Проблема безмежності: Коцюбинському поки що не вдалося позбавити Київ трьох тисяч гектарів лісу

Проблема безмежності: Коцюбинському поки що не вдалося позбавити Київ трьох тисяч гектарів лісу

Касаційний адмінсуд став на сторону столичної міськради у скандальному питанні встановлення меж селища Коцюбинське. Юристам муніципалітету Києва і представникам громадськості міста вдалося довести, що “колеги” із приміського району незаконно наділили це селище майже 3 тис. га Біличанського лісу, який номінально знаходиться у власності столичної громади. Головною підставою для задоволення вимог Київради стало те, що Бучанська райрада не отримала згоду користувачів ділянок на території НПП “Голосіївський”, до складу якого входить згаданий ліс. При цьому, у даній історії явно зарано ставити крапку. У майбутньому може мати місце ще одна спроба затвердження проєкту землеустрою щодо суттєвого розширення меж Коцюбинського, адже керівництво Києва, схоже, не здатне офіційно затвердити “чіткі кордони” столиці. 

Як стало відомо КВ, 12 березня 2024 року Касаційний адмінсуд прийняв остаточне рішення по справі №640/35685/21, в рамках якої Київрада оскаржувала рішення Бучанської райради №180-11-VIII від 20 жовтня 2021 року “Про затвердження проєкту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Коцюбинське Київської області”.

Колегія судів стала на бік столичної громади – служителі Феміди відмовили Коцюбинській селищній раді та Бучанській райраді в задоволенні їхніх касаційних скарг, залишивши в силі постанову Шостого апеляційного адмінсуду від 19 вересня 2023 року. У свою чергу, відповідно до цієї постанови, Київрада спільно з КП “Святошинське лісопаркове господарство (ЛПГ) та столичним адвокатом  і правозахисником Олександром Дядюком (третя особа у цій справі) змогли оскаржити рішення Окружного адмінсуду Києва (ОАСК, нині ліквідований) від 13 грудня 2022 року, яким столичній міськраді було відмовлено в задоволенні позову щодо про визнання протиправним та нечинним вищезгаданого рішення Бучанської райради. 

Нагадаємо, згідно зі вказаним вище рішенням Бучанської райради її депутати офіційно встановили межі Коцюбинського та визначили, що його площа дорівнює 2,9 тис. га – відповідний проєкт землеустрою було розроблено державним підприємством (ДП) «Науково-дослідний і проектний інститут містобудування» (НДПІ містобудування) Міністерства розвитку громад та територій України. 

У Київраді офіційно виступили проти того, щоб це селище “мало такі великі розміри”. Представники столичного муніципалітету і на публічному рівні, і під час цього судового спору неодноразово заявляли, що насправді площа Коцюбинського дорівнює 87 га (така площа була зафіксована у декількох рішеннях Ірпінської міськради, до якої відноситься це селище, від 1984 року. – КВ), а уся інша територія – це землі київської громади, які Бучанська райрада незаконно “відібрала”. При цьому, в обгрунтування свого позову у Київраді вказали, зокрема, на те, що таке розширення меж може відбуватися лише за умови погодження з нею, чого в даному випадку не було. 

Втім, головною причиною перемоги Київради в судах стало те, що Бучанська райрада при прийнятті оскаржуваного рішення не врахувала “інтереси  власників земельних ділянок та землекористувачів, які входять до складу Національного природного парку (НПП) “Голосіївський” (це різні столичні КП, у тому числі “Святошинське ЛПГ”, а також декілька державних наукових установ. – КВ), частиною якого є Біличанський ліс. Відповідно до вимог законодавства України, це потрібно було зробити, адже такі землі відносяться до земель природно-заповідного фонду. Саме така причина для задоволення вимог міськради була зазначена колегією суддів Касаційного адмінсуду.

