Олексій Кудрявцев: “Будівельна реформа успішно фінішує вже найближчим часом”

Олексій Кудрявцев: “Будівельна реформа успішно фінішує вже найближчим часом”

Сьогодні порядок денний на столичному будівельному ринку диктують  знову все ті ж три гарячі теми: агресивна забудова, яка спотворює місто; взаємини між учасниками ринку і чиновниками, що продовжують будуватись на хабарях; та –  проблеми інвесторів недобудов. Градус напруги навколо останніх досяг пікової позначки – за всі часи існування інституту інвестування у житлову нерухомість. Втім, разом з напругою зростає й активність: шукають не лише винуватих, а й вихід з ситуації – причому, чи не на найвищому рівні, пишуться законопроекти. Така жвава залученість держави у процес спостерігається вперше. І – знову ж таки вперше за часів існування ринку – з’явилась врешті впевненість:  найгостріші проблеми будівельного ринку можуть бути вирішеними, переконаний екс-керівник Держархбудінспекції Олексій Кудрявцев. Оскільки ринок стає іншим – як і держава, говорить він. Кудрявцев наполягає: вітчизняна будівельна галузь має всі шанси змінитись на краще – тут і зараз.

На чому грунтується його впевненість, хто й коли відповість за хаос за будівельними парканами та як перекрити кисень давній потужній системі тотальної корупції у галузі? Про це в інтерв’ю виданню КиевVласть розповів Олексій Кудрявцев.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

KV: Пане Олексію, на днях Мінрегіон разом з ДАБІ відзвітували, що запускають електронний кабінет забудовника. Це те саме, що колись вже розпочинали в ДАБІ чи якийсь новий проект?

Олексій Кудрявцев (О.К.): Рівно рік тому, коли ми вже були на фініші реформи, яку розпочали тоді в ДАБІ, ми саме підійшли до створення електронного кабінету. Планувалось, що всі адміністративні послуги учасники ринку зможуть отримувати без участі чиновників. Це стосувалось як забудовників, що зводять прості невеликі об’єкти, так і – в подальшому – всіх без виключення, у тому числі тих, хто веде масштабне будівництво. Планувалось, що забудовники об’єктів з незначними наслідками (СС1) зможуть у цілодобовому режимі подавати у електронному вигляді повідомлення  про початок виконання підготовчих робіт; будівельних робіт, а також – повідомляти у електронному форматі про зміну даних у повідомленнях, які були надані раніше. Також планувалось, що вони зможуть подавати декларації про готовність до експлуатації об’єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта. Щодо інших забудовників – ми збирались дати їм можливість через електронний кабінет отримувати дозволи на виконання будівельних робіт. І так само – приймати їх об’єкти в експлуатацію. Далі планувалось створення системи прозорих реєстрів. Ми розробили цілий набір інструментів викорінення корупції. Адже таким чином чиновник (потенційний корупціонер) максимально усувався від спілкування з учасниками ринку. А останні – своєю чергою – отримували всю необхідну інформацію через доступний реєстр та через електронний кабінет. Водночас ми збиралися систематизувати систему нагляду та контролю за будівництвом, щоб припинити практику зведення  об’єктів з чисельними порушеннями чи незаконних.

Тоді, рік тому, аби завершити реформу, нам потрібно було ще 2-3 місяці. Тобто, збиралися вийти на фініш вже до нового року. Але, як ви пам’ятаєте, нам цього зробити не дали – натомість мене було усунуто від процесу та гучно звільнено за сфабрикованим звинуваченням. А реформа загальмувала та була швидко згорнута. Корупціонери вищого ешелону, що роками чи десятиліттями сиділи на потоках, та будівельна мафія, котра будувала ігноруючи будь-які правила, вочевидь, відчули, що їхньому солодкому життю ось-ось прийде край, і зробили все, аби не допустити цього.

