Головне управління Нацполіції Києва розслідує факти можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів при проведенні капітальних ремонтів мереж вуличного освітлення на 13 вулицях в Оболонському районі (переважно – в Пуща-Водиці). За інформацією правоохоронців, КП “Київміськсвітло” провело формальний тендер, визначив “заздалегідь відібраних” підрядників, а надалі, при реалізації відповідних договорів, було завищено об’єми робіт та вартість обладнання. Точна сума збитків наразі невідома, але усього в 2022-2023 роках на ці капремонти було витрачено як мінімум 28,5 млн гривень (правоохоронці натякають, що мова може йти про значно більші обсяги витрачених коштів). За версією слідства, передумови до розкрадань фінансових ресурсів столичної скарбниці допомагало створювати КП “Київекспертиза”: її посадовці робили офіційни висновки щодо об’єму пошкоджень на ділянках мереж зовнішнього освітлення внаслідок обстрілів з боку рф, які не відповідали дійсності.
Як стало відомо КВ, відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №12022100000000723, яке було відкрито 27 вересня 2022 року Головним управлінням Нацполіції Києва. Попередня правова кваліфікація злочинів, які розслідують правоохоронці – ч. 4 ст. 191 Кримінального кодексу (КК) України (привласнення і розтрата майна, вчинені у великих розмірах чи в умовах воєнного стану).
Про які порушення йдеться
Як стало відомо правоохоронцям, 1 серпня 2022 року працівники КП “Київекспертиза” провели у Пущі-Водиці обстеження мереж зовнішнього освітлення на тих ділянках, які були пошкоджені внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією рф. За результатами цих обстежень були складені відповідні акти та звіти. Усього до переліку пошкоджених об’єктів було внесено 12 вулиць у Пущі-Водиці, а також проспект Мінський в однойменному житловому масиві того ж Оболонського району.
У подальшому “Київекспертиза” направила ці відомості до Київської міськдержадміністрації (КМДА) – з метою виділення бюджетних коштів для відновлення та капітального ремонту мереж зовнішнього освітлення. Після цього керівництво муніципалітету офіційно призначило замовником цих робіт КП “Київміськсвітло”.
Надалі, протягом 2022-2023 років, це підприємство провело процедури відкритих торгів та уклало договори на проведення капремонтів з двома компаніями – ТОВ “Експрес Енерджі Трейд” і ТОВ “Інтернешнл Бізнес”. Загальна кількість цих угод, а також загальний кошторис робіт за ними, в судових ухвалах не уточнюються. Втім, у цих документах зазначається, що договори стосуються, зокрема, капремонтів мереж освітлення на вулицях Ірини Жиленко, Курортній, Миколи Юнкерова і Федора Максименка (усі – Пуща-Водиця) і що цими договорами була передбачена вартість робіт на суму близько 28,5 млн гривень мінімум. Правоохоронці вказують на ще певну кількість договорів, які їх зацікавили, але без конкретики щодо кількості цих угод, вулиць та сум, а тому загальна вартість робіт може бути більшою.
Уже під час досудового розслідування правоохоронці, із залученням спеціаліста, проводили огляди вказаних у звітах “Київекспертизи” об`єктів, і у результаті не було виявлено пошкоджень на відповідних ділянках мереж зовнішнього освітлення. При цьому, такі огляди проводилися ще до проведення т.зв. “капітальних ремонтів” – дане слідство було відкрито до того, як були укладені договори. У зв’язку з цим правоохоронці дійшли висновку, що службові особи КП “Київекспертиза” внесли завідомо неправдиві відомості до вищезгаданих “звітів за результатами обстеження зовнішнього освітлення” – зокрема, з метою створення умов для подальшого розкрадання бюджетних коштів, що виділяються на виконання ремонтних робіт.
