаво, що у дописі на сторінці міської ради Тетіївської громади зазначено, що жодних підстав для відкликання депутата, якому мандат довірили виборці, не вбачають, оскільки він постійно підтримував зв’язок із парторганізацією і пропустив лише декілька пленарних засідань через хворобу.
У коментарі KV він розповів, що причинами виключення його з партії стало те, що не завжди його голосування йшли в руслі політики “Батьківщини”.
“Причини, за словами партії, в тому, що я не виконую програму “Батьківщини”, голосую неправильно в деяких моментах. Крапкою стало рішення про виділення земельних ділянок участникам АТО. Партія утрималась від голосування, а я проголосував за надання. Це не означає, що я не підтримую політику партії. Але як я міг не підтримати виділення землі АТОвцям, коли на фронті загинув мій син.
Ще на початку каденції була схожа ситуація із голосуванням за призначення секретаря міської ради. Здається, загалом близько трьох таких випадків було”, – каже Валерій Непомнящий.
У Ржищівській міськраді “Батьківщина” планує позбавити мандату депутатку Тетяну Кушніренко. У 2020 році була обрана 39 голосами виборців. Працює начальником виробництва у ТОВ “Техно Крафт”. Є секретарем комісії з питань регулювання земельних відносин та охорони природи міськради.
В мережі Кушніренко опублікувала звіт про виконану у 2020-2021 роках роботу. Там вона зазначає, що відвідала усі пленарні засідання міськради, активно брала участь у комісіях, проводила прийоми громадян та інше.
Дізнатись позицію Кушніренко про причини ймовірного виключення її з депутатських лав KV не вдалося ані по телефону, ані через доступні месенджери.
У міськраді про жодні нарікання на її роботу не повідомили. Кажуть, що вона не пропустила жодного засідання та активно працює у земельній комісії.
Офіційно
У прес-службі Київської обласної організації ВО “Батьківщина” KV завірили, що всі депутати, які демонструватимуть “негідну поведінку”, будуть позбавлені депутатських мандатів.
Наразі ж готуються документи щодо відкликання трьох депутатів, остаточне рішення щодо них приймуть на конференції, дата проведення якої поки не відома.
“На сьогодні відкликано одного депутата Ірпінської міської ради Дениса Лавровського. У нас справді є й інші ініціативи від територіальних організацій, а також від виборців по деяким депутатам. Щодо них обробляються документи і остаточного рішення ще не прийнято, адже його приймають на конференції. Конференція – це відкритий захід для представників ЗМІ, тому журналісти можуть взяти у ній участь і дізнатися про причини відкликання кожного депутата безпосередньо. Якщо говорити про позицію щодо вже відкликаного депутата, то він голосував у розріз з рішенням фракції. Для виборців, які голосували за партію, це вкрай обурливо, адже вони не розуміють чому деякі депутати, які обиралися за партійним списком, голосують всупереч тому, що їм гарантувала партія. Така ініціатива надійшла від суспільства і ми її реалізували. Те саме стосуватиметься і усіх депутатів, які продемонструють негідну поведінку стосовно партійної дисципліни і виборців”, – зазначили у партії.
Нагадаємо, як раніше писала KV, “Батьківщина” не вперше переживає депутатські ротації. У грудні 2019 року 12 із 16 депутатів Київської обласної ради подали заяви про вихід із партії та фракції ВО “Батьківщина” КОР. Причиною для таких дій вказали ідеологічні розбіжності з головою Київського обласного партосередку ВО “Батьківщина” Костянтином Бондарєвим. Аналогічні дії з виходу із фракції ВО “Батьківщина” здійснили і депутати Кагарлицької міської та районної рад. Однак тоді лідер “Батьківщини” Юлія Тимошенко попросила почекати і обіцяла розібратися.
У січні біля Президентського готелю сталася сутичка — депутатів КОР Миколу Дворника та Давіда Ерікяна не допустили до конгрес-холу готелю, де мали проводитися збори з питання відкликання цих та ще шести депутатів облради. На місці подій, зокрема, був Костянтин Бондарєв, поведінка якого викликала питання у присутніх. Пізніше з другої спроби депутати КОР звернулись до парламенту щодо такої поведінки Бондарєва, його звинувачували у порушенні норм депутатської етики.
У березні Київська окружна виборча комісія дала згоду на відкликання 8 депутатів облради. Таку процедуру вони назвали незаконною і планували оскаржувати у суді.
Та нещодавно “Батьківщина” знову відзначилась в облраді – депутати увійшли в топ прогульників разом із “Євросолідарністю” за підсумками минулого року.
Читайте: Дублер-мажор: на виборчих округах Київщини почали працювати слуги-списочники