Під захистом: на Київщині створили нові об’єкти природно-заповідного фонду

Під захистом: на Київщині створили нові об'єкти природно-заповідного фонду

Київська обласна рада підтримала створення нових ботанічних пам’яток природи місцевого значення, – двох в ДП “Клавдіївська ЛДНС” і однієї в Дівичківській громаді. Це, зокрема “Дубовий ліс”, “Ботанічна” та “Ковила біля села Веселе”. Ці території мають особливе значення для збереження рідкісних видів рослин, занесених до Червоної книги України. Як це рішення сприяє сталому розвитку регіону та підвищенню екологічної свідомості населення та де на київщині можливо заповісти унікальні території – у матеріалі КВ.

Як дізналася КВ, 25 липня у ході чергової двадцять сьомої сесії Київської обласної ради депкорпус КОР підтримав три рішення щодо створення нових об’єктів природно-заповідного фонду. А саме – ботанічних пам’яток природи місцевого значення

“Дубовий ліс”, “Ботанічна” та “Ковила біля села Веселе” на території Київщини  без вилучення земель (водних та інших об’єктів) у власників або землекористувачів.

Як зауважили в Державній екологічній інспекції Столичного округу, в Київській області триває активна робота зі збереження природного багатства регіону, а сам регіон рухається у напрямку сталого розвитку, де пріоритет є збереження природного середовища.

“Створення нових заповідних зон – це потужний крок до збереження біорізноманіття регіону. Адже ці території отримають статус особливо охоронних, де буде обмежена будь-яка діяльність, що може завдати шкоди природним комплексам. Це означає, що рідкісні рослини, які тут зростають, отримають надійний захист і зможуть продовжувати існувати… Створення нових заповідних зон сприяє підвищенню екологічної свідомості населення. Люди починають більше цінувати природу і розуміти важливість її збереження для майбутніх поколінь”, – повідомила інспекція.

Ботанічні пам’ятки

Ці території розташовані у Бучанському, Вишгородському та Бориспільському районах. Згідно із пояснювальними записками, рішення про їх створення “зумовлені необхідністю збереження у природному стані унікальних природних утворень”. 

Зокрема, створення ботанічної пам’ятки “Дубовий ліс” дозволить зберегти у природному стані природні утворення, де зростають популяції гніздівки звичайної (Neottia nidus-avis) та любки дволистої (Platanthera bifolia), що занесені до Червоної книги України. Також рішення КОР передбачає можливість проведення на території археологічних досліджень.

Сама ж пам’ятка займає площу в 2,3 га і розташована поблизу села Шибене на території Шибенського лісництва ДП “Клавдієвська лісова науково-дослідна станція”, що у межах Бородянської громади. Процес же створення пам’ятки тривав із листопада 2023 року. 

Так, “Ботанічна” пам’ятка дозволить зберегти зростаючу популяцію сону розкритого (Pulsatilla patens), що також внесений до Червоної книги. Площа природної зони – 2,1 га, яка розташована  поблизу села Лютіж на території Першотравневого лісництва ДП “Клавдієвська лісова науково-дослідна станція”, що у межах Петрівської громади.

Ще один рослинний об’єкт, який потребує збереження  – ковила пірчаста (Stipa pennata L.) і саме популяції цієї рослини відбувається поблизу села Веселе, що в межах Дівичківської громади, де і було створено на площі в 0,06 га ботанічної пам’ятки “Ковила біля села Веселе” з можливістю здійснення археологічних досліджень.

Як розповів у коментарі КВ депутат та голова комісії Київоблради з питань екології, природокористування, земельних відносин, водних ресурсів та ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Роман Титикало, у 2023 році  на Київщині було створено 29 територій та об’єктів природно-заповідного фонду, включаючи парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва загальнодержавного “Межигір’я”. 

“Дубовий ліс”, “Ботанічна” та “Ковила біля села Веселе” – це заповідні території. На цих територіях екологи зафіксували цінні рослини, які там ростуть, підготували всі необхідні документи та одержали згоду проголосувати на сесії щодо їх створення”, – розповів Титикало.

