Попри війну та вилучення “військового” ПДФО, у більшості міських громад Київщини фіксується позитивна динаміка зростання бюджетів. Більше того, попри недоотримання мільйонів надходжень до місцевої казни, міста і надалі планують надавати значну фінансову підтримку ЗСУ. Показовим з-поміж міст є Вишневе, яке збільшило за рік міську скарбничку на понад 700 млн гривень. Куди гірша ситуація у Ржищівської громади, єдиної, яка увійшла у новий рік без затвердженого основного фінансового документу. У самих же громадах жаліються на зменшення саме власних надходжень і необхідність збільшувати залежність від державних субвенцій. KВ проаналізувала основні бюджетні показники міських тергромад і порівняла їх з бюджетами минулого воєнного року.
Білоцерківська ТГ
Цьогоріч Біла Церква планує заробити понад 2 млрд 349 млн гривень. Та все ж торік загальний дохід бюджету тергромади становив на майже 60 млн гривень більше – 2 млрд 409,1 млрд гривень. З них, трансферти становлять 401, 5 млн грн – це субвенції з держбюджету. Витрати складають майже аналогічну суму – 2 млрд 346 млн гривень, та і це на 58 млн гривень менше, ніж торік.
У міськраді основним бюджетоутворюючим податком громади є ПДФО (54,2 %), який планують одержати в розмірі 1 млрд 17,2 млн. Ця сума зменшилася, адже військове ПДФО відтепер надходить до держбюджету, а це мінус 1 млрд 200 млн гривень для громади. Та все ж, мер Геннадій Дикий зауважує, що левова частина бюджету піде на утримання бюджетної сфери та програми підтримки військових тощо.
“Передбачаємо кошти на відновлення житла, пошкодженого внаслідок збройної агресії росії. 180 млн грн піде на підтримку ЗСУ – військовим частинам, які зареєстровані у Біла Церква. Хоча з 1 жовтня ц.р. доходи ПДФО з військових частин йдуть безпосередньо до державного бюджету, ми, розуміючи важливість ситуації, додатково підтримуватимемо наших військових”, – говорить Дикий.
Бориспільська ТГ
Попри вилучення військового ПДФО (-20,8% ), дохідна частина бюджету Борисполя “схудла” не набагато. У 2024 році доходи громади складатимуть 1 млрд 96 млн гривень, витратити планують не набагато більші – 1 млрд 97 млн гривень. Торік бюджет громади був більшим всього на понад 2,1 млн гривень. Передбачені офіційні трансферти із держбюджету на загальну суму в понад 246 млн гривень. Видатки резервного фонду на непередбачувані випадки – 3 млн гривень.
Заступниця міського голови Тамара Матяш зауважила, що досягти усіх запланованих показників по надходженням буде важко, тому видатки мають бути на особливому контролі.
Вишнева ТГ
Порівнюючи з попереднім роком, бюджет Вишневої громади збільшився аж на понад 740 млн гривень з 967 млн гривень до 1 млрд 708 млн гривень. Витратить громада ту ж суму, яку заробить. В резерві громада матиме 8 млн гривень (торік була значна сума – 30 млн гривень), а на місцеві програми спрямують 1,1 млрд гривень.
Ірпінська ТГ
“Попри те, що в наступному році наш бюджет недоотримає понад 65 мільйонів гривень, через вилучення податків на доходи фізичних осіб, які сплачують військові (ПДФО) – ми не припинимо підтримувати наших захисників! Значна частина бюджету громади піде на освіту ірпінчан – 386,4 мільйона гривень. На охорону здоров’я – 32 з половиною мільйони гривень”, – зауважив мер Ірпеня Олександр Маркушин у своєму Telegram-каналі.
Зокрема, Ірпінська влада у бюджет громади заклали 15 млн гривень на програму системної допомоги захисникам, з допомогою якої купуватиме дрони, засоби зв’язку, автівки та іншу допомогу.
Загалом, згідно із рішенням, доходи бюджету Ірпінської громади передбачаються у сумі 876,2 млн гривень (на 88 млн більше ніж торік). Витратить громада стільки, скільки і заробить. Проте ця сума зменшилась на 351 млн гривень, у порівнянні з 2023 роком (торік – 1,2 млрд гривень).
Броварська ТГ
Броварська громада заклала доходи бюджету у сумі трохи більшій, ніж торік на 313 млн гривень. Так, доходи складатимуть понад 1 млрд 999 млн гривень (у 2023 році – 1,68 млрд гривень). Витратить громада планує також зрости на 304 млн гривень із 1 млрд 691 млрд гривень до 1 млрд 995 млн гривень. Резервний фонд складе всього 500 тис. гривень. На реалізацію місцевих програм піде 632 млн гривень.
Боярська ТГ
Відповідно до рішення ради, Боярська громада матиме цьогоріч доходи на 201 млн гривень більше, ніж торік. А саме – у понад 836,4 млн гривень, проте і видатки збігаються із сумою доходів. У резервний фонд громада заклала 1,5 млн гривень, на програми – понад 165 млн гривень.
