Київська ОДА надала дозволи на оформлення понад 2 тисяч гектарів державної землі у шести колишніх районах, трьох містах та двох селищах на Київщині. Серед постійних користувачів є державні підприємства, немісцеві приватні структури та підприємства, власниками яких вказані офшори. Левова частка землі перейде до приватних рук.
Як стало відомо KV, наприкінці 2020 року голова Київської ОДА Василь Володін підписав 16 розпоряджень щодо розподілу та використання землі в пристоличному регіоні.
Більша частина розпоряджень стосується саме адміністративних процедур щодо розробки проєктів землеустрою для відведення земельних ділянок. Також мова йде і про встановлення меж та передачу землі в постійне користування чи оренду фізособам, підприємцям і підприємствам.
Загальна площа земель, які фігурують в розпорядженнях Володіна – понад 2,1 тис. га у Кагарлицькому, Вишгородському, Володарському, Рокитнянському, Бориспільському та Миронівському районах, а також у містах Біла Церква, Вишгород, Бровари, селищі Гостомель та Іванкові.
Землеустрій
Адміністрація дозволила розробити проєкт землеустрою ТОВ “Кузьминецька будівельна кераміка”* для надання їм ділянки площею в 4,50 га в оренду. Земля розташована на території Кузьминецької сільради Кагарлицького району і призначена для розміщення та експлуатації будівель та споруд підприємствами, що пов’язані з користуванням надрами.
ТОВ “Кузьминецька будівельна кераміка” займається виробництвом цегли, черепиці та інших виробів із випаленої глини на Кагарличчині з вересня 2018 року. Розмір статутного капіталу – 1 тис. гривень. Керує підприємством Василь Демченко. Належить же ТОВ Наталії Сапьолкіній з Хмельницька.
У 2019 році компанія заробила до 11 тис. гривень, а розмір активів виріс до 50 тис. гривень, але сума зобов’язань склала до 53 тис. гривень.
Також надано дозвіл і квартирно-експлуатаційному відділу Біла Церква** на розробку проєкту землеустрою щодо відведення двох ділянок в постійне користування для розміщення та постійної діяльності ЗСУ. Це ділянки орієнтовною площею на 211,40 га на території Дроздівської сільської ради Білоцерківського району та на 1166,0 га Ольшаницької сільської ради Рокитнянського району. Обидві території держвласності розташовані за межами населених пунктів. Діяльність відділу пов’язана зі сферою оборони і його заснувало Міністерство оборони ще у 2001 році.
Ще чотири розпорядження КОДА погодила ПАТ “Укргідроенерго”***. Їм надали дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування. А саме – для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів енергогенеруючих підприємств. На ділянках є нерухоме майно, що перебуває на балансі ПАТ.
Ці ділянки загальною площею 706,53 га розташовані у Вишгородському районі на території сільрад: Воропаївської (45,75 га), Пірнівської (15,22 га), Жукинської (383,42 га) та Сувидської (262,14 га).
“Укргідроенерго” є головною гідроенергогенеруючою компанією України. До її складу входить десять станцій на двох найбільших річках – Дніпрі та Дністрі. На початок 2021 року загальна потужність станцій досягла 5849 МВт.
Компанія заснована у 1995 році у Вишгороді. Серед її засновників Міненергетики України. За ці роки статутний капітал ПАТ сягнув понад 1 млрд гривень. Керує підприємством з 2011 року Ігор Сирота. За його плечима – керування бізнесом, займання високих постів в Держкомітеті України з державного матеріального резерву та Держадміністрації залізничного транспорту України (“Укрзалізниця”).
За дев’ять місяців 2020 року компанія одержала виторг у розмірі понад 9,5 млн гривень, чистий же прибуток склав понад 2,9 млн гривень, а відрахувала до бюджетів всіх рівнів понад 2,8 млн гривень податків.