І зауважив, що останнім часом дуже важко створювати відповідні об’єкти заповідного фонду саме на території лісів після створення ДП “Ліси України”. 

“Вони дуже важко погоджують створення нових об’єктів природного заповідного фонду. У даному випадку нам погодив ці об’єкти Клавдієвський лісгосп, який не відноситься до ДП. Тому в цьому є певний позитив, адже таки вдалося створити два об’єкти в лісовій зоні”, – говорить депутат.

Нові об’єкти

Загалом цьогоріч на Київщині створили вже 20 природних об’єктів заповідного фонду.

“Ми намагаємось підтримувати проєкти всіх екологів, які ініціюють створення об’єктів та дійсно мають необхідні документи, щоб оминути ці складні бюрократичні процедури і дійсно створити важливі об’єкти”, – розповів Титикало.

За його словами, вся ця робота здійснюється в рамках загального обласного плану щодо розширення об’єктів природно-заповідного фонду. І наразі в планах є ще декілька цікавих об’єктів, які можливо створити.

“Наразі є багато об’єктів на опрацюванні. І одним із дуже цікавих, і я вважаю, який є дуже цінним, тож намагаємось зараз Департамент екології КОДА підштовхнути до його погодження, це – створення заповідних зон на островах Покал и Рославский площею 300 га на руслі річки Дніпро. Вже є всі необхідні документи, але вони ще передані до обласної ради. На жаль, зайшовши на Публічну кадастрову карту України, побачив, що декілька островів на руслі Дніпра розділені та розпайовані між фізичними особами. З урахуванням сьогоднішнього нестабільного часу і постійних спроб крадіжок землі в Київській області та Україні, є велике бажання зберегти ці острови і надати їм відповідний статус”, – зауважив Титикало.

За його словами, ці острови є місцем оселища для птахів, а на самій території поширені дикорослі рослини та збережені унікальні рослини. 

“На останній робочій комісії ми підтримали відповідну ініціативу і просили Департамент екології ці проєкти рішень передати в КОР на розгляд”, – резюмував він.

Під захистом: на Київщині створили нові об'єкти природно-заповідного фонду

Нагадаємо, що Київщина стала лідером України зі створення об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ) за останні три роки. Так, з 2021-го під охорону держави в області було взято 70 таких територій, завдяки чому в пристоличному регіоні вже нараховується 304 заповідні об’єкти природно-заповідного фонду, загальною (фактичною) площею – 296 6316,5145 га, з яких 26 – загальнодержавного значення та 279 – місцевого значення. Серед нових територій, на яких тепер обмежено вплив “людських факторів” – заказники “Казковий яр” та “Річка-герой Ірпінь”, ландшафтний парк “Студениківський” тощо.

Разом з тим, наразі в Київській області вистачає й негативних кейсів у цій сфері. Головною проблемою фахівці вважають неконструктивну позицію низки сільських та селищних рад, які воліють “дерибанити” землю з цікавими локаціями на користь бізнесменів, замість того, щоб докласти зусиль для їхнього збереження для нащадків. 

Читайте: Київщина екологічна: як область стала лідером України зі створення об’єктів природно-заповідного фонду

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Інна Міхно

Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Київ
09:00 В останній місяць літа поточного року столиця неабияк активізувалася в облаштуванні укриттів – на це пішло чверть всіх серпневих замовлень міста, які сягнули…
Битва за 723 га: Дачний кооператив намагається скасувати реєстрацію землі НПП “Голосіївський”
Битва за 723 га: Дачний кооператив намагається скасувати реєстрацію землі НПП “Голосіївський”
09:00 Обслуговуючий кооператив (ОК) “Гайок-МІ” в рамках двох судових справ намагається скасувати рішення Київради від 2012 року про відведення 723,69 га землі в постійне…
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Іванків
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Іванків
09:00 У серпні поточного року бюджетні замовники селища Іванків Вишгородського району зробили замовлень майже на 2,7 млн гривень. Майже чверть цих грошей “пішла” на…
Banner
QlU7mDx4