Правоохоронці продовжують розслідувати перебіг будівництві 22-поверхового ЖК “Washington Concept House” на вул. Лабораторній в Печерському районі столиці. Слідчі попередньо встановили, що забудовники не отримали погодження на проведення цих робіт в Міністерстві культури України, хоча мали це зробити, адже ділянка під майбутньою висоткою знаходиться в межах історичного ареалу міста. При цьому, на думку слідчих, посадовці різних держорганів, у тому числі ДАБІ та КМДА, могли зловживати своїм службовим становищем, погоджуючи дане будівництво. У ДБР вважають, що усе це було зроблено “в корисливих інтересах” декількох компаній, які входять до орбіти “Saga Development” – столичного девелопера, власником якого є ексчиновник столичної мерії, бізнесмен Андрій Вавриш (на колажі праворуч). Яким буде результат цього розслідування, наразі прогнозувати важко, адже просувається воно досить повільно, і нещодавно суд навіть зняв арешт з землі під цим об’єктом.
Як стало відомо KВ, нещодавно було скасовано арешт двох земельних ділянок на вул. Лабораторній, 12, на яких заплановане будівництво житлового комплексу (ЖК) “Washington Concept House” (девелопер – “Saga Development”).
Відповідна ухвала Печерського районного суду Києва датована 25 травня 2023 року. Вона була прийнята за клопотанням Концертного закладу культури “Муніципальний академічний камерний хор “Київ” (далі – “Камерний хор”), який є замовником цього будівництва і яке орендує вказану землю в столичної громади з 2004-2005 років. Мова йде про ділянки площею 0,11 га (кадастровий номер 8000000000:79:026:0005) і 0,09 га (кадастровий номер 8000000000:79:026:0027) з цільовим призначенням “для будівництва житлового будинку з офісними приміщеннями та підземним паркінгом”.
ЖК “Washington Concept House” на карті
Арешт на цю землю наклав той же суд ще 26 жовтня 2021 року (відповідна ухвала відсутня в Держреєстрі судових рішень. – KВ) в рамках кримінального провадження №62019000000001553 від 3 жовтня 2019 року. Слідство у цій справі здійснює Державне бюро розслідувань (ДБР). За допомогою таких обмежень правоохоронці добилися того, щоб “Камерний хор” ніяким чином не міг розпоряджатися цією землю. Знято арешт було через те, що більш ніж за вісімнадцять місяців слідчі так і не довели відповідне кримінальне провадження до логічного кінця.
В рамках згаданого провадження ДБР розслідує факти “зловживання владою або службовим становищем службовими особами Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) в Києві, Київської міськдержадміністрації (КМДА), Київради та “Камерного хору” під час погодження та будівництва житлового будинку з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Лабораторній, 12, що спричинило тяжкі наслідки (ч.2 ст. 364 Кримінального кодексу України)”. Що цікаво, на думку правоохоронців, таке порушення було допущено “з метою отримання неправомірної вигоди та з корисливих мотивів на користь інших осіб”, у тому числі – посадовців ТОВ “Комфорт Буд Інвест” (підрядник цього будівництва).
Скріншот однієї з судових ухвал по цьому провадженню
Зокрема, правоохоронці встановили, що вказані роботи здійснюються в межах історичного ареалу міста та в зоні регулювання забудови ІІІ категорії без погодження історико-містобудівного обґрунтування (ІМО) та проєктної документації Міністерством культури України (зараз – Міністерство культури та інформаційної політики). При цьому, у ДБР з’ясували, що, незважаючи на те, що Мінкульт вже висував “Камерному хору” претензії щодо реалізації цього проєкту, будівельні роботи на цій території продовжувалися.
KВ вирішила проаналізувати ситуацію навколо цього будівництва і з’ясувати, з чим пов’язана увага різних держорганів до цього проєкту.
Передісторія
Про плани щодо зведення житла на вул. Лабораторній, 12 ще на початку 2000-х років оголосила міська влада Києва. Невдовзі після цього розпочалася підготовка до реалізації цього проєкту. Наприклад, 22 квітня 2004 року Головне управлінням культури, мистецтв та охорони культурної спадщини КМДА погодило ІМО щодо будівництва житлового будинку з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на на вказаній території (цей документ відсутній у відкритому доступі. – KВ). Замовником цих робіт чиновники визначили саме “Камерний хор”.