Читайте: Кабмин урегулировал продажу электроэнергии в рамках публичных социальных обязательств
Межі
ТОВ “Дорбуд Сервіс”**** одержало право користуватися майном дочірнього підприємства “Київське обласне дорожнє управління” ВАТ “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України”. Підприємству погодили технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту для експлуатації та обслуговування асфальтозмішувача ДС-158). Ділянка розташована за межами населеного пункту на території Зрайківської сільради Володарського району.
За даними Публічної кадастрової карти України, за зазначеним кадастровим номером: 3221688700:03:001:0003 знаходиться ділянка площею 2,5 га, на якій розміщений асфальтобетонний завод.
“Дорбуд Сервіс” засноване у 2006 році, як підприємство, що займається будівництвом доріг і автострад. Статутний капітал ТОВ зазначено у мусі 1 тис. гривень і працює під керівництвом Геннадія Близнюка.
Цікаво, що з січня цього року Близнюк більше не є засновником компанії, її власником стала Олена Дікова. Змінився і вид діяльності, до цього ТОВ займалось оптовою торгівлею деревиною, будматеріалами та санітарно-технічним обладнанням у Білій Церкві. Нараховується у досьє компанії і більше десяти судових документів.
За даними порталу “Антикорупційний монітор”, у 2020 році компанія виграла понад 100 тендерів через систему “Прозорро” на суму понад 200 млн гривень. Основними замовниками послуг компанії були Служба автомобільних доріг у Київській області, Департамент регіонального розвитку КОДА, Департамент будівництва Черкаської ОДА, Жашківське виробниче управління ЖКГ на Черкащинні та ДП “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” тощо.
Ще одне підприємство, ТОВ “КПП Центр”*****, планує встановити межі ділянки в натурі (на місцевості) для розміщення та експлуатації на ній будівель та споруд переробної, машинобудівної та іншої промисловості. Вони саме розробляють документацію на ділянку площею 8,4349 га (3210600000:01:061:0010), що розташована в Броварах за адресою: бульвар Незалежності, 34-А.
Саме ТОВ засноване на Львівщині у 2012 році із статутним капіталом у розмірі понад 90 млн гривень. Належить воно також львівянці Оксані Скомаровській і ще одній львівській компанії. ТОВ “Странс” займається оптовою торгівлею деталями та приладдям для автотранспортних засобів і заснувала його також Скомаровська.
Загалом до 2019 року діяльність компанії була досить активною і її виручка сягала до 900 млн гривень. Та в 2020 році вона виграла лише чотири тендери на суму понад 14 тис. гривень.
Розробляє документацію щодо встановлення (відновлення) меж ділянки в натурі (на місцевості) і ПАТ “Київстар”******. Земля державласності розташована на території Насташківської сільради Рокитнянського району і займає площу в 0,12 га (3223783500:03:013:0071). Ділянка необхідна компанії для розміщення та експлуатації об’єктів і споруд телекомунікацій.
“Київстар” надає послуги мобільного зв’язку і передачі даних з 1997 року. Розмір її статутного капіталу – понад 654 млн гривень. Керують компанією Олександр Комаров та Оксана Олійник, а ось найбільший пакет акцій ПАТ належить Veon Holdings B.V (Нідерланди). Лише на початку року компанія виграла тендери на суму понад 30 млн гривен.
Ще один дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) одержала військова частина 3018 Нацгвардії України. Це – ділянка площею 0,623 га (3210945900:01:078:0043, землі державної власності) розташована в селищі Гостомель на вул. Проскурівська, 18. На цій території розміщений об’єкт незавершеного будівництва, що перебуває на балансі цієї військової частини.
Оренда
Ще два розпорядження стосувалися видачі дозволів Ігореві Дьяконову на розробку проєктів землеустрою щодо відведення в оренду землі із водного фонду для сінокосіння. Це ділянки площею 1 га та 1,5 га на території Головурівської сільради Бориспільського району.
