Підсмоктування: столиця просить у держави 5,5 млрд гривень для “Київтеплоенерго”

Підсмоктування: столиця просить у держави 5,5 млрд гривень для “Київтеплоенерго”

Столична влада клопотала перед Верховною Радою та Кабміном стосовно виділення КП “Київтеплоенерго” 5,5 млрд гривень із держбюджету задля підготовки та сталого проходження в Києві опалювального сезону 2023/2024. Мова йде про заборгованість по компенсації різниці в тарифах за період з 1 червня 2021 року по 30 квітня 2023 року, гроші обіцяють направити постачальнику газу. У Київраді зазначають, що такий великий борг виник через мораторій на підвищення тарифів, який Верховна рада ввела 29 липня 2022 року. Чи мало би “Київтеплоенерго” такі проблеми, якби не “втрачало” мільярди гривень через неефективні чи відверто корупційні рішення (що було офіційно встановлено аудиторами), у міськраді замовчують.

Як стало відомо KВ, 13 липня 2023 року столична міськрада підтримала направлення звернення до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України “щодо термінового вирішення питання по компенсації різниці в тарифах КП “Київтеплоенерго” задля підготовки та сталого проходження опалювального сезону 2023/2024 у Києві”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідний проєкт рішення (№08/231-859/ПР від 6 липня 2023 року) на розгляд депутатського корпусу було винесено в порядку невідкладності. Суб’єктом його подання виступила комісія Київради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу (ЖКГ і ПЕК). У сесійній залі за погодження цього документу проголосували 67 народних обранців.

Згідно з цим зверненням, столична влада попросила державну владу виділити “Київтеплоенерго” 5,5 млрд гривень з державного бюджету – як компенсацію заборгованості через різницю в тарифах на теплову енергію, яка виникла за період з 1 червня 2021 року по 30 квітня 2023 року (за 23 місяці). Ці грошові кошти КП має перерахувати ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг” у якості розрахунку за спожитий природний газ. При цьому, в Київраді прогнозують, що ця сума в подальшому буде зростати – “до моменту скасування мораторію на підвищення тарифів з теплопостачання”.

У документі зазначається, що вказаний мораторій було введено Верховною Радою 29 липня 2022 року. За інформацією суб’єкту подання вказаного проєкту рішення, такий захід з боку держави призвів до того, що у підприємств, які здійснюють виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, виникають збитки від її реалізації за економічно не обгрунтованими тарифами. При цьому, мораторієм було передбачено, що вказана різницю в тарифах повинна компенсуватися з державного бюджету, але у 2022 році такі розрахунки не були проведені у зв’язку з відсутністю фінансових джерел у “скарбниці” України.

Зазначимо також, задля того, щоб продемонструвати серйозність цієї ситуації, у своєму зверненні Київрада також клопотала стосовно того, щоб такі компенсації отримали й інші підприємства теплоенергетичного комплексу України.

Як раніше повідомляла КВ, КП “Київтеплоенерго” де-факто було створене Київрадою в 2006 році, але забезпечувати мешканців столиці теплом і гарячою водою це підприємство почало в 2018 році. До цього цим займалося вищезгадане ПАТ “Київенерго” – компанія мільярдера Ріната Ахметова. Утім, навіть за таку відносно нетривалу історію вказане КП встигло стати одним із найбільших і найскандальніших розпорядників коштів бюджету Києва. 

Так, на момент створення статутний фонд КП “Київтеплоенерго” становив лише 5 тис. гривень. У березні 2018 року Київрада збільшила його на 1,2 млрд гривень, а у вересні 2018 року цьому підприємству було додано ще 800 млн гривень. У березні 2019 року міська влада збільшила статутний капітал КП “Київтеплоенерго” на 300 млн гривень, а у жовтні 2021 року – ще на 2 млрд гривень. 

Читайте: За 2 млрд гривен из городского бюджета КГГА попробует не поднимать киевлянам тарифы на тепло и горячую воду

Зазначимо, усі ці та інші виділені міською владою фінансові ресурси призначалися на розвиток підприємства, вирішення нагальних питань у сферах теплогенерації та теплопостачання, а також на  – “недопущення підвищення тарифів на тепло для мешканців столиці”. Проте, наразі є питанням, чи витрачалися ці бюджетні кошти за призначенням і чи мали такі фінансові вливання якийсь ефект для громади міста. Тим паче, що фінансово-господарська діяльність КП “Київтеплоенерго” неодноразово критикувалася на різних рівнях влади.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Наприклад, восени 2021 року народний депутат Олексій Кучеренко (фракція “ВО “Батьківщина”) висловив думку, що вказане підприємство, витрачаючи сотні мільйонів гривень на ремонт та модернізацію тепломереж міста, маніпулює показниками задля того щоб “вічно” списувати значні бюджетні кошти на цю статтю витрат без оцінки ефективності вкладень.

Читайте: Киевтеплоэнерго” уличили в нецелевом использовании 600 млн гривен

А на початку 2023 року стало відомо, що Держаудитслужба України встановила, що “Київтеплоенерго” у період  з 1 січня 2018 року по 30 червня 2021 року “наробило” порушень і недоліків на рекордні 20,28 млрд гривень, із яких було остаточно втрачено 3,26 млрд гривень. Майже третину загальної суми порушень – 7,7 млрд гривень – склали втрати тепла і води внаслідок критичного стану мереж. Серед іншого, за інформацією “ревізорів”, підприємство здійснювало незаконні витрати коштів без підтверджуючих документів, завищувало вартість замовлених робіт, переплачувало при закупівлях газу, платило “зайві гроші” своїм працівникам тощо.

Зважаючи на такий “букет” проблем , аудитори запропонували Віталію Кличку розглянути питання щодо покарання винних і кадрових змін в керівництві “Київтеплоенерго”, а також зобов’язати дане КП відшкодувати збитки. Втім, міська влада обрала іншу тактику – вона опосередковано звинувачує “ревізорів” в упередженості та намагається оскаржити їхні дії в суді.

Читайте: Порушень на 20 мільярдів: результати державної перевірки КП “Київтеплоенерго”

Нагадаємо, КП “Київтеплоенерго” з 22 грудня 2018 року очолює В’ячеслав Бінд (на фото). Це підприємство підпорядковане Департаменту житлово-комунальної інфраструктури (ЖКІ) КМДА, яким з 17 липня 2017 року керує Дмитро Науменко. Цей посадовець, до речі, наразі знаходиться під слідством за фактом можливої розтрати бюджетних коштів при будівництві водопроводу на вул. Зрошувальній. Сферу ЖКГ у Києві з 2014 року контролює заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Читайте: КМДА проти правоохоронців: як розслідується справа директора столичного Департамента ЖКІ Дмитра Науменка

Комісією Київради з питань ЖКГ та ПЕК із початку діючого IX скликання міськради – з 8 грудня 2020 року – керує Олександр Бродський (фракція “ВО “Батьківщина”). До складу цього органу входять 7 депутатів. У минулій каденції Київради (2015-2020 роки) Бродський, будучи членом фракції “Єдність”, очолював комісію з питань торгівлі, підприємництва та регуляторної політики.

Фото КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4