Також слідчі вважають, що тендери на визначення підрядників були здійснені формально, а вказані дві компанії були відомі заздалегідь, адже вони фактично підконтрольні “Київміськсвітлу”. Крім того, правоохоронці встановили, що об`єм фактично виконаних робіт з капремонту є меншим, ніж передбачено локальними кошторисами при укладанні договорів, а вартість матеріалів (наприклад, опор, кронштейнів та світильників) була значно завищена.
При цьому, слідчим стало відомо, що для проведення робіт було залучено низку субпідрядних організацій, що виробником вищезгаданого обладнання було ТОВ “Інтелтек Україна”, що це обладнання постачалося за більш високими цінами на фоні змови з посадовцями “Київміськсвітла” і що “Експрес Енерджі Трейд” та “Інтернешнл Бізнес Груп” також підконтрольні цій компанії.
В рамках цієї справи правоохоронці отримали від суду дозволів на проведення обшуків та вилучення різних документів. Наприклад, 8 квітня 2024 року Голосіївський районний суд дозволив слідчим вилучити документи (видаткові накладні, товарно-транспортні накладні тощо), які зберігаються у неназваного фізичної особи-підприємця, який надавав експедиторські справи одному з постачальників обладнання, що начебто використовувалося для проведення капремонтів. Серед іншого, 17 вересня 2024-го той же суд дозволив правоохоронцям отримати доступ до інформації щодо банківських рахунків окремих фігурантів даного провадження.
Про фігурантів
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Експрес Енерджі Трейд” було зареєстроване у січні 2019 року. Його кінцевим бенефіціаром, засновником та керівником зазначено киянина Олега Пазенка. У свою чергу ТОВ “Інтернешнл Бізнес Груп” було зареєстроване у Києві у березні 2018 року, а його власником, засновником та директором є мешканець столиці Леонід Воєйков.
Обидві компанії є постійними підрядниками КП “Київміськсвітло”. За інформацією бази даних аналітики публічних закупівель Clarity Project, ТОВ “Експрес Енерджі Трейд” уклало з цим комунальним підприємством 15 договорів на загальну суму 106,5 млн гривень, а ТОВ “Інтернешнл Бізнес Груп” – 39 договорів на загальну суму 157,4 млн гривень.
ТОВ “Інтелтек Україна” було зареєстроване у листопаді 2010 року. Його керівником є Віталій Купчак, засновниками – компанія із США “Айтідаблю Системс” і киянин Олександр Петруньок, кінцевими бенефіціарами – громадянин США Олександр Лопатін і ще один мешканець столиці України Михайло Жернов (на колажі праворуч). Що цікаво, вищезгаданий Олександр Петруньок до травня 2021 року був співвласником ТОВ “Експрес Енерджі Трейд” – разом зі своїм родичем Глібом Петруньком, який був співвласником до травня 2024-го.
Система Youcontrol відносить ТОВ “Інтелтек Україна” до інвестиційної групи “Мілстоун і Ко”, яка об’єднує близько півтора десятка компаній і яка надає послуги по залученню капіталу, злиття та поглинання, інвестицій та управління активами. Ключовою особою даної групи є вищезгаданий Михайло Жернов.
Як повідомляла КВ, у минулі роки КП “Київміськсвітло” неодноразово фігурувало у кримінальних провадженнях щодо можливих “бюджетних розпилів”.
Так, ще наприкінці 2017 року стало відомо, що Генеральна прокуратура України підозрює групу осіб на чолі з керівництвом КП “Київміськсвітло” у крадіжці бюджетних грошей у особливо великих розмірах. На думку слідчих, відповідна схема була організована на початку 2017 року, коли столицю активно готували до майбутнього пісенного конкурсу “Євробачення” – тоді понад 68 млн гривень було витрачено на ремонт освітлення та створення архітектурно-декоративного підсвічування кількох київських мостів та вулиць за завищеними цінами.
