Внаслідок збройної агресії росії на Київщині повністю знищено більше 4 674 приватних будинків. Відновлення осель для мешканців столичного регіону наразі є найбільш болючим та актуальним питанням, але оскільки війна триває – наявного ресурсу поки що недостатньо для покриття всієї потреби. Так, згідно з прийнятою Київською обласною військовою адміністрацією (КОВА) програмою, до зими планується відбудувати з нуля 280 приватних осель, ще стільки ж – в наступному році. Спрямувати на ці цілі повинні 1,7 млрд гривень. З цієї суми обласна влада зі свого бюджету вже зарезервувала 200 млн гривень, яких, як запевняють, має бути достатньо для старту робіт.
Як стало відомо KВ, реалізація Програми відновлення приватних будинків, зруйнованих внаслідок бойових дій на території Київської області на 2022-2023 роки (затверджена рішенням КОВА від 23.06.2022 року № 258-11-VІІІ) забезпечить лише восьму частину потреби по відбудові повністю зруйнованих осель в регіоні.
Хто отримає житло
Вказана програма передбачає “відновлення, а саме будівництво приватних будинків жителів Київщини, які постраждали від військової агресії рф та в результаті визначені аварійними й непридатними для подальшої експлуатації”. В програмі чітко не сформульовано, скільки саме таких будинків в області, при цьому зазначається, що повністю зруйнованих приватних садиб налічується 4 674, а частково пошкоджених – 12 317.
Маючи таку статистику, чиновники регіону прописали в програмі будівництво 560 приватних будинків (по 280 будинків в 2022 та 2023 роках), що у 8,3 менше кількості повністю зруйнованих рашистами будинків.
Оскільки потреба у відбудові житла набагато вища закладених у програмі показників з відновлення житла, виникає питання, яким чином відбуватиметься відбір сімей, які можуть розраховувати на відбудову зруйнованого житла. Оскільки в положеннях програми не прописана процедура відбору, KВ в офіційному запиті попросила розробника вказаного документу – ДРР КОВА – пояснити механізм складання переліку родин, серед яких буде розподілено 560 відбудованих будинків.
Однак відповідь ДРР КОВА не пролила світла на вказане питання – редакція отримала лише витяг з програми без жодних роз’яснень. Отже, на сьогодні відомо лише, що переліки сімей, які потребують відбудови житла, складатимуть органи місцевого самоврядування. Пріоритетне право на отримання житла матимуть сім’ї загиблих або поранених внаслідок збройної агресії рф українських захисників, багатодітні сім’ї, сім’ї з дітьми, вагітні жінки, пенсіонери та особи з інвалідністю.
Вказані переліки місцева влада повинна подати до спеціально створеної Комісії з розгляду питань щодо надання та відновлення житла, зруйнованого внаслідок бойових дій на території Київщини. До відповідних списків сімей місцева влада повинна додати звіти з висновками про технічний стан будинків, а також письмову згоду власника зруйнованого будинку на будівництво нового житла та готовність передати на період відновлення право користування своєї земельної ділянки замовнику будівництва.
Отримавши вищеперераховані пакети документів, обласна комісія, як пояснили в КОВА, буде їх “розглядати та погоджувати”, тобто там переліки будуть проходити необхідну фільтрацію. Як саме відбуватиметься “стискання” списку з 4,67 тисяч сімей, житло яких знищене повністю, до 560-ти – на даному етапі громадськості не пояснюють.
Спираючись на які показники обласна влада прописала в програмі цифру з 560 запланованих до відбудови осель, в інтерв’ю “Інтерфаксу” коротко пояснив очільник КОВА Олексій Кулеба після оприлюднення вказаної програми. За його словами, цей показник сформований виходячи не від потреби, а виключно виходячи з фінансування, яке може бути реально виділено. Він також додав, що при наданні житла по вказаній програмі першочерговий акцент буде робитися на тих випадках, де зруйнований будинок був одним-єдиним житлом для людей.
Ціна питання
Загальний обсяг фінансування програми становить 1,7 млрд гривень, які порівну планується освоїти в поточному та наступному роках. Так, щороку на реалізацію програми планують виділяти 850 тис. гривень, з яких 250 млн гривень – з держбюджету, 200 млн гривень – з обласного бюджету, 150 млн гривень – з місцевих бюджетів відповідних населених пунктів та 250 млн гривень – з інших небюджетних джерел.
За словами Олексія Кулеби, 200 млн гривень у обласному бюджеті вже зарезервовані, що буде ресурсом для старту будівництва. Решта коштів, схоже, на сьогодні існує поки у вигляді задекларованих показників програми. Принаймні голова КОВА про їх виділення не говорить, відмічаючи лише, що обласна влада дуже розраховує на фінансову допомогу з держбюджету, активність тергромад та міжнародних партнерів.
