Кількість сімей на Київщині, житло яких зруйнувала війна, сягає понад 11,3 тисячі. Для них обласна влада обіцяє викупити за два роки у забудовників готове житло. Наразі говорять лише про 2-3 тисячі нових квартир, за які мають намір викласти понад 2,8 млрд бюджетних коштів. Планувалось, що купуватимуть квартири за рекомендованою ціною в 24 тис. гривень за кв.м. Та забудовники наполягають: ця цифра замала і вже натякають на збільшення до 30 тисяч. Та поки вартість переглядають, громади не ловлять гав та активно формують реєстри постраждалих сімей. Для них – шанс одержати хоч якусь фінансову допомогу.
Як стало відомо KВ, Київська ОДА презентувала “Звіт про стан ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації проти України”.
Операція – житло
У презентації зауважують, що обласна влада вже оговорила із забудовниками, які здійснюють свою діяльність на території області, можливість викупу державою житла з метою подальшої передачі його особам, які втратили житло внаслідок російської агресії саме на Київщині.
Так, для викупу погоджено 3 056 квартир за рекомендованою ціною 24 тис. гривень за кв.м. Із них – 731 квартира вже введена в експлуатацію (площа 38 469 кв.м), 129 – обіцяли ввести в експлуатацію до 1 липня (площа 10 242,56 кв.м) та ще 2 196, на площі в 111 338,54 кв.м, будуть введені в експлуатацію вже після 1 липня.
За результатами моніторингу ринку нерухомості Київської області, в КОДА повідомляли, що на сьогодні є можливість придбання квартир у Бучі, Ірпені, Броварах, Богуславі, Білій Церкві, Обухові, Березані, а також – Миронівці, Гостомелі, Білогородці, Глевасі, Чабанах, Тарасівці та Погребах.
Всі ці заходи, зауважено, будуть втілюватися на Київщині за відповідною розробленою КОДА обласною програмою.
Читайте: Для розселення людей, що втратили житло влада Київщини буде викупати готові квартири у забудовників
Нова оселя
23 червня під час позачергової сесії Київської облради депутати прийняли рішення №259-11-VIII про затвердження Програми “Нова оселя” на 2022-2023 роки.
У коментарі KВ заступниця голови Київської обласної ради Тетяна Семенова (“Європейська Солідарність”) розповіла, що прийняті дві програми на 2022-2023 роки щодо багатоквартирних будинків, де передбачена купівля 2 тис. квартир та щодо індивідуального житла – на відновлення 560 будинків.
“Ми вирішили не чекати, поки держава розпочне справу з відновлення чи будівництва житла, тому що в нашій географічній зоні у вересні вже розпочинається сезон холодів. А в нас сьогодні просто величезна кількість мешканців залишилися без житла. Тому, вважаю, це рішення дуже нагальне для початку, а там вже будемо сподіватися, що надійдуть кошти і з держави”, – розповіла Семенова.
Також KВ звернулася із інформаційним запитом до Київської ОВА, як розробника Програми. У відповідь на інфозапит KВ роз’яснили, що Програму було розроблено з метою забезпечення житлом осіб, житло яких було знищене внаслідок бойових дій, терористичних актів чи диверсій, спричинених військовою агресією рф. Загалом мова йде про будинки, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції або є економічно недоцільним.
Механізм же забезпечення житлом сімей, які його втратили, визначено Порядком використання коштів, передбачених в обласному бюджеті, відповідно до Програми (Додаток 4).
“Згідно з Порядком, реєстри сімей, які потребують забезпечення житлом, формуються органами місцевого самоврядування, затверджуються відповідними виконавчими комітетами та передаються Департаменту містобудування та архітектури Київської обласної державної адміністрації”, – йдеться у відповіді на запит.
Департамент передає отримані реєстри Комісії для формування та затвердження на їх основі єдиного реєстру сімей. Реєстр житла, намічений до викупу, формується Департаментом містобудування та архітектури КОДА.
