Оточення Юрушева добивається права на висотну забудову у Солом’янському районі столиці

Оточення Юрушева добивається права на висотну забудову у Солом'янському районі столиці

ТОВ “ВКФ “Сервісшина” продовжує судові спори за право зводити висотний ЖК на вул. Мокрій, 14-А. Після того, як цій компанії вдалося “через служителів Феміди” оскаржити частину Детального плану території (ДПТ), до якого входить орендована земельна ділянка, та добитися від КМДА видачі містобудівних умов та обмежень (МУО) на проєктування будівництва, вона намагається оскаржити закріплені у останньому документі вимоги щодо висотності майбутньої будівлі. Чиновники обмежили її на рівні 44,9 м через те, що ця земля входить до Центрального історичного ареалу, але у “ВКФ “Сервісшина” вважають, що цей показник має становити 82,6 м, бо київська міська влада не все чітко прописала у своїй містобідівній документації. Нещодавно ця ТОВка (входить до орбіти відомого бізнесмена Леоніда Юрушева, який на колажі праворуч), виграла в суді першої інстанції. Якщо цей вердикт підтримає “апеляційна інстанція”, то  місцевій громаді, яка виступає проти ущільнюючої забудови цієї місцевості, вочевидь, доведеться змиритися з появою чергової “житлової свічки”.

Як стало відомо КВ, наразі ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД” намагається в судовому порядку добитися “редагування” МУО щодо проєктування забудови на вул. Мокрій, 14-А (колишня назва – вул. Кудряшова, Солом’янський район).

Компанія вимагає від Департаменту містобудування та архітектури Київської міськдержадміністрації (КМДА) внести зміни у цей документ, який був виданий вказаним структурним підрозділом КМДА 11 січня 2023 року. У МУО було передбачено, що висота житлового комплексу (ЖК), який має там з’явитися, не може перевищувати 44,9 м, але у ТОВ “ВКФ “Сервісшина” вважають, що вона має складати 82,6 м. Компанія протягом 2023 року декілька разів зверталася до вказаного структурного підрозділу столичної мерії щодо внесення змін до цих “містобудів”, але їй було відмовлено. 

Обмеження щодо висотності у профільному департаменті КМДА пояснили тим, що земельна ділянка потрапляє до території Центрального історичного ареалу Києва, межі якого були затвердженні наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від №599 від 2 серпня 2021 року. Втім, у ТОВ “ВКФ “Сервісшина” зазначають, що цей наказ не є містобудівною документацією на місцевому рівні, а тому, мовляв, на нього не можна посилатися при визначенні висоти. Із цього та інших факторів буцімто і “витікає” аргумент компанії про те, що у мерії не довели, що “об’єкт проектування, враховуючи положення діючого законодавства в сфері будівництва, знаходиться в межах центрального історичного ареалу”.

10 червня 2024 року Київський окружний адмінсуд повністю задовольнив позов ТОВ “ВКФ “Сервісшина”. Оскаржувати цей судовий вердикт взялися Департамент містобудування та архітектури КМДА і столичний адвокат і правозахисник Олександр Дядюк, який вирішив вступити до цієї справи в якості третьої особи. 

Оточення Юрушева добивається права на висотну забудову у Солом'янському районі столиці
Скріншот рішення суду від 10 червня 2024 року

Вони вже подали відповідні апеляційні скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду, але поки що у відкритих джерелах відсутня інформація стосовно того, чи були відкриті провадження за цими скаргами. Зокрема, 17 липня вказаний суд залишив скаргу Дядюка без руху і дав фахівцю 10 днів на виправлення недоліків – мовляв, йому треба довести, що рішення суду першої інстанції якимось чином впливає на нього. Як повідомив КВ Олександр Дядюк, він вже виправив недоліки у своїй скарзі та направив відповідні документи до суду, але поки що він не знає, чи прийняли служителі Феміди його скаргу. 

Передісторія

18 березня 2004 року Київрада своїм рішенням №125/1335 погодила передачу в оренду ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД” земельної ділянки на вул. Кудряшова, 14-А площею 0,3874 га (кадастровий номер 8000000000:72:143:0003). Земля відводилася в оренду на 10 років для реконструкції СТО під торгові та складські будівлі та споруди з подальшою експлуатацією та обслуговуванням.

1 липня 2004 року між ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД” та Київрадою було укладено договір оренди цієї земельної ділянки. Надалі, 5 квітня 2016 року, сторони уклали угоду про продовження зазначеного орендного договору – знову на 10 років.