Проблема безмежності: Коцюбинському поки що не вдалося позбавити Київ трьох тисяч гектарів лісу
Скріншот постанови Касаційного адмінсуду від 12 березня 2024-го

Варто зазначити, що наразі на розгляді Київського окружного адмінсуду (КОАС) знаходиться ще одна справа, яка стосується встановлення меж селища Коцюбинського – №320/14367/23. В рамках цього провадження Бучанська окружна прокуратура вимагає визнати протиправним і скасувати рішення Коцюбинської селищної ради № 162-11-ІХ від 31 серпня 2021 «Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Коцюбинське Київської області» (відсутнє у відкритому доступі). Дана справа ще не розглянута по суті, а найближче засідання заплановане на 2 квітня 2024 року.

Як столиці вдалося перемогти

Столичний адвокат і правозахисник Олександр Дядюк повідомив КВ, що столичній міськраді вдалося добитися успіхів у тому числі завдяки увазі до цієї справи з боку влади і громадськості. 

“Наразі перемогти вдалося завдяки тому, що на боці Київради був закон. Крім того, і я старався, як міг, і юристи Київради. Що цікаво, вперше бачив на засіданні [апеляційного] суду заступника Кличка Петра Оленича. На засідання ходила громадськість, депутати Верховної Ради і Київради. Тобто, цій справі вдалося надати суспільного резонансу, тому це запобігло якомусь незаконному впливу на суд”, – підкреслив Олександр Дядюк.

Також він звернув увагу і на важливості другої судової справи, яку ініціювала Бучанська окружна прокуратура, бо рішення по ній повинно усунути правову колізію – адже де-юре межі Коцюбинського вже скасовані в судовому порядку. На переконання Олександра Дядюка, представники влади, які дотичні до прийняття рішення по встановленню меж Коцюбинського, намагатимуться довести свою правоту всіма силами. І якщо  їм вдасться перемогти, то, можливо, послідує ще одна спроба розширити межі цього селища за рахунок столичної землі, але вже, вочевидь, за іншим алгоритмом.

“Я думаю, що вони (представники влади. – КВ) хочуть спочатку узаконити рішення Коцюбинської селищної ради, “втримавши” його. Після цього вони можуть щось “спробувати хімічити”. Ви ж знаєте, де ми живемо, тому повоювати ще доведеться”, – зазначив фахівець.

Передісторія

Ще на початку 2012 року Коцюбинська селищна рада звернулася до Київради з листом стосовно погодження проєкту землеустрою щодо встановлення та зміни меж цього селища. Цим проєктом було передбачено розширення меж Коцюбинського – його площа мала б скласти 4065 га. Втім, столична міськрада 5 квітня 2012 року рішенням №403/7740 відмовила владі Коцюбинського у погодженні вказаного документу. У Київраді зауважили, що насправді площа Коцюбинського дорівнює 87 га, а заплановане селищною радою розширення хочуть зробити за рахунок земель лісогосподарського призначення, які входять в межі Києва. Йшлося про землі, закріплені на праві постійного землекористування за КП “Святошинське лісопаркове господарство”.

У Коцюбинській селищній раді не погодилися з такою відмовою – того ж року подали позов до ОАСК про скасування вказаного рішення Київради. Проте, виграти у цьому спорі селищній раді не вдалося – крапку у відповідній судовій справі ще 29 травня 2014 року поставив Вищий адмінсуд України, який повністю відмовив владі Коцюбинського у задоволенні її вимог. Служителі Феміди тоді, серед іншого, зазначили, що законодавчі норми України, які регламентують земельні правовідносини, не “передбачають обов’язку суміжного землекористувача (Київради. – КВ) погоджуватися із запропонованим іншим землекористувачем проєктом землеустрою, який передбачає зміни меж земельної ділянки”. Тобто, фактично мова йшла про те, що столична міськрада зовсім не зобов’язана погоджувати такі документи.