Очільник КОВА в інтерв’ю “Інтерфаксу” також пояснив, що територіальні громади залучатимуться до фінансування, виходячи з їх можливостей: прямої вимоги дольового фінансування немає, оскільки у всіх тергромад різні фінансові можливості. Деякі громади, за його словами, вже підтвердили свою фінансову спроможність розпочати відбудову, проте не назвав, які саме.
Що будуватимуть
Програма відновлення зруйнованих приватних будинків передбачає, що відбудова житла здійснюватиметься на земельній ділянці власника зруйнованої оселі. Площа майбутніх будинків становитиме від 70 до 120 кв. м та відповідно до проєкту з урахуванням потреб та специфіки тієї чи іншої земельної ділянки.
Згідно до програми, ДРР КОВА із співвиконавцями цього документу, якими є департаменти КОВА та місцеві органи влади, повинен буде забезпечити зведення будинку, виконання внутрішніх та зовнішніх оздоблювальних робіт, монтаж інженерних мереж, благоустрій території та за необхідності закупку базових меблів.
На початку реалізації проєкту із власником зруйнованого будинку обіцяють погодити запланований проект в межах затвердженої кошторисної вартості. Якщо у власника виявиться бажання покращити проєкт, він зможе долучитися до співфінансування.
Проєкти щодо відновлення будинків, як прописано в програмі, визначатимуться за результатами архітектурного конкурсного відбору, проведеного Департаментом містобудування та архітектури КОВА.
Хід реалізації
29 липня в КОВА повідомили про проведення першого засідання журі архітектурного бліц-конкурсу на найкращі проєкти з відновлення приватних житлових будинків у Київській області. В адміністрації розповіли, що до складу журі входять члени Національної спілки архітекторів України (НСАУ), представники профільних структурних підрозділів КОВА та депутати Київської обласної ради, на розгляд яких надійшло 99 проєктів будинків від 47 суб’єктів. До 1 серпня, як зазначалося, журі повинні були ознайомлюватися з вказаними документами аби 2 серпня підбити підсумки конкурсу.
10 серпня відбулося перше засідання згаданої вище Комісії з питань надання та відновлення житла, зруйнованого внаслідок бойовий дій. Під час зібрання було обрано голову комісії, яким став перший заступник голови КОВА Дмитро Назаренко.
Перше засідання, як поінформували в КОВА, було присвячено темі формування реєстрів сімей, які втратили житло. За даними адміністрації, наразі до реєстру вже внесено список із 288 сімей, що втратили приватний будинок або квартиру. Робота з формування реєстрів триває. На наступному засіданні комісії, яке заплановане на 16 серпня, планується розглянути кожен поданий пакет документів окремо.
Разом з тим ще 5 серпня керівник Офісу президента Кирило Тимошенко заявив, що у селі Горенка Бучанського району, де було зруйновано близько 90 будинків, вже розпочато першу стадію робіт з відновлення приватних будинків. Що ця стадія передбачає – він не уточнив.
Відмітимо, що КОВА в рамках реалізації програми з відновлення приватного житлового фонду регіону в ідеалі мають на меті відбудувати 280 будинків вже до зими.
На місцях
В тергромадах тим часом кипить робота з формування списків сімей, які потребують відновлення житла. Більшість громад вже встигла ці переліки подати обласній владі і зараз очікують рішення по ним.
Голова Дмитрівської сільської громади Тарас Дідич (“Слуга народу”) розповів KВ, що на території громади зруйновано біля 700 об’єктів – це 340 будинків та 355 квартир. За його словами, наразі вони займаються формуванням списків та подачею їх в область.
“Наразі ми подаємо списки всіх, хто потребує відновлення житла. У першу чергу житло відновлюватимуть сім’ям загиблих, сім’ям учасників бойових дій, особам з інвалідністю, багатодітним. Так, кількість запланованого до відновлення житла наразі незначна, адже поки що на це виділено 200 млн гривень за обласною програмою. Бюджет нашої громади долучитися до її співфінансування зараз можливості немає. Держава також не в змозі виділити кошти, щоб закрити всі потреби, адже війна триває і першочергові потреби – це забезпечення фронту”, – розповів Тарас Дідич.
Читайте: Розстріли цивільних і лікарі-герої: КВ дізналася як жили в окупації села Дмитрівської громади
За словами голови Великодимерської селищної громади Анатолія Бочкарьова (безпартійний), вони вже давно сформували відповідні списки потребуючих нового житла та передали їх до обласної адміністрації. Водночас він зазначив, що подальша реалізація програми і дата старту робіт – поки що питання відкрите.
“На обласній комісії з приводу реалізації обласних програм “Нова оселя” та відновлення приватних будинків зауважили, що вже повинен розпочатися відбір за поданими нами списками. На комісії було озвучено про затвердження Порядку щодо того, кому і в якій черговості надаватиметься прерогатива у відновленні житла. На наступному засіданні комісії будуть вивчатися документи для відбору категорій сімей, які підпадають під програму.