Обухівська ТГ
Майже на рівні із Бучею зароблятиме й Обухів. Доходи тут були затверджені у сумі на 185 млн гривень більше, ніж торік, 840,8 млн гривень (минулий рік – 655 млн гривень). Видатки бюджету затверджені рівно до суми доходів із відповідним зростанням із доходами. А от резервний фонд куди менший за минулий – 3 млн гривень (торік – 17,1 млн гривень). На реалізацію програм депутати заклали більшу суму 294,6 млн гривень (113 млн гривень торік).
Васильківська ТГ
Головний кошторис Васильківської громади по доходам становить 562,7 млн гривень, а це на 32 млн гривень менше, ніж торік (595,1 млн гривень). Витратити громада планує трохи більше – 563,7 млн гривень. До резерву заклали аж 50 млн гривень, попри 28 млн гривень минулого року. На реалізацію програм витратять же 83,5 млн гривень.
“Вилучення з місцевих бюджетів військового ПДФО дуже болюче відобразилось на нашому бюджеті. Буде складно, але ми знаємо, що ці кошти будуть спрямовані на обороноздатність нашої держави, бо головне сьогодні для кожного українця – це Перемога над ворогом… Загалом з бюджету громади в 2023 році для потреб ЗСУ було виділено близько 50 мільйонів гривень…”, – зауважила Наталія Баласинович у Facebook.
Миронівська ТГ
У проєкті бюджету Миронівської громади, зауважено, що доходи громади у 2024 році складатимуть на 141,6 млн гривень більше, ніж торік – майже 646 млн гривень проти 504,2 млн гривень. Видатки бюджету дорівнюють сумі доходів. До резервного фонду закладено цьогоріч 6 млн гривень, а на місцеві програми піде 217 млн гривень.
Березанська ТГ
Місцева казна Березані цьогоріч матиме доходи у сумі майже 253 млн гривень, стільки ж громада планує і витрачати (це на 5,6 млн гривень менше ніж торік – 258,4 млн гривень).
“При формуванні бюджету в обов’язковому порядку передбачено кошти на потреби ЗСУ, пріоритетні напрямки розвитку громади та найважливіші потреби наших жителів. Найбільші видатки склали потреби освіти та медицини. Зокрема, на освітню галузь затвердили 117 млн 611 тис. гривень, на медичну – 11 млн 682 тис. 300 гривень. Бюджет розвитку склав 21 млн гривень”, – повідомила міськрада.
Кагарлицька ТГ
Депутати Кагарлицької міської громади ухвалили бюджет на 2024 рік із доходами, які складатимуть 333,5 млн гривень, що 42,4 млн більше ніж торік. Витрати цьогоріч також дорівнюють доходам. Резервний фонд передбачає 3 млн гривень. Загалом на програми у 2024 громада витратить понад 55 млн гривень.
Вишгородська ТГ
Депутати Вишгорода затвердили бюджет на 2024 рік 21 грудня. Доходи і видатки у громади цьогоріч будуть однакові – 659,7 млн гривень. Торік ця сума була 697,7 млн гривень. Тобто цьогоріч бюджет громади зменшився на 38 млн гривень. А резервний фонд складатиме 5,5 млн гривень, торік – 257,7 млн гривень.
Узинська ТГ
Доходи Узинської ТГ цьогоріч зростуть всього на 1,6 млн гривень і складуть майже 198 млн гривень (торік – 196,2 млн гривень). Стільки ж заплановано і видатків. Під резерв депутати віддали 100 тис. гривень.
Українська ТГ
Трохи зріс бюджет цьогоріч і в Української громади, а саме на 54,4 млн гривень. Доходи і видатки складатимуть 283 млн гривень. До резервного фонду депутати заклали 14 млн гривень, торік – 5,1 млн гривень, а на програми спрямують понад 54 млн гривень.
Ржищівська ТГ
Станом на 15 січня 2024 року Ржищівська міська територіальна громада працює без затвердженого бюджету громади на 2024 рік. Причина – відсутність депутатського кворуму. Як наслідок, громада стикнулася із низкою складнощів у процесах функціонування громади в цілому.
“Наслідки неприйняття бюджету суттєві. З ключового: громада у наступному році не може розраховувати на підтримку з обласного та державного бюджетів; не буде фінансуватися місцева програма з виплати одноразової матеріальної допомоги: родинам військовослужбовців; родинам загиблих захисників; дітям військовослужбовців; онкохворим, пацієнти, які на діалізі; жителям громади, які опинилися у складних життєвих обставинах тощо; відбудеться зрив тендерів на оплату комунальних послуг”, – наголосила мер міста Крістіна Чорненька.
Згідно із проєктом рішення, ймовірно, доходи громади можуть складати на 11,5 млн гривень більше, ніж торік. А саме – 179,4 млн гривень. Аналогічні мають затвердити і видатки. На програми планують закласти 29,5 млн гривень.