Після цього суперечки стосовно встановлення меж Коцюбинського на деякий час заспокоїлися. Протягом наступних декількох років на різних рівнях все частіше почали лунати меседжі про необхідність входження цього селища до складу Києва. Столична влада таку ініціативу підтримала. У вересні 2018 року за поданням тодішнього секретаря Київради Володимира Прокопіва (зараз – депутат Київради від “Євросолідарності” та заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень) депутати проголосували за звернення до Верховної Ради щодо приєднання Коцюбинського до Києва. Але надалі це питання так і не зрушило з мертвої точки. У січні 2020 року меру Києва Віталію Кличку навіть довелося знову звернутися з цього питання до ВР, а також до Кабміну – теж без вагомих результатів.

Читайте: Кличко призвал Раду присоединить Коцюбинское к Киеву

Межі без меж

Треба зазначити, що нічого вищезазначеного не відбулося б, якби керівники столиці заздалегідь подбали про офіційне оформлення меж міста Київ. Але, це питання до цього часу не вирішено.

Так, у грудні 2019 року столична міськрада у порядку невідкладності рішенням №445/8018 затвердила проект землеустрою щодо зміни меж Києва, згідно з яким площа столиці має начебто скласти 85,35 тис. га. При цьому, що цікаво, Бучанська райрада 20 жовтня 2021 року, в день прийняття рішенням про встановлення меж Коцюбинського, своїм рішенням №175-11-VІІІ відмовила Департаменту земельних ресурсів Київської міськдержадміністрації (КМДА) у погодженні вказаного проєкту землеустрою. 

Надалі проєкт щодо встановлення меж Києва також не було погоджено іншими “зацікавленими сторонами” – Київоблрадою, Держгеокадастром і Верховною Радою. Однією з причин стало те, що столична влада при підготовці проекту не врахувала думку жителів населених пунктів, які він зачіпає, і фактично “одноосібно” віднесла до Києва землі низки приміських сіл і селищ площею більш ніж 2,7 тис. га.

Для вирішення проблем із погодженням цього документу Київрада у другій половині 2021 року навіть створила спеціальну тимчасову контрольну комісію (ТКК) – цей орган мав би налагодити “результативний діалог із сусідніми громадами та Київоблрадою, щоб документація про межі Києва нарешті потрапила на затвердження Верховної Ради”. Проте наразі у відкритих джерелах відсутня інформація про конструктивні результати роботи даного органу.

Читайте: Киевсовет поручил временной контрольной комиссии ускорить процесс утверждения границ столицы

У цей же час столична міськрада ініціювала судовий спір з Держгеокадастром. Київський муніципалітет в рамках позову, який було подано до ОАСК, вимагає від цього органу “внести існуючу межу міста Київ до Державного земельного кадастру відповідно до точок координат межі міста Києва, визначених у “Каталозі координат та висот знаків міської межі Києва”, виготовленого у 1989-1990 роках Українським державним інститутом інженерно-геодезичних вишукувань та зйомок. Доречі, площа Києва відповідно до каталогу – 82,7 тис. кв.м. Але поки що відповідне судове провадження офіційно “поставлене на паузу” – ОАСК вирішив розглядати цю справу після закінчення згаданого вище судового спору між Київрадою та Бучанською райрадою, а також судового спору між столичною міськрадою та Київоблрадою, про який мова йтиме нижче.

Поки міська влада Києва намагалася вирішити питання стосовно своїх “кордонів”, обласна влада столичного регіону діяла в інтересах своїх громад. Так, 9 вересня 2021 року Київоблрада рішенням №114-05-VIII затвердила Схему планування території Київської області. Згідно з цією схемою, зокрема, було розширено межі Коцюбинського, у тому числі за рахунок Національного природного парку “Голосіївський” (Біличанського лісу – земель, які столична влада вважає “своїми”. – КВ). 

У столичній міськраді на прийняття такого рішення відреагували досить швидко. 23 вересня Київрада за ініціативи групи депутатів прийняла рішення звернутися до Київоблради, Офісу Генпрокурора та різних правоохоронних органів з вимогою “запобігти праправному вилученню земель територіальної громади Києва та унеможливити намагання у позаправовий спосіб змінити межі міста”. 