Читайте: Из-за коррупции в “Киевгорсвете” Генпрокуратура погасит свет на столичных улицах
У жовтні 2018 року Служба безпеки України (СБУ) відкрила кримінальне провадження за фактом можливого присвоєння бюджетних коштів посадовими особами КП “Київміськсвітло” за попередньою змовою з посадовими особами ТОВ “Аура лайт”. Йшлося про можливе розкрадання коштів міської скарбниці при закупівлі електричних ламп на суму 3,9 млн гривень.
Читайте: “Золотые лампочки”: как “Киевгорсовет” отмывает миллионы на закупках оборудования
У свою чергу, Нацполіція розслідує факти можливих “бюджетних розпилів” при здійсненні капітального ремонту бази КП “Київміськсвітло” на вул. Машинобудівній. За даними слідства, ТОВ “Акорд”, яке отримало за ці роботи понад 14 млн гривень, завищило вартість капремонту, у чому йому допомогли афілійовані підприємства. Зокрема, будівельні матеріали і послуги з їх транспортування закуповувалися “втридорога” у ПП, директором якого була бухгалтерка “Акорду”. В рамках розслідування правоохоронці вже здійснили декілька обшуків та планують отримати ще низку документів від різних держструктур – ці “папірці” мають довести вину фігурантів цієї справи.
Читайте: Витрачені на капремонт бази “Київміськсвітла” гроші могли бути розкрадені
Крім того, порушення в роботі цього КП регулярно фіксують фахівці Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту Київської міськдержадміністрації (КМДА). Наприклад, восени 2019-го вони відзвітували про те, що “Київміськсвітло” вкрай неефективно витрачало кошти столичного бюджету під час проведення капітального ремонту мереж зовнішнього освітлення у 2018 році. У ході перевірки було встановлено втрати бюджетних коштів на суму 15,9 млн гривень. На такий результат дане КП “попрацювало” разом із 12 підрядниками на 112 об’єктах. Крім того, столичним мешканцям замість польських опор зовнішнього висвітлення за фактом встановлювали вітчизняні.
Читайте: Коррупционное освещение. Как “Киевгорсвет” украл у киевлян 15,9 млн гривен
Також минулоріч аудитори столичної мерії повідомили про те, що у 2022-ому КП “Київміськсвітло” неефективно використало понад 2,2 млн гривень при здійсненні капітального ремонту мереж зовнішнього освітлення на вул. Оноре де Бальзака (Деснянський район) з заміною ртутних та натрієвих світильників на світлодіодні. Причиною цього стало “неналежне проведення аналізу поточних цін на ринку будівельних матеріалів, виробів та конструкцій під час визначення прямих витрат при складанні кошторисної документації”. Ймовірно, таким чином “ревізори” вказали на те, що витрати на ці роботи були завищені під час того, коли працівники “Київміськсвітла” визначали їхню вартість.
Читайте: Аудитори КМДА відзвітували про перевірки муніципальних структур у 2022 році
З кінця грудня 2022 року КП “Київміськсвітло” очолює Леонід Самохвалов. Його попередниками на цій посаді були Володимир Круценко (з листопада 2017-го по серпень 2022-го) та Юрій Ткаченко (з серпня по грудень 2022-го).
Читайте: Подчиненные Кличко продолжают подвергать опасности киевских пешеходов
Це підприємство у своїй діяльності підпорядковане КК “Київавтодор”, якою з 19 травня 2020 року керує Олександр Федоренко (до 5 липня 2022 року очолював її в якості в.о. гендиректора). Ця комунальна корпорація підпорядкована Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, який з 1 вересня 2021 року очолює Руслан Кандибор.
У свою чергу, КП “Київекспертиза” з 2008 року очолює Михайло Хорошевський (на колажі ліворуч). Це підприємство підпорядковане Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА, яким з 4 березня 2016 року керує Оксана Колтик.
Діяльність обох вказаних департаментів столичної мерії вже не перший рік особисто контролює очільник Києва Віталій Кличко.
Фото: колаж КВ
Іван Кулик
КиївВлада