Обухів та район не можуть поділити центральну лікарню

Обухів та район не можуть поділити центральну лікарню

На старті другого етапу медреформи Обухівська центральна районна лікарня (ЦРЛ) опинилася в безвиході: коштів на заробітну плату ледь вистачає, а також медикам прогнозують скорочення штату. Водночас поліклініка ЦРЛ потребує термінових мільйонних вкладень у капітальний ремонт. Хто дасть гроші – незрозуміло. Місто готове фінансувати, але за умови, що район віддасть йому лікарню у спільне управління. Натомість, район готовий віддати контроль над медичним активом місту лише у разі повернення 50% коштів, витрачених на його утримання у минулі періоди. Поки сторони пропрацьовують переговорні позиції, персонал медзакладу роздумує над страйком. 

Як стало відомо KV, 4 травня в приміщенні Обухівської районної ради відбулося спільне засідання робочої групи міста та району щодо фінансування районних закладів медицини. Представники районної ради звернулися до колег з проханням надати фінансову допомогу в розмірі 7 млн гривень для виплати заробітної плати працівникам центральної районної лікарні.

В свою чергу, секретар Обухівської міськради Сергій Клочко (обраний від політичної партії “Наш Край”) повідомив, що місто готове до співфінансування районних медзакладів, але за умови рівних прав власності. 

Зокрема, він зауважив, що відповідно до статті 89 Бюджетного Кодексу України для виділення коштів із міського бюджету необхідно, щоби ця лікарня повністю або ж частково належила Обухівській громаді, а отже, надання лікарні фінансової допомоги з міських фондів можливе лише після створення спільного підприємства.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Ще у вересні 2019 року були спрямовані листи до районної влади з пропозицією створили спільне (50 на 50 %) некомерційне комунальне підприємство “Обухівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування”, яке дало б змогу раціонально використовувати наявні матеріальні та фінансові ресурси. Проте районна влада пропозицію не погодила.

Місто хоче половину лікарні

Як повідомили KV в районній раді, там готові до створення спільного підприємства, але за умови, що міська рада компенсує 50% коштів, які були витрачені з районного бюджету у 2019 році на утримання і ремонт ЦРЛ. Натомість, місто таку пропозицію вважає зарозумілою і недалекоглядною. 

Обухів та район не можуть поділити центральну лікарню

“Позиція не зрозуміла, тим більше, що завершується процес децентралізації, уже створена Обухівська міська об’єднана територіальна громада […]. До виборів 25 жовтня можуть приєднатися всі села згідно з перспективним планом. Районної ради, як такої, може не бути. Що чекати?”, — цитує Клочка пресслужба міської ради.

Також він додав, що за вимогою райради у 2017 року районна лікарня перереєструвалась, як платник податків, у місто Українка, і таким способом, припинила сплачувати до міста податок із доходів фізичних осіб, порушуючи статтю 168 Податкового Кодексу та статтю 64 Бюджетного Кодексу. 

Через це, за словами Клочка, за  три роки бюджет міста недоотримав майже 9 млн гривень, які можна було б спрямувати на потреби лікарні. 

“Міська рада готова виділяти кошти на реконструкцію, модернізацію, придбання необхідного обладнання. забезпечення достойних умов праці медичних працівників, щоби мешканці громади отримували висококваліфіковану медичну допомогу. На жаль, на сьогодні в райради немає бажання порозумітися та співпрацювати з міською радою у вирішенні спільних питань щодо збереження здоров’я громадян”, — резюмував він.

Читайте: В Обухове пытаются внедрить систему семейной медицины

Згідна із Клочко і депутатка Обухівської міської ради Олена Паєнко (обрана від політичної партії “Сила людей”). В коментарі KV вона наголосила, що створення спільного міськрайонного підприємства на базі лікарні – це єдиний правильний вихід із ситуації, що склалася.

Обухів та район не можуть поділити центральну лікарню

“На останній сесії міськради мною також піднімалося питання, що необхідно звертатися в район щодо можливості передачі громаді вільних приміщень для покращення надання медичних послуг первинною ланкою. Керівництво лікарні сьогодні має працювати над розвитком системи менеджменту, шукати шляхи залучення коштів у розвиток закладу. І показати, що приміщення лікарні в жахливому стані, потребують ремонту, а ліве крило поліклініки взагалі не функціонує, руйнується. Тож, створення спільного комунального підприємства дозволило б вирішити не лише проблему фінансування заробітної плати медиків. Міська рада мала би підстави вкладати кошти й у вирішення багаторічної проблеми з реконструкції поліклініки, відкриття термінових кабінетів для прийняття інфікованих тощо. Бюджет міської ради дає на це змогу”, – розказала Паєнко журналісту KV.

А поки статус лікарні остаточно не визначений, місто Обухів не поспішає інвестувати кошти у заклад охорони здоров’я.

Як стало відомо KV, 30 квітня відбулася 63-тя позачергова сесія Обухівської міської ради. Депутати внесли зміни до Цільової програми розвитку та фінансової допомоги закладів охорони здоров’я на 2020 рік, що надають медичну допомогу на території Обухівської ОТГ.