Згідно ІМО, висота цього будинку не повинна була перевищити 30-40 метрів, “що відповідає умовній позначці сучасної 12-поверхової будівлі”. Такі висотні обмеження обумовлювались тим, що територія входить до зон охорони пам`яток історії та культури.
Надалі, 9 березня 2005 року, між “Камерним хором” і ТОВ “Інтерпроект” було укладено інвестиційний договір на забудову ділянки на вул. Лабораторній, 12 площею 0,11 га (ця угода також відсутня у публічному доступі. – KВ). Згідно з цією угодою, муніципальний заклад погодився надати землю під будівництво житлового будинку з офісними приміщеннями та підземним паркінгом, а натомість інвестор пообіцяв “Камерному хору” декілька об’єктів у цій будівлі – офісні приміщення площею 739,7 кв.м. (включно із залою висотою не менше 5 метрів для проведення репетицій) та два місця в підземній автостоянці.
При цьому, договором не було передбачено кінцеві терміни будівництва та, відповідно, виконання сторонами своїх зобов’язань. Замість цього “Камерний хор” і ТОВ “Інтерпроект” прописали в угоді, що вони мають укласти додатковий договір, яким повинен бути передбачений “календарний план етапів будівництва, фінансування та строк введення об’єкта в експлуатацію”. Втім, цього так і не було зроблено.
Протягом наступного десятиріччя цей інвестдоговір ніяк не виконувався. Але це не завадило “Камерному хору” і ТОВ “Інтерпроект” 4 липня 2016 року укласти додаткову угоду до цього договору, включивши до неї сусідню ділянку на вул. Лабораторній, 12 площею 0,09 га. Через тиждень, 11 липня, сторони уклали “договір про відступлення прав та обов’язків за інвестдоговором”. Відповідно до цієї угоди, було змінено інвестора будівництва – замість ТОВ “Інтерпроект” ним стало ТОВ “Біономікс”.
11 грудня 2017 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав “Камерному хору” містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування будівництва житлового будинку з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Лабораторній, 12.
В цьому документі вже зазначалося, що на вказаних двох ділянках можна зводити будівлю висотою від 26,5 до 73,5 метрів (близько 24-25 поверхів). МУО було передбачено, що висота будинку повинна бути обмежена з урахуванням оточуючої забудови і повинна відповідати висновками історико-містобудівного обгрунтування, яке має бути погоджене з Міністерством культури України. В документі було вказано, що в разі проєктування об’єкта вище 50 метрів, проєктні рішення повинні бути узгоджені з КП “Міжнародний аеропорт Київ” (Жуляни), “Украерорухом” та “Укравітрансом”.
В МУО також уточнювалося, що ділянка проєктування знаходиться в межах Центрального історичного ареалу та в зоні регулювання забудови ІІІ категорії, у зв’язку з чим на “Камерний хор” було покладено зобов’язання отримати в органах охорони культурної спадщини висновок щодо проєктної документації цього будівництва. Крім того, в документі було зазначено, що ділянка проєктування розташована на зсувонебезпечній території, а тому при проєктування будівлі повинні бути забезпечені “заходи, спрямовані на захист території від зсувів та для збереження споруд і будівель”, що мають бути погоджені з КП “Спеціальне управління протизсувних підземних робіт”.
Надалі в столичній мерії звернули увагу на порушення та недоліки при реалізації вищезгаданого інвестдоговору. Відповідна інформація була зафіксована у звіті відділу внутрішнього фінансового контролю та аудиту Департаменту культури КМДА від 22 березня 2019 року щодо аудиту діяльності “Камерного хору” за період з 1 січня 2017-го по 29 лютого 2019 року.
Серед іншого, “ревізори” вказали на те, що інвестиційною угодою не було визначено жодних термінів виконання інвестором його зобов’язань, у той час як на хор було покладено обов’язок сплачувати всі податки та орендну плату по земельним ділянкам на вул. Лабораторній, 12. Так, лише протягом 2017 року “Камерний хор” перерахував за оренду цієї землі до міського бюджету 179 тис. гривень, а в 2018 році – 506 тис. гривень, що становило 91% та 96% від загальної суми видатків цього закладу у відповідні роки.
