Майже 8 мільйонів гривень авансом отримала фірма родини депутатів Бородянської селищної ради на відновлення постраждалих від війни будинків. У тому, що саме цій компанії без тендеру довірили ремонт у 29 багатоповерхівках Бородянки, обранці не вбачають конфлікту інтересів і запевняють: пріоритет – зарплата і робота для місцевих. А поки будівельники освоюють аванс і закуповують матеріали, в деяких будинках, що стоять в переліку ремонтів, вже обвалилися стіни. Історія з понівеченої Бородянки відкриває серію матеріалів КиївВлади про відновлення житлового фонду Київщини.
Як стало відомо KВ, 9 червня 2022 року Департамент регіонального розвитку Київської обласної військової адміністрації (ДРР КОВА) перерахував ТОВ “БК Укрбудмонтаж-2014” авансові платежі на загальну суму 8,02 млн гривень за виконання поточних ремонтів віконних прорізів багатоквартирних житлових будинків у селищі Бородянка Бучанського району Київщини.
Сухі цифри: де і за скільки збираються виконувати поточні ремонти
Згідно зі звітів про виплати, які здійснив ДРР КОВА підряднику ТОВ “БК Укрбудмонтаж-2014”, ця компанія має відремонтувати віконні прорізи у 29 багатоквартирних житлових будинках на 10 вулицях. А саме – Центральній – 10 будинків, Парковій – 6, Вокзальній – 4, Великій та Ковельській – по 2, Михайлівській, Миру, Новій, Пушкінській та Семашка – по одному будинку.
Найбільший аванс – 1,16 млн гривень – ТОВ “БК Укрбудмонтаж-2014” перераховано за ремонті роботи в будинку № 429 на вул. Центральній – це саме той будинок, який став символом понівеченої окупантами Бородянки. Після обстрілів міста від нього фактично залишилися тільки дві бокові стіни і на сьогодні, за свідченнями місцевих жителів, там тривають демонтажні роботи.
Будинок №429 на вул. Центральна
За роботи в будинку №369-А на цій же вулиці підряднику перераховано 735,91 тис. гривень, майже стільки ж (747,01 тис. гривень) він отримав за роботи на Ковельській, 7.
Будинок №7 по вул. Ковельська
Майже по півмільйона на рахунки ТОВ “БК Укрбудмонтаж-2014” поступило за ремонти віконних прорізів у будинках №425-А та 425-Б на вул. Центральній, №2 на вулиці Парковій, та №2 на вулиці Великій.
Будинок №425-А по вул. Центральна
Найменші аванси йому заплачено за роботи на Центральній, 332 – 9,31 тис. гривень і Миру, 12 – 16,81 тис. гривень. Аванси по решті будинків становлять від 366,72 тис. гривень до 26,03 тис. гривень.
Будинок №332 по вул. Центральна
Будинок №12 по вул. Миру
За даними E-data, всі 29 договорів на проведення поточних ремонтів віконних прорізів у багатоповерхівках Бородянки ДРР КОВА уклав з ТОВ “БК Укрбудмонтаж-2014” в один день – 6 червня 2022 року. Вказаних договорів на веб-порталі знайти не вдалося.
В електронній системі публічних закупівель ProZorro немає публічних закупівель, за результатами яких могли бути укладені такі договори. Отже, об’єми робіт та ціни договорів з відкритих даних дізнатися неможливо.
Хто буде ремонтувати
Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “БК Укрбудмонтаж-2014” зареєстровано в 2014 році в Києві. Статутний капітал – 1 тисяча гривень. Основний вид діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель. Директором ТОВ є Михайло Турок, заступником директора – Дмитро Науменко. Засновники – ТОВ “Українська будівельна компанія “Рубікон” та Віталій Міщенко. Кінцеві бенефіціари – Віталій Міщенко та Владислав Дмитрович Науменко.
За даними Clarity Project, у результаті участі в публічних закупівлях ТОВ “БК Укрбудмонтаж-2014” уклало 60 договорів на 13,84 млн гривень (без урахування нинішніх). 59 підрядів на 13,1 млн гривень ТОВ отримало від Бородянської селищної ради та її відділів, а також від підпорядкованого їй КНП “Бородянський центр первинної медико-санітарної допомоги”.