Оточення Юрушева добивається права на висотну забудову у Солом'янському районі столиці
Ділянка на карті

Незадовго до цього, 24 вересня 2015 року, Київрада рішенням №46/1949 затвердила ДПТ у межах Повітрофлотського проспекту, вулиць Солом’янської, Механізаторів, Кудряшова та залізничних колій у Солом’янському районі. Тоді було визначено, що цей ДПТ охоплює територію 196,14 га, з яких 69,2 га підпадає під житлову забудову, 69,5 га – під забудову іншого призначення. Також, серед іншого, у документі було зафіксовано, що земельна ділянка на вул. Кудряшова, 14-А, яку в столичної громади орендує ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД”, за функціональним призначенням переважно належить до території земельних насаджень спеціального призначення, а частково – до багатоповерхової житлової забудови. Замовником розробки цього ДПТ виступив Департамент містобудування та архітектури КМДА, генеральним проектувальником – ТОВ “Проектгенплан”, а інвестором – ТОВ “Кийбуд”.

23 березня 2017 року тодішній директор Департаменту земельних ресурсів КМДА Олексій Поліщук зареєстрував у Київраді проєкт рішення №08/231-799/ПР про зміну цільового призначення земельної ділянки на вулиці Кудряшова, 14-А. Документом було передбачено, що вказана ділянка може бути використана для будівництва, експлуатації та обслуговування ЖК із паркінгом, про що столичних чиновників за кілька місяців до цього попросило ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД”. 3 жовтня 2017 року цей документ погодила комісія Київради з питань містобудування, архітектури та землекористування. Проте, вже 12 жовтня 2017 року управління правового забезпечення діяльності Київради повернуло цей проєкт рішення на доопрацювання – з яких причин у відкритих джерелах не повідомляється.

У серпні та жовтні 2019 року ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД” двічі зверталося до Департаменту містобудування та архітектури КМДА з проханням видати МУО для проєктування реконструкції комплексу нежитлових будівель, що розташовані на зазначеній ділянці, під житловий комплекс із паркінгом. Але чиновники двічі, у вересні та листопаді 2019 року, повідомили зазначеній компанії про відмову у наданні “містобудів”. Причиною для відмов стала невідповідність намірів щодо забудови ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, а також надання компанією неповного пакету документів, визначеного ч. 3 статті 29 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”.

Так, чиновники повідомили ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД”, що, відповідно до Генерального плану Києва, зазначена ділянка за функціональним призначенням переважно відноситься до території зелених насаджень загального користування. Водночас згадане вище ДПТ передбачає, що ця земля належить до території земельних насаджень спеціального призначення, а частково – до житлової багатоповерхової забудови.

На початку 2020 року ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД” звернулося до Окружного адмінсуду Києва (ОАСК, нині ліквідований) із позовом до Департаменту містобудування та архітектури КМДА. Компанія попросила визнати протиправними дії чиновників, які відмовили у видачі МУО, а також зобов’язати їх видати цей документ. 25 серпня 2020 року вказаний суд відмовив ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД” у задоволенні його позову. Служителі Феміди тоді визнали правочинність відмови профільного департаменту. Також у суді вказали на те, що “рішення у цій справі впливає на захист суспільного інтересу щодо відновлення законності при вирішенні суспільно важливого та соціально значущого питання щодо планування забудови та розвитку території на місцевому рівні”.

Читайте: Суд отказал компании из орбиты Юрушева в проектировании скандального строительства по улице Кудряшова, 14А

25 листопада 2020 року Шостий апеляційний адмінсуд, до якого ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД” звернулося з апеляційною скаргою, залишив рішення ОАСК у силі. Невдалою для компанії була і спроба оскаржити дії чиновників та, відповідно, вердикти судів перших двох інстанцій, у Касаційному адмінсуді – 9 лютого 2023 року той також відмовив даній ТОВці в задоволенні її вимог.

Ще до того, як рішення по вказаній справі прийняв апеляційний суд, у листопаді 2020 року, ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД” звернулося з ще одним позовом до ОАСК. Компанія вимагала відмінити вищезгадане рішення Київради №46/1949 від 24 вересня 2015 року про затвердження ДПТ – при цьому, компанія оскаржувала не весь детальний план загалом, а лише в тій частині, яка стосується ділянки на вул. Кудряшова, 14-А. Відповідачем у цій справі виступила столична міськрада. 

Під час даного судового спору у компанії вказували на те, що наявність на вищезгаданій ділянці зелених насаджень (ознака зони зелених насаджень. – КВ) документально не підтверджується. Один із аргументів – ця земля не закріплена за Управлінням житлово-комунального господарства та будівництва Солом’янської районної у місті Києві державної адміністрації (РДА), “яке забезпечує виконання комплексу робіт зі створення, догляду та експлуатації за зеленими насадженнями”.

