Ольга Голубовська: “Соціальні катаклізми завжди супроводжуються зростанням інфекційних захворювань”

Ольга Голубовська: “Соціальні катаклізми завжди супроводжуються зростанням інфекційних захворювань”

На тлі великої війни проти російської навали всі майже забули про коронавірус, хоча ця хвороба нікуди не зникла й досі забирає життя людей, хай і не так масово, як по початку пандемії. Водночас в Україні загострились небезпеки, пов’язані з іншими інфекційними захворюваннями: гепатитами, кором, лептоспірозом, холерою. Переважно це стосується територій, де ведуться активні бойові дії, але поширюється на всю Україну. Тому зараз надважливо не гнатися за економією грошей на первинній медичній ланці, а надавати хворим максимально якісну допомогу від самого початку – первинного прийому у лікаря.

Про це в інтерв’ю КиївВладі розповіла заслужений лікар України, інфекціоніст Ольга Голубовська.

Повну версію дивіться на YouTube каналі “Увага Кірія”.


Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

KВ: “Сила і свобода – це те, що робить людину прекрасним”, писав Жан-Жак Руссо. Що для Вас свобода? Яке б Ви визначення дали цьому слову?

Ольга Голубовська: Для мене взагалі свобода – це коли людина, перш за все, має змогу висловлювати свої думки так, як вона хоче, може мати власну думку – і її не будуть за цю думку переслідувати. Свобода – це коли людина може займатися тим, чим вона сама хоче, а не тим, до чого вона змушена. 

Та думаю, для кожної людини свобода – це щось особисте. Бо у людей є різні пріоритети в житті. 

KВ: Як на сьогоднішній день відбувається перебігу Сovid-19? Який рівень захворюваності на Сovid?

Ольга Голубовська: Захворюваність висока. Людина не може не

хворіти інфекційними хворобами, це звичайний стан, бо ми частина природи, природних процесів.

Найголовніше, щоб людина не вмирала від інфекційних хвороб, і щоб вона одужала без усіляких негативних наслідків. За даними ВООЗ, летальність від коронавірусної хвороби знизилась на 90%. Так воно і є.

Але люди ще помирають. На жаль, навіть в одній із наших клінік за півтора місяці загинуло близько 30 людей, серед них – люди трохи старше 30 років. У більшості випадків такі ситуації трапляються через неправильне ведення хворих від самого початку.


Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Зараз у нас є ресурси для лікування, яких не було на початку пандемії. І ситуація зовсім інша. Та залишається проблема: люди вчасно не звертаються за медичною допомогою.

KВ: Ви зазначили, що зараз в 90% випадків пацієнти, які хворіють на Сovid, одужують. Чи можна сказати, що у нас сформувався колективний імунітет, що свою ефективність проявила вакцинація?

Ольга Голубовська: Я не дуже люблю слова “колективний імунітет” за умови коронавірусної хвороби. Більше люблю казати, що це результат взаємної адаптації мікро- і макроорганізму, який закономірно призводить до падіння пандемічного потенціалу будь-якого збудника.

Будь-які пандемії закінчуються. І закінчуються вони, як правило, зниженням агресивності мікроорганізмів. Ми називаємо це “вірулентності збудника”, а також формуванням різних видів імунітету. Є клітини пам’яті, які пам’ятають, що ми колись хворіли.

KВ: Багато хто прогнозував нову потужну хвилю Covid взимку, казали про новий штамм “Кракен”. Та цієї хвилі не сталося. 

Ольга Голубовська: Розумієте, в суспільстві сформувався негатив щодо коронавірусної хвороби з багатьох причин. Дуже багато було зроблено помилок, в тому числі, на глобальному рівні. Ніхто не був готовий до цього. Хоча потрібно було готуватись, експерти ВООЗ прогнозували пандемію з 2018 року. 

Пандемія супроводжувалась локдаунами, обмеженнями, які призвели до втрати бізнесу, до втрати доходу багатьох людей. І, незважаючи на всі локдауни, ми з вами побачили дельта-хвилю, на яку ці локдауни аж ніяк не вплинули. 

Це була страшна пандемія. Ми ніколи не бачили стільки хворих і загиблих. В деяких сім’ях гинули кілька осіб від цієї хвороби. В нас були перепрофільовані навіть офтальмологічні лікарні.

Але в інфекційній патології не треба змішувати політику і суть проблеми. 

Ольга Голубовська: “Соціальні катаклізми завжди супроводжуються зростанням інфекційних захворювань”

Моніторинг проводиться над усіма варіантами нових вірусів. З’явився “Кракен”. Ніхто не знав, як він себе поведе. Але він повів себе, як і “Омікрон” – це черговий підваріант “Омікрону”. Він спричиняє не тяжкі форми захворювання та має ще більше вірусне навантаження на початку – і все. Ось це треба пам’ятати.

Нічого глобального “Кракен” не спричинить. Будемо сподіватися, що з коронавірусною хворобою вже не буде таких неприємностей. 

KВ: Які хвороби різко зростуть через війну? 

Ольга Голубовська: Є таке поняття – інфекційні хвороби війни. Будь-які соціальні катаклізми супроводжуються зростанням інфекційних захворювань. Всеукраїнська асоціація інфекціоністів України (ВАУІ) веде системний моніторинг, зробила такий прогноз і надала його за її дорученням РНБО. 

