Олексій Бусаєв: “Спонукаючи нас до супротиву, нам просто не залишають вибору”

Олексій Бусаєв: “Спонукаючи нас до супротиву, нам просто не залишають вибору”

В столиці розгорається скандал, який вочевидь вже в понеділок, 20 березня, виллється в акцію протесту представників малого бізнесу проти дій міської влади. Справа в тому, що під час війни, дефіциту робочих місць та доходів населення, КП “Київблагоустрій” несподівано почало демонтувати і повністю легально розміщені мобільні кав’ярні, і ті, які з 2015 року працюють на підставі меморандуму, підписаному мером Києва Віталієм Кличко. Підприємці, які виконують усі вимоги чиновників, сподіваються, що мер їх почує, і питання щодо тимчасового мораторію на демонтаж пересувної торгівлі вирішиться вже найближчим часом.

Про це в інтерв’ю KВ розповів столичний підприємець і голова “Асоціації мобільних кав’ярень” Олексій Бусаєв (на фото праворуч від Кличко).

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Сьогодні він на своїй сторінці у Facebook опублікував звернення до міського голови Києва Віталія Кличка з вимогами розібратися, на яких підставах столичні комунальники, всупереч домовленостям, які діяли більше 7 років, здійснюють демонтаж низки об’єктів пересувної торгівлі, а також встановити мораторій на такі дії. Олексій Бусаєв висловив думку, що “представники благоустрою нещадно нищать малий бізнес, який хоч якось міг би стимулювати повернення десятків тисяч підприємців та працівників до рідного міста”. При цьому, голова “Асоціації мобільних кав’ярень” анонсував акцію протесту щодо цієї історії. Акція має відбутися 20 березня 2023 року під стінами Київської міськдержадміністрації (КМДА).

Нагадаємо, процедура розміщення засобів пересувної торгівлі регламентується двома розпорядженнями КМДА – №300 від 9 квітня 2015 року та №731 від 23 липня 2015 року. Першим документом, зокрема, було передбачено, що право на розміщення таких торгових об’єктів підприємці виборюють на торгах, які організовує КП “Міський магазин” і з яким укладаються відповідні договори. У свою чергу другим розпорядженням було затверджено схему розміщення засобів пересувної торгівлі – тобто, конкретні локації в кожному районі міста, де можна встановлювати мобільні кав’ярні та інші схожі заклади. Демонтажем незаконно встановлених об’єктів торгівлі займається КП “Київблагоустрій”.

KВ: У своєму зверненні до Віталія Кличка ви поскаржилися на те, що підприємцям кожного дня доводиться стикатися з демонтажем засобів пересувної торгівлі. Які саме інциденти ви мали на увазі і що змусило вас і ваших колег звертатися до міського голови? 

Олексій Бусаєв: У вівторок, 14 березня, о шостій ранку, до мене зателефонував член нашої асоціації і повідомив, що представники КП “Київблагоустрій” почали демонтувати деякі об’єкти пересувної торгівлі. Причому – в усіх десяти районах Києва. Незволікаючи, я одразу зв’язався з директором Департаменту міського благоустрою КМДА Тимуром Ткаченком і запитав, чи давав він доручення на демонтаж. На своє питання я отримав відповідь, що це була “вказівка мера все демонтувати”. Мене це дуже здивувало, адже нещодавно нам обіцяли, що вирішення проблеми організації пересувної торгівлі зрушилося з місця і знаходиться на фінішній прямій, а тепер з невідомих причин все змінилося.

Мова ось про що. Представники Департаменту міського благоустрою і Департаменту промисловості та розвитку підприємництва КМДА у приватних бесідах нещодавно повідомили нам, що найближчим часом на розгляд Київради може бути винесено проєкт рішення, який має врегулювати питання розміщення об’єктів пересувної торгівлі. Цим документом зокрема планується пришвидшення та спрощення процедури внесення змін до Схеми розміщення таких об’єктів. Також проєктом рішення передбачена легалізація тих об’єктів, які не увійшли до Схеми розміщення та які розміщувалися відповідно до наших домовленостей. Під “нашими домовленостями” я маю на увазі меморандум про співпрацю, укладений ще в 2015 році між ГО “Асоціація мобільних кав’ярень” та мером Києва Віталієм Кличком.

Але, як бачимо, жодного “покращення” ми поки не спостерігаємо. Саме тому ми звернулись до мера з листом, аби отримати відповіді на питання, які нас хвилюють. Зокрема нас цікавить, хто і чому вирішив в односторонньому порядку раптово змінити домовленості, зафіксовані меморандумом. І ми дуже сподіваємось, що найближчим часом ситуація більш-менш проясниться.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

KВ: Ви декілька разів згадали про певні “домовленості” зі столичною владою та про “меморандум”. Про що йде мова? 