Також у ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД” зазначали, що у спірному ДПТ є протиріччя. Мовляв, цей детальний план визначає функціональне призначення ділянки на вул. Кудряшова, 14-А у Солом’янському районі як територію зелених насаджень загального користування, проте Генеральний план Києва, мовляв, відносить цю територію частково до територій комунально-складських, а частково – до житлових багатоповерхових забудов. При цьому, як повідомлялося вище, раніше ОАСК у рамках справи щодо МУО визнав, що Генплан визначає цю землю знову ж таки як територію зелених насаджень загального користування.

Ці та інші аргументи компанії переконали служителів Феміди. Як наслідок – суди всіх трьох інстанцій були на боці ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД”, а кінцеве рішення по даній справі було прийнято Касаційним адмінсудом 14 грудня 2022 року.

Читайте: Чтобы построить ЖК по ул. Кудряшова, 14-А, застройщик отменил через суд часть ДПТ

Поки тривав цей судовий спір, у грудні 2021 року, ТОВ “ВКФ “Сервісшина” знову звернулося до Департаменту містобудування та архітектури КМДА із клопотанням щодо видачі МУО на проєктування реконструкції нежитлових будівель на вул. Кудряшова, 14-А під ЖК з паркінгом. Втім, у тому ж місяці чиновники знову відмовили компанії – офіційною підставою стало подання неповного пакету документів, які необхідні для отримання “містобудів”, зокрема “зазначених намірів, необхідних для прийняття рішень про надання МУО” і “викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000”.

У зв’язку з цим, на початку 2022-го ТОВ “ВКС “Сервісшина ЛТД” звернулося до ОАСК із черговим позовом щодо оскарження відмови профільного департаменту і зобов’язання чиновників видати МУО. В обґрунтування своїх вимог у компанії зазначили, що усі дані, необхідні для прийняття рішення щодо видачі МУО, ними були подані – у тому числі й ті, на відсутність яких вказали в профільному департаменті КМДА. А тому, мовляв, відмова столичної мерії є необґрунтованою та безпідставною.

2 червня 2022 року ОАСК задовольнив позов ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД”. Департамент містобудування та архітектури КМДА намагався оскаржити такий судовий вердикт, але 14 грудня 2022 року Шостий апеляційний адмінсуд відмовив чиновникам у відкритті апеляційного провадження за їхньою відповідною скаргою. Підставою послугував пропуск департаментом строків апеляційного оскарження. Чиновники ще здійснили спробу оскаржити цю відмову в касаційному суді, але успіхів не мали. Тому виграшне для ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД” рішення ОАСК було залишено в силі.

На виконання даного судового вердикту 11 січня 2023 року Департамент містобудування та архітектури КМДА все ж видав ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД” вищезгадані МУО на проєктування реконструкції нежитлових будівель на вул. Кудряшова, 14-А під ЖК з паркінгом. Згідно з цим документом, компанії дозволили проєктувати зведення будівлі висотою до 44,9 м, але остаточна висота мала бути визначена проєктною документацією. Серед іншого, у “містобудах” зазначалося, що ця документація має розроблятися із урахуванням вишезгадагого наказу Мінкульту №599 від 2 серпня 2021 року «Про затвердження меж та режимів використання території історичних ареалів Києва».

Вже під час судового спору щодо “редагування” цих МУО, 4 червня 2024 року, Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ) видала вказаній компанії дозвіл ІУ013240527868 на проведення будівельних робіт з цієї реконструкції. Згідно з ним, ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД” планує звести один 14-поверховий будинок (13 надземних поверхів та один підземний) на 87 квартир (їхня загальна площа – 5,3 тис. кв.м.). Також у цьому ЖК дозволено облаштувати підземний паркінг на 148 машиномісць. Генеральним підрядником цих робіт було вказано ТОВ “Мастербуд”.

Зазначимо, наразі на сайту девелоперської компанії “Forum Capital” опубліковано інформацію щодо запланованого будівництва ЖК бізнес-класу за вказаною адресою – Він отримав назву “Wet” – від англійської “мокрий”, на честь вулиці. Зазначається, що цей комплекс матиме 26 поверхів, і у ньому планується облаштувати 178 квартир і 177 машиномісць. Також на цій території планується побудувати будівлю громадського призначення, що має 4 поверхи, в якій планується створити офіси.

Оточення Юрушева добивається права на висотну забудову у Солом'янському районі столиці
Рендер ЖК “Wet”

Що думають місцеві

Як повідомляла КВ, протягом останнього десятиліття, як мінімум з 2017 року, мешканці Солом’янського району “воювали” проти будівництва на вулиці Кудряшова, 14-А.