ТОВ “Українська будівельна компанія “Рубікон” зареєстровано в 2007 році в Бородянці. Статутний капітал – 50 тис. гривень. Основний вид діяльності вказаної будівельної компанії – роздрібна торгівля косметичними товарами та туалетними приналежностями в спеціалізованих магазинах. Директор – Тетяна Науменко. Засновник – ТОВ “УБК “Статус”, кінцевий бенефіціар – Владислав Науменко.
Досвід перемог ТОВ “Українська будівельна компанія “Рубікон” у публічних закупках в рази скромніший. Ця компанії отримала лише один підряд – в 2017 році від Управління Державної міграційної служби України в Київській області на виконання ремонтних робіт за 21,98 тисячі гривень.
Дмитро та Тетяна Науменки є чинними депутатами Бородянської селищної ради. Вони пройшли в неї від партії “За майбутнє”.
Вказані особи були депутатами у Бородянці і в попередній каденції селищної ради. Більше того, Дмитро Науменко в цей період займав посаду заступника селищного голови.
Як роз’яснив у коментарі KВ Дмитро Науменко, договори на підрядні роботи між Департаментом регіонального розвитку КОВА та ТОВ “БК Укрбудмонтаж-2014” підписувалися на основі розпорядження Кабміну від 10 квітня 2022 року № 280-р, яким для КОВА з держбюджету виділено 400 млн гривень для першочергових робіт з відновлення об’єктів. Цим документом, як пояснив він, обласним військовим адміністраціям дозволено укладати договори без застосування публічних закупівель.
Конфлікту інтересів у одержанні підрядів підпорядкованим йому ТОВ “БК Укрбудмонтаж-2014” Дмитро Науменко не вбачає, оскільки депутат Бородянської громади, яким він є – не посадова особа.
“Чомусь всі звикли путати депутатів із посадовою особою. Депутат на рівні місцевого самоврядування не є посадовою особою. Сьогодні я є діючим директором компанії, яка займається будівництвом та ремонтом житла. Тому, про який конфлікт інтересів може йти мова? Мене загалом дуже дивує ця ситуація. Бородянка дуже постраждала, і тим, кого хвилюють такі питання, напевно, легше було б, якби до нас приїхали відновлювати громаду компанії з інших регіонів чи країн. А основним завданням має бути – надання роботи місцевим, враховуючи, що в країні все зупинилося на 90%… Тому нашим найпершим завданням було надати можливість місцевим сьогодні одержувати заробітну плату”, – наголосив він.
Щодо умов укладених договорів Дмитро Науменко розповів, що ТОВ “БК Укрбудмонтаж-2014” до 11 липня повинно закінчити поточні ремонти на 16 об’єктах у Бородянці. За його словами, по ним компанії не проплачують кошти в повному обсязі, лише авансові платежі. При цьому, як запевнив він, до цього списку не входять будинки по Центральній, 429 та Ковельській, 7, тому що там передбачається великий масив роботи, тож і терміни договорів довші.
“По Ковельській, 7 у нас є договір. Наша компанія займатиметься лише заміною вікон. Будинок по Центральній, 429 також обстежено, але ще чекаємо звіту, щоб розуміти, що далі робити. Є вірогідність, що він може підпадати під повний демонтаж. Всі бачили в якому стані ця будівля: три чи чотири під’їзди повністю розбомблені”, – розповів Дмитро Науменко.
При цьому він додав, що хоча договорами прописані чіткі дати завершення робіт, проте їхня компанія намагатиметься закрити ці договірні взаємовідносини якомога швидше.
“Всі прохають, і виконуючий обов’язки голови громади, і Департамент, щоб ми прискорилися. І ми наразі робимо для цього все можливе. Є бачення, що роботи в повному обсязі на об’єктах мають бути завершені до кінця літа. І це, навіть, враховуючи великі об’єкти, щоб не затягувати їх до осені. Адже у нас є договори, які завершуються аж у жовтні”, – сказав він.
У коментарі KВ т. в. о. голови Бородянської селищної ради Георгій Єрко (партія “За Майбутнє”) розповів, що роботи по встановленню вікон у багатоквартирних будинках селища дійсно вже розпочалися. Наразі планується, як зазначив він, приступити до відповідних робіт і по вулиці Центральна.
“Відповідні роботи ведуться ще і по вулиці Шевченка. Мають до роботи підключитися ще декілька бригад, щоб закрити потреби населення якомога швидше. Загалом же хід робіт залежатиме від темпу виробництва заводу, який надаватиме віконні блоки та інші матеріали, їхньої доставки та встановлення”, – розповів він.
Депутатка Бородянської селищної ради Наталія Никифорова (“Наш Край”) також розповіла KВ про хід виконання робіт по встановленню вікон. За її словами, по всім будинкам, крім будинку №429 на вулиці Центральній, виконані заміри, а в деяких вже ведуться ремонтні роботи.
“Спілкувалася із депутатом та підрядником Дмитром Науменко, зокрема, він зауважив, що по всім будинкам вже виконані заміри. Проте поки що на паузі відновлення будинку № 429, бо ще не має заключного акту щодо того, чи зносити його, чи все ж таки планувати капітальний ремонт. Кошти вже виділені, та на свій розсуд підрядник роботи зі встановлення вікон без акту та оцінки відповідні роботи проводити не буде. Щодо будинку № 425А – вікна ще не встановлені, там були виконані роботи із замірів і планують взятися за роботу після 1 липня. Заїзд до будинку по Ковельській було підірвано, та за словами мешканців, заміри також проводилися і начебто вони вже мають акт, що будинок підпадає під капітальне будівництво. Проте, приблизно на тому тижні, у середині будинку завалилися стіни. І тому ситуація складна, і вірогідно, будівля потребуватиме повторного обстеження.
Особисто, яку картину бачу я: що майже всі будинки замірені, їх на території Бородянки близько 20. Наразі в трьох будинках вікна вже встановлені. Є ще один великий будинок на декілька під’їздів, то там якраз ці роботи тривають вже тиждень. Інші – у процесі виконання, і за словами Науменка, роботи можуть розпочатися вже з наступного тижня”, – розповіла Наталія Никифорова.
Нагадаємо, селище Бородянка з перших днів війни було захоплена рашистами та стало епіцентром бойових дій. Коли російські війська проривалися до Києва, Бородянка, знаходячись на стратегічно важливому шляху до столиці, стала об’єктом численних ворожих нальотів. Це при тому, як стверджував міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський, у місті не було жодних військових об’єктів.
На початку квітня 2022 року Бородянку було звільнено від окупації і громадськості відкрилася картина: постійні авіанальоти, ракетні обстріли та вуличні бої вщент зруйнували інфраструктуру міста. Розібрати завали вдалося лише 20 квітня. Тоді т.в.о. голови Бородянської селищної громади Георгій Єрко повідомив, що рашисти повністю знищили вісім багатоповерхових та 500 приватних будинків, 32 багатоповерхівки та 450 приватних садиб – пошкодили частково.
Читайте: Модульне містечко у Бородянці не може покрити потреби у тимчасову житлі для всіх місцевих потерпілих
Також нагадаємо, що 23 червня 2022 року депутати Київської обласної ради прийняли дві програми, що допоможуть швидше отримати житло людям, які залишилися без домівок внаслідок війни. Перша програма “Нова оселя” – передбачає викуп у забудовників Київщини 2 тисяч квартир, друга програма “Відновлення приватних будинків” – будівництво 560 нових індивідуальних будинків.
Департамент регіонального розвитку КОВА очолює Алла Бондар. Голова КОВА – Олексій Кулеба.
* Департамент регіонального розвитку КОВА (код ЄДРПОУ: 21467647)
** ТОВ “БК Укрбудмонтаж-2014” (код ЄДРПОУ: 39428990)
*** ТОВ “Українська будівельна компанія “Рубікон” (код ЄДРПОУ: 35144614)
Фото: КиївВлада, Наталії Никифорової та 360war.in.ua