Те, що втілюється зараз Урядом, у тому числі – Міністерством розвитку громад та територій – разом з ДАБІ та за участі експертів, зокрема – проект “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS”, Офісу ефективного регулювання – це якраз ті самі наші кроки. Маю на увазі створення Електронного кабінету, у тому числі. Так, на першому етапі планується запровадити комплекс адміністративних послуг щодо об’єктів класу наслідків (відповідальності) СС1.  А до кінця наступного року, стане можливим через Кабінет отримання дозволу на виконання будівельних робіт щодо об’єктів класу наслідків (відповідальності) СС2 та СС3, а також прийняття їх в експлуатацію. Тобто, наразі реформа відбувається, вона вже на фініші і до її завершення залишилось декілька місяців.

Читайте: Олексій Кудрявцев: “Чим прозорішим стає ринок будівництва, тим більший супротив від тих, хто не готовий до змін”


KV: А щодо реєстрів? Чи буде їх якось впорядковано?

О.К.: Обов’язково. Прийнятий парламентом законопроект 1081 має покласти цьому край: на його підставі буде створено Єдину державну електронну систему у сфері будівництва. До неї буде входити єдиний Реєстр будівельної діяльності, який планується вивести у відкритий доступ. Всі документи для будівельної діяльності будуть створюватися з використанням інформації з цього Реєстру. Це стосуватиметься містобудівних умов та обмежень, експертних звітів, ліцензування на провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів різних класів наслідків; погодження відхилень від будівельних норм та повідомлення про відмову в їх погодженні; дозволу на виконання будівельних робіт, повідомлення про відмову в його наданні; сертифікату про прийняття в експлуатацію, повідомлення про відмову в його наданні тощо.

Нововведення стосуватиметься всіх учасників містобудівного процесу: замовників та підрядників будівництва, сертифікованих осіб, організацій, що надають технічні умови, експертних організацій, уповноважених органів містобудування та архітектури, органів держархбудконтролю. Власне, це все кроки, які свого часу збирались зробити ми на базі ДАБІ. Зараз, сподіваюсь, цю реформу вдасться довести до кінця – адже цього прагне не лише ринок, цього прагне нова команда в Уряді, куди прийшло багато фахівців, які бачать своєю метою перезавантаження державних інституцій, докорінну зміну архітектури влади, що дозволить назавжди знищити будь-які корупційні ризики. Галузь має працювати без корупції.

Читайте: ДАБІ не може ставати на бік забудовника чи громади, а повинна діяти виключно у законодавчому полі – Олексій Кудрявцев


KV: Але поки перезавантаження лише розпочинається – а галузь тим часом працює ще, вочевидь, за старими правилами, інакше як можна пояснити появу вже декількох нових будмайданчиків по Києву – в тих місцях, де будувати не можна?

О.К.: Стихійні забудови – це велика хвороба наших міст. Її корінь – у токсичних стосунках між забудовниками та владою. Сам факт їх наявності – симптом того, що корупція є і поки що – на жаль – нікуди не поділася. Зараз чуємо про нові скандали – а отже, методи, з якими я особисто намагався боротись, все ще існують та їх продовжують брати на озброєння чи старі, чи вже нові  учасники ринку. Буквально днями почув запитання від жителів одного з районів столиці, які довідались, що просто у них перед вікнами готується масштабне будівництво, проекту якого міська влада та ДАБІ колись сказали “ні” – там будувати не можна з багатьох причин. Тим не менш, зараз заборону знято, будівництво розпочато. До речі, таких випадків чимало: ДАБІ забороняє будівництво, а потім несподівано на бік забудовника-загарбника стає суд і поновлює право будувати там, де не можна. Живий приклад – скандальне будівництво по Платонівському провулку, 6. ДАБІ заборонила ліпити буквально впритул до школи та дитсадочка потворну скалоподібну 23-поверхівку. Але – будь ласка – суд  поновив будівництво. Яке – не без втручання з боку тодішніх можновладців – було жваво розпочате. Зараз недешеві кватири з того ще не збудованого хмарочосу активно продаються як безпосередньо забудовником, так і агенціями з нерухомості. А дітки – вихованці обох закладів – опинилися просто на будмайданчику, в реальній небезпеці. Отже, про що йдеться? Про те, що суди – замість того, щоб захищати право й закон, можуть йти на компроміси. І у тому, що наше прекрасне місто має сьогодні вигляд хаотично та бездумно забудованого мегаполісу, є й провина служителів Феміди, як це не сумно.

