Начальник Київської міської військової адміністрації (КМВА), генерал-полковник Сергій Попко розповів, що в Києві розгорнуто 430 “пунктів незламності”. За словами військового очільника столиці, мобільний зв’язок в Києві має бути навіть під час блекаутів, але киянам варто користуватись альтернативними джерелами інформації, наприклад, радіоприймачами. За словами Сергія Попка, є надія, що найближчим часом відключення електроенергії в Києві перейдуть на плановий графік, але в умовах війни таке складно прогнозувати. Водночас масове відключення світлофорів не очікується, а на перехрестях з відключеними світлофорами чергуватиме патрульна поліція. Стосовно чуток про наступ московитів з білорусії генерал-полковник запевнив, що зараз такий ризик є мінімальним, але Збройні Сили України щоденно готуються до такого сценарію, посилюючись по всіх напрямках.
Про це KВ стало відомо з інтерв’ю, яке начальник КМВА Сергій Попко дав “Єдиним новинам”. Текстову версію інтерв’ю опублікував офіційний Telegram-канал КМВА.
Нагадаємо, з 1 березня очільником Києва є начальник КМВА. З 24 листопада цю посаду обіймає генерал-полковник Сергій Попко. Міський голова – голова Київської міськдержадміністрації (КМДА) Віталій Кличко є заступником начальника КМВА з цивільних питань.
“Єдині новини”: Пане Сергій розкажіть про енергетичну ситуацію в столиці? Коли місто вже зможе перейти на плановий графік?
Сергій Попко: Аби не вводити в оману мешканців Києва, хотів би сказати, що зараз прогнозувати та давати якісь обіцянки – я не можу. Всі енергетики та комунальні служби працюють цілодобово. Ми сподіваємося, що найближчим часом все буде відновлено і ми перейдемо на плановий графік відключення, як це і було до останнього ракетного удару.
“Єдині новини”: А яка ситуація на даний момент, тому що прем’єр-міністр казав про те що буде збільшено часовий проміжок до 5-6 годин, чи стосується це Києва?
Сергій Попко: Це стосується всієї України. Нам “Укренерго” довело певні ліміти споживання на день мегават електроенергії. Тому, ми намагаємося стабілізувати, щоб все було більш менш рівномірно по районам міста, аби не створювати соціальну напругу.
“Єдині новини”: Кияни просять не вимикати світлофори, навіть під час вимкнення світла, адже аварійність на дорогах справді зросла в половину відколи почали вимикати світло, про це повідомляють у патрульній поліції. Чи працюватимуть світлофори?
Сергій Попко: Ну, якщо відверто сказати, то світлофори все одно будуть відключатися, бо вони знаходяться на одній лінії з районами, мікрорайонами, які підлягають відключенню. Але в Києві разом з патрульною службою визначено 58 проблемних перехресть. 58 світлофорів, вони не одночасно будуть відключатися, але частина з них можливо буде відключатися, тому на місця виїжджатиме наряд патрульної поліції, де вони здійснюватимуть регулювання в ручному режимі.
Дійсно, кількість ДТП за цей час зросла, але це не обов’язково пов’язано з непрацюючим світлофорами, ви знаєте та бачите, що зменшилося освітлення вулиць. За останні два дні погіршилися погодні умови. Тому, я закликаю всіх учасників дорожнього руху дотримуватися правил і тоді все буде добре.
“Єдині новини”: Ми бачили, що минулого тижня, після сьомого удару росія по об’єктах критичної інфраструктури були проблеми зі зв’язком. Люди не могли зателефонувати у швидкі, викликати екстрені служби, тих самих рятувальників. Чи є алгоритм за яким мають діяти люди у таких випадках і ці організації?
Сергій Попко: Я хочу сказати, що все ж таки наш основний канал зв’язку міста – це мобільні оператори. Керівництвом міста разом з операторами мобільного зв’язку такий алгоритм створений, безперебійної роботи на випадок блекауту. Ми намагаємося якомога більше станцій мобільного зв’язку забезпечити генераторами. В свою чергу, це вишки загальнонаціонального масштабу, які забезпечують зв’язком як Україну, так і Київ.