Олексій Бусаєв: Ще на початку 2015 року представники нашої сфери бізнесу звернулися до мера столиці стосовно того, що в місті відсутній правовий механізм, який би давав можливість підприємцям законно розміщувати засоби пересувної торгівлі. За результатами неодноразових зустрічей з керівництвом міста ми дійшли згоди про те, що КМДА затвердить Схему розміщення таких торгових обєктів на підставі розробленого і затвердженого порядку їхнього розміщення засобів. І це питання міська влада вирішила. 

Але проблема на той час не була вирішена на всі сто відсотків. Справа в тому, що тоді до Схеми розміщення увійшло усього 225 локацій, але по факту в місті нараховувалося близько 1000 встановлених засобів пересувної торгівлі. Ми знову ініціювали діалог з міською владою, адже хотіли зберегти для столиці бізнес, який давав людям робочі місця. В результаті було обговорено, що близько 250 локацій буде внесено до Схеми пізніше, а поки цього не буде зроблено, буде діяти мораторій на їх демонтаж, а сама “система” буде вдосконалюватися..

Вказані домовленості були зафіксовані в меморандумі від 16 грудня 2015 року, проєкт якого на той час завізували директор Департаменту промисловості та розвитку підприємництва КМДА Максим Кузьменко, директор Департаменту міського благоустрою Дмитро Білоцерковець, керівник КП “Міський магазин” Дмитро Торбенко та я – як представник “Асоціації мобільних кав’ярень”. У подальшому цей меморандум був підписаний особисто мером міста Віталієм Кличком. Фактично цим документом було визначено механізм реалізації та вдосконалення існуючих правил розміщення пересувної торгівлі в місті. 

Протягом усіх цих років ми добросовісно виконували домовленості, передбачені меморандумом. Натомість наразі наші об’єкти почали демонтувати. При цьому, у КП “Київблагоустрій” знають, де і хто саме стоїть. Адже ми подавали усі списки, в яких місцях та за якими адресами розміщуються наші засоби, до Департаменту промисловості КМДА, Департаменту благоустрою і КП “Міський магазин”, аби ті доповнили адресний перелік та подали на затвердження до КМДА зміни до Схеми.

KВ: Чи законними у такому випадку є дії “комунальників”, які демонтують торгові об’єкти?

Олексій Бусаєв: Справа в тому, що насправді працівники благоустрою виконують свою роботу. І це зрозуміло. Законно чи ні – це повинні встановлювати відповідні компетентні органи. Суть проблеми полягає в тому, що вищезгаданий меморандум підписав не лише мер міста, а і колишній директор Департаменту міського благоустрою КМДА – Дмитро Білоцерковець.

На мою думку, Тимур Ткаченко, який де-факто є наступником Білоцерковця на цій посаді, повинен був би його теж дотримуватись. Бо інакше виходить, що у нас працює не система, а виключно персоналії: “Я не підписував, то і не несу за це відповідальність”. Виходить якось так – ми неначе живемо в первісному суспільстві.

KВ: Що саме, на вашу думку, має зробити Віталій Кличко та інші столичні можновладці, щоб вирішити цю проблему?

Олексій Бусаєв: На мою думку, насамперед Віталій Кличко повинен розібратись в ситуації, яка склалася, та визначити, чиї саме дії призвели до знищення цілої галузі бізнесу в столиці. Ми, підприємці, протягом восьми років виконували всі вимоги, які до нас висували посадовці. Ці вимоги постійно змінювалися. І в кожного, хто б новий не приходив на високі посади, були свої забаганки по низці питань – і по зміні архетипів торгових об’єктів, і щодо вимог до асортименту продукції, яка може реалізуватися через засоби пересувної торгівлі, і щодо дотримання цілого переліку обмежень стосовно їх розміщення тощо. 

Все це призвело до зменшення кількості таких торгових об’єктів у Києві з 1000 до 300. І я наголошую, що нами все це робилось добровільно – виключно для того, аби “отримати їх легалізацію”. Саме тому наша мета полягає в тому, аби мер взяв на себе відповідальність і прийняв рішення: чи ми діємо за принципом і положеннями, прописаними в меморандумі, чи змінюємо їх хаотично – хто, як і коли завгодно. 

Я дуже сподіваюсь на швидку реакцію від керівництва міста. Мені, та й усім іншим підприємцям, зовсім не хочеться у розпал війни виходити на акції протесту, зважаючи на те, що і без цього проблем у країні вистачає. Але нам просто не залишають вибору.

Фото надав Олексій Бусаєв

Спілкувався Іван Кулик

Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4