За результатами перевірки відділ внутрішнього фінансового контролю та аудиту Департаменту культури КМДА направив до Департаменту економіки та інвестицій КМДА та юридичного управління КМДА запити з проханням надати правову оцінку інвестиційній угоді. Станом на сьогодні у відкритих джерелах відсутня інформація стосовно того, як чиновники відреагували на таке клопотання. Відомо, що в липні 2021 року правоохоронці в рамках вищезгаданого кримінального провадження намагалися отримати від міської влади відповідь на це питання, але така вимога була проігнорована.
Між тим, 24 травня 2019 року Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) видала дозвіл № ІУ113191441191 на будівництво житлового будинку з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Лабораторній, 12. Підрядником цих робіт було визначено ТОВ “Комфорт Буд Інвест”.
Згідно з цим документом, ДАБІ погодила будівництво на вказаній території 22-поверхового будинку на 114 квартир (загальна площа об’єкта – 16,2 тис. кв.м., загальна житлова площа квартир – 10,1 тис. кв.м.). Інші техніко-економічні показники у дозволі не зазначалися. Разом з тим, згідно з експертним звітом щодо розгляду проєктної документації по цьому будівництву та додатками до нього, на перших двох поверхах забудовники планували розмістити нежитлові приміщення площею 1,3 тис. кв.м. (ймовірно, “комерція”. – KВ), а підземний паркінг мав зайняти “мінус перший” та “мінус другий” поверхи (його загальна площа – 1,5 тис. кв.м., 40 машиномісць).
Вже 2 жовтня 2019 року Міністерство культури України винесло щодо “Камерного хору” і ТОВ “Комфорт Буд Інвест” припис щодо зупинення будівельних робіт на вказаних ділянках. Претензії чиновників були пов’язані з тим, що забудовники виконують роботи в межах історичного ареалу Києва без отримання відповідних погоджень від органів охорони культурної спадщини. Надалі, 24 жовтня того ж року, Мінкульт склав акт про вчинення порушення законодавства про охорону культурної спадщини.
У “Камерному хорі” з такими претензіями посадовців не погодилися, у зв’язку з чим у січні 2020 року муніципальна установа подала позов до Окружного адмінсуду Києва (ОАСК) щодо визнання протиправними та скасування вищезгаданих припису і акту. Серед іншого, юристи позивача вказували на порушення Мінкультом процедури перевірки будівництва – мовляв, чиновники не видали накази про початок таких заходів контролю.
Крім того, в “Камерному хорі” зазначали, що межі та режими використання історичного ареалу Києва на той час не були затверджені у встановленому законом порядку, а тому відсутні правові підстави вважати, що земельна ділянка по вул . Лабораторній, 12 знаходиться у такій охоронній зоні.
Врешті-решт, 5 червня 2020 року позивачу вдалося виграти у першій інстанції. Але надалі, 16 листопада того ж року, Шостий апеляційний адмінсуд скасував такий судовий вердикт, задовольнивши апеляційні скарги Мінкульту та Київського міського центру громадської організації “Українське товариство охорони пам`яток історії та культури”.
Будівельний майданчик ЖК “Washington Concept House” станом на лютий 2022 року (фото – “ЛУН”)
Подальший розвиток подій був не менш цікавим, адже “Камерний хор” подав касаційну скаргу задля скасування рішення апеляційного суду. Але надалі в установі вирішили відмовитися від позову. В судових ухвалах по цьому провадженню чітко не прописано, з яких причин це сталося, але в них згадується, що “Камерний хор” подав служителям Феміди “заяву щодо виконання припису, який був предметом позову”. Тобто, ймовірно, мова йшла про те, що установа виконала вимоги Мінкульту – принаймні на папері. У зв’язку з цим 1 лютого 2022 року Касаційний адмінсуд задовольнив клопотання “Камерного хору” щодо відмови від позову та визнав нечинними попередні рішення судів по цій справі.
Зазначимо, за інформацією порталу “ЛУН”, наразі будівництво ЖК “Washington Concept House” заморожено. Ймовірно, однією з причин міг бути саме арешт, накладений на землю, адже ним була передбачена “заборона на користування ділянками”.
Чиї інтереси?