Окрім того, ми плануємо по місту поставку понад 40 Starlink. Ними будуть забезпечені районні державні адміністрації та лікарні. Також існує міська мережа опто-волоконних ліній, частина яких, навіть при блекауті, буде працювати. Вони будуть працювати в приблизно половині пунктів незламності – це біля двохсот в десяти районних державних адміністраціях. Там буде розгорнутий вай-фай.
Читайте: Київ в умовах блекаутів: без опалення, на генераторах і буржуйках, з дерев’яними туалетами у дворах
Крім того, я хотів би звернутись до киян, що треба не забувати “старе-добре” fm-радіо. Моя порада: мати, все ж таки, всім радіоприймачі для отримання оперативної інформації.
“Єдині новини”: Чи відновлюють зараз пошкоджені будівлі, попри аварійні відключення електроенергії та загрози ракетних ударів?
Сергій Попко: Так, я хочу проінформувати киян, що за час війни в Києві було пошкоджено 17 будинків, на даний час 5 з них – повністю відновлені, ще 9 планується до кінця року відновити, на двох великий обсяг робіт, тому планується їх відновлення десь до середини наступного року. По останній будівлі, де потрапили уламки ракети 15 числа, в Печерському районі, йдуть обстеження і робляться проектні роботи. Всі 17 будівель – в роботі.
“Єдині новини”: І давайте ще поговоримо про столичні “пункти незламності”. Чи всі забезпечені вони генераторами? Ви сказали, що ще будуть старлінки розвозити. Чи плануєте в ці пункти незламності встановлювати або поблизу? І куди звертатися людині, яка приходить за адресою у пункт незламності, а її, скажімо, не пускають туди?
Сергій Попко: Ми зреагували на певні зауваження киян, ті які були за час розгортання пунктів “незламності”. На даний момент їх повністю розгорнуто і можна знайти на мапі пунктів онлайн. Повністю розгорнуті працюють цілодобово 430 пунктів “незламності”. Це на базі навчальних закладів.
Читайте: Пункт незламності: влада Києва не підготувала столицю до блекаутів
Крім цього, по Києву розгорнуто 60 пунктів ДСНС, із них 25 рухомих і ще 35 на базі стаціонарних пожежних частин. В кожному районі на базі пунктів національної поліції теж розгорнуті пункти незламності. На даний момент вони все забезпечують. Крім того, керівництво міста планує і зараз йде закупівля генераторів, біотуалетів та іншого обладнання, щоб у найближчий час розгорнути ще 100.
Коли вони будуть повністю готові до роботи, вони будуть нанесені на карту, введені в обіг і доведені до киян.
“Єдині новини”: І ще в мене до вас питання як до військового, до офіцера, екс-командувача Сухопутних військ: є інформація, що біля рівненської області росіяни гуртуються і готуються до наступу. Чи є в них плани на Київ наступати і чи готовий, головне, Київ до цього?
Сергій Попко: На даний час інформації про створення ударного угруповання для наступу з території республіки білорусь всіма видами розвідки не спостерігається. Особовий склад російської федерації знаходиться на полігонах республіки білорусь, де проводять заходи бойової підготовки, їх чисельність не змінюється протягом приблизно двох місяців. Мова про 9000 чоловік особового складу.
Але загроза наступу з території республіки білорусь існує, вона не знімається з порядку денного. Тому командуванням сил і засобів оборони міста Києва проводяться системні заходи з нарощування і підтримання наших військ в бойовій готовності. Проводяться певні заходи злагодження органів управління, нарощуються і удосконалюються системи інженерного обладнання, протиповітряної оборони, вогневого ураження противника, матеріально-технічного забезпечення тощо.
Хочу заспокоїти киян, що всі ці заходи проводяться відповідними військовими начальниками, керівництвом Києва, тому віримо в Україну, віримо в Збройні Сили, наближаємо нашу перемогу та мир в Україні!
Читайте: Підготовка до блекауту центром і громадами
Фото: скрін з YouTube