Відомо, що області вже виділено кошти і на закупівлю квартир, і на відновлення будинків. Майна, що потребує відбудови багато, але у цих процесах є визначена пріоритетність. Наразі ми знаємо, що перша ластівка – це житло для сімей загиблих, осіб з вадами здоров’я, багатодітних родин тощо. На жаль, наразі всі не зможуть потрапити під програму, адже поки що на це бракує коштів. Громада зі свого боку збирає та подає всю необхідну документацію, а вже область, в обличчі Департаменту регіонального розвикту, керуватиме цими процесами, визначатиме будівельні компанії і підрядні організації, здійснюватиме технічний нагляд”, – говорить він.
Анатолій Бочкарьов додав, що, на жаль, наразі бюджет їхньої громади не дозволяє долучитися до реалізації програми у рамках співфінансування.
“Ми, зокрема, надавали фінансову підтримку у рамках програми “Турбота” тим мешканцям громади, у кого частково пошкоджене майно. Лише на ці потреби ми витратили у межах 30 млн гривень. Зараз постійних надходжень до бюджету не має. У питаннях відновлення житла наразі платоспроможна лише обласна військова адміністрація, адже казначейство не пропускає громадам кошти на реалізацію програм, і в тому числі на будівельні роботи”, – зауважив очільник Великодимерської селищної громади.
Т.в.о. голови Бородянської селищної громади Георгій Єрко (“За Майбутнє”) також поінформував, що всі необхідні документи та списки для залучення до програми відновлення приватного житла вже подані, проте конкретних зрушень по програмі ще не було.
“Ми подали документи за програмою відновлення приватного сектору, розраховуємо на залучення. Та поки що руху по цій програмі немає. Кошти обласній владі на це вже виділили. Тож – очікуємо, в громаді обіцяли відбудувати близько 30 будинків. Та якщо ще проводитимуться тендери, хвилюємося, що забракне часу, адже вже середина серпня.
Наша громада також співпрацює з п’ятьма міжнародними благодійними фондами, які погодилися виділити кошти на відновлення будівель та можуть надавати будівельні матеріали. Цим фондам надали нашу базу і зараз працюємо над тим, щоб кожен мешканець одержав підтримку. Тож розраховуємо, що приватні будинки будуть відбудовуватися за рахунок фондів та тих коштів, які держава спрямує через обласну адміністрацію.
Бюджет громади наразі не виконується, тому долучитися до програми в рамках співфінансування можливості не маємо. Тим більше, що наразі громада має заплатити приблизно 8 млн гривень за обстеження приватних будинків, а також за проєктні роботи на багатоповерхові будинки”, – розповів Георгій Єрко.
Кошти на технічне обстеження зруйнованих будівель, які потребують демонтажу під фундамент, виділили також з бюджету Баришівської селищної тергромади. Як розповів у коментарі KВ її голова Олександр Вареніченко (“Удар”), загалом на території громади зруйновано близько 70 будівель.
“Перед тим як надати оцінку стану такого об’єкта, треба одержати дефектний акт та заключення спеціалістів, які мають відповідний сертифікат. На початковому етапі цього не зробили. Спочатку кошти на це пообіцяли надати на рівні держави – не дали. Тож ми виділили 250 тис. гривень із місцевого бюджету. Пройшли тендерну процедуру. Вже визначено і переможця, який обіцяє найближчим часом вже підписати договір, щоб розпочати процедуру оформлення подібних об’єктів”, – розповів Олександр Вареніченко.
Він наголосив, що на території громади значний відсоток зруйнованих будинків складають саме дачні будівлі, як, наприклад, в селах Перемога, Рудницьке, Лук’янівка та Морозівка. Тож у більшості власників такого майна, як зазначив він, є основне житло, та є і виключення.
“Є люди, які народилися та виросли у цих селах і досить багато тих, хто дійсно зазнав там втрат через військову агресію рф. Наприклад, у Лук’янівці мешкає молода багатодітна родина, яка лише перед початком війни збудувала власну оселю, а в останній день прилетів снаряд – у результаті будинок повністю згорів. Тож ситуації різні”, – резюмував голова Баришівської громади.
Відмітимо, що згідно із звітом КОВА про стан ліквідації наслідків збройної агресії рф, в регіоні пошкоджено 25 710 об’єктів пошкоджено, серед яких 5 414 повністю зруйнованих. Згідно цього документу, під поточний ремонт в регіоні підпадає 14 870 об’єктів, під капітальний ремонт – біля 6 тисяч, а 5 414 повністю зруйнованих будівель – підлягають демонтажу.
Департамент регіонального розвитку КОВА очолює Алла Бондар.
Фото: колаж KВ