Для включення житла до реєстру забудовник (власник житла) має надати певний перелік документів. Сюди входить перелік квартир на продаж із зазначенням її адреси розташування, загальної та житлової площі тощо. Департамент має опрацювати ці документи, і як результат, або включити квартири до реєстру, або відхилити пропозицію.
Також зауважено, що вартість 1 кв.м загальної площі квартири буде визначатися за показником опосередкованої вартості спорудженого житла за регіонами України, затвердженого наказом Мінрозвитку громад (на дату придбання квартири).
“Визначення площі квартири буде здійснюватися Комісією, відповідно до площі зруйнованого чи пошкодженого житла з врахуванням вимог Житлового кодексу України.
Програмою передбачено, що житло передається у власність, шляхом укладання договору купівлі-продажу між особою, яка втратила житло та забудовником, (власником житла)”, – йдеться у відповіді на запит.
Також комісією при КОДА розглядається питання щодо виплати коштів для придбання житла особі, яка його втратила. У разі погодження, заявник зможе звернутися до банку із заявою про відкриття поточного рахунка із спеціальним режимом використання. Кошти із зазначеного рахунка, можуть бути використані лише на придбання житла у прийнятих в експлуатацію житлових будинках.
За час дії Програми, обласна влада планує купити для постраждалих мешканців Київщини 2 тис. квартир орієнтовною площею 117 тис. кв.м: першу тисячу квартир у 2022 році, іншу – в 2023 році. Передбачається, що на їхню закупівлю витратять понад 2,8 млрд гривень. Із них: кошти державного бюджету складуть 1 млрд гривень, обласного бюджету – 605 млн гривень, місцевого бюджету – 200 млн гривень. Та ще 1 млрд гривень планують залучити із інших джерел, що не заборонені законом. Цього року і впродовж наступного, цю суму планують розділити порівну по 1,4 млрд гривень на кожен рік.
Так, попередньо планувалось, що квартири купуватимуть за рекомендованою ціною – 24 тис. гривень за кв.м. Проте, за даними джерел КВ, наразі ніхто із забудовників на таку суму не погоджується, тож цю цифру, вірогідно, будуть переглядати у бік збільшення – до 30 тисяч гривень за кв.м.
На місцях
Також KВ поцікавилася у керівників громад Київщини, скільки на території громади зруйновано житлового фонду і скільки сімей потребує нового житла. І чи почала формувати громада реєстр списків в область, щоб вони мали змогу одержати житло за цією Програмою.
Як розповів у коментарі KВ голова Ірпінської міської ради Олександр Маркушин, обласна влада вже почала перераховувати кошти на відновлення понівеченого Ірпеня. Проте зауважує, що загалом ці суми для громади мізер, адже в Ірпені знищено повністю дуже багато житлового фонду.
“Наше місто прийняло на себе основний удар збройної агресії росії на Київщині. Перемога і стримування рашистів дались нам страшною ціною. За висновками експертних звітів щонайменше 25 багатоквартирних будинків підлягають знесенню, 129 – потребують демонтажу або серйозного капітального ремонту, ще 634 багатоквартирних будинків – дуже пошкоджено та пошкоджено або зовсім зруйновано – 2613 приватних будинків”, – говорить він.
За його словами, загалом на території міста зазнали ушкоджень різного рівня 3200 будівель.
“Дуже добре, що облрада затвердила програму “Нова оселя”, яка передбачає викуп у забудовників Київщини квартир, для тих, хто втратив дах над головою. Відповідно до цієї програми, реєстри формуються тільки з тих сімей, які втратили квартиру в багатоквартирному житловому будинку, який потребує повного або часткового демонтажу. Зараз ми формуємо список громадян за даною програмою. Пріоритетне та першочергове право одержуватимуть сім’ї наших загиблих захисників, багатодітні сім’ї, сім’ї військовослужбовців, учасників бойових дій, добровольців добровольчого формування територіальної оборони”, – каже Маркушин.