На жаль, будуть спалахи – кишкових інфекцій, лептоспірозу. Ми бачимо зростання вірусних гепатитів, тому що масово застосовують переливання крові.

Надважливо в інфекційній патології – виявлення хворих. Бо багато зараз інфекційних хвороб, які мають прихований такий перебіг: вірусні гепатити, особливо гепатит С. Якщо його не виявити, то наслідки проявляються на стадіях, коли лікування вже неможливе – тільки трансплантація печінки.

У нас є небезпечні агломерації, в тому числі, для холери. Слава Богу, крім окремих повідомлень, спалахів не було.

Ольга Голубовська: “Соціальні катаклізми завжди супроводжуються зростанням інфекційних захворювань”

Лептоспіроз може бути там, де ведуться активні бойові дії. Загалом поширення інфекційних хвороб дуже залежить від активності бойових дій на конкретній території. ВАІУ, зазначу, надає рекомендації, як максимально убезпечитися від інфекційних захворювань.

KВ: Зараз дуже багато українців, в тому числі ваших колег поїхали за кордон, переважно – в Європейський Союз. Там вони стикаються з недосконалістю національних систем охорон здоров’я. Які ви бачите переваги української системи охорони здоров’я над європейськими?


Ольга Голубовська: Но мою думку, в ЄС і США дуже обмежений доступ до медичної допомоги, людині потрапити до лікаря дуже складно.

В деяких реформах, що були проведені в нашій системі охорони здоров’я, був і є сенс. Але було зроблено багато неприпустимих речей.

Ми країна хронічних епідемій: в 90-х мали безпрецедентну епідемію дифтерії, у нас було декілька безпрецедентних епідемій кору, за яким ми увійшли до трійки світових лідерів. І я не кажу про інші різні окремі спалахи.

В Європі немає такої катастрофічної ситуації з інфекційними захворюваннями. Тому їхні лікарі можуть дозволити собі відправити до отоларинголога людину, у якої болить вухо, через три місяці після першого візиту. Хоча біль у вусі може бути початком тяжкого захворювання, яке небезпечне для оточуючих. 

На жаль, у нас зараз також обмежений доступ до лікаря, проте потрапити на прийом легше, ніж у будь-якій країні Європи. Ми людяно один одному допомагаємо, медичні працівники намагаються зробити все, щоб полегшити перебіг хвороби.

KВ: Чи вважаєте ви помилковою медичну реформу першої ланки або навпаки – правильною?

Ольга Голубовська: З точки зору вивільнення великих грошей – стало дешевше утримувати систему, бо в ній немає вузьких спеціалістів. З точку зору лікарів теж стало краще, бо не треба ходити по домівках хворих – зараз хворі самі приходять до лікаря.

Але в черзі до лікаря сидять, зокрема, хворі на кір та менінгококову інфекцію, на грип та коронавірусну інфекцію тощо. І це в країні, де з інфекціями зовсім не така благополучна ситуація благополучна, як деінде.

Та й знання сімейного лікаря не можуть бути більшими за знання будь-якого вузького спеціаліста.

Ольга Голубовська: “Соціальні катаклізми завжди супроводжуються зростанням інфекційних захворювань”

З цієї точки зору я вважаю реформу помилковою і зовсім неправильною. Ми повинні дбати про якість медичної допомоги. Хворому треба не тільки потрапити до лікаря, він має отримати правильний діагноз і бути впевненим в якості лікування. Це дуже велика робота, де треба постійно навчатися та бути професіоналом. 

KВ: Дуже багато лікарів виїхали з країни. Чи відчувається зараз дефіцит кваліфікованих лікарів в Україні?

Ольга Голубовська: Кваліфікованих лікарів – відчувається, і вже дуже давно. Проте зараз ситуація компенсується тим, що і людей багато виїхало. Але кваліфіковані кадри, звичайно, будуть шукати роботу в країнах ЄС, де вони можуть отримувати більший дохід, аніж в Україні.

KВ: Ваше ставлення до закону “Про систему громадського здоров’я” (набуде чинної сили 1 жовтня ц.р., колишній законопроєкт №4142) в частині обов’язкового вакцинування?

Ольга Голубовська: Така норма була і в законі “Про захист населення від інфекційних хвороб”.

Цей закон, в якому дуже багато й іншого, не вирішує проблеми протиепідемічного захисту. Він дуже сирий. Були дуже великі застереження фахівців, які, як завжди не врахували.

Стосовно обов’язкової вакцинації. Вона може і повинна бути в окремих випадках для деяких вакцин. Але зараз у людей немає довіри, а їх будуть примушувати вакцинуватись. Це помилковий підхід.

Ольга Голубовська: “Соціальні катаклізми завжди супроводжуються зростанням інфекційних захворювань”

Зараз час інформаційних технологій, приховати інформацію неможливо. Умовно, на сайті написали, що прибула партія вакцин, яка десь на 30° в жарі там десь знаходилась, стояла, ніхто холодовий ланцюг цей не зберігав. І, звичайно, людина буде переживати за своє здоров’я.

Держава повинна нескінченно пояснювати та робити все для підвищення довіри до вакцинації.

Фото: Facebook Ольги Голубовської

КиївВлада

Автор:
Геннадій Кірія
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4