Крім того, у тимчасове користування строком на 49 років для культурно-оздоровчих та рекреаційних цілей лісову ділянку площею 0,1200 га КОДА виділила і для громадянки Анни Засімчук. Згідно із документом, земля перебуває у постійному користуванні ДП “Бориспільське лісове господарство” і розташована в кварталі 7 виділ 6,7 Вишенківського лісництва в межах Гірської громади.
Також із земель держвласності без складення документації із землеустрою в оренду терміном на 25 років надали ділянку ПАТ “ВФ Україна”*******. Територія площею 0,0208 га (3222984300:01:015:0001) призначена для розміщення та експлуатації об’єктів і споруд телекомунікацій і розташована за межами населеного пункту на території Маслівської сільської ради Миронівського району. Цільове призначення та її межі змінювати заборонено.
У свою чергу, Миронівська РДА має зареєструвати право власності держави в особі Київської ОДА на цю ділянку, а з “ВФ Україна” укласти договір оренди. Згідно із ним, ПАТ повинне буде сплачувати за оренду 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Про ПАТ “ВФ Україна” відомо, що на ринку безпроводового електрозв’язку компанія існує вже понад 16 років. Компанія має статутний капітал у розмірі понад 7,8 млн гривень і нею заправляє Ольга Устинова. Серед власників крупних пакетів акцій у досьє компанії вказані Preludium B.V. (Нідерланди) та азейбаржанець Хасанов Насіб. Також компанія має філіал “Українсько-германсько-голландсько-датське спільне підприємство “Український Мобільний Зв’язок” в Україні.
Уже цього року компанія встигла виграти тендери на суму понад 11 млн гривень, торік – на понад 105 млн гривень.
Також губернатор дозволив провести експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,3046 га (3220884000:03:001:0298) для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, що розташована на території Іванківської громади. На цій території є об’єкт нерухомого майна, що перебуває у власності ТОВ “Фактор-Активінвест”.
Згідно із розпорядженням КОДА, “Фактор-Активінвест”******** має ще сплатити за договором авансовий внесок в рахунок оплати ціни земельної ділянки у розмірі 20% від її вартості. Експертну грошову оцінку ділянки ще мають також провести.
Це ТОВ займається будівництвом житлових і нежитлових будівель і зареєстроване у 2011 році на Житомирщині. Компанія має капітал у розмірі 4 млн гривень і працює під керівництвом Юрія Охременка. Належить же підприємство жительці Житомирської області Людмилі Тищенко. У 2019 році сума активів цього ТОВ склала понад 84 млн гривен, виручки – 47 млн гривень.
Нагадаємо, на Київщині триває передача земель державної власності сільськогосподарського призначення у комунальну власність територіальних громад. За даними Головного управління Держгеокадастру у Київській області, на кінець січня 2021 року до територіальних громад Київської області передали 25,8 тис. га.
Читайте: Проєкт “Децентралізація”: обіцяні громадам землі за межами населених пунктів пустили з молотка
* ТОВ “Кузьминецька будівельна кераміка” (код ЄДРПОУ: 42490240).
** Квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква (код ЄДРПОУ: 08167863).
*** ПАТ “Укргідроенерго” (код ЄДРПОУ: 20588716).
**** ТОВ “Дорбуд Сервіс” (код ЄДРПОУ: 40593676).
***** Дочірнє підприємство “Київське обласне дорожнє управління” ВАТ “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України” (код ЄДРПОУ: 33096517).
****** ТОВ “КПП Центр” (код ЄДРПОУ: 38169102).
******* ТОВ “Странс” (код ЄДРПОУ: 38224990).
******** ПАТ “Київстар” (код ЄДРПОУ: 21673832).
********* Військова частина 3018 Нацгвардії України (код ЄДРПОУ: 39806952).
********** ПАТ “ВФ Україна” (код ЄДРПОУ: 14333937).
*********** ТОВ “Фактор-Активінвест” (код ЄДРПОУ: 37909309).
Фото: коллаж KV