Сквирська ТГ
Цьогоріч доходи і видатки Сквирської громади мають однакову суму – 328,2 млн гривень (торік – 280 млн гривень), а це на 42 млн більше, ніж у 2023 році. 2 млн гривень складе сума резервного фонду. На розроблені місцеві програми хочуть витрати 61 млн гривень.
Тетіївська ТГ
Головний фінансовий документ депутати Тетієва погодили 22 грудня і торік доходи і видатки бюджету Тетіївської громади складали по 208,8 млн гривень. Нині ця сума більша на 97 млн гривень і складає майже по 307 млн гривень. Резервний фонд місцевого бюджету складатиме 2,7 млн гривень. На місцеві програми планують у 2024 році витратити майже 37 млн гривень.
Фастівська ТГ
Доходи і видатки Фастівської громади у 2024 році зросли майже на 141 млн гривень і загалом мають однакову суму – 800,7 млн гривень (торік – 660 млн гривень). 4,6 млн гривень складатиме резервний фонд, а на реалізацію програм із місцевого бюджету піде 198 млн гривень.
Таращанська ТГ
Депутати Таращанської громади затвердили бюджет ще 21 грудня. Дохідна його частина складає суму в розмірі 284,5 млн гривень, як і видатки. Загалом місцева казна громади цьогоріч також вийшла із плюсом, збільшивши рахунок на 31 млн гривень. Резервний фонд бюджету складатиме 1 млн гривень, минулого року ця сума була в половину менша. А на реалізацію місцевих програм планують витратити майже 30 млн гривень (торік – 38 млн гривень).
Славутицька ТГ
Надходження Славутича цьогоріч збільшилися на 17 млн гривень. Його бюджет депутати затвердили 22 грудня у розмірі майже 423 млн гривень (торік – 405,6 млн гривень). На потреби громади тут планують витрати трохи більше, ніж мають доходів – 427,3 млн гривень (торік – 382,4 млн гривень). У резерві громада залишила ще майже 3 млн гривень. На реалізацію ж програм заклали майже 148 млн гривень.
“У доходах загального фонду бюджету власні надходження складають 299,4 млн гривень, що на 31,6 млн гривень, або на 10%, менше, ніж затверджені доходи у 2023 році. Додаткова дотація з державного бюджету на утримання соціальної інфраструктури міста Славутич збільшена на 25,0 млн гривень. У 2024 році вона визначена у сумі 55 млн гривень. Освітня субвенція складає 43,6 млн гривень. Обсяг якої збільшений на 6,8 млн гривень, але, на жаль, цих коштів недостатньо. Враховуючи підвищення розміру заробітної плати у 2024 році, незабезпеченість по зарплаті педагогічних працівників складає 8,9 млн гривень”, – йдеться на сайті міськради.
Яготинська ТГ
Згідно із рішенням Яготинської міської громади від 21 грудня, різниця між цьогорічним та минулорічним бюджетом також суттєва і фіксує зростання казни майже на 49 млн гривень. Так, було затверджено доходи та видатки у сумі по 377,6 млн гривень (торік – млрд гривень). У резервний фонд же закладено значну суму – млн гривень, торік він складав всього млн гривень.
Бучанська ТГ
“Бюджет на 2024 становить 840,6 мільйона гривень. 52,7% буде спрямовано на освіту – крім утримання, ще й співфінансування проєктів. Нагадаю, у нашій громаді в процесі побудови перебувають три освітні заклади. 35 мільйонів вже зараз передбачаємо для підтримки ЗСУ. Але, звичайно, як тільки буде змога – виділимо й більше”, – зауважив мер Бучанської громади Анатолій Федорук у своєму Telegram-каналі.
Згідно із рішенням, доходи бюджету Бучанської ТГ складатимуть 840,6 млн гривень, що майже на 44,4 мільйонів більше, ніж торік – 796,1 млн гривень. Видаткова частина аналогічна до доходів – 840,6 млн гривень. Резервний фонд бюджету заклали у розмірі 11,8 млн гривень, у 2023 році ця сума ж складала 42,4 млн гривень. На реалізацію місцевих програм депутати заклали майже 282 млн гривень (торік – 248 млн гривень).
Богуславська ТГ
Майже на 40 млн гривень більше складатиме цьогоріч і бюджет Богуславської громади. У 2024 році доходи громади складатимуть майже 262 млн гривень, у 2023 доходи були визначені у сумі 222 млн гривень. Витрачатиме громада на рівні затверджених доходів. В резерві місто передбачило пів мільйона гривень, а на реалізацію міських програми піде 43 млн гривень.
Переяславська ТГ
Згідно із рішенням Переяславської міськради, дохідна частина місцевого бюджету становить 386,2 млн гривень, що трохи більше за минулорічний бюджет на 13 млн гривень. Видатки місцевого бюджету також затверджено у сумі 386,2 млн гривень, резервний фонд дорівнюватиме 1 млн гривень. Майже 95 млн гривень знадобиться Переяславу і на реалізацію міських програм.
Читайте: Міські громади Київщини затвердили бюджети на 2023 рік
Фото: колаж КВ