Згідно додатку до рішення № 1480–63, міськрада розглянула питання фінансування й Обухівської центральної районної лікарні, виділивши лише 500 тис. гривень на придбання засобів індивідуального захисту та маловартісного медичного обладнання.

Район хоче більше грошей від міста

Як розповіла KV голова Обухівської райради Лариса Ільєнко (депутатська група “Наша Обухівщина”, обрана від БПП), мер Обухова Олександр Левченко пропонував допомогу у фінансуванні лікарні, яка розташована на території ОТГ і обслуговує 70 тис. населення Обухівщини. Але, піднявши статистику за останні два роки, виявилося, що район вклав у місцеву лікарню 104 млн гривень, а місто допомогло лише 100 тис. гривнями, виділеними на харчування. До медреформи, за її словами, район власними силами фінансував заклад. Але сьогодні ситуація змінилася і районний бюджет може забезпечити медиків зарплатою лише до липня.

Обухів та район не можуть поділити центральну лікарню

Ми звернулися за допомогою до міста. Місто ж аргументувало відмову у фінансуванні, спираючись на законодавство. Лікарня районна, тож райрада не може отримати погодження й передати у власність міста 50 % майна місцевої тергромади, адже реформою децентралізації в районі, крім Обухівської, передбачено створення ще двох ОТГ: Української та Козинської. Які аргументи для такої передачі ми повинні привести населенню, коли на останній сесії райрада виділила 6,5 млн гривень на потреби лікарні. Щороку виділяє 300 тис. гривень на фінансування програми підтримки онкохворих. Є різниця, що зробив район зі своїм копійчаним бюджетом і місто з бюджетом під мільярд. До речі, у центрі Обухова є будинок культури, який ми співфінансуємо з містом. Тож на БК у міста є 1,7 млн ​​гривень, а на лікарів немає?”, — каже Ільєнко.

За її словами, райрада мусить належним чином фінансувати ФАПи, амбулаторії в селах, адже багатьом жителям району й без карантину складно доїхати до лікарні. У той час, коли ЦРЛ користуються 70–80 % жителів міста, яку фінансує район.

“Після реформування лікарню можуть перевести також і на обласний бюджет. Ми ж говоримо про сьогоднішній день, про ставлення й повагу до праці медиків, які й так одержують мінімальні зарплати. Місто стало в позу. Думаю, ми піднімемо всіх лікарів, а це приблизно 700 осіб, і зберемо під дверима мера Левченка. Це буде найоптимальніше рішення. У будь-якому випадку ми знайдемо вихід — медики без зарплати не залишаться. Ми також зверталися за допомогою в область, різні інстанції, до народного депутата Олександра Дубинського”, — резюмувала вона.

Коли гроші не ходять за пацієнтом 

Окрім питання заробітної платні, Обухівська ЦРЛ потребує значних капіталовкладень в ремонт. До прикладу, семиповерхова будівля поліклініки потребує капітального ремонту, адже її ліве крило перебуває в аварійному стані і там функціонує лише перший поверх. Часткові ремонтні роботи проводились лише в правому крилі. 

Як розповіла KV заступниця головного лікаря з економічних питань КНП Обухівської районної ради “Обухівська центральна районна лікарня” Наталія Плиска, приміщення потребує відновлення з нуля та модернізації: електрики, сантехніки, протипожежної безпеки, утеплення приміщень, вікон. Між тим, щоби розпочати поетапний ремонт, поверх за поверхом, необхідно спочатку налагодити водопостачання та водовідведення, освітлення, опалення всього приміщення.

Плиска каже, що ще у 2012 році проєкт реконструкції оцінювався у 17 млн гривень. За даними ж районної ради у 2014-15 роках проєкт подорожчав в понад 20 млн гривень, проте скільки б ремонт обійшовся зараз – не відомо. 

“Лікарня ж не може щороку викидати по 300 тис. гривень на коригування проєкту. Потрібно, щоби допомогли в цій ситуації, як місто, так і держава…І справа не в тому, хто буде власником. Для лікарів і пацієнтів не відіграє значної ролі, що на табличці буде напис власність міста чи району. Лікарня обслуговує більшу частину жителів міста й району, і буде працювати так і надалі. Ми підписали договір із НСЗУ, яка виділяє за пролікований випадок 4 тис. гривень, куди входять також і зарплата лікаря, податки. Цих коштів не вистачає на належне лікування хворого впродовж тижня, не кажучи вже про ремонти. Ситуація кричуща”, — стверджує Наталія Плиска.

Нагадаємо, як раніше повідомляла KV, Київська область в умовах пандемії ризикує збідніти на медичні кадри. Через низьку зарплатню, величезні навантаження та ризик захворіти на коронавірус із лікарень почали звільнятися медики та молодший персонал. Щоби якось урівноважити тривожну тенденцію, місцева влада обіцяє працівникам охорони здоров’я премії та додаткове фінансування. Поки баланс зберігати вдається, але загроза масових звільнень лишається.

Читайте: Медперсонал лікарень на Київщині звільняється через низькі зарплати та небезпеку COVID-19

Фото: колаж KV

КиевVласть

Автор:
Інна Міхно
Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4