Так, за даними місцевих інтернет-порталів, за цією адресою ТОВ “ВКФ “Сервісшина ЛТД” планувало до 2020 року збудувати 26-поверховий житловий будинок. При цьому будівельний майданчик, а пізніше і потенційна висотка, мовляв, мали розташовуватися прямо над старим рукавом колектора, який був визнаний аварійним багато років тому. За інформацією цих ЗМІ, кожне коливання під час будівельних робіт або тиск масиву будівлі міг спровокувати техногенну катастрофу і затопити мешканців Солом’янського району фекаліями. Крім того, зазначалося, що 26-поверховий будинок просто перекрив би потрапляння сонячного світла в навколишні будівлі, через що постраждав би дитячий садок, який знаходиться поруч.

У свою чергу, інші медіа повідомляли про те, що солом’янці висловлювали претензії до цієї потенційної багатоповерхівки і у зв’язку з ущільнюючою забудовою їхнього району. Мовляв, за останні роки в цій місцевості з’явилося більше десятка нових ЖК, а от шкіл та дитячих садків більше не стало.

Нагадаємо також, що раніше зазначений вище ДПТ вже був предметом судових розглядів. Ще у 2017 році громадянин Ігор Горбасенко звернувся до ОАСК з позовом до Департаменту містобудування КМДА, ТОВ “Проектгенплан” (генеральний проектувальник) та ТОВ “Кийбуд” (інвестор розробки документа) про скасування згаданого рішення Київради №46/1949 року. Свою вимогу ця фізична особа обґрунтувала тим, що громадські слухання щодо обговорення цього документа були проведені з грубими порушеннями. Крім цього, за його даними, проект ДПТ не відповідає вимогам Закону “Про регулювання містобудівної діяльності”, оскільки у протоколі засідання секції містобудування та архітектури вказано зовсім інші техніко-економічні показники, ніж у самому проєкті.

1 липня 2019 року суд повністю задовольнив позов, скасувавши рішення Київради щодо затвердження цього ДПТ. ТОВ “Кийбуд” подало апеляційну скаргу на такий судовий вердикт до Шостого апеляційного адміністративного суду: 19 серпня 2019 року було відкрито апеляційне провадження. Проте, цю скаргу так і не було розглянуто по суті, адже 17 лютого 2020 року Ігор Горбасенко направив до апеляційного суду заяву про відмову від позову і вже 3 березня 2020 року цей суд задовольнив цю заяву. У зв’язку з цим рішення ОАСК від 1 липня 2019 року було визнано недійсним, а отже – зазначене ДПТ де-юре залишилося законним.

Хто збирається будувати 

За даними аналітичної системи Youcontrol, київське ТОВ “ВКФ “Сервісшина” було засноване у червні 1993 року. Керівником фірми вказано Євгена Маліченка, засновником – АТ “ЗНВКІФ “Форум-Капітал”, кінцевим бенефіціаром – мешканця села Іванковичі Обухівського района Київщини Андрія Манжелея. Він же разом з громадянином Туреччини Орханом Атмаджою є співвласниками ТОВ “Мастербуд”, яке заявлено генпідрядником будівництва на вул. Мокрій, 14-А.

За даними ЗМІ, Андрій Манжелей – племінник бізнесмена Леоніда Юрушева. Останній відомий, зокрема, як власник столичних готелів InterContinental Kiev, Fairmont Grand Hotel Kyiv, Riviera House і Alfavito. Також до його орбіти входять компанії, які займаються деревообробкою, машинобудуванням, будівництвом та виробництвом будівельних конструкцій. За даними журналу “НВ” та інвестиційної компанії Dragon Capital, у 2019 році Юрушев займав 26 місце у списку найбагатших українців зі статком у 202 млн доларів. А у 2020 році він із доходом 18 млн доларів зайняв 16 місце у списку найбільших українських рантьє за версією “Forbes” (тобто, тих підприємців, які заробляють на здачі в оренду нерухомості, займаються готельним бізнесом тощо. – КВ).

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов (на колажі ліворуч). Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання. 

Фото: колаж КВ

Іван Кулик 

КиївВлада
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Київ
09:00 В останній місяць літа поточного року столиця неабияк активізувалася в облаштуванні укриттів – на це пішло чверть всіх серпневих замовлень міста, які сягнули…
Битва за 723 га: Дачний кооператив намагається скасувати реєстрацію землі НПП “Голосіївський”
Битва за 723 га: Дачний кооператив намагається скасувати реєстрацію землі НПП “Голосіївський”
09:00 Обслуговуючий кооператив (ОК) “Гайок-МІ” в рамках двох судових справ намагається скасувати рішення Київради від 2012 року про відведення 723,69 га землі в постійне…
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Іванків
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Іванків
09:00 У серпні поточного року бюджетні замовники селища Іванків Вишгородського району зробили замовлень майже на 2,7 млн гривень. Майже чверть цих грошей “пішла” на…
Banner
QlU7mDx4