Українці як ніколи єдині перед обличчям повномасштабного вторгнення росії. Вони віддані демократичному розвитку країни, для них важлива повноцінно функціонуюча демократія. Попри російсько-українську війну, соціологи фіксують безпрецедентний оптимізм щодо майбутнього України.
Про це KВ стало відомо зі звіту Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) щодо соціологічного опитування, проведеного Національним демократичним інститутом (NDI) у травні 2022 року й оприлюдненого на сайті КМІС на початку липня.
Згідно опитування, загалом більшість українців налаштовані оптимістично щодо майбутнього України (52%+36% тих, хто налаштовані дуже оптимістично й тих, хто скоріше оптиміст, ніж песиміст).
(натисніть на картинку для повноформатного зображення)
При цьому, відносна більшість опитаних соціологами людей або (переважно) не знає, скільки триватиме російсько-українська війна, або очікує на її закінчення менш ніж три місяці (зверніть увагу на те, коли проводилось опитування).
Соціологи поцікавились: як в умовах війни змінились електоральні симпатії українців.
Виявилось, прогнозовано: партія влади в очах людей пішла вгору, вчорашні (і не лише проросійські) політсили в очах людей зазнали нищівного піке.
Очікувано, під час війни зросла довіра людей до ключових інституцій влади. Найбільше опитаним українцям припала до душі робота президента Зеленського (57%, “дуже добре”). На тлі Зеленського ВР та Кабмін працюють не на відмінно, але теж “добре” (35% та 50%, відповідно).
Ясно, що нині найбільшою довірою громадян користується армія: Збройним Силам України повністю довіряють 63%, ще 34% “довіряють”, і щось там в межах статистичної помилки – інші варіанти.
Рівень довіри до президента Зеленського (вочевидь, як до Верховного Головнокомандувача) трохи нижчий (45% повністю довіряють, 40% довіряють), але помітно є і тих, хто відноситься до нього з певною пересторогою (7% – “як довіряю, так і не довіряю”).
Далі, за ступенем довіри, – рятівники, Нацгвардія, сили тероборони, Рада нацбезпеки, Нацполіція, місцева влада. І вже потім прем’єр-міністр Денис Шмигаль, уряд загалом, спікер ВР Руслан Стефанчук, Офіс генпрокурора Ірини Венедіктової та парламент як такий.
Важлива трансформація порівняно з минулим десятиріччям: соціологи зафіксували, що інформацію про політику та поточні події більшість українців зараз отримують з соціальних медіа та месенджерів (64%), і ці канали розповсюдження новин вже трохи випереджають телебачення (61%). Далі – інтернет (веб-сайти, 41%), друзі та родичі (24%), радіо (17%).
Українці єдині в бажаннях та очікуваннях щодо вступу до Європейського Союзу та НАТО. 90% респондентів на національному рівні хочуть, щоб Україна стала членом ЄС. Прагнення вступити до НАТО підтримують більшість респондентів – 73%.
При цьому найменші показники схильності до євроінтеграції – на Сході та Півдні – все одно вражають: вони на рівні 84%.
Нарешті, для переважної більшості громадян в усіх регіонах дуже важливо, щоб Україна була повноцінною демократією.
Це загальнонаціональне дослідження було розроблено та проведено Національним демократичним інститутом в Україні. “Польові роботи” виконав КМІС: з 2 по 11 травня 2022 року за допомогою методу комп’ютерної системи телефонних опитувань (CATI) було проведено 2500 завершених інтерв’ю (території, які були непідконтрольні уряду України до 24 лютого 2022 року, були виключені з дослідження). Середня похибка для національної вибірки не перевищує +/- 2.2%.
В релізі соціологів зазначається, що це дослідження стало можливим “за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Швеції, Міністерства закордонних справ, у справах співдружності та розвитку (FCDO) Великої Британії та Міністерства міжнародних справ Канади”.
За даними аналітичної системи YouControl, ТОВ “Київський міжнародний інститут соціології Лтд” (*) зареєстровано 30 грудня 1992 року. Керівником та співзасновником ТОВ є киянин Володимир Ілліч Паніотто (32%). Крім нього співзасновниками ТОВ значаться кияни Тетяна Володимирівна Пясковська (7%), Наталія Миколаївна Харченко (22%), Валерій Євгенович Хмелько (27%) та Володимир Валерійович Хмелько (12%). Обидва Хмелька зареєстровані за тією ж адресою.
Читайте: Большинство украинцев не хотят эмигрировать, ожидая лучшего на Родине – результаты соцопроса
* ТОВ “Київський міжнародний інститут соціології Лтд” (код ЄДРПОУ: 13684906)
Фото: “Радіо Свобода”