І от люди, що до мене звернулись,  обурені, стривожені й запитують: що робити, як відстояти благоустрій у своєму мікрорайоні та не дати якомусь безпринципному забудовнику знову спотворити Київ.

Читайте: В Украине в разы уменьшилось количество незаконных строительств, – глава ГАСИ Кудрявцев

KV: І що ж робити? Що ви їм відповіли?

О.К.: Зупинити бульдозер незаконного будівництва насправді нелегко, адже воно розпочинається й ведеться не лише за бажанням якогось надто наглого будівельника – воно, як я вже сказав, зазвичай мало підтримку у певних владних коридорах. І чим впливовіші були ті коридори, тим складніше доводилось боротись з незаконними – знаю на власному досвіді. Але! Сьогодні по тих коридорах ходять зовсім інші люди, які по один бік барикад і з громадянами, і з законом. Повторюся: сьогодні у мене великі сподівання на по-справжньому нову владу. Кожен такий сигнал щодо незаконного будівництва слід доводити до відома суспільства і влади. Має бути якнайгучніший розголос. Я так і сказав активістам, що до мене звернулись за порадою. Суспільство вже не може собі дозволити стояти осторонь від подібного беззаконня. Слід бити на сполох – і переможемо. Взагалі-то незаконні будівництва – це “привіт” зі старих часів. Вони скоро відійдуть у історію.

Читайте: “Эффективность реформ в градостроительстве зависит от уровня ответственности руководителей территориальных органов” – Кудрявцев


KV: Вважаєте, що спротиву з боку будівельної мафії, як ви її називаєте, не буде? Що цього разу реформу не “потоплять” і все вийде? Адже ви вже одного разу потрапили під удар…

О.К.: Тоді я був свідомий того, що перекриваючи декому багатомільйонні потоки “занесень”, я рано чи пізно потраплю до лав небажаних, стану опальним. Так і сталося. Система мене викинула – й це чудовий факт. Адже вона не змогла мене зробити “своїм”, зробити  насправді токсичною фігурою. Хоча дуже намагалася. Система, до речі, мстить мені донині – й я тішуся. Чим більше чую про себе сьогодні висмоктаного з пальцю “молдавського негативу” та “викривальних сенсацій”, тим більше розумію: робив і роблю все правильно. І готовий робити далі. Звісно, реформі будуть заважати. Але зараз за неї взялися на всіх рівнях – отже, вона має відбутися.

Читайте: Алексей Кудрявцев: “Система “Прозрачная ГАСИ” – новый шаг к открытости стройотрасли”

Фото: прес-служба ДАБІ

КиевVласть

Автор:
Спілкувався Олексій Вєтров
Рекомендуємо до перегляду
В Києві затвердили стратегією розвитку міста до 2027 року
В Києві затвердили стратегією розвитку міста до 2027 року
18:00 Найближчі три роки столична влада теоретично повинна буде працювати над виконанням “Стратегії розвитку Києва до 2027 року”. Розробити цей документ, як стверджують у…
Роман Смик тимчасово очолив Обухівський район: що про нього відомо
Роман Смик тимчасово очолив Обухівський район: що про нього відомо
15:19 25 листопада до виконання обов’язків голови Обухівського районної державної адміністрації Київської області приступив Смик Роман Петрович, який до цього обіймав посаду першого заступника…
“Битва за 16 га”: прокуратура судиться з оточенням Рябікіна-Вавриша за землю в Дарницькому лісгоспі
“Битва за 16 га”: прокуратура судиться з оточенням Рябікіна-Вавриша за землю в Дарницькому лісгоспі
09:00 Столична прокуратура в судовому порядку добивається скасування державної реєстрації ділянки площею майже 16 га на території Дарницького лісгоспу та права користування нею компанією…
Banner
QlU7mDx4