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Біономікс” (діючий інвестор будівництва) було зареєстроване у грудні 2014 року. Його керівником зазначено Сергія Софієва, засновником – кіпрську компанію “Руленген Інвест ЛТД”, кінцевим бенефіціаром – громадянку Кіпру Єлену Антіміадоу.
ТОВ “Комфорт Буд Інвест” (підрядник будівництва) було зареєстроване у Києві в квітні 2018 року. Керівником цієї компанії є Владислав Старинець, кінцевими бенефіціарами – Віталій Поєнко та Олег Новаківський, який також є засновником цього ТОВ.
І ТОВ “Біономікс”, і ТОВ “Комфорт Буд Інвест” очевидно пов’язані з Андрієм Вавришем – ексзаступником директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА (з жовтня 2010 року по серпень 2015 року) та засновником девелоперської компанії “Saga Development”, під прапорами якої й будується ЖК “Washington Concept House”.
Зокрема, вищезгаданий Олег Новаківський був керівником та співвласником декількох компаній, засновником яких є АТ “ЗНВКІФ “Атлон” на чолі з Дмитром Овсієм, якого журналісти називають юристом Вавриша і його партнером. Серед таких компаній – ТОВ “Сага 18” і ТОВ “Альта-Град”. У свою чергу, керівником ТОВ “Біономікс” у 2017-2019 роках був Вадим Струневич – народний депутат поточного ІХ скликання Верховної Ради (обраний по списку партії “Слуга народу” під №40), якого ЗМІ називають “довіреною особою Вавриша”, на якого “оформлено низку його фірм”.
Що стосується ТОВ “Інтерпроект”, яке було “початковим” інвестором будівництва на вул. Лабораторній, 12, то встановити, яка саме компанія укладала відповідний договір з хором, наразі проблематично. Це пов‘язано з тим, що у відкритих джерелах відсутній код ЄДРПОУ цього інвестора, а компаній з такою чи схожою назвою в Україні вистачає.
Як неодноразово повідомляла KВ, проєкти компанії “Saga Development” регулярно критикуються експертами і громадськістю столиці.
Наприклад, мешканці Печерського району продовжують боротися проти будівництва “дітища” цього девелопера – ЖК “OZON Concept House” на вул. Вільшанській. Громада наполягає на тому, що зведення висоток на даній локації може стати причиною зсувів і що альтернативою цього будинку має стати облаштування на даній території зеленої зони. Проте станом на сьогодні зусилля громади не мають успіхів. Зокрема, Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ) не поспішає розглядати їхні скарги, а суд нещодавно визнав незаконним створення скверу на одній з ділянок під майбутнім ЖК, ініційоване Київрадою в 2018 році.
Також експерти ставлять під сумнів законність будівництва багатофункціонального комплексу “KYЇVPROEKT City Space” на вул. Богдана Хмельницького – спільного проєкту “Saga Development” і “Perfect Group” (цією девелоперською компанією володіє народний депутат з “ОПЗЖ” Дмитро Ісаєнко). Зокрема, фахівці вважають, що не можна зводити житло там, де земля призначена “для експлуатації та обслуговування цілісного майнового комплексу”. Також вони вказують на те, що насправді в даному випадку компанії планують не реконструкцію інституту “Київпроект”, як це було заявлено, а будівництво “з нуля”. При цьому, свої претензії до даного проєкту мають Мінкульт і ДБР, які ще в 2021 році намагалися зупинити проведення відповідних робіт через відсутність погоджень з органами охорони культурної спадщини.
Концертний заклад культури “Муніципальний академічний камерний хор “Київ” з 1994 року очолює хоровий диригент, народний артист України Микола Гобдич (на колажі ліворуч). Ця установа підпорядкована Департаменту культури КМДА, яким з з 2 серпня 2022 року керує Сергій Анжияк. Його попередниками на цій посаді були Діна Попова (очолювала департамент з 17 вересня 2014 року по 22 лютого 2021 року) і Яна Барінова (з 28 квітня 2021 року по 21 березня 2022 року).
Департамент охорони культурної спадщини КМДА з 7 вересня 2018 року очолює Олександр Никоряк. Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА – головного архітектора Києва з 1 листопада 2016 року займає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). Раніше, з 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич. Останній з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.
Фото: колаж КВ