І зауважив, що громада наразі використовує всі можливості, аби одержати фінансування на відновлення міста. Зокрема, розроблені презентації про всі зруйновані та пошкоджені об’єкти для благодійних фондів, підготовлені відеоролики різними мовами для міжнародних партнерів та європейських меценатів тощо.
У коментарі KВ т.в.о. голови Бородянської селищної ради Георгій Єрко (“За Майбутнє”) розповів, що за програмою “Нова оселя” для мешканців громади будуть закуповувати будинки та квартири, які втратили власне житло. При наданні нового житла враховуватиметься саме першочерговість в його одержанні.
“На сесії обласної ради затвердили кошторис програми, і коли відбуватиметься закупка житла, то його буде розподілено між постраждалими громадами. Я вважаю, що пропозиції переселитися в той чи інший населений пункт одерждать і мешканці нашої громади. Житло надаватимуть першочергово, враховуючи у першу чергу соціальні верств населення, багатодітні родини тощо. Вірогідно нам запропонують певну кількість будинків, які буде надано на район. І вже потім ми підготуємо список на область, кого необхідно буде забезпечити житлом. І вже далі йтиме співпраця із обласною адміністрацією”, – говорить Єрко.
Однак, за словами нардепа 8-го скликання та голови ГО “Маємо Право!” Віталія Купрія, не всі громади мають змогу отримати житло.
“Є унікальна ситуація, яка стосується однієї громади Київщини. У Гостомельській ОТГ наразі не функціонують органи місцевого самоврядування, а діє військова адміністрація з прямим підпорядкуванням Президенту України. У мешканців міста-героя Гостомеля, а також навколишніх сіл, які входять в громаду є велике занепокоєння що вони не потраплять у програму “Нова оселя”. Адже завдяки повільній і неефективній роботі адміністрації абсолютна більшість пошкодженого внаслідок агресії житла на теперешній час навіть не обстежена”, – прокоментував Віталій Купрій.
Як одержати нову квартиру
Щоб одержати нове житло, власник знищеного житла має подати заяву до органів місцевого самоврядування своєї громади. Із заявою також додаються: копія заяви про пошкоджене та знищене нерухоме майно, документи, що посвідчують особу та громадянство України, завірені копії документів на право власності на майно, а також копії – ідентифікаційного коду, документів, що підтверджують підстави пріоритетності в отриманні коштів, для придбання житла, звіт за результатами обстеження, у якому зазначено, що будинок (квартира) підлягає повному або частковому демонтажу.
Потім такого заявника мають внести в реєстр і заводиться облікова справа, якій присвоюється номер, за яким здійснюється її ідентифікація.
Як зауважують в КОДА, скористатися програмою зможуть жителі Київщини, які втратили свої домівки через ворожі обстріли.
Пріоритетне ж право надається сім’ям загиблих внаслідок збройної агресії рф, багатодітним сім’ям, особам, які втратили працездатність, людям пенсійного віку та людям з інвалідністю.
Довідка KВ:
Загалом внаслідок воєнної агресії російської федерації проти України та ведення активних бойових дій на території Київської області зазнали значних руйнувань об’єкти житлової інфраструктури.
За офіційною інформацією отриманою від тергромад Київщини на території області пошкоджено 13 292 об’єкти житлового фонду та повністю зруйновано 4835 об’єктів, що становить понад 70% від загальних руйнувань. Кількість сімей, що потребує житла становить 11 319.
Зокрема на території Київської області внаслідок бойових дій найбільш постраждалими є райони: Білоцерківський, Бориспільський, Броварський, Бучанський, Вишгородський, Обухівський та Фастівський.
Нагадаємо, що майже 8 мільйонів гривень авансом отримала фірма родини депутатів Бородянської селищної ради на відновлення постраждалих від війни будинків. У тому, що саме цій компанії без тендеру довірили ремонт у 29 багатоповерхівках Бородянки, обранці не вбачають конфлікту інтересів і запевняють: пріоритет – зарплата і робота для місцевих. А поки будівельники освоюють аванс і закуповують матеріали, в деяких будинках, що стоять в переліку ремонтів, вже обвалилися стіни.
Фото: колаж КВ