Читайте: Кличко судится с Госгеокадастром за границы Киева

Паралельно з цим Київрада подала до ОАСК позов про оскарження вказаного рішення обласних депутатів. Свої вимоги у столичному муніципалітеті минулого року пояснили тим, що земельні ділянки, які мають увійти до складу Коцюбинського, розташовані на території Києва, а тому посадові особи Київоблради незаконне розпорядилися ними. В рамках цього позову Київрада також подала клопотання про зупинення дії цього рішення до вирішення справи по суті. Але столичний адмінсуд у листопаді 2021 року відмовив у задоволенні цього клопотання. Після цього дане провадження “стало на паузу” (ОАСК більше не проводив жодного засідання по цій справі), а Київрада подала до столичного адмінсуду новий позов з такими ж вимогами. Проте і ця справа поки що не розглянута по суті (саме після розгляду цього провадження ОАСК має розглянути судовий спір між Київрадою і Держгеокадастром. – КВ).

Читайте: Де закінчується столиця: Київрада продовжує судитися з Бучанською райрадою за тисячі гектарів Біличанського лісу

Схожі прецеденти

Як неодноразово повідомляла КВ, столична влада періодично має конфлікти з суміжними територіальними громадами стосовно приналежності деяких земель. Йдеться про те, що Київрада вважає такі ділянки територіями міста, а сільські та селищні ради – своєю територією.

Наприклад, у Київраді вважають, що Гостомельська селищна рада Бучанського району Київщини протягом 2009-2010 років незаконно ухвалила рішення про передачу у приватну власність фізособам ділянок загальною площею близько 30 га за рахунок земель столичного КП “Святошинське лісопаркове господарство”. Аналогічні неправомірні, на думку муніципалітету Києва, дії ухвалила Козинська селищна рада щодо 8 земельних ділянок. Також столична влада мала схожі суперечки з Гнідином, Козином, Гатним, Ходосівкою, Княжичами та іншими місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Читайте: Бортничи или Гнедин: Киевсовет пытается отвоевать в судах 2,7 га “потерянной” земли

Таким чином стає зрозуміло, що в ситуації відсутності офіційно встановлених меж Києва конфлікти за землю між Київрадою та суміжними місцевими радами лише набиратимуть обертів. Розраховувати на оперативне врегулювання таких суперечок у судах не доводиться. Також примітно те, що столична влада вже хоче в суді визнати межі міста, площею всього 82,8 тис. кв.м., хоча у грудні 2019 року Київрада затвердила проект землеустрою щодо зміни меж Києва, згідно з яким площа столиці має скласти 85,35 тис. га. 

Нагадаємо, Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував вищезгаданий Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

КМДА з 25 червня 2014 року очолює Віталій Кличко, який з того ж періоду є незмінним міським головою столиці (очолює Київ вже протягом трьох підряд каденцій столичної міськради). 

Коцюбинську селищну раду з 24 жовтня 2018 року очолює Сергій Даніш (на колажі ліворуч в центрі). Нагадаємо, спочатку він, будучи депутатом цього органу місцевого самоврядування, в результаті “перевороту” став виконувачем обов’язків голови даної ради, а 25 жовтня 2020 року був обраний очільником Коцюбинського вже на повноцінній основі за результатами місцевих виборів. 

Бучанську райраду з серпня 2023 року на правах тимчасово виконуючого обов’язки голови очолює Владислав Хахулін (заступник голови даної райради, на колажі крайній справа). Його попередником на цій посаді був Володимир Дубас (на колажі крайній ліворуч), який керував Бучанською райрадою з липня 2021 року.

Фото: колаж КВ

Іван Кулик 

КиївВлада
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
09:00 Генпрокуратура через суд намагається повернути державі земельну ділянку площею 5,69 га на просп. Академіка Глушкова, 65 (територія НПП “Голосіївський”). У 2022 році право…
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